کاربرد بلاک چین

انواع بلاک چین عمومی قابل راه اندازی+بررسی کاربردهای آن

در این مقاله از سایت جامع فیبودکس به بررسی انواع بلاک چین عمومی قابل ارائه خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید.

بلاک چین چیست؟

بلاک چین یک سیستم برای ثبت اطلاعات است. به طوری که بتوان آن را با همه اعضای شبکه به اشتراک گذاشت. همچنین این اطلاعات بر پایه کد ها و رمز های غیر قابل تغییر به صورت زنجیره وار و پیوسته به یکدیگر ثبت می‌شوند. که این رمز نگاری ها و پیوستگی اطلاعات در امنیت این شبکه تاثیر مستقیم دارد.

این شبکه به هدف امنیت بالا و همچنین ثبت اطلاعات به صورت واضح و شفاف برای کاربران شبکه به وجود آمده است.

برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص بلاک چین، نحوه عملکر آن، کاربرد ها و… به مقاله آشنایی با بلاک چین از سایت جامع فیبودکس سر بزنید.

بلاک چین عمومی:

بلاک چین عمومی در واقع در زمانی قابل استفاده است. که پلتفرم مورد نظر عمومی است. مانند رمز ارز ها.

در این حوزه مردم به صورت عمومی حق سرمایه گذاری و تجارت در این زمینه را دارند. از طرفی چون فضای کار مالی است. و اعتماد عمومی را میطلبد. بدیهی است که پشتیبانی فناوری بلاک چین به صورت عمومی در اعتماد سازی نقشی موثر را ایفا کند. همان طور که مشاهده می‌کنید. امروزه نیز فضای رمز ارز ها با پشتیبانی از بلاک چین عمومی به ثبت اطلاعات تراکنش ها می‌پردازد. و استقبال از این فناوری روز به روز بیشتر می‌شود.

بلاک چین عمومی انحصاری شده:

با تمرکز بر اصل هدف بلاک چین، میتوان از این سیستم به این شکل بهره برد که داده ها و اطلاعات ثبت شده را برای افراد خاص مانند مسئولان، مدیران و… که وظیفه کنترل و نظارت را بر عهده دارند به اطلاعات دسترسی داشته باشند. این سبک همان طور که از نامش پیدا است بلاک چین عمومی است اما به صورتی خاص انحصاری شده و در اختیار افراد قرار گرفته است.

با یک مثال به درک مفهوم کمک خواهیم کرد. فرض کنید در محیط دانشگاه کارمندان قادر به ثبت اطلاعات دانشجویان جدید الورود و قادر به رویت اطلاعات دانشجویان سابق هستند( دسترسی کاربری). و خود دانشجویان نیز قادر به رویت اطلاعات شخصی و درسی خودشان در یک پلتفرم عمومی میباشند. این سیستم همان سیستم بلاک چین عمومی انحصاری است.

بلاک چین خصوصی انحصاری شده:

از دیگر حالت های کار برد بلاک چین، حالتی است که بلاک چین هم خصوصی است و هم انحصاری. که در این حالت تنها افرادی خاص، دسترسی به تغییر اطلاعات را دارند. معمولا بین دو گروهه کاری یک رابط کاربری امکان ثبت و مشاهده داده ها را داشته باشد.

در مجموع:

بلاک چین فناوری کاربردی و جدید است. سیستم امنیتی بالا با استفاده از ثبت اطلاعات بدون تغییر از ویژگی های منحصر به فرد این فناوری است. به طوری که جایگاه های مختلفی مثل استفاده از آن در محیط زیست،تکنولوژی سوخت گیری هواپیما، حمل و نقل، موارد حقوقی و قضایی، ارتباطات، بازار سرمایه و بورس، بیمه و کاربردهای آن، اینترنت اشیا و… پیدا کرده است.

 

نوشته های مشابه

0 0 رای
رتبه مقاله
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 نظرات
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را به اشتراک بگذاریدx