امنیت بلاک چینی

حمله 51 درصدی چیست و درچه شرایطی در بلاک چین رخ میدهد؟

حمله 51 درصدی چیست؟ با وجود خاصیت زنجیره ای بلاک چین در خصوص ثبت محصولات و اطلاعات متصل به آن چگونه رخ میدهد؟

در این مقاله از سایت جامع فیبودکس به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت.

در ابتدا لازم است در مورد نحوه انجام تراکنش ها توضیح مختصری ارائه دهیم.

تراکنش های بیت کوین

فرض کنید یک کاربر قصد خرید مقداری بیت کوین از کیف پول خود را دارد. در گام اول کاربر برای کم شدم کوین از حساب کاربری خود اعلام آمادگی میکند. نود ها با دریافت کردن پیام انتقال آن را پس از ثبت با سایر همکاران (نودها) به اشتراک می‌گذارند. نود ها با به روزرسانی پی در پی اطلاعات و مالکیت ها را به طور دقیق ثبت می‌کنند. پس از چک شدن اعتبار پیام (اینکه خود مالک قصد انتقال را دارد یا خیر) که این کار با استفاده از دو کلید خصوصی و عمومی به انجام خواهد رسید. که جزییات آن در مقاله نود چیست توضیح داده شده است. پس از آن موجودی کیف پول ها بررسی می‌شود. و در نهایت تراکنش با موفقیت و امنیت به پایان میرسد.

نقش نود در تراکنش ها

یکی از ویژگی های مثبت بلاک چین ایجاد فرایند اعتبارسنجی و تولید داده ها به صورت توزیع شده است. نود ها در شبکه این اطمینان را برای ما ایجاد میکند که زمانی که یک بلاک ماین میشود با استفاده از اتحاد جمعی نود ها آن بلاک پردازش شده و اعتبار آن کنترل و تایید شده است.

در اصل هر ماینر وقتی بلوکی را استخراج میکند آن بلوک با استفاده از اجماع نود ها به تایید رسیده است. لازم به ذکر است که عملکرد ماینر ها برای پیدا کردن بلوک ها کاملا وابسته به قدرت هش ریت ماینر دارد. این قدرت استخراج در بین نود ها استخراج شده است.

حال سوال اینجاست اگر هش به انداره کافی توزیع نشده باشد چه؟ و یا اگر یک نود بتواند به بیش از 50 درصد قدرت هش را دست یابد چه؟

حمله 51 درصدی

حمله 51 درصدی یک روش هک کردن است. که هکر ها با این روش می‌توانند بلاک چین را آلوده کنند. زمانی که هکر بتواند به بخش قابل توجهی از هش دست پیدا کند. موفق شده است که در بلاک چین اختلال ایجاد کند. با این حساب اگر هکر توانسته باشد که به این بخش از بلاک چین نفوذ کند یعنی توان ماینینگ دستگاه وی بالاست و قدرت بهم ریختن اطلاعات داخل بلاک ها را دارد. و یا توانایی برگرداندن معاملات را برای انجام double spending و یا فرایند دوبار خرج کردن را دارد.

این مدل حمله از سمت کاربر نمیتواند به تغییر معاملات منجر شود. یعنی کاربر نمیتواند معاملات را معکوس کنند. همچنین در حمله 51 درصدی ما تغییر پاداش بلاک و یا افزایش نقدینگی بیجا

چند درصد احتمال وقوع حمله 51 درصدی وجود دارد؟

 

برای بررسی این موضوع باید گفت که، بلاک چین به واسطه نود های شبکه و اتحاد کاربری آن هادر حال محافظت است. چون تمام اعضای شبکه در اجماع دخالت دارند. بزرگ بودن شبکه اجماع سیستم در حفظ امنیت تاثیر بسزایی دارد. چون بزرگ بودن اجماع سبب سخت تر شدن نفوذ به سیستم خواهد شد. با این حساب برای بیت کوین باید از شبکه بلاک چین قوی برخوردار باشد.

امنیت بلاک چین بیت کوین

پس از اینکه بیت کوین به میدان آمد. با ارزش گرفتن این کوین توسط مردم. ماینر ها تشویق به انجام فعالیت استخراج و دریافت کارمزد شدند. ماینر ها هر روز به خانواده بیت کوین پیوستند. به طوری که هم اکنون بیت کوین یکی از ارز هایی است که از شبکه بلاک چین بسیار قوی برخوردار است. چون با بزر شدن شبکه از سمت افراد پیدا کردن هش بلاک ها دشوار تر می‌شود. چون هر نسخه از تراکنش ها داخل بلاک ها ذخیره میشوند. و به صورت زنجیره ای به هم متصل اند.

هکر برای اینکه بتواند سیسم را هک کند. با تغییر دیتای داخل یک بلاک باید هش سایر بلاک ها را نیز تغییر دهد. چون با تغییر یکی سایر بلاک ها نیز بهم میریزد. . با این حساب هکر ها تنها میتوانند در مدت زمان کوتاه تنها چند بلاک را آلوده کنند.

اگر هکر موفق به آلوده کردن بلاک ها شد چه؟

اگر با پیشرفت تکنولوژی هکری بتواند به بلاک های بلاک چین دست پیدا کند چه میشود؟ این کار خیلی هم دور از دهن نیست. خبر تولد کامپیوتر های کوانتمی زنگ خطری است برای بلاک چین. کامپیوتر های کوانتمی موجودی دیگر از دنیای تکنولوژی است، با قابلیت های متفاوت، توابع یک طرفه با تکنولوژی کامپیوتر های عادی غیر قابل شکست می‌باشند. اما با کامپیوتر های کوانتمی می‌تواند خطری جدی برای شبکه کاربردی بلاک چین باشد. اما تخمین میزان تهدید در کنار قدرت آن برای مقابله با حریفی به نام بلاک چین دشوار خواهد بود. با این تفاسیر پروتکل بیت کوین قدرتمند است. و دائما در حال تغییر است. همین باعث نفوذ ناپذیری 80 درصدی آن شده است.

نتیجه:

در نهایت پاسخی قطعی برای اینکه حمله 51 درصدی احتمال وقوع ممکن و یا غیر ممکن را به صورت صد درصدی به وقوع میپیوندد وجود ندارد. هر روز شبکه ها و پلتفرم ها در حال به روزرسانی است. از طرفی علم در حال پیشرفت است. و نمیتوان گفت که تا چه حد میتوان از این حملات و خطرات جلوگیری کرد.

نوشته های مشابه

0 0 رای
رتبه مقاله
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 نظرات
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را به اشتراک بگذاریدx