Decentralized API (dAPI)

Decentralized API (dAPI) چیست ؟

API ها ستون فقرات اقتصاد دیجیتال جدید هستند و به عنوان یک جزء اساسی راه حل های دیجیتال و نقطه کانونی اقتصاد API عمل می کنند. API ها برای مدت طولانی متمرکز بوده اند، با این حال، بسیاری از پلتفرم های غیرمتمرکز از فناوری بلاک چین برای ارائه API های کاملا غیر متمرکز استفاده می کنند. یک مثال عالی از آن برنامه های غیرمتمرکز (dApps) است که به لطف dAPI ها بر روی یک سیستم غیرمتمرکز کار می کنند. در حالی که dAPIها از نظر عملکرد با APIهای معمولی قابل مقایسه هستند، APIهای قدیمی متمرکز هستند و ذاتاً با فناوری بلاک چین سازگار نیستند.

برای درک API های غیرمتمرکز باید بدانید که API چیست:

رابط برنامه نویسی برنامه (Application Programming Interface) یک مکانیسم کاملاً تعریف شده و مستند است که به برنامه های وب و موبایل اجازه می دهد با انتقال داده ها و خدمات با یکدیگر ارتباط برقرار کنند. شرکت‌های آنلاین اکنون می‌توانند داده‌ها و خدمات خود را به‌عنوان ماژول‌های خدمات قابل فروش از طریق یک API ارائه کنند، که توسعه‌دهندگان می‌توانند متعاقباً آن را در برنامه‌های خود بگنجانند. این امر کارایی توسعه نرم افزار را از نظر هزینه و زمان افزایش می دهد. در مقایسه با روزهایی که توسعه دهندگان مجبور بودند همه ویژگی های برنامه خود را از ابتدا طراحی کنند، به راحتی می توان فهمید که چرا API ها به مهم ترین بلوک های سازنده در دنیای دیجیتال تبدیل شده اند.

تفاوت بین API های متمرکز و غیرمتمرکز به وضوح قابل شناسایی است.

دروازه API در یک سیستم غیرمتمرکز پرس و جوها را به سایر نقاط پایانی API هدایت می کند، که ممکن است پشتیبان یک برنامه کاربردی یا یک API عمومی شریک تجاری برنامه باشد. در زمان اجرا، دروازه API وظیفه رسیدگی به پروتکل مناسب، امنیت و تبدیل داده ها را بر عهده دارد.

مشکل اوراکل (Oracle Problem )

«مشکل اوراکل» به ناتوانی قراردادهای هوشمند در به دست آوردن داده‌هایی اشاره دارد که از قبل در بلاک چین در دسترس نیستند. این نشان می‌دهد که قراردادهای هوشمندی که این برنامه‌ها را هدایت می‌کنند، به دلیل تضمین‌های امنیتی منحصربه‌فرد مبتنی بر اجماع که از به‌کارگیری یک Decentralized API (dAPI) از گره‌ها به‌عنوان پلتفرم برنامه به‌دست می‌آیند، قادر به دسترسی مستقیم به API‌های زنجیره بلوکی که قرارداد در آن ذخیره می‌شود، نیستند. راه حلی مورد نیاز است که به قراردادهای هوشمند اجازه می دهد به داده های API دسترسی داشته باشند و در عین حال تضمین های امنیتی سیستم اساسی را تا حداکثر ممکن بدون افزودن سطوح حمله جدید حفظ کنند.

خدمات Decentralized API (dAPI) این مشکل را با مدیریت ارائه دهندگان مختلف داده به دلیل اینکه مبتنی بر بلاک چین هستند، حل می کند. تفاوت بین dAPI ها و راه حل های غیرمتمرکز اوراکل موجود در این است که بر خلاف راه حل های فعلی، dAPI ها شامل API هایی هستند که زیربنای تغذیه داده ها در زمینه راه حل هستند. در مقایسه با اوراکل‌های غیرمتمرکز موجود، که API منبع داده را در محدوده راه‌حل خود در نظر نمی‌گیرند، این به آنها اجازه می‌دهد تا شفافیت داده‌های بیشتری را تا سطح منبع داده واقعی ارائه دهند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا