مفاهیم پایه

استیکینگ (Staking) یا سهام گذاری چیست؟/بررسی روش های سرمایه گذاری

استیکینگ روشی برای سرمایه گذاری و کسب سود در بازار مالی کریپتوکارنسی

استیکینگ روشی برای سرمایه گذاری و کسب سود در بازار مالی کریپتوکارنسی!

کریپتو کارنسی دنیای مالی غیرمتمرکز است. که با ورودشان به جامعه مالی به آرزوی بشریت در خصوص کنترل پول بدون واسطه تحقق بخشیدند. با تولد رمز ارز ها حمایت زیادی از سمت کاربران به ویژه افرادی که در زمینه تجارت مالی و خرید و فروش ارز فعال اند، صورت گرفت. کشش این جامعه مالی برای سرمایه گذاری بیشتر است. و قابلیت رشد بیشتری را در خود دارد.

با این حساب توسعه دهندگان هر روز بستر های جدید معاملاتی را به این دنیای مالی، معرفی میکنند. و فضا را برای تریدر ها و سرمایه گذاران جذاب تر و کمک به جذب بیشتر کاربران، برای تسریع در توسعه ارز های دیجیتال، در جهت پذیرش عمومی آن ها است.

در این مقاله، که بر گرفته از مقاله ای در این خصوص، از سایت کوین مارکت کپ است. به معرفی استیکینگ خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید. تا در ادامه دریابیم که این روش از سرمایه گذاری چگونه کاربران را به سوددهی خواهد رساند.

استیکینگ چیست؟


“استیکینگ” یا به بیان عامیانه تر “سهام گذاری”، به اقدامی مالی گفته میشود. که کاربران با به اشتراک گذاشتن دارایی خود درون شبکه هایی که بر اساس پلتفرم اثبات سهام فعالیت میکنند. در بالا بردن امنیت شبکه سهیم میشوند. این کار مانند عملیات مایننیگ ارز های دیجیتال است. با این تفاوت که ارز ها بر اساس پلتفرم کارکردشان که مبنی بر اثبات کار است، یا اثبات سهام، دارای ارزش و یا کارمزد میشوند.

در سیستم اثبات کار اعضایی که نقش ماینر را ایفا می‌کنند. با درگیر کردن توان محاسباتی دستگاه های خود، صاحب ارزش میشوند. و در ادامه در پلتفرم هایی که مبنی بر اثبات سهام است. افراد با تزریق کردن دارایی در یک والت مخصوص صاحب کارمزد خواهند شد.

امنیت و تجاوز هکر ها در پلتفرم های گوناگون


هکر ها برای ورود به پلتفرم هایی که بر اساس اثبات کار، کار میکنند. به نرخ توان بالای محاسباتی نیاز دارند. آنان برای حمله به چنین شبکه ای بایستی با در دست داشتن توان محاسباتی قوی تر. بر شبکه غالب میشوند. و حملات خود را انجام میدهند.

در پلتفرم های مبنی بر اثبات سهام، هکر ها برای این که بتوانند بر شبکه غالب شوند. بجای درگیر کردن توان محاسباتی، باید حجم بالایی از سهام توکن مورد نظر را خریداری کنند. ارتباط مستقیمی که نوسانات و خرید و فروش با هم دارند. باعث میشود. که پس از خریداری توکن های زیاد از سمت هکر، ارزش بازار تغییر و در نهایت دارایی مورد نظر ارزان شود. همین موضوع باعث میشود. که هر فردی پس از انتخاب شرکت در تامین نقدینگی پروتکل های اثبات سهام، در بالابردن امنیت شبکه نیز سهیم شوند.

در سیستم های مبتنی بر اثبات سهام کاربران بر اساس تعداد کوین هایی که به والت شبکه تزریق کرده اند. حق اعتبار سنجی دریافت میکنند. همان طور که عنوان کردیم پروتکل های اثبات سهام نیز مانند اثبات کار که به ماینر ها کارمزد تعلق میگیرد. به سهام گذاران نیز کارمزد تعلق میگیرد. لازم به ذکر است که در اثبات سهام امکان تایید تراکنش ها در سرعت بالا تر فراهم است. زیرا این پروتکل از اثبات کار مقیاس پذیری بیشتری را داراست.

