آشنایی با بیت کوین

نود چیست و چه تاثیری در انجام تراکنش های بیت کوین دارد؟

بررسی سازو کار نود در تراکنش بیت کوین

بررسی یک تراکنش بیت کوینی و نقش نود ها در آن

در این مقاله از سایت جامع فیبودکس به بررسی مفهوم نود خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید تا باتفاق ببینیم که نود چه تاثیری در انجام تراکنش های بیت کوین دارد.

برای انجام یک تراکنش در ابتدا کار با کیف پول  یا wallet شروع میشود. در ابتدا به سراغ آدرس کیف پول می‌رویم همانطور که در مقاله کیف پول چیست از سایت جامع فیبودکس مطالعه کردید والت wallet یا کیف پول رمز ارز دیجیتال یک برنامه نرم افزاری است که کلید های خصوصی و عمومی را ذخیره می کند. والت با بلاک چین های مختلف در ارتباط است تا کاربران بتوانند بر تراز حساب خود نظارت داشته باشند، ارزهای دیجیتال خود را ارسال یا دریافت کنند. آدرس کیف پول مثل همان شماره حساب بانکی میماند.

برای ارسال ارز کیف پول ها چکار میکنند؟

فرض کنید می خواهید مبلغی پول را از حسابتان به به حساب دیگری انتقال دهید. برای شروع و دسترسی به حساب باید رمز خود را وارد کنید. این رمز کاملا شخصی است و تنها خود شما از آن اطلاع دارید. کلید خصوصی دقیقا همین کار را برای کیف پول دیجیتالی تان انجام می دهد.

کلید عمومی از لحاظ های ریاضی به کیف پول شما مرتبط می شود. با این حال یک ورژن هش به حساب می آید. عملکرد هش این امکان را به شما می دهد تا توالی اعداد یا حروف ورودی را به  مجموعه ای جدید رمزنگاری کنید و خروجی بگیرید.

در واقع با انجام این کار یک لایه امنیتی ایجاد می شود و تضمین می کند کیف پول شما غیر قابل هک می شود.

در اصل کیف پول پیامی که شامل  مقدار ارز (مثلا: 0.5 bitcoin) ونشانی گیرنده ونشانی فرستنده آماده میکند. که نیازمند امضای الکترونیکی شماست. مثل چک بانکی که بدون امضا اعتباری ندارد. کیف پول ها نیز نیاز به signature دارند.

هر کیف پول لیستی از نود های شبکه را دارد که بعد از آماده سازی پیام ، آن را به سمت نود ها ارسال میکند.

نود ها چه کسانی هستند و چکاری را انجام میدهند؟

به طور کلی نود ها ماینر هایی هستند که در تمام دنیا وجود دارند. از تمام کشور ها که از قبل تعیین نشده اند. (محدودیتی برای نود شدن وجود ندارد، حتی شما نیز اگر امکانات مورد نیاز را داشته باشید میتوانید نود شوید)

یک ماینر زمانی میتواند یک بلاک از بلاک چین را استخراج کند که نودها آن را تایید کرده باشد. نود ها افرادی هستند که باید به طور جمعی با اتفاق نظر هم، از طریق کد ها و رشته اعداد رمز نگاری شده، به  اتفاق نظر در خصوص اعتبار آن بلاک دست یابند. با این کار آنان تایید میکنند که این بلاک که توسط ماینر استخراج شده است. اعتبار دارد یا خیر. با تایید نود ها بلاک استخراج میشود و ماینر کارمزد خود را دریافت میکند.

برای دیدن نود ها میتوانید به سایت bitnodes.io سر بزنید. از نظر تراکم، تا کنون 10291 نود فعال در شبکه بیت کوین داریم.

وظایف نود های شبکه:

  1. بررسی معتبر بودن پیام درخواست انتقال ارز

بررسی این موضوع که درخواست انتقال ارز از سمت چه شخصی ارسال شده به عهده نود هاست. بایستی بررسی شود که آیا صاحب ارز این درخواست را فرستاده و یا خیر.

بررسی این کار با استفاده از کلید عمومی و کلید خصوصی امکان پذیر است.

کلید عمومی و خصوصی چیست ؟

Public key و Private key برای دو امر رمز نگاری اطلاعات Encryption   و اصالت سنجی Authentication کاربرد دارد.

به طور واضح تر، کلید عمومی و خصوصی هردو از رشته اعدادو حروفی تشکیل شده اند که ظاهرا ارتباطی با هم ندارند و به صورت تصادفی اند. اما  در اصل این دو کلید یا هم در ارتباط اند و به نوعی با هم لینک شده اند.

کلید عمومی از نام آن مشخص است که عمومی است و امنیت آن به صورت عمومی است. اما کلید خصوصی بایستی در اختیار خود شخص باشد و جزو اطلاعات محرمانه محسوب میشود.

کلید عمومی را از روی کلید خصوصی ساخته شده. این در حالی است که برعکس این قضیه امکان پذیر نیست. یعنی با داشتن کلید عمومی نمیتوان به کلید خصوصی دست پیدا کرد.

وظایف کلید عمومی و خصوصی:

پیام درخواست انتقال ارز درون wallet با استفاده از کلید خصوصی رمز نگاری می‌شود. کلید عمومی قادر به خواندن این رمز نگاری میباشد. و متوجه می‌شود که این پیام از سمت کلید خصوصی بوده یا نه. پس از اطمینان از این موضوع، کلید عمومی درخواست را در اختیار نود قرار میدهد.

  1. بررسی موجودی حساب، برای انتقال بیت کوین

کار دوم نود ها بررسی میزان ارز موجود درون کیف پول است.

نود از طریق بلاک چین که قبلا ذخیره شده است. بررسی میکند که تراکنش هایی که در بیت کوین انجام شده کدام مربوط به شماست و در نهایت با یک سری جمع و تفریق به موجودی ارزی شما دست پیدا میکند.

نود به سراغ بلاک بلاک چین ها میرود و تراکنش ها را کنترل میکند.

با مراجعه به سایت blockchain.com تمام بلاک های ثبت شده قابل رویت است.

پس از انکه نود پیام موجودی را دریافت کرد این پیام را داخل ممپول Mempool میکند. پس از آن ماینر ها وارد کار میشوند و در نهایت تراکنش انجام میشود.

نود ها در شبکه تاثیر زیادی در بالا بردن امنیت بلاک چین دارند. و تا حدودی باعث میشوند بلاک چین به دست هکر ها آلوده نشود.

 

0 0 رای
رتبه مقاله
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 نظرات
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را به اشتراک بگذاریدx