منتخب سردبیر

NFT چیست؟ بررسی مفهوم توکن غیر مثلی در ارزهای دیجیتال

در این مقاله از سایت جامع فیبودکس به بررسی توکن غیر مثلی خواهیم پرداخت. اینکه توکن های غیر مثلی چه ویژگی دارند. و چرا واژه اختصاری NFT را به آن نسبت داده اند.

تعریف عمومی توکن مثلی و توکن غیر مثلی

برای اینکه بخواهیم به صورت عمومی توضیحی از اصطلاح پول یا توکن مثلی و غیر مثلی ارائه دهیم. باید این گونه عنوان کنیم که توکن های مثلی به پول هایی گفته می‌شوند که برای رد و بدل میان افراد ارزش یکسان دارند. مثلا اسکناس ها توکن های مثلی هستند. هر یک اسکناس (مثلا 50 هزار تومانی) با دیگر اسکناس 50 هزار تومانی ارزش یکسان دارد. این خاصیت به این شکل است. که فرضا شما مبلغی را به شخصی قرض می‌دهید. برای باز پس گرفتن آن به دنبال این نیستید که دقیقا همان اسکناس هایی که شما تحویل داده اید را پس بگیرید. هر اسکناسی که مبلغ آن با وجه پرداختی شما برابری کند. برای اتمام عملیات کفایت می‌کند. این یعنی این توکن یا پول غیر مثلی است.

به بیان ساده تر غیر مثلی به این معنا است که برای انجام معاملات لزومی ندارد دقیقا مثل همان (وجه،ارزش، کالا و…) رد و بدل شود.

و در عوض مفهوم “مثلی” به عکس این موضوع اشاره دارد. فرضا با قرض دادن یک وسیله، مثلا خودرو، انتظار دارید همان خودرو خودتان را از شخص تحویل بگیرید. این یعنی مثلی بودن (توکن،کالا و…)

توکن غیر مثلی

NFT بر گرفته از کلمه Non Fungible Token است. ماهیتا دارایی و ارزشی دیجیتال است. که بر پایه سیستم بلاک چین کارمیکند. این دارایی بر روی بلاک چین ذخیره و جابجایی آن انجام میشود. به عنوان مثال برای توکن های غیر مثلی میتوان به انواع بازی ها،آثار هنری دیجیتال، بلیط های دیجیتال و… اشاره کرد.

کارکرد بر اساس بلاک چین

توکن های غیر مثلی ارزش و دارایی هستند. که لزوما باید از نظر مالکیت تعیین تکلیف شوند. این وظیفه با درگیری کار با بلاک چین به درستی انجام می‌پذیرد. چون بلاک چین اطلاعات را با همه کامپیوتر ها به اشتراک می‌گذارد. و فعالیت آن بر پایه تغییر ناپذیری و ایجاد امنیت ناشی از آن است. با این حساب تکلیف مالکیت ها روشن خواهد شد.

توکن های غیر مثلی رمز ارز ها

 

نحوه عملکرد توکن های غیر مثلی در بستر فناوری بلاک چین و خاصیت آنها به نوعی است که به راحتی می‌توان ارز های دیجیتال را بر این پلتفرم پیاده سازی کرد. نحوه کارکر رمز ارز ها نیز بر همین منوال است. نگهداری آنان نیز بر روی کیف پول‌های رمز نگاری شده بر اساس کلید خصوصی و عمومی است. که توسط مالک ارز کنترل و نگهداری میشود.

NFT ها بر روی بلاک چین هایی که از قرارداد های هوشمند پشتیبانی می‌کنند می‌نشینند. اما تا کنون توسعه دهندگان از بلاک چین اتریوم برای این طرح استفاده کرده اند.

ویژگی NFT در رمز ارز ها

  • خاصیت منحصر به فرد بودن: همان طور که توضیح دادیم غیر مثلی به معنای عدم شباهت است. که این خود بر مفهوم منحصر به فرد بودن دلالت دارد. داشتن ویژگی های خاص برای هر ارز به طوری که آن ویژگی در سایرین وجود نداشته باشد. می‌توانداز مزایای آن به حساب آید.
  • خاصیت کمیابی: با وجود اینکه به صورت نا محدود می‌توان توکن ها را توسعه داد. اما برخی NFT ها هستند که تنها یک عدد ساخته میشود.
  • تقسیم ناپذیری: عکس خاصیت تقسیم پذیری ارز ها بر این اساس که رمز ارز ها را نیازی به تهیه یک واحد کامل از آن نبود. در NFT قابل تقسیم نیست و باید یک واحد از آن تهیه شود.

بررسی مزایا

بر طبق تعاریف ارائه شده از خاصیت این توکن ها باید این گونه عنوان کرد.که با وجود این توکن ها به راحتی می‌توان مالک اموال شد. فرض کنید یک بازی را شروع کرده اید. در روال اجرایی این بازی پس از به وجود آمدن اکانت وارد بازی می‌شوید و کوین های مربوط را در روال بازی دریافت می‌کنید. این اکانت در واقعیت به شما تعلق ندارد و متعلق به شرکت سازنده است. با استفاده  از NFT می‌توان مالک اموال اینترنتی خود شد.

از طرفی تنها موضوع مالکیت نیست. قابلیت انتقال و معامله از دومین مزایای جالب و کاربردی است. دارایی های غیر مثلی به سهولت عملیات انتقال را انجام خواهند داد.

معایب

از معایب این طرح می‌توان به کارمزد های بالای آن اشاره کرد. که این خود اشاره به مقیاس پذیر نبودن شبکه دارد.

همچنین فضا ریسک بالایی دارد. چون با خرید توکن ها الزاما فروشنده ای وجود ندارد. این درحالی است که در فضای رمز ارز ها شما برای فروش ارزتان به فکر پیدا کردن مشتری نیستید. و هر زمان که اراده کنید می‌توانید آن را بفروشید.

نتیجه:

در نهایت به عنوان خلاصه باید این طور عنوان کنیم که NFT بازاری نوپا است. در کنار مزیت هایی مانند مالکیت و انتقالات آن باید به ریسکی بودن فضا اهمیت داد. هم اکنون بیشتر در فضا های بازی ها و… قابلیت استفاده دارد.

نوشته های مشابه

0 0 رای
رتبه مقاله
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 نظرات
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را به اشتراک بگذاریدx