مطالب مشابه:
الگوریتم اثبات سهام چیست؟ با چه هدفی به وجود آمده و بر چه مبنایی کار میکند؟
استدلال ویتالیک :اثبات سهام یک “راه حل” برای مشکلات زیست محیطی Ethereum است.

ارز های مناسب برای سهام گذاری ایده آل


تولد رمز ارز های جدید، در این دنیای دیجیتال به صورت روز افزون ادامه دار است. شاید به عنوان کاربری که در دست خود دارایی راکد دارد. برایتان سوال باشد که سرمایه گذاری بر روی کدام پلتفرم ارز دیجیتال سوددهی بالاتری را خواهدداد. در ادامه این مقاله به بررسی ارز هایی از این دست خواهیم پرداخت.

ارز دیجیتال اتریوم Eth

در رده بندی ارز های دیجیتال، اتریوم به عنوان دومین پلتفرم محبوب جهانی است. و گزینه های داغی را برای سرمایه گزاران ارائه داده است. شما به عنوان یک کاربر در جهت انجام سرمایه گذاری استیکینگ با در دست داشتنم 32 اتر از این ارز و همچنین در اختیار داشتن یک کلاینت شبکه اصلی به راحتی میتوانید به این گروه بپیوندید. و بر روی پروژه اثبات سهام این پلتفرم شرکت کنید. سرویس های واسطه صرافی ها به شما برای پیوستن به این جمع در جهت دست یابی به 32 اتر لازم، به شما کمک خواهند کرد.

ارز دیجیتال تزوس(XTZ)

در سال 2018 ارز دیجیتال تزوس با توانایی در جذب 230 میلیون دلار از طریق عرضه اولیه سکه ICO در آسمان دنیای مالی دیجیتال درخشید. این ارز پلتفرم خود را بر پایه اثبات سهام گسترش داد. تزوس پلتفرمی متفاوت از سایر ارز ها را درخود قرار داده است. این ارز مدعی است که تراکنش ها بر پایه اثبات سهام سیال که نسخه ای بر پایه اثبات سهام است. کارکرد دارد.

این ارز با قراردادن حالت بیکینگ برای سرمایه گذاران خود، امکان کسب سود از طریق نهادینه کردن ارز های خود در پلتفرم تزوس را فراهم آورده است. با این کار امنیت پلتفرم خود را بالا و در مقابل به بیکر ها اجازه انجام فعالیت های مخرب را نمیدهد. با گرو داشتن دارایی های آنان در والت نقدینگی این ارز، دسترسی برای بلوکه کردن دارایی های بیکر های مخرب را خواهد داشت.

در پلتفرم ارز دیجیتال تزوس شرط تبدیل شدن به یک بیکر داشتن حداقل دارایی 8000 تزوس است. اما این شرط منعطف است. و برای کاربرانی که با دارایی کمتر قصد مشارکت در این امر را دارند. امکان سهام گذاری اشتراکی فراهم آمده است. این نوع سهام گذاری به حالت کوین های نمایندگی شده به حالت مشارکتی در اختیار پلتفرم قرار میگیرد. و کاربر به اندازه کوین هایی که در اختیار شبکه قرار داده است. درصدی از سود را دریافت خواهد کرد.

مطالب مرتبط:
تزوس (TEZOS) چیست؟/ بررسی عملکرد و روش های کارکرد آن
ارز دیجیتال تزوس در ماه گذشته 85 درصد رشد کرده است/تجزیه و تحلیل

ارزدیجیتال الگورند(ALGO)

از دیگر پلتفرم هایی که ارزش سرمایه گذاری بر روی آن بالاست، پلتفرم الگورند است. این ارز با تمرکز بر روی کاهش کارمزد های شبکه جهت تایید تراکنش ها و انجام آن ها به حالت بین المللی راه اندازی شده است.

نوع عملکرد تایید تراکنش های این ارز نیز بر پایه پروتکل اثبات سهام خالص PPoS است. توسعه دهندگان برای پیوستن به جمع سهام گذاران این ارز این گونه عنوان کرده اند، که الگورند پروتکل الگورند به سهام گذارانی که علاوه بر امنیت به انجام اقدامات لازم الاجرا فول نودها نیز بپردازند. سودی که این پلتفرم به کاربران درون شبکه اش ارائه میدهد، بین 5 تا 8 درصد متغیر است. البته توجه به این نکته ضروری است. که پاداش های تعیین شده از طرف پلتفرم های مختلف با هم متفاوت است. برای مثال کاربران که از بایننس استیکینگ برای انجام فعالیت خود بهره میبرند تا 8 درصد صاحب سود میشوند.

ارز دیجیتال آیکون (ICX)

آیکون یک پلتفرم کره ای است. که آن هم بر پایه اثبات سهام بناگذاری شده است. تیم توسعه آیکون با بیان “سیستم اثبات سهام نمایندگی شده (DPoS)” این پروژه را معرفی کرده اند. عملکرد این ارز مانند تزوس و الگورند نیست. و تفاوت هایی را در کارکرد خود دارد.

در این مدل عملکرد نماینده ای از میان تعدادی از سهام گذاران پلتفرم به ایجاد بلاک جدید میپردازند. آنان پس از ایجاد هر بلاک به انجام تایید تراکنش ها خواهند پرداخت. یعنی کاربران با تزریق دارایی خود درون پلتفرم و انتخاب یک نماینده برای انجام تایید تراکنش ها در استیکینگ شرکت میکنند.

نرخ پاداش تعیین شده از سمت پلتفرم آیکون از 6 تا 36 درصد متغیر است.

دیگر ارز های دیجیتال برای سهام گذاری استیکینگ

تا اینجا به معرفی چهار ارز اتریوم، تزوس، الگورند، و آیکون و نوع عملکرد آن ها در حالت جزئی تر پرداختیم. ارز های دیجیتال دیگری نیز هستند که بستر مناسب برای سهام گذاری استیکینگ را در خود دارند این ارز ها شامل موارد زیر میشوند:

پلتفرم ارز  الگوریتم مورد استفاده سود پرداختی
ارز دیجیتال کاردانو ADA اثبات سهام نمایندگی شده 4.24%
ارز دیجیتال پولکادات DOT اثبات سهام 13.26%
ارز دیجیتال ایاس EOS اثبات سهام نمایندگی شده 1.73%
ارز دیجیتال کازمز ATOM اثبات سهام 9.24%
ارز دیجیتال ترون TRX اثبات سهام نمایندگی شده 3.24%
ارز دیجیتال اونتولوژی ONT  اثبات سهام 3.91%
ارز دیجیتال نئو NEO اثبات سهام نمایندگی شده 1.11%
ارز دیجیتال زیلیکا ZIL  اثبات سهام 14.7%
ارز دیجیتال اولنج AVAX  اثبات سهام 9.56%

واسطه ها و پلتفرم های در دسترس برای سهام گذاری استیکینگ


برای این که بتوانید از طریق استیکینگ به سوددهی دست پیدا کنید. در ابتدا بایستی به بررسی ارز هایی بر پایه پروتکل اثبات سهام ارز مورد نظر خود را انتخاب کنید. پس از طی کردن این مرحله بایستی پلتفرم هایی که در بستر آن ها میتوان به تزریق دارایی درون شبکه ارز دیجیتال مورد نظر پرداخت را انتخاب کنیم. در ادامه به معرفی پلتفرم های ارائه دهنده امکان سهام گذاری خواهیم پرداخت.

صرافی

تعداد کاربرانی که در بستر صرافی ها به انجام معاملاتشان میپردازند بالا است. از همین رو صرافی ها نیز قابلیت انجام تمامی نیاز های سرمایه گذاران را توسعه داده اند. هم اکنون صرافی های بایننس، کوین بیس، بیت فینکس، کیوکوین، کراکن و پلونیکس این امکان را درون پلتفرم خود گسترش داده اند. با این وجود این کار برای کاربران ریسکی بوده و احتمال حذف کاربران  ایرانی از بستر صرافی ها وجود دارد.

والت های سخت افزاری

در روش سرمایه گذاری استیکینگ  از طریق کیف پول های سخت افزاری، کاربر باید دارایی خود را در بستر این کیف پول در حالت آفلاین قفل کند. کاربر با قفل کردن دارایی های خود در مدت زمان تعیین شده از سمت خود، به پلتفرم پیام سپرده گذاری را خواهد رساند. توجه به این نکته ضروری است که مدت زمانی که سرمایه داخل والت قفل میشود. باید تا مدت زمان لازم برای سپرده گذاری به حالت یکسره صبرکنید. لازم است بدانید که قطع کرن زمان سپرده گذاری به منزله خروج شما از سیستم خواهد بود.

کیف پول هایی درون ساختار خود سرمایه گذاری استیکینگ را پوشش دهی کرده اند. که در ادامه بررسی خواهیم کرد:

  • کیف پول لجر:

یکی از قوی ترین و محبوب ترین والت های سخت افزاری کیف پولر لجر است. که در دو نسخه لجر نانو اس، و لجر نانو ایکس به بازار عرضه و در اختیار کاربران قرارداده شده  است. دراین والت کاربران به راحتی میتوانند سهام گذاری استیکینگ را انجام دهند. این کیف پول سخت افزاری از نظر رابط کاربری قوی بوده و ارز هایی که امکان سهام گذاری را برای کاربران فرهم کرده اند را پوشش دهی میکند.

  • کول والت اس

کول والت اس از والت هایی است که ارائه دهنده سهام گذاری استیکینگ است. این والت پشتیبانی خوبی از ارز ها برای سهام گذاری پلتفرم های غیرمتمرکز دیفای انجام داده است.  در این والت امکان برقراری ارتباط با استفاده از پلتفرم های واسطه فراهم آمده است.

  • ترزور والت

از دیگر والت های سخت افزاری پرطرفدار ترزور والت است. این کیف پول با پشتیبانی قوی از ارز های فراوان در جامعه کریپتوکارنسی در میان کاربران دارای طرفدار است. این والت با استفاده از اپلیکیشن های خاص، امکان سرمایه گذاری استیکینگ را برای متقاضیان خود فراهم کرده است.

مطالب مرتبط:
همه چیز در مورد کیف پول لجر Ledger
معرفی کیف پول ترزور Trezor Wallet/ بررسی ویژگی ها
معرفی بهترین کیف پول نرم افزاری برای بیت کوین/بررسی والت ها

والت های نرم افزاری


از دیگر ابزار در دسترس کاربران ارز های دیجیتال، والت های نرم افزاری است که اکثرا در نسخه های رایگان در دست کاربران قرارداده شده است. این کیف پول ها با ایجاد قابلیت حفظ امنیت کلید خصوصی کاربران به امر ذخیره سازی دارایی ها مشغول اند. امنیت این والت ها بالا است اما در مقایسه با والت های سخت افزاری، به طبع پایین تر است. با این حساب، برای حفظ امنیت بیشتر به طور دائم نباید در حالت اتصال به اینترنت قراربگیرند، تا از حملات هکر ها جلوگیری به عمل آید.

از امکاناتی که این نوع کیف پول ها برای کاربران خود ارائه داده است. امکان سهام گذاری برای آنان است. پلتفرم هایی که امروزه به دنیای ارز دیجیتال معرفی میشوند. هر یک با قابلیت هایی کاربران را غافل گیر کرده و از این طریق به جذب مخاطب برای شبکه خود میپردازند.

از همین رو ارز هایی که قابلیت سهام گذاری استیکینگ را در پلتفرم خود گنجانده اند. معمولا والت کاربری خود را به بازار معرفی میکنند. توسعه دهندگان با در نظر گرفتن والت های مخصوص به سهولت تجربه کاربری مخاطبانشان کمک میکنند. برای مثال کاردانو ارزی بود که با ارائه دادن والت مخصوص خود به نام دسکتاپ ددالوس امکان انجام سهام گذاری را برای کاربران خود فراهم کرد.

و در ادامه در مقابلمشاهده متقاضیان زیاد برای قابلیت ارائه شده، سایر والت ها نیز به توسعه پلتفرم های خود میپردازند. هم اکنون نیز والت هایی که عملکرد انان بر اساس کارکرد چند ارزی است. از طریق توسعه دادن استخر استخراج، بستر سهام گذاری را در پلتفرم خود ایجاد کرده اند.

  • تراست والت:

تراست ولت یک کیف پول نرم افزاری است که با پشتیبانی صرافی پرطرفدار بایننس به فعالیت مشغول است. این والت پوشش دهی فوق العاده ای از ارز هایی با قابلیت سهام گذاری استیکینگ انجام میدهد. این والت محدودیتی در اجرا بر روی سیستم عامل های گوناگون ندارد. و برای مخاطبان خود تجربه کاربی مطلوبی را ارئه داده است.

  • اکسودوس والت:

از دیگر والت های که به حالت چند ارزی در اختیار مخاطبان ات اکسودوس والت است. این والت نیز مانند تراست والت محدودیتی در اجرا برای سیستم عامل های گوناگون ندارد. این والت بر روی ارز هایی مانند تزوس، کارداند، الگورند و… که قابلیت سهام گذاری استیکینگ دارند را با تسلط مستقیم کاربر بر دارایی خود در این سرمایه گذاری را فراهم کرده است. این والت در خدمات رسانی به کاربران ایرانی دارای محدودیت است.

  • اتمیک والت:

اتمیک والت هم از کیف پول های پیشنهادی برای افراد است که تمایل به سهام گذاری استیکینگ دارند. این والت نیز مانند دو والت دیگر یعنی تراست والت و اکسودوس قابلیت اجرا بر روی انواع سیستم عامل ها در کنار پوشش دهی از ارز های فراوان برای سرمایه گذاری است. این سه والت با پوشش دهی چند ارزی شان به راحتی برای کاربر این امکان را فراهم آورده که با تمرکز بر سوددهی ارز های گوناگون نسبت به سرمایه گذاری بر روی ارز دلخواه خود اقدام کند.

امور مالی غیر متمرکز دیفای


Finance و  Decentralized دو وازه لاتین که به معنای غیرمتمرکز و سرمایه گذاری، تشکیل مفهوم جدید را در دنیای کریپتوکارنسی داده است. پروژه های دیفای حوزه ای مالی است که تامین استخر های نقدینگی در این مجموعه قرار میگیرد. بر اساس طرح استخر های نقدینگی، سرمایه گذاران برای تامین نقدینگی شبکه تلاش میکنند. با تزریق  دارایی ها و سپرده گذاری سرمایه داران ، افراد درون شبکه کارمزد دریافت میکنند. این استخر ها با مشارکت سرمایه گذاران نقدینگی شبکه را تامیین کرده و از این طریق کاربران و مخاطبان کریپتوکارنسی میتوانند انجام خدمات مالی دیفای مانند دریافت وام و… را در شبکه بدون وجود واسطه هایی مانند بانک و نهاد های مالی دریافت کنند.

مطالب مرتبط:
دیفای DeFi چیست؟ بررسی مزایای انجام امور مالی غیر متمرکز
استخر نقدینگی چیست و چگونه به انجام تراکنش های ارزدیجیتال کمک میکند؟

پلتفرم های اجرا کننده حوزه مالی دیفای:

میکردائو،سینتتیکس، یرن فایننس، کامپاند،و پنیک سواپ پلتفرم هایی هستند که اجرا کننده حوزه مالی دیفای به شمار میروند. این پلتفرم ها به کاربران درون شبکه خود که ارز های خود را درون استخر نقدینگی به اشتراک میگذارند خدمات مالی ارائه میدهد. یعنی مشارکت کننده های مالی علاوه بر این که از دریافت کارمزد به واسطه تامین نقدینگی بهره مند میشوند. میتوانند از این بستر وام بگیرند.

مطالب بیشتر


تکامل در تکنولوژی قرارداد هوشمند با اتریوم و دیفای
انواع کیف پول های اتریوم/ بررسی ویژگی و انواع آنان
بهترین کیف پول ها برای ارز ایاس/تجزیه و تحلیل کیف پول های نامی

 

نوشته های مشابه

5 1 رای
رتبه مقاله
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 نظرات
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را به اشتراک بگذاریدx