مفاهیم پایه

توکن غیر مثلی و اعتبار قانونی آن ها

توکن غیر مثلی که به اختصار با علامت NFT  نمایش داده میشود. یکی دیگر از بخش های سرمایه گذاری در دنیای مالی است. زمانی که NFT  به دنیای مالی کریپتوکارنسی پا گذاشت جنجال بر انگیز شد. چرا که بسیاری از توکن ها توانستند در این حوزه رکورد دار فروش و جذب سرمایه قابل توجهی داشته باشند.

در ادامه روند های پیش بینی نشده در فروش این توکن ها عده ای دیگر از منتقدان نکاتی را مطرح کردند و به واسطه آن NFT  را به در حوزه مالی دیجیتال به چالش کشیدند.

ماهیت و روش عملکرد این دارایی ها در ابتدا بر هر کاربری که قصد سرمایه گذاری در این بخش را دارد باید روشن باشد تا بتواند در خصوص نوع سرمایه گذاری خود تصمیم گیری کنند. از دیگر نکاتی که برای عده زیادی از کاربران این حوزه مهم است جنبه حقوقی و اعتبار آن ها است. این موضوع در تعیین حق مالکیت قانونی اهمیت دارد.

در این مقاله از سایت جامع فیبودکس به کمک مقاله‌ای مرتبط از سایت کوین تلگراف سعی بر معرفی این دارایی ها و چالش های قانونی آن ها داریم.با ما همراه باشید تا در ادامه به نتایج مورد نظر دست پیدا کنیم.

توکن غیر مثلی NFT چیست؟


در بخش لغت نامه تخصصی سایت جامع فیبودکس تعریفی واضح و مشخص از این دارایی ها ارائه شده است. که به طور خلاصه به مفهوم این دارایی اشاره خواهیم کرد.

در ابتدا باید دیدتان نسبت به توکن غیر مثلی یک دارایی و یا یک چیز دارای ارزش باشد. این دارایی با ارزش میتواند ماهیت فیزیکی داشته باشد. و یا مجازی، میتواند یک اثر هنری باشد و یا حتی یک توییت جنجالی. اصطلاح NFT برای دارایی هایی که دارای ارزش تعیین نشده است مقرر میشود.

هر داریی NFT ارزشی است ک به صورت غیر مثلی است. و بر اساس الگویی پیرو قرارداد های هوشمند عملیات تعیین مالکیت آن ها و انتقال مالکیت انجام میشود. در دنیای ارز های دیجیتال NFT در شمایل شماره سریال به عنوان نماینده دارایی معرفی میشود.

سوال این جا است که این کد چه کاربردی دارد؟و در ادامه NFE ارائه شده تا کنون در اختیار چه افرادی و چگونه دست به دست شده است. سیکل ارزشی آن چگونه بوده و هم اکنون به چه صورت ارائه شده است.

با روی کار آمدن این دارایی ها میلیون ها دارایی NFT به دنیای حقیقی و مجازی معرفی شدند. در ادامه به جزییات بیشتر توکن های غیر مثلی خواهیم پرداخت.

مالکیت توکن غیر مثلی


یکی از رایج ترین و البته مهم ترین سوالاتی که در خصوص توکن غیر مثلی برای کاربران شبکه پیش می آید موضوع مالکیت این دارایی ها است.

هم اکنون پس از خرید هر محصول بسته به نوع آن برگه ای که در آن اطلاعات خرید و مشخصات خریدار و فروشنده  در آن ثبت شده است به عنوان سند و یا قرارداد در اختیار کاربران قرار میگیرد.

بسته به مورد معامله (مثلا ملک و املاک) و یا حتی کوچک ترین دارایی ها سند و در کم ترین حالت فاکتور فروش ارائه میشود. که در نهایت این اسناد مکتوب نمایان گر مالکیت و حق تصرف خواهد بود. که از نظر حقوقی دارای اعتبار است. و دارنده آن میتواند با داشتن اسناد از حق خود در صورت بروز مشکلات دفاع کند.

دارایی های که با عنوان توکن غیر مثلی ارائه میشوند چگونه مالکیت آن مشخص میشود؟ NFT ها مانند اسناد عمل میکنند. البته در جزییات کارکرد با یکدیگر متفاوت اند. اما کلیت آن تفاوتی ندارد.

NFT خود به تنهایی دارایی مستقل است یا ضمانتی است برای دارایی های غیر مثلی؟

NFT خود به تنهایی دارایی مستقل است یا ضمانتی است برای دارایی های غیر مثلی؟ یا به بیانی دیگر یک NFT دقیقا همان کالا (حقیقی یا مجازی) با ارزش است یا با ارائه یک کالای با ارزش به عنوان توکن غیر مثلی NFT رسید مالکیت آن دارایی خواهد بود؟

پاسخ این سوال “هر دو حالت” است. یعنی این دارایی ها بسته به نوع ارائه آن ها میتواند NFT برایشان تعریف شود. حال برای تعیین مالکین و یا به عنوان اصل اصل دارایی. در اصل تفاوتی در اصل موضوع ندارد.  چیزی که به عنوان NFT ارائه میشود در هر دو وضعیت عنوان شده ضمانت خرید و تعیین مالکیت را انجام میدهد.

در NFT هایی مانند کریپتوکیتی‌ها و کریپتوپانک‌ها کاربر خریدار مالک آن است. و بعد توکن غیر مثلی با پا در میانی بلاک چین به حل مشکلاتی مالکیت و مسائلی از این دست خواهد پرداخت.

بلاک چین و اثرات آن در شبکه


یکی از اثرات مهم فناوری بلاک چین ایجاد صنعت مالکیت معنوی برای دارایی ها است. این صنعت در بسیاری از شاخه ها به خصوص بخش تولید محتوی بسیار موثر بوده و به طور ویژه ای به مشکلاتی ناشی از کپی رایت و تقلب در این مدل فعالیت ها پایان داده است.

قبل از آن توسعه دهندگان پلتفرم ارز های دیجیتال با مشاهده موضوع چالش بر انگیز دوبار خرج کردن double spending در دارایی های دیجیتال رو به رو شدند. که در ادامه پس از طرح صورت مسئله های این موضوع فناوری بلاک چین متولد شد.و  راه حلی برای تمام مشکلاتی از این دست شد.

با گره خوردن فعالیت NFT ها با بلاک چین محتوی ارائه شده به وسیله بلاک چین در وضعیت منحصر به فرد بیمه شد. و درب تمام فعالیت های کپی، جعل و تحریف بسته شد. با این تفاسیر توکن غیر مثلی که از الگوی بلاک چین تبعیت میکند در معرض خطر سرقت هنری قرار نمیگیرند.

در ادامه فناوری بلاک چین با حل این مشکل توانست دریچه ای جدید برای رویش نوع دیگری از اقتصاد را در دنیای مالی باز کند. که NFT ها یکی از شاخه های این بستر میباشد.

این اقتصاد در مقایسه با نظام مالی سنتی متفاوت عمل کرده و ارزش گذاری ها و هدایت آن ها در گرو نظرات کارشناسان نیست. بلکه به خود شخص و تولید کننده آن ارتباط دارد.

سازندگان NFT چه کسانی هستند؟


در اوایل سال کنونی اطلاعیه ای از سمت شرکت دی‌سی کامیکس (DC Comics) منتشر شد. که در آن امتیاز تجاری سازی از تولید کننده های داخلی برای ساخت ابر قهرمانان هنری لغو شد. در این اطلاعیه مشخصا بر تولید NFT ها تاکید و منع آن به صورت شفاف بیان شد.

این واکنش پس از منتشر شدن خبر های NFT .ارائه شده. از سمت خوزه دلبو (José Delbo) بود. این هنرمند که سابقا برای همین مجموعه فعالیت میکرد در حراج واندر من توانست شخصیت‌های کتاب‌های دی‌سی کامیکس را به فروش برساند.

حجم دارایی به دست آمده از ارائه این توکن غیر مثلی ۱.۸۵ میلیون دلار بود. همین امر موجب واکنش کمپانی دی سی کامیکس شد و در نهایت اطلاعیه فوق به انتشار درآمد.

در ادامه موضوع قابل توجه این بود که بر خلاف باور عمومی هنرمندان و تولید کنندگان آثار با ارزش، اختیار صد در صد کالای تولیدی خود ار ندارند. و برای نشر و کپی میبایست تمامی عوامل مشارکت کننده اتفاق نظر داشته و سهام دار باشند.

نظام سنتی و قوانین آن

در نظام سنتی این حق به طور تمام و کمال برای خالق اثر است.  و به صورت قانونی مالک اثر خواهند بود. به همین دلیل هنرمندان برای ارائه محصول خود با مسائل چالش بر انگیز مواجه نخواهند شد.

اما در ارائه توکن غیر مثلی تنها سازنده اثر شریک صد در صد کالا نیست. و حق مالکیت در میام تمام اعضای دخیل تقسیم میشود. چون برای ارئه NFT آن ها بخش اجرا، بازاریابی و سایر بخش های دیگر برای نمایش اثر تلاش کرده و بنا به قانون حق آن ها از اثر مربوطه محفوظ است.

سوالی که در این بخش ذهن مخاطب را درگیر میکند این است. که در بخش ارائه NFT کدام بخش حق و یا توانایی ارائه NFT را دارند؟ و این توسعه میتواند به اندازه سهمی که هر بخش به خود اختصاص داده. پیشروی کند؟ یا این که حتما باید با اتفاق نظر تمام مجموعه دارایی ارائه شود؟

پاسخ این سوال مبهم است. چون این دسته از دارایی ها جزو اقتصاد نوین است. و قوانین برای رسیدگی به امور این بخش کافی نیست. به همین دلیل به عنوان اقتصاد نوین در دست بررسی است تا بتوان در تمام بخش های هنری اعم از موسیقی، هنر های کامپیوتری و بازی ها و… به صورت عادلانه قضاوت شود.

