امنیت بازار ارزهای دیجیتال

کلاه برداری در ICO/روش های جایگزین جهت حمایت از طرح های غیرمتمرکز

مقدمه

یکی از ویژگی های مثبت ارزهای رمزنگاری شده غیر متمرکز بودن آن است. و بدانید که این موضوع زمانی ارزشمند است که بتوان آن را در بستری امن عملیاتی کرد. اما هر روز ایده ها و طرح های جدید در حال بررسی و اجرا است. که باید بتوان راه های کلاه برداری و راه های ورود هکر ها را از دسترس خارج کرد. اطلاع یافتن از روش ها باعث احتیاط در کار خواهد شد. چون آگاهی همواره در تمام زمینهها موثر بوده است. با ما همراه باشید تا با اشکالات طرح ICO و مشکلات کلاه برداری آن آشنا شویم.

طرح ICO

همان طور که در مقاله ICO مطالعه کردید. ICO  اشاره به این مفهوم دارد که برای انجام پروژه ای با استفاده از ارزهای دیجیتال به جذب سرمایه مورد نیاز پرداخت. تا به کمک آن بتوان پروژه را عملیاتی کرد.برای انجام کار به روش ICO شخص توسعه دهنده باید نسبت به صدور توکن مربوط به خود اقدام کند.

نوشته های مشابه

برای تهیه توکن ها می‌توان به  مقدار تعیین شده، اتر به حساب شخص مورد نظر واریز کرد. بدیهی است که برای انجام تراکنش قرارداد هوشمند از صحت انجام آن اطمینان حاصل کند. پس از بررسی و تایید تراکنش شخص سرمایه گذار توکن های خود را دریافت میکند.

کلاهبرداری در ICO

ایده پیش فروش و جذب سرمایه همیشه ایده ای موثر در تمام زمینه های اجرایی بوده است. اما بر طبق تاریخ عملکرد فعالان ارزهای دیجیتال، در سال 2017 کلاه برداری هایی با عنوان طرح های ICO صورت گرفته است. و عده زیادی را با شعار های کاذب ورشکست کرد.

همان طور که میدانید ICO ایده تیم اتریوم برای جذب سرمایه بود. اگر ایده، کاربردی باشد و سرمایه گذاران برای پیش خرید ارز اقدام کنند. با ورود ارز به بازار انفجاری در زمینه بالارفتن قیمت ارز مورد نظر خواهد شد و این از دید سرمایه گذاران تفاوت چندانی با یک شبه ثروتمند شدن ندارد! برای افرادی که شغل آنان سرمایه گذاری ارز های دیجیتال است. این حالت یک فرصت طلایی تلقی شده. و طبیعتا از آن استقبال خواهند کرد.

مشکل کجاست؟

سرمایه گذاران برای انجام فعالیت های ICO بایستی به تحلیل دقیق و سنجش ایده ها از سمت توسعه دهندگان بپردازند. چرا که گاها طرح ها بسیار جاه طلبانه مطرح می‌شوند. و توسعه دهندگان توانایی اجرایی کردن آنان را نخواهند داشت. یا در اغلب موارد دیده میشود که طرح ها در چارچوب کلاه برداری اجرا می‌شوند. و مبنای عملکرد صحیح را ندارند. کار یک سرمایه گذار و معامله گر در بستر های مالی چیزی جز تحلیل دقیق و درست نیست. معامله گر ها با به روز نگه داشتن اطلاعات خود هم در زمینه دانش عمومی دقیق و به روز از امکانات ارائه شده، هم اطلاع دقیق از اتفاقات و وقایع و اخبار حوزه مالی مرتبط و همچنین اطلاع دقیق از جدیدترین قیمت ها و نوسانات بازار خود را در زمینه کاریشان قوی تر می‌کنند.

با این حساب این موضوع بسیار به سطح توانمندی سرمایه گذاران وتریدر ها وایسته است. با این حال ریسکی بودن  انتخاب برای شرکت در این نوع معاملات غیر قابل انکار است. بر همین اساس توسعه دهندگان به ارائه روش های جایگزین پرداختند.

