منتخب سردبیر

توکن چگونه ارزش ایجاد میکند؟/چه فاکتور هایی در ارزش گذاری توکن ها موثر اند؟

چگونه یک توکن دارای ارزش میشود؟

در این مقاله از سایت جامع فیبودکس میخواهیم بررسی کنیم که ارزش ایجاد شده توسط توکن ها چگونه است. پیشنهاد میکینم قبل از مطالعه این مطلب به مقاله توکن چیست سر بزنید. و آن را به عنوان پیش نیاز مطلب زیر مطالعه کنید. با ما همراه باشید:

بر طبق مقاله ارائه شده از سایت Medium ارزش گذاری توکن ها بر مبنای نقش آنها، ویژگی هایشان و هدف ها انجام میشوند. این سه با هم دست اتحاد داده اند. و بر اساس هر سه فاکتور یک توکن رشد میکند.

جهت نقد و بررسی ویژگی ها و هدف ها باید این طور عنوان کنیم که هر یک از این دو فاکتور برای توکن های مختلف متفاوت است. ما در ادامه به بررسی نقش هایی که به توکن نسبت داده میشود خواهیم پرداخت:


دریافت حق توسط توکن


با انتشار پلتفرم های مختلف از رمز ارز های گوناگون، توسعه دهندگان برای سرمایه گذارانی که توکن ارز مورد نظر را تهیه میکنند. حق مشارکت در نظر میگیرند. یعنی شخص سرمایه گذار با سرمایه گذاری بر روی ارز (بسته به حداقل میزان سرمایه گذاری ) صاحب حق رای در تصمیم گیری های پروژه خواهند شد. چیزی که در ارز دیجیتال تزوس مرسوم است. و فیسبوک نیز برای توسعه لیبرا آن را مثبت تلقی کرده است. و در پلتفرم خود گنجانده است.

ارز ها در تعیین حق رای در پلتفرم خود منعطف عمل می‌کنند. در لیبرا نسبت به تزوس این حق رای دامنه گسترده تری را دارد. مانند مدیریت استیبل کوین ها، مجوز های لازم برای اضافه شدن نود های شبکه و… است. در برنامه ریزی های توسعه دهندگان برای این ارز قرار است. که در آینده خانواده سرمایه گذاری لیبرا برای سرمایه گذاری در شرایط هایی خاص بزرگ تر شود. آنان در میزان حداقل مقدار ارز سرمایه گذاری نیز ممکن است متفاوت از هم عمل کنند.


مبادله ارزش توسط خریداران و فروشندگان


در واقع توکن ها در میان خریداران آن یک رابط کاربری داخلی ایجاد میکند. که به صورت یک حلقه در راستای انجام معاملات و تراکنش ها میان خریداران و فروشندگان رد و بدل میشود. این کار ارزش را در یک سیستم به گردش درمی‌آورد. در واقع این توکن ها سیستم های داخلی را ایجاد میکنند و از آن ها نگهداری میکنند. که جزعی از وظایف آنان به حساب می آید.  نقش توکن در ایجاد ارزش در این حالت واضح و روشن خواهد شد.


دریافت امکانات ویژه


گاهی اوقات یک توکن و خریداری آن توسط کاربر، شخص سرمایه گذار بر اساس پلتفرمی که رمز ارز مورد نظر ارائه داده است میتواند از امکانات خاصی بهره ببرد. با نگاهی به تاریخچه عملکرد رمز ارز ها، ارز گلوم یکی از ارز هایی بوده است. که شخص سرمایه گذار را دارای حقوق خاصی خواهد کرد. دارندگان این توکن مجوز اتصال به ابررایانه گلوم را دریافت کرده اند.


امتیاز کاربری


با تهیه برخی توکن ها آنان در راستای حفظ و یا ایجاد ارزش سعی در به گردش در آوردن آن در میان سرمایه گذران اولیه میکنند. مثلا یک ارز دیجیتال موقعیت استفاده از تبلیغات را برای سایر سرویس ها با استفاده از توکن های خود برای سرمایه گذارن خود فراهم میکند.


ارزش یک توکن بر مبنای کدام یک از فاکتور های بالا مشخص میشود؟

حال که نقش ها را بررسی کردیم جالب است بدانیم که یک توکن چگونه و به وسیله کدام یک از این موارد صاحب ارزش میشود؟

باید این طور عنوان کنیم که اگر یک token بخواهد صاحب ارزش شود باید حداقل یک کدام از این فاکتور ها را داشته باشد. یعنی بتواند در ابتدا به صاحبان سهم خدمات مالی یا گردش های مالی را ایجاد کند. پس هرچقدر که در به فعلیت رساندن تعداد بیشتری از این فاکتور ها فعال باشد ارزش آن بالا تر خواهد رفت.

نوشته های مشابه

0 0 رای
رتبه مقاله
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 نظرات
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را به اشتراک بگذاریدx