حق ایجاد توکن غیر مثلی برای چه افرادی است؟


همان طور که عنوان کردیم هنوز قوانین پاسخگوی جامعه اقتصادی جدید نیست. اما این بخش از اقتصاد هم اکنون در حال تکامل است. اما قانون به صوت کلی و شفاف برای آن تدوین. نشده. به همین دلیل باعث کمی سردرگمی در میان مخاطبان آن. شده است.

پیش بینی میشود در آینده نزدیک حجم تقاضا برای شفاف سازی جزییات این حوزه مالی بالا تر رود. تا کاربران بتوانند عملیات مورد نظرشان را در چارچوب قانون پیش ببرند.

هم اکنون تکمیل قوانین در این بخش که بتواند تمام مسائل این بخش را پوشش دهد میسر نیست. چون در این بخش مالی پیچیدگی ها و عدم شفافیت تنها منحصر به بخش تولید کنندگان نبوده و خریداران این دسته از دارایی ها هم چالش های خاص خود را دارند.

علاوه بر آن زمانی که پای چندین توسعه دهنده و یا خلق اثر در میان است گره های این طناب به ویزه در بخش تعیین مالکیت بیشتر میشود. با ابهام در مالکیت چالش های در بخش حق نشر مضاعف خواهد شد.

از دیگر نکاتی که باید در قوانین شفاف سازی شود وضع مقررات دقیق برای ارائه توکن ها است. که باید با دید جزئی تمامی جوانب در آن لحاظ شود.

حوزه قضایی توکن غیر مثلی


فرض کنید در کشوری مانند فرانسه برای نویسنده یک اثر حق نشر در وضعیت نامحدود. تعیین شده است. و در کشوری دیگر مانند آمریکا به صورت محدود. یعنی به این شکل که خالق یک اثر خاص در کشوری پس از مرگ وی در مدتی خاص (مثلا 30 سال)  برای او حق نشر. تعیین شده.  و در کشوری دیگر به تبعیت از قانون خود این حق تا پایان مرگ او است. من بعد از آن منقضی میشود.

با این وضعیت در حالی که اطلاعات یک توکن غیر مثلی که بر بلاک چین. ثبت شده. تعیین مواضع قضایی آن به چه شکل است؟ و بر اساس تبعیت از کدام قانون به وضعیت این دارایی رسیدگی میشود؟

این موضوع ارتباطی به ملیت تولید کننده اثر خواهد داشت. و یا به جایی که اثر در آن خلق. شده است؟ آیا این منطقی است که فرضا برای شخصی که از ملیتی متفاوت است و در کشوری دیگر زندگی میکند بر اساس خط و مرز جغرافیایی تعیین حقوق شود؟

این مسائل از دسته نکات قضایی است که هم اکنون به صورت مسئل چالش بر انگیر برای تعیین قانون در دستور کار قانون گذاران قرار دارد. البته برای بستر های الی جدید وجود ابهامات طبیعی است. و به صرف زمان برای تکامل نیازمند است.

اما هرچقدر که گره های این مسئه بیشتر باشد طبیعتا زمان بیشتری را برای تکامل میطلبد. و متاسفانه کاربران این حوزه با ابهامات فراوان و چالش های زیاد که راه حلی نا معلوم دارند دست و پنجه نرم میکنند.

در نهایت:

در این مقاله تلاش بر این بود که چالش های توکن غیر مثلی روایت شود. که کاربران علاقه مند به این دسته از دارایی ها با دید باز فعالیت خود را آغاز کنند. هرچند که این بستر مالی به سرعت در حال تکامل و توسعه روز افزون است. و وجود حفره های خالی در قانون در مواجهه با مسائل نوین طبیعی است. اما دشواری ها و سختی ها برای توسعه دهندگان این حوزه پا بر جا است. و آن ها باید با استفاده از معاهده های مکتوب در میان گروه توسعه فعالیت های خود را به انجام برسانند.

مطالب بیشتر:


دایره المعارف ارزدیجیتال/ دانشنامه ارز دیجیتال فیبودکس
چرا حجم تراکنش های دوج کوین تا 90% افت کرده است؟
این بار بیت کوین تا 100000 دلار رشد خواهد کرد/روال رشد بیت کوین
زنجیره جانبی چیست و چه تاثیری در عملکرد بلاک چین دارد؟
فاست چیست و چه کاربردی در ارز های دیجیتال دارد؟

نوشته های مشابه

5 1 رای
رتبه مقاله
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 نظرات
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را به اشتراک بگذاریدx