کاربرد بلاک چین

دیفای DeFi چیست؟ بررسی مزایای انجام امور مالی غیر متمرکز

دیفای DeFi چیست؟

در این مقاله از پایگاه دانش سایت جامع فیبودکس به بررسی مفهوم دیفای خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

Decentralized به معنای غیر متمرکز و Finance به معنای دارایی و سرمایه گذاری است. که از مخفف این دو کلمه به مفهوم  DeFi دست یافته اند.

دیفای یعنی امور مالی غیر متمرکز

مفهوم  DeFi :

رمز ارز ها ارز هایی هستند که به مقابله با واسطه ها پرداخته است. و این موضوع یک موضوع مهم برای تریدر ها و سرمایه گذاران این حوزه است. چرا که یکی از دلایل مهم برای آنان در جهت حمایت از ارز های دیجیتال بوده است.

رمز ارز ها با شعار حذف واسطه ها مانند بانک ها و… پا به میدان گذاشته اند. و همچنان بر شعار خود استوار ایستاده اند و از هدف شان حمایت میکنند.

بر همین مبنا طرح DeFi مطرح می‌شود. با این محتوی که کلیه عملیات پولی مانند وام، معاملات و… نیز هم بدون واسطه انجام شود. تمامی داده ها قابل رویت و بر همگان واضح و شفاف باشد و همچنین هیچ واسطه ای در این میان نباشد. و مردم مستقیما خود درگیر این عملیات باشند.

دیفای پروژه ای است که با پشتیبانی بلاک چین میتواند این مهم را به سر انجام برساند.

بلاک چین در صنعت بانک داری:

هرچه موسسات مالی بیشتر با فناوری بلاک چین آشنا می شوند و از آن استفاده می کنند، دیگر سیستم های مالی بیشتر ترغیب به استفاده از این سیستم می شوند. وجود ویژگی های خاص بلاک چین مانند صرفه جویی در هزینه ها، امنیت بالا و سرعت بیشتر می توانند رضایت مشتری های خود را بهبود بخشیده و استفاده از بلاک چین در سیستم بانکداری بیشتر شود.

هاروارد بیزینس Harvard Business نشریه معتبر دانشگاه هاروارد پیش بینی کرد همان گونه که اینترنت باعث انقلاب و تحول در رسانه ها شد، بلاک چین نیز باعث تحول در سیستم بانکداری خواهد شد.

اجرای دیفای چه مزیت هایی دارد؟

مزایا و معایب
بررسی مزایا و معایب طرح دیفای

استقلال مالی:

یا پشتیبانی مردم از رمز ارز ها و اجرایی شدن طرح های مالی مانند دیفای اولین و مهم ترین دستاورد مردم استقلال مالی خواهد بود. که برای انجام معاملات خود وابسته نهادی مانند بانک نباشند. و خود تصمیم به اخذ وام و.. را بگیرند.

کنترل بر دارایی:

هرچقدر که دارایی و اموال شما زیاد باشد و یا کم باشد، دارایی متعلق به شماست. در این میان عده ای هستند که به بانک ها اطمینان دارند و دارایی و سرمایه خود را به بانک ها میسپارند. اما توجه داشته باشید که اگر کسی به بانک اعتماد نداشت چه؟ در عصر کنونی این دسته از افراد مجبور به اطاعت و قبول بانک و سیستم بانک داری هستند. که این خود امری عادلانه به حساب نمی آید.

افزایش امنیت و کنترل فساد:

کم و بیش اخباری مبنی بر اختلاس از بانک ها، با توجیه های گوناگون مانند اشتباه و… به گوش میرسد. این خبر ها حاکی بر عدم صلاحیت بانک ها در امر امانت داری است.

کاهش هزینه ها:

اشخاص در موقعیت های گوناگون، با عناوین شغلی متفاوت در جامعه در حال زندگی هستند. بسیاری از عملیات بانکی تنها با حضور خود شخص قابل انجام است. و این خود به تنهایی می‌تواند عاملی بر افزایش هزینه های تحمیلی، زمانی و مالی بر افراد باشد.

حذف ابهامات:

فرض کنید شما بر روی پروژه ای سرمایه گذاری کرده اید. و هر زمان که گزارش عملکرد از پیشرفت پروژه را جویا می‌شوید با ابهامات زیادی مواجه میشوید. آیا عدم همکاری عادلانه و اخلاقی است؟ با اجرای طرح دیفای در بستر بلاک چین تمامی عملیات بانکی به طور واضح و روشن در دسترس خواهد بود.

دسترسی ساده:

هم اکنون در بسیاری از نقاط کره زمین دسترسی به بسیاری از امکانات بانک داری برای افراد فراهم نیست. دست پیدا کردن به امکانات مالی برای تمامی انسان ها یکی دیگه از مزایای فوق العاده این طرح است.

معایب:

در کنار بسیاری از حسن های کاربردی این طرح معایبی نیز به چشم میخورد

سرعت پایین بلاک چین:

یکی از مشکلات که میتواند تاثیر بسزایی در انجام فعالیت های بانکی داشته باشد کم بودن ظرفیت ذخیره بلاک چین است.

که البته این مهم به زودی با ارائه سافت فورک و راه حل های مقیاس پذیری حل خواهد شد.

خطای کاربری:

تمامی مسئولیت های مربوط به اموال و دارایی ها با خود افراد است.

تا کنون افراد برای ذخیره اموال خود به سیتم بانک اعتماد میکردند. و تمام مسئولیت های مالی بر عهده بانک بود. با تغییر کاربری افراد بایستی عادت سلب مسئولیت را از بین ببرند. و به طور تمام و کمال مسئولیت مالی خود را از حفظ رمز ها گرفته تا انجام تراکنش های کوچک و بزرگ به عهده بگیرند.

پیچیدگی آموزش:

یکی از مشکلاتی که فی الحال گریبان گیر ارز هالی دیجیتال است مشکل آموزش است. کاربران بسیاری هستند که فراگیری این مباحث برایشان سخت به نظر میرسد. انجام پروژه های دیفای نیازمند فراگیری عمومی مردم جهت سهولت انجام تراکنش ها میباشد.

 

عملیات بانکی در حوزه DeFi

 

عملیات بانکی
انجام عملیات بانکی در حوزه دیفای

عملیات وام دهی و دریافت وام بر پایه بلاک چین یکی از ایده آل ترین اتفاقات در جوامع بشری خواهد بود. به تمام مشکلاتی که برای اخذ وام در سیستم منسوخ بانک داری در حال اجرا است فکر کنید. و حالا در نظر بگیرید بر پایه بلاک چین به راحتی میتوان با دارایی های دیجیتال وثیقه گذاری کرد. دیگرنیازی به چک های اعتباری نداشت و از همه مهم تر پرداخت های آنی و لحظه ای بدون فوت وقت از کاربردی ترین ویژگی های آنان است.

خرید و فروش دارایی های دیجیتال در بستر صرافی های غیر متمرکز و… انجام خدمات بانکی، بیمه نامه ها، صدور ارز های دیجیتال و… از دیگر بهره های مفید از این طرح خواهد بود.

 

نتیجه:

سیستم بانک داری ها به دلیل سابقه بد و عملکرد نا مناسبشان هم در جهت حفظ امانت داری و هم در جهت موانع و مشکلات برای اخذ وام و دریافت سود ها و بهره های زیاد و بروز اشتباهات و مشکلاتی مانند اختلاس در تمامی جوامع، این انگیزه را برای افراد به وجود آورده که پلتفرمی به وجود آید که  هر شخص خود به طور مستقل عهده دار دارایی خود باشد.

نوشته های مشابه

5 1 رای
رتبه مقاله
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 نظرات
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را به اشتراک بگذاریدx