مفاهیم پایهمنتخب سردبیر

عرضه اولیه سکه ICO و IEO چه شباهت و تفاوت هایی با یکدیگر دارند؟

ICO بهتر است یا IEO؟

عرضه اولیه سکه ICO و IEO چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟ ICO بهتر است یا IEO؟ در این مقاله از سایت جامع فیبودکس مقایسه این دو با یکدیگر خواهیم پرداخت.

عرضه اولیه توکن


این مفهوم به ارائه شدن یک ارزش قبل از ارائه کامل آن به بازار اشاره دارد. یعنی سرمایه گذاران قبل از اینکه یک پلتفرم در دسترس کامل کاربران قرار بگیرد میتوانند ارزش آن را خریداری کنند. و توسعه دهندگان نیز با پیش فروش کردن ارزش خود (کوین یا توکن) قبل از ارائه کامل پلتفرم جدید به جذب سرمایه بپردازد.

نوشته های مشابه

ICO


همان طور که در مقاله ICO مطالعه کردید. ICO  اشاره به این مفهوم دارد که برای انجام پروژه ای با استفاده از ارزهای دیجیتال به جذب سرمایه مورد نیاز پرداخت. تا به کمک آن بتوان پروژه را عملیاتی کرد.برای انجام کار به روش ICO شخص توسعه دهنده باید نسبت به صدور توکن مربوط به خود اقدام کند.

برای تهیه توکن ها می‌توان به  مقدار تعیین شده، اتر به حساب شخص مورد نظر واریز کرد. بدیهی است که برای انجام تراکنش قرارداد هوشمند از صحت انجام آن اطمینان حاصل کند. پس از بررسی و تایید تراکنش شخص سرمایه گذار توکن های خود را دریافت میکند.

تمایم مسئولیت ها از جمله بخش امنیتی و مالی و بازاریابی بر عهده توسعه دهندگان است. و سرمایه گذاران باید خود مسئول سنجش اعتبار کاری توسعه دهندگان هستند.

 

IEO


IEO نیز همان پروژه سرمایه گذاری زود هنگام و یا پیش فروش توکن ارز دیجیتال جدید قبل از ارائه پلتفرم به بازار مالی است. این پروژه و شرایط پیش خرید ارزش آن بر روی صرافی به نمایش گذاشته میشود. و صرافی ها مسئول بخش امنیتی و مالی و تبلیغاتی آن هستند. معمولا با حمایت یک صرافی از یک پروژه بخش زیادی از امنیت آن روشن می‌شود. در ادامه به بررسی شباهت ها و تفاوت ها ICO و IEO خواهیم پرداخت.

شباهت ها ICO و IEO


در بررسی شباهت ها و تفاوت های باید این گونه عنوان کنیم که هر دو عرضه اولیه یک ارزش هستند. و سرمایه گذاران با سرمایه گذاری بر این پروژه ها قبل از ترند شدن به سود آوری بالا دست پیدا می‌کنند. چون غالبا زمانی که یک ارز به بازار مالی معرفی می‌شود. با سیری صعودی ارزش را پیدا می‌کند.

و از طرفی برای صرافی جذب سرمایه تا حد هارد کپ تعیین شده، قبل از ارائه پلتفرم اصلی در توسعه و تکمیل پروژه می‌تواند اتقاقات مثبتی را برای توسعه دهندگان رقم زند.

تفاوت میان ICO و IEO


 

  • هرچقدر که تیم توسعه معروف باشند و سابقه کاری آنان در خصوص امنیت، کیفیت، و… درخشان باشند گرایش آنان به سمت ارائه پلتفرم به صورت ICO بیشتر خواهد بود.
    این گروه می‌توانند کار را بر بستر IEO ارائه دهند. اما IEO برای مشارکت حق والزحمه ارائه پلتفرم و حق السهم از فروش توکن ها را از تیم توسعه خواستار اند.شاید در ظاهر ارائه خدمات IEO برای توسعه دهندگان ایده آل به نظر نرسد.  اما موضوع به این سادگی نیست. سرمایه گذاران و معامله گران به دلیل اینکه این فضا یک فضای مالی است. بدون اطمینان سرمایه گذاری نمی‌کنند.
    این اطمینان را  IEO  به مخاطبان ارائه می‌دهد.
    یک صرافی با عملکرد خوب مانند بایننس به هیچ عنوان اعتبار خود را در قبال پول معاوضه نمی‌کند. پس با این تفاسیر صرافی ها از توسعه دهندگان و عملکرد آنان اطمینان حاصل می‌کنند. و آنان را تایید می‌کنند. تا پروژه کلاه برداری نباشد. و اعتبار صرافی زیر سوال نرود. این حالت خود باعث افزایش اطمینان از سمت کاربران به پلتفرم ارائه شده خواهد شد.

