مفاهیم پایه

استاک توکن Stock Token یا توکن سهام چیست؟ و چه کاربردی در ارز دیجیتال دارد؟

بررسی مفهوم استاک توکن و کاربرد توکن سهام در فضا مالی

در این مقاله از سایت جامع فیبودکس به بررسی استاک توکن Stock Token خواهیم پرداخت. این که چه مفهومی را دارد و چه کاربرد هایی در دنیای رمز ارز ها می‌تواند داشته باشد. با ما همراه باشید تا به نتایج مورد نظر دست یابیم.

توکن:

دقیقا توکن به چه معنا است؟ توکن در واقع نماینده ای از یک دارایی است. پول خود یک توکن است. چون نماینده ای از طلا است. به بیانی دیگر به ازای یک مقدار مشخص از طلا که از معدن استخراج شده است. پول چاپ می‌شود.

توکن Token | معرفی توکن و کاربردهای آن
توکن چگونه ارزش ایجاد میکند؟/چه فاکتور هایی در ارزش گذاری توکن ها موثر اند؟

اوراق بها دار:

برای اینکه به مفهوم دقیق اوراق بهادار دست یابیم به مثال زیر توجه کنید:

یک دارایی را در نظر بگیرید. فرض کنید شما صاحب خودرویی 200 میلیون تومانی هستید. و در موقعیتی تنها 50 میلیون از این خودرو را نیاز دارید. در این حالت برای نقد کردن پول خود بایستی کل خودرو به ارزش 200 میلیون تومان را بفروشید تا بتوانید 50 میلیون تومان از آن را برداشت کنید.

برای دارایی ها با ارزش های بالاتر اوراق بها دار تعیین می‌کنند. به این ترتیب که اگر ارزش یک دارایی 200 میلیون تومان است. با استفاده از اوراق بها دار آن را به 4 تا 50 میلیون تومان تقسیم می‌کنند. یعنی هر یک از اوراق (مثلا) 50 میلیون تومان ارزش دارد. و صاحب سهام می‌تواند با فروش یک چهارم دارایی خود به میزان پولی که نیاز دارد دست یابد. خریدار نیز می‌تواند با مبلغ کمتری از پول صاحب مقدار کمتری از سهام شود و سود کند.

تعیین ارزش اوراق بها دار متغیر است. و عدد ثابتی ندارد. معمولا کارخانه جات و… از این طریق به فروش سهام خود می‌پردازند. یعنی یک کارخانه برای دست یابی به مبلغی خاص مجبور نیست که کل کارخانه را بفروشد، بلکه با فروش سهام خود از طریق اوراق بها دار می‌تواند به بخشی از پول مورد نیاز خود دسترسی پیدا کند.

توکن در فضای ارز های دیجیتال:

پیش تر به مفهوم توکن اشاره کردیم. حال می‌خواهیم در مورد توکن ارز دیجیتال صحبت کنیم. در فضای کریپتو کارنسی با دو مفهوم کوین و توکن رو به رو هستیم. تفاوت این دو اصلاح بر سر بلاک چین است. ارز های دیجیتال که به بازار مالی ارائه می‌شوند. یا خود مانند اتریوم و بیت کوین دارای بلاک چین اختصاصی خود هستند. و یا ارزی هستند که بر روی بلاک چین ارز دیگری (مانند بلاک چین اتریوم) ارائه شده اند. و بلاک چین اختصاصی خود را ندارند.

این در واقع تمایزی است که بین کوین و توکن قرار دارد. به این شکل که اگر ارز دارای بلاک چین اختصاصی باشد، دارای کوین، و اگر ارز دارای بلاک چین اختصاصی نباشد دارای توکن است. به عنوان نمونه بلاک چین ارز دیجیتال کاردانو بر بستر اتریوم ارائه شده است. و بلاک چین ارز دیجیتال لیبرا، بلاک چین اختصاصی خود را دارد.

ارز دیجیتال کاردانو ADA چیست ؟
لیبرا ارز دیجیتال فیسبوک/ بررسی پلتفرم و عملکرد آن در فضای کریپتوکارنسی

استاک توکن:

بنا به مطالب ارائه شده مثلا اگر شرکت گلنوش قصد فروش سهام خود را داشته باشد پس از ارزش گذاری اوراق بهادار خود توکن مورد نظر خود را بر بستر (مثلا) اتریوم ارائه میدهد. کاری که شرکت تسلا انجام داد این بود که ایلان ماسک سهام شرکت خود را اصطلاحا” توکنیزه” کرده است.

استاک توکن در واقع همان توکنی است که متعلق به سهام است.

یعنی استاک توکن نماینده یک دارایی است. و آن دارایی در اصل سهامی است که از تبدیل آن به اوراق بها دار به دست آمده است.

هم اکنون صرافی بایننس قصد ارائه توکن سرمایه خود یا استاک توکن خود را دارد.

صرافی بایننس Binance
NFT چیست؟ بررسی مفهوم توکن غیر مثلی در ارزهای دیجیتال
صرافی Binance فروش توکن سهام را متوقف می کند.

نوشته های مشابه

0 0 رای
رتبه مقاله
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 نظرات
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را به اشتراک بگذاریدx