Cryptography

Cryptography چیست؟

برای یک دوره طولانی از تاریخ، Cryptography یا همان رمزنگاری منحصراً با تکنیک رمزنگاری سر و کار داشت ، الگوریتم‌هایی که برای تبدیل پیام‌های معمولی (که در رمزنگاری «Plaintext» نامیده می‌شود) به حرف‌های بیهوده ظاهری (به نام «Ciphertext») استفاده می‌شدند.

این پیام‌ها سپس می‌توانند از طریق نامه‌ها ارسال شوند، به این ترتیب گیرنده از یک قطعه اطلاعات کمکی (به نام Key) برای رمزگشایی Ciphertext (متن رمز شده) به Plaintext (متن ساده) قابل خواندن استفاده می‌کند. اطلاعاتی که از این طریق ارسال می‌شد، بدون اطلاع از Key، برای هر دشمن شخص ثالثی بی‌فایده بود، حتی اگر نامه به صورت فیزیکی رهگیری می‌شد، یعنی تا زمان توسعه Cryptography، رشته‌ای که با الگوریتم‌های رمزنگاری شکسته سروکار دارد.

قدیمی ترین انواع Cipher ها، به نام جایگزینی و جابجایی و در مجموع به عنوان Classical Cipher شناخته می شوند، می توانند با دست رمزگذاری و رمزگشایی شوند. این بدان معناست که آنها اطلاعات را به اندازه کافی برای مقاومت در برابر روش‌های تحلیل رمزنگاری موجود در آن زمان به هم نمی‌زدند.

ظهور ارتباطات رادیویی و بعداً اینترنت، نیاز به رمزگذاری قوی را بیش از هر زمان دیگری شدیدتر کرده است، زیرا اکنون پیام‌ها به‌طور بی‌توجهی پخش می‌شوند و می‌توان به دلخواه آنها را رهگیری کرد.

از طریق استفاده از رایانه، روش‌های جدیدی از درهم‌سازی متن ساده در دسترس قرار گرفت که عملاً غیرقابل شکستن هستند، در حالی که در تئوری یک الگوریتم رمزگذاری پیشرفته را می توان بدون کلید رمزگشایی کرد، انجام این کار در مدت زمان معقولی با منابع موجود در اختیار دشمنان غیرممکن است.

امروزه Cryptography یک پیش فرض در بسیاری از ارتباطات کامپیوتری است. از جمله کاربردهای متعدد آن، Hash Function مانند SHA-256 است که برای ایمن سازی عملکرد شبکه بیت کوین (BTC) و سایر ارزهای دیجیتال استفاده می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا