مفاهیم پایه

کوین و توکن چه تفاوتی با هم دارند؟/ بررسی مفهوم کوین و توکن درارز های دیجیتال

بررسی تفاوت میان کوین و توکن

اگر در حوزه ارز های دیجیتال فعالیت می‌کنید. لازم است که به مفاهیم پایه تسلط داشته باشید. شاید در مطالعات خود با دو کلمه “کوین” و “توکن” برخورد داشته اید. دراین مقاله از سایت جامع فیبودکس به بررسی مفهوم و تفاوت های میان آنان خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید تا به نتایج مورد نظر دست یابیم.

بلاک چین

بلاک چین یک ابزار مورد نیاز برای توسعه رمز ارز ها است. زمانی که یک رمز ارز خلق می‌شود. نیاز به بلاک چین دارد. که به واسطه آن بتواند تراکنش های خود را تایید و عملیات خرید و فروش را در بستری امن انجام دهد. در این حالت، توسعه دهندگان دو راه را پیش روی خود دارند. یکی طراحی یک بلاک چین جدید و دیگر استفاده ازبلاک چین سایر ارز ها

پس از آن توسعه دهندگان در مورد بلاک چین تصمیم گیری می‌کنند. این موضوع بسته به وسعت پلتفرم و اهداف ارائه شده از رمز ارز مورد نظر دارد.

انواع بلاک چین عمومی قابل راه اندازی+بررسی کاربردهای آن

کوین و توکن:

پس از این که توسعه دهندگان در مورد بلاک چین مورد نظرشان و نحوه توسعه رمزارز جدید تصمیم گرفتند. مفهوم و کوین و توکن ظاهر می‌شود. به این نحو که اگر ارزدیجیتال جدید دارای بلاک چین اختصاصی بود. ارزش ایجاد شده از آن ارز “کوین” نام دارد. و اگر ارز دیجیتال جدید بر بستر بلاک چین ارز دیجیتال دیگری ارائه شده بود، ارزش ایجاد شده از آن “توکن” نام دارد.

NFT چیست؟ بررسی مفهوم توکن غیر مثلی در ارزهای دیجیتال

ارزش و دارایی

شاید اصطلاح “ارزش ایجاد شده” در تعریف کوین و توکن برایتان کمی گنگ باشد. این موضوع را با مفهوم پول توضیح خواهیم داد:

طلا یک دارایی است که حاوی ارزش است. ارزش هم چیزی است که با مقبولیت آن توسط مردم تعیین می‌شود. طلا یک دارایی است که مردم آن ر ا به عنوان شیء ارزشمند باور دارند. اما تقسیم آن و به گردش در آوردن آن در جامعه دشوار است. از همین رو برای سهولت کاربری پول چاپ می‌شود. پول نماینده ای از طلا (دارایی) است. یعنی به ازای یک مقدار مشخصی از طلای استخراج شده در خزانه پول چاپ شده و در دست مردم در گردش است. با این حساب پول نماینده یک دارایی است. کوین و توکن نیز مانند پول نماینده ای از دارایی خود (ارز دیجیتال)  هستند.

توکن Token | معرفی توکن و کاربردهای آن
توکن چگونه ارزش ایجاد میکند؟/چه فاکتور هایی در ارزش گذاری توکن ها موثر اند؟

کوین و توکن در بازار ارز های دیجیتال:

ارزهای ارائه شده در دنیای کریپتوکارنسی بنا به کاربردشان و نوع هدفی که به دنبال دارند مختارند که بلاک چین اختصاصی داشته باشند. و یا بر روی بلاک چین ارز خاصی ارائه شوند. از 3900 ارز دیجیتالی که در دنیای کریپتوکارنسی ارائه شده اند 2800 تای آنان توکن است.

بلاک چین هایی که به توسعه ارز های جدید کمک می‌کنند. اتریوم، بایننس، تزوس،و… است. اکثر ارز ها بر بستر اتریوم پلتفرم خود را ارائه داده اند.

اگر در رابطه با ارزش رمز ارز مورد نظرتان مردد هستید. و نمی‌دانید که کوین ارائه میدهد و یا توکن میتوانید با استفاده از وب سایت کوین مارکت کپ به پاسخ سوال خود دست یابید. در این وب سایت ارز های دیجیتال را بر این اساس تفکیک کرده است.

ذخیره سازی و نگهداری

برای ذخیره سازی اگر ارز دیجیتال کوین باشد. کیف پول اختصاصی خود را خواهد داشت. اما اگر ارز دارای توکن باشد. این توکن ها نیز بایستی بر کیف پول ارز دیجیتال ارائه شده ذخیره شود.

اتریوم خود یک پلتفرم است که ارز های زیادی بر روی بلاک چین آن ارائه شده است. تمامی این ارز ها توکن مربوط به خود را بایستی بر روی آدرس اتریوم ذخیره کنند. لازم به ذکر است که این حالت تنها برای توکن ها است. و کوین ها تنها قابلیت ذخیره سازی بر روی کیف پول مخصوص خود را دارند.

انواع کیف پول های اتریوم/ بررسی ویژگی و انواع آنان

بررسی مزایا و معایب

طبیعتا وقتی ارز دیجتالی بلاک چین منحصر به فرد خود را دارد تمامی تراکنش های خود درون شبکه خود اجرا میشود. قابلیت توسعه دارند. و وقتی یک ارز در بستر ارز دیگری ارائه می‌شود. ممکن است با بالا رفتن تقاضا، باعث شلوغ شدن شبکه ارز دیجیتال میزبان شود.

استاک توکن Stock Token یا توکن سهام چیست؟ و چه کاربردی در ارز دیجیتال دارد؟

 

نوشته های مشابه

0 0 رای
رتبه مقاله
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 نظرات
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را به اشتراک بگذاریدx