روش های سرمایه گذاری جایگزین

روش های جایگزین IEO

سیستم هر روز در حال به روزرسانی است. و به رفع مشکلات میپردازد. هدف توسعه دهندگان ایجاد یک بستر کارا و بدون مشکل است. و این هدف به قدری بزرگ است که حتی اگر لازم باشد سافت فورک یا هارد فورک ارائه میدهند تا بتوانند مشکلات را رفع کنند.

چون در ICO بستر کلاه برداری برای افراد باز بود. طرح های بی شماری در این خصوص ارائه شد. که در این مقاله به چند تا از آنان که به مرحله اجرا درآمدند اشاره خواهیم کرد.

IEO

Initial Exchange Offering  به معنای پیشنهاد اولیه مبادله، طرحی است که براساس اصول ICO اجرا میشود. با این تفاوت که در اختیار توسعه دهندگان نیست. و مدیریت و کنترل آن با دخالت صرافی ها در کنترل آن ها قرار میگیرد.

در این روش به واسطه صرافی ها سرمایه مورد نیاز جذب میشود.

فایده این طرح این است که صرافی هایی که قبول IEO میکنند. خود شرایطی دارند که فضا های ورود کلاهبرداران را میبندد. از طرفی با پا درمیانی اعتبار یک صرافی بزرگ مانند بایننس هم مردم با رغبت به سرمایه گذاری میپردازند. هم توسعه دهندگان با خیال راحت طرح را ارائه میدهند.

بایننس یکی از پیش تازان حمایت از طرح های IEO است.

STO

Security Token Offering توکن اوراق بهادار در این روش سعی بر کاهش دادن ریسک از سمت سرمایه گذاران بوده است. در این روش اصول را بر تبدیل توکن به اوراق بها دار نهاده اند. چون در اوراق بهادار قوانین بر اساس مالکیت افراد وضع شده است. این خود باعث کاهش ریسک سرمایه گذاری میشود. چون توسعه دهندگان ارز از نظر قانونی تایید هویت شده اند. اجرا شدن طرح با تایید هویت و پا درمیانی قانون باعث ارزش بخشیدن به تعهدات خواهد شد.

نتیجه

با ارائه ایده ها و تکمیل روز افزون پلتفرم ها، به طبع مشکلات در روند اجرایی نمایان میشوند. نمیتوان با مشاهده مشکلات کل طرح را زیر سوال برد و نسبت به شنیدن نام آن موضع گرفت. در همین بستر ICO ارز ایاس توانست در بازه زمانی یک ساله چیزی قریب به 4 میلیارد دلار سرمایه به دست آورد. با تشخیص درست و تحلیل منطقی از ایده های مطروحه از سمت توسعه دهندگان، که چقدر جاه طلبانه است یا منطقی میتوان تصمیم گیری ها را اتخاذ کرد.

اگر بتوان درست تشخیص داد و بتوان ارز کاربردی را شناسایی کرد. با سرمایه گذاری بر روی آن شاید رویای یک شبه پولدار شدن تحقق بخشد. و یا بلعکس، عجله در این خصوص در کنار تجربه کاربری کم شاید شما را به سمت ورشکستگی سوق دهد.

در هر حال فضای کریپتوکارنسی یک فضای ریسکی است. و باید بتوان با منطق صحیح در کنار ظرفیت ریسک پذیری پیشروی کرد. تا مسیر موفقیت در را هویدا شود. به روز نگه داشتن اطلاعات از فناوری های جدید و به روز رسانی ها ، اخبار روز به شما در این مسیر کمک شایانی خواهد کرد.

دراین مقاله به روش های کلاه برداری از طریق ICO پرداختیم. برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت جامع فیبودکس سر بزنید.

0 0 رای
رتبه مقاله
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 نظرات
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را به اشتراک بگذاریدx