Blockchain 1.0

Blockchain 1.0 چیست؟

فناوری بلاک چین از زمانی که ساتوشی ناکاموتو برای اولین بار Bitcoin whitepaper را در سال 2008 منتشر کرد، به سرعت در حال توسعه است. Blockchain 1.0 اولین مرحله تکاملی توسعه این فناوری است. این از ساختار تکنولوژیکی اولیه بیت‌کوین که بر اساس پیشرفت‌های قبلی سیستم‌های ECash در دهه‌های 1980 و 1990 بود، گرفته شد.

ایده پشت Blockchain 1.0 ایجاد یک روش جدید انقلابی برای رویکرد مالی بود. با معرفی یک online record کاملاً غیرمتمرکز، توزیع شده و تغییرناپذیر از تراکنش ها، Blockchain 1.0 با هدف ایجاد شفافیت و دسترسی عمومی به سیستم مالی جهانی است.

معرفی بیت کوین به عنوان یک راه حل پول دیجیتال مبتنی بر بلاک چین باعث شروع Blockchain 1.0 شد. توسعه دهندگان (Developer) شروع به آزمایش امکاناتی کردند که distributed ledger technology (DLT) می تواند به دنیای مالی ارائه دهد. بیت کوین و فناوری زیربنایی الهام بخش ایجاد تدریجی بسیاری از پروژه های Blockchain 1.0 هستند. نه تنها این، فناوری Blockchain پتانسیل ایجاد اختلال در صنایع بیشمار دیگر را نشان داد. با این حال، پیشرفت‌های Blockchain 1.0 به صراحت بر ایجاد ارزهای دیجیتال متمرکز شده بود. با پیشرفت و توسعه فناوری، Blockchain 2.0 و 3.0 ظهور کردند و قابلیت های بسیار گسترده تری را به ارمغان آوردند.

Blockchain 1.0 یک مرحله ضروری از رشد ارزهای دیجیتال به عنوان یک پدیده جهانی است. برای اولین بار در تاریخ مالی جهان، تراکنش‌های پولی کاملاً غیرمتمرکز شدند، به این معنی که هیچ شرکت یا سازمانی وجود نداشت که قوانین سیستم را تعیین کند. Blockchain 1.0 یک رویکرد جدید رادیکال برای آنچه که باید در امور مالی شخصی و سازمانی باشد بود. این آغاز یک تفکر جدید انقلابی بود. در حالی که ارزهای دیجیتال به کندی توجه بازیگران جهانی در دنیای مالی را به خود جلب می کردند، Blockchain 1.0 حرکت قابل توجهی به سمت یک دنیای پولی کاملاً منصفانه و شفاف بود.

امروزه فناوری Blockchain به طرز چشمگیری پیشرفت کرده است. با معرفی Blockchain 2.0 شاهد توسعه قابلیت های قرارداد هوشمند بودیم. با معرفی بلاک چین اتریوم، قراردادهای هوشمند به یکی از کاربردی ترین قابلیت های فناوری بلاک چین تبدیل شد. با Blockchain 2.0، توسعه دهندگان شروع به کار بر روی ایجاد DApps و DAO های بیشتری کردند. اکنون ما به سمت سومین مرحله تکاملی فناوری بلاک چین، Blockchain 3.0 می رویم که که شاهد پذیرش شرکت های بزرگ و نهادی از فناوری خواهیم بود. در مرحله نهایی رشد، فناوری بلاک چین به طور گسترده به عنوان یک استاندارد صنعتی برای نحوه اداره امور مالی و عملیات داخلی و خارجی شرکت ها و سازمان ها پذیرفته خواهد شد. در حالی که پیشرفت غیرقابل انکاری وجود داشته است، هیچ یک از اینها بدون معرفی Blcockahin 1.0 ممکن نبود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا