آشنایی با اتریوممفاهیم پایه

گس چیست و چه کاربردی در پلتفرم اتریوم دارد؟/

گس چیست و چه کاربردی در پلتفرم اتریوم دارد؟ در این مقاله از سایت جامع فیبودکس به معرفی گس خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید تا در ادامه به نتایج مورد نظر دست پیدا کنیم.

اتریوم و کارمزد شبکه:


کاربران در پلتفرم اتریوم برای دریافت خدمات به سبب انجام فعالیت های مالی خود می بایست مبلغی وجه به صورت اتریوم به شبکه به عنوان کارمزد تزریق کنند. برای آن دسته از کاربرانی که در پلتفرم اتریوم خرید و فروش و در کل فعالیت های مالی انجام داده اند. به احتمال قوی اصطلاح گس  Gas لغت جدیدی نیست.

گس مفهومی است تایین کننده به سبب پرداخت کارمزد ها

هر کاربری که به تازگی به دنیای مالی کریپتوکارنسی پیوسته است. در گام اول نسبت به مفاهیم موضع گیری میکند و آن ها را دشوار می انگارد.

اما در نهایت با آشنایی پله به پله تسلط کافی را برای شروع فعالیت خود به دست خواهد آورد. در ادامه این مطلب که بر گرفته از مقاله‌ای از وب‌سایت بلاک‌گیکز است تلاش میکنیم تا به سادگی به توضیح گس بپردازیم. با ما همراه باشید تا در ادامه به نتایج مورد نظر دست پیدا کنیم.

گس چیست ؟


همان طور که عنوان کردیم. کاربران برای انجام تراکنش های خود در پلتفرم اتریوم میبایست از طریق اتر(کوین ارائه شده از سمت اتریوم) کارمزد شبکه را بپردازند.

پلتفرم اتریوم جدای از بیت کوین این توانایی را به کاربران خود میدهد تا به وسیله قرارداد های هوشمند توانایی ساخت برنامه غیر متمرکز خود را داشته باشند. این به معنای آن نیست که برنامه هایی که از طریق اتریوم توسعه پیدا میکنند الزاما کد های برنامه آن ها با یکدیگر مشابه است و از روی یکدیگر کپی میشود.

این برنامه ها بسته به طرحشان به نسبت سخت تر و یا ساده تر معرفی میشوند. بدیهی است که برنامه هایی که توسعه آن ها سخت تر است به نسبت برنامه های ساده تر کارمزد بالاتری را به کاربر ارائه دهند.

کارمزد ها گاها بالا و برای کاربران شبکه سنگین خواهد بود. در ادامه توسعه دهندگان اتریوم برای حل این مشکل مفهوم گس را به پلتفرم ارائه دادند. تا از این طریق بتوان بر کارمزد های بالا چیره شد.

Gas یک ارز دیجیتال و یا یک توکن جدید برای خرید و فروش نیست. گس یک واحد ضمنی است که اتریوم به واسطه آن به کاربر حجم یا میزان کار مورد نیاز برای ارائه خدمات را بیان میکند.  

در ادامه

اتریوم به وسیله گس به صورت پیش فرض مقدار کار مورد نیاز هر عملیات را مشخص کرده است. این مقدار برای تراکنش های معمولی به اندازه 21000 گس تعیین شده است.

کاربران شبکه برای انجام فعالیت خود از مقدار گس عنوان شده مقدار کار را میسنجند. و در ادامه برای تایید تراکنش با استفاده از اتر های خود کارمزد را پرداخت میکنند.

چه کسی قیمت هر واحد گس را تایین میکند؟


هر واحد Gas در پلتفرم اتریوم توسط کاربران در خواست دهنده تعیین میشود. و کاملا به صورت سلیقه ای در میان افراد سبکه متغیر است. به عنوان مثال شخصی برای هر واحد گس ۰.۰۰۰۰۰۰۰۰۲ اتر  در نظر میگیرد. و کاربر دیگری 10 اتر. این موضوع کاملا به نظر هر کاربر وابسته است.

اما نکته ای که کاربران باید در هنگام تعیین هر واحد گس در نظر بگیرند حد پردازشی پلتفرم اتریوم است. توجه به این که ظرفیت اتریوم در انجام تراکنش ها محدود است میتواند تاثیر زیادی در انتخاب اعداد برای واحد گس داشته باشد.

بدیهی است که رضایت کاربران در حالی اتفاق می افتد که مبلغ پایینی از اتر را به ازای هر واحد تعیین کنند تا از این طریق کارمزد تراکنش خود را در نرخی مطلوب تمام کنند.

اما محدود بودن ظرفیت اتریوم این امکان را از کاربر سلب و عدد را در محدوده خاصی قرار میدهد. اگر هزینه نهاییGas که از سمت کاربر .تعیین شده. پایین باشد. به طبع ماینر ها از قبول آن خودداری کرده و تراکنش تایید نمیشود.

مثال:

با مثال سوخت و حرکت خودرو مفهوم Gas به طور کامل قابل درک خواهد بود. کاربران برای استفاده از خودروی خود بسته به مسیر  باید سوخت خودرو را .تامین کنند.

خودرو طبق مقدار مسیرپیش رو به کاربر. نمایش میدهد. که چه میزان سوخت نیاز دارد. چیزی شبیه به مفهوم Gas که اتریوم(خودرو) برای انجام تراکنش مشخص میکند که به چه اندازه گس (سوخت) برای تایید تراکنش نیازمند است.

در ادامه کاربر با پرداخت پول در واحد ریال سوخت را برای خودرو تهیه میکند. و افراد در پلتفرم اتریوم بجای ریال اتر .پرداخته. و گس را در اختیار شبکه قرار میدهد.

نکته مهم و قابل توجه در این مثال مقدار سوخت خودرو است. که با مقدار گGas پرداختی از طرف کاربران شباهت فراوانی دارد. همان طور که میداند اگر بنزینی که در اختیار ماشین قرار میدهید از حداقل کمتر باشد. خوردو به مقصد نمیرسد. مقدار واحد گس نیز اگر از حداقل کمتر باشد تراکنش به تایید نمیرسد. و عملیات انجام نشده باقی میماند.

انواع گس


در ادامه تعریف Gas باید این طور عنوان کنیم که هر گس در دل خود متشکل از از دو بخش اصلی . که با عنوان گس لیمیت و گس پرایس از یکدیگر. تفکیک شده اند.

لازم است عنوان کنیم که کاربرن برای تعیین Gas در پلتفرم نیازی به تفکیک این دو از یکدیگر ندارند. و فقط به طور کلی هر واحد Gas را تعیین میکنند. این بخش به سبب کشف نحوه محاسبه کارمزد ها ارائه. شده. تا در جریان دقیق عملکرد این بخش قرار گیرید. کار محاسبه دقیق به تفکیک دو نوع گس مذکور به دست والت های ارائه دهنده خدمات پلتفرم اتریوم انجام میشود.

فرمول کارمزد  از سمت پلتفرم اتریوم برای کاربران شبکه عبارت است از حاصل ضرب Gas پرایس در Gas لیمیت

ETH Fee = Gas limit × Gas Price”

گس لیمیت:

هر کاربر به سسب انجام کار خود در پلتفرم در ابتدا با Gas لیمیت سقف گس را تعیین میکند. گس لیمیت یعنی بالاترین مبلغی که کاربر برای انجام فعالیت خود در نظر دارد. در کل هرگاه در فضای مالی کریپتوکارنسی حرف از Gas به میان می آید منظور مخاطب دقیقا همان گس لیمیت است.

این مقدار نباید از حد خاصی کمتر باشد. چون در این صورت تراکنش به انجام نخواهد رسید. همان طور که اشاره کردیم ظرفیت پردازش اتریوم محدود است.

و ماینر ها برای دریافت سود بیشتر پیشنهادات بالاتر را مقرون به صرفه میدانند. در ادامه برای کاربران شبکه هم این مقادیر .بسته به .شلوغ بودن پلتفرم متفاوت خواهد بود.

گس پرایس:

Gas پرایس درواقع هزینه ای مشخص برای هر کاربر شبکه است. که برای هر واحد گس در پلتفرم پرداخت خواهد کرد. این هزینه گس پرایس نام دارد. که در گس لیمیت ضرب و کارمزد نهایی را مشخص خواهد کرد.

Wei:

به واحد هر گس wei میگویند. به دلیل این که مقدار اتر در هر واحد عددی بسیار کوچک است. واحد wei کمک میکند تا کاربر در تعیین مقدار اتر مورد نظر خود برای پلتفرم دچار مشکل نشود. هر ۰.۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۱ اتر یک واحد Wei محسوب میشود.

اتر Wei = ۰.۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۰۱

تعیین مقدار Gas

همان طور که عنوان کردیم. مقدار گس از سمت پلتفرم در دست کاربر قرار میگیرد.  و کاربران با تعیین مقدار هر واحد گس کارمزد نهایی را مشخص میکنند. ان مقدار ارتباط مستقیمی با شلوغی شبکه دارد. که معمولا در زمان شلوغ این مقدار به سبب تایید حتمی تراکنش به وسیله ماینر ها، از سمت کاربر با قیمت های بالاتر ارائه میشود.

هم اکنون به صورت میانگین مقدار مناسب برای انجام تراکنش ها ۲۰ Gwei  یا همان ۰.۰۰۰۰۰۰۰۲ ETH است. و در زمان پیک و یا شلوغ بودن پلتفرم این عدد به صورت تصاعدی بالا میرود.

مطالب بیشتر:


دش چیست؟ و با چه هدفی به فضای مالی کریپتوکارنسی پاگذاشته است؟
تزوس (TEZOS) چیست؟/ بررسی عملکرد و روش های کارکرد آن
ارز دیجیتال چیا و ارتباط استخراج آن با کمیاب شدن هارد دیسک
فلو flow چیست؟چگونه میتوان بر روی فلو سرمایه گذاری کرد؟
هایپرلجر چیست؟ و چگونه اجرا می‌شود؟/بررسی مفهوم و نحوه اجرایی آن
زنجیره جانبی چیست و چه تاثیری در عملکرد بلاک چین دارد؟
فاست چیست و چه کاربردی در ارز های دیجیتال دارد؟

 

 

نوشته های مشابه

5 1 رای
رتبه مقاله
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 نظرات
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را به اشتراک بگذاریدx