 

  • بعد از آن موضع بازاریابی و تبلیغات است. تیم توسعه دهنده یک پلتفرم باید دارایی مالی خوبی در زمینه ارائه محصول خود داشته باشند. در این حالت احتمال اینکه تیم توسعه از ICO بهره ببرد زیاد است. در غیر این حالت، انتخاب صرافی گزینه مطلوبی خواهد بود. چون در IEO بازاریابی بر عهده صرافی است. از آن جایی که صرافی از سود شریک است. پس در این زمینه کوتاهی نمی‌کند.

 

  • نکته بعدی در مورد واریز ها است که در IEO از طریق ورود به پنل صرافی و در ICO  از طریق درگاه مستقیم توسعه دهنگان انجام میشود.

 

  • و در نهایت مسائل هویتی است که صرافی ها در هر حالت نیاز به اهراز هویت توسعه دهندگان و سرمایه گذاران را با دریافت مدارک شناسایی واجب می‌دانند. اما در ICO بسته به نوع پروژه شاید مدارک شناسایی از سرمایه گذاران اخذ و یا بلعکس گرفته شود. همچنین اعتبار خود توسعه دهندگان در ICO مبهم است. و از جایی تایید نمی‌شود.

 


بررسی تفاوت ها ICO و IEO در یک نگاه

عنوان تفاوت ها ICO IEO
اشتراک گذاری پلتفرم برای جذب سرمایه توسط توسعه دهندگان توسط صرافی ها
مدیریت و مسئولیت قرارداد هوشمند بر عهده توسعه دهندگان بر عهده صرافی ها
احراز هویت مشتری
(اخذ مدارک شناسایی)
بسته به نوع پروژه متغیر است در هر شرایط مدارک شناسایی از سرمایه‌گذاران اخذ می‌شود
بازاریابی بر عهده توسعه دهندگان بر عهده صرافی
احراز هویت توسعه دهندگان پروژه ریسکی بوده و احراز هویت انجام نمی‌شود از طرف صرافی احراز هویت انجام می‌شود.
نمایش عملکرد فروش غیر قابل رویت قابل رویت است.

در نهایت

در هر حال هیچ کدام از روش ها ICO و IEO یکدیگر را نقض نمی‌کنند. انتخاب هر یک از روش ها برای توسعه دهندگان بسته به شرایط آنان و میزان قدرتشان هم از نظر مالی و هم از نظر شناخت عمومی وابسته است. از نگاهی دیگر IEO نیز طرح جالبی است. چون یک استارتاپ میتواند با استفاده از اعتبار یک صرافی دیده شود و به سود دهی دست پیدا کند. سرمایه گذاران نیز بر اساس تجربه خود و عملکرد همکارانشان با استفاده از ابزار های گوناگون در مورد ریسکی بودن سرمایه خود در مورد حمایت از پروژه تصمیم گیری می‌کنند.

مطالب مرتبط
IEO چیست؟ پیش خرید یا پیش فروش توکن چگونه انجام می‌شود؟/بررسی مفهوم IEO
ICO چیست و چگونه کار میکند؟بررسی مفاهیم ارز دیجیتال
کلاه برداری در ICO/روش های جایگزین جهت حمایت از طرح های غیرمتمرکز
عرضه اولیه ارزهای دیجیتال ICO | عرضه اولیه ارز چیست و چه کاربردهایی دارد؟

5 1 رای
رتبه مقاله
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 نظرات
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را به اشتراک بگذاریدx