کاربرد بلاک چینمفاهیم پایه

زنجیره جانبی چیست و چه تاثیری در عملکرد بلاک چین دارد؟

زنجیره جانبی Sidechains چیست؟

 

زنجیره جانبی چیست و چه کاربردی دارد؟ در این مقاله از سایت جامع فیبودکس به بررسی این مفهوم میپردازیم تا باتفاق با کارکرد این بخش از فناوری بلاک چین آشنا شویم. با ما همراه باشید تا در ادامه به نتایج مورد نظر دست یابیم.

بلاک چین blockchain


بلاک چین Block chain  نوعی سیستم ثبت اطلاعات و گزارش می باشد. این سیستم تفاوت های خاص و منحصر به فرد با دیگر سیستم ها دارد. یکی از این تفاوت ها این است که اطلاعات ذخیره شده روی این نوع سیستم با تمام اعضای شبکه به اشتراک گذاشته می شود. همچنین با استفاده از رمزنگاری و توزیع، امکان هک کردن و حذف و دستکاری اطلاعات ثبتی از بین می رود.

با پیداش بیت کوین اصلاح بلاک چین نیز به وجود آمد. بعد از آن ارزهای دیجیتال معتبر دیگر نیز از این نوع ثبت اطلاعات استفاده کردند.

هدف اصلی بلاک چین ایجاد یک هویت دیجیتالی ایمن است. امنیت شبکه از طریق کلیدهای رمزنگاری شده عمومی و خصوصی ایجاد می شود.

زنجیره جانبی چیست؟


زنجیره جانبی ابزاری ست که به وسیله آن میتوان نقل و انتقالات ارزش را درون بلاک چین به انجام رساند. در واقع این زنجیره همان طور که از نامش پیدا است یک زنجیره جانبی است که به وسیله  آن دارایی  را در میان بلاک چین اصلی و سایر بلاک های دیگر رد و بدل میکند. وجود زنجیره جانبی در کنار زنجیره اصلی بلاک چین تا حد بالایی انجام نیاز کاربران در خصوص نقل و انتقالات را ساده کرده است. جدای از آن وجود آن باعث افزایش لایه های کاربردی فناوری بلاک چین شده است.

نحوه عملکرد زنجیره جانبی چگونه است؟


زنجیره جانبی ماهیتا خود یک بلاک چین است. که مانند دستیار بلاک چین اصلی عمل میکند. این زنجیره با برقرار سازی ارتباط دو طرفه برای انتقال و تعویض پذیری دارای ها به بلاک چین اصلی متصل و انجام این فرایند را تحقق میبخشد. و ساختار بلاک چین را به دو بخش بلاک چین اصلی Main Chain  و Side chain تقسیم میکند.

عملیات انتقال وجه و دارایی پس از درخواست یک کاربر به شبکه برای انجام تراکنش میان زنجیره ای در این حالت انجام میشود. که  در ابتدا کوین ها در حالت lock درون بلاک چین بلوکه میشوند. و موقتا دسترسی آن ها برای استفاه از بین میرود. این حالت تا تایید تراکنش های میان زنجیره ای طول میکشد.

در ادامه با انتشار پیام تایید و کنترل مجدد آن پروسه امنیت طی شده و در نهایت با سپری شدن مدت زمان مشخص عملیات انتقال به سر انجام رسیده و دارایی ها آزاد میشود. این مکانیزم برای انجام عملیات نقل و انتقالات در وضعیت میان زنجیره ای طراحی شده و  تمامی انتقالات من جمله انتقال دارایی از زنجیره فرعی به اصلی از همین اصول پیروی و به اجام می رسد.

کار کرد بلاک چین به چه صورت است؟

به طور خلاصه کارکرد بلاک چین blockchain ها به صورت زیر می باشد و عملکرد زنجیره جانبی برای تراکنش های میان زنجیره ای از مرحله اول تا سوم رویت میشود.

 1. در ابتدا باید معامله ای انجام شود.
 2. این معامله باید تائید شود. انجام تائید در بلاک چین ها در اختیار شبکه ای از کامپیوترهاست.
 3. تراکنش ها در یک بلاک ذخیره می شود. بعد از تائید تراکنش، مبلغ معامله و امضای دیجیتالی شما و همچنین امضای دیجیتالی شرکت آنلاینی که خرید خود را انجام داده اید در یک بلاک ذخیره می شود.
 4. هر بلاک هش خود را دارد. در انتها اطلاعات بلاک شما هش مختص آن بلاک را مشخص می کنند.

فدراسیون چیست؟ و چه کاربردی دارد؟


فدراسیون ها نیز یک گروهی هستند که آن ها نیز به عنوان واسطه به بلاک چین کمک میکند. این گروه در میان زنجیره اصلی بلاک و زنجیره جانبی قرار دارد. وظیفه اصلی فدراسیون ها درون زنجیره بلاک، قرار دادن دارایی ها در وضعیت lock  و آزاد سازی آن است.

به عبارتی دیگر، تصمیم گیری در خصوص قرارگرفتن دارایی در وضعیت قفل و در نهایت آزاد شدن آن برای در دسترس کاربر قرار گرفتن بر عهده فدراسیون است.

در این پروسه بخش فدراسیون امنیت شبکه را تا حد زیادی بالا میبرد. و زمان لازم را برای کنترل صد درصد انتقال به شبکه میدهد تا دارایی ها به آدرس درست و اندازه دقیق ارسال شوند. اما از مشکلات این بخش اضافه شدن لایه جدید به بلاک چین است. لایه ای که دقیقا در میان زنجیره اصلی و زنجیره جانبی قرار میگیرد. و این حالت برای شبکه بلاک چین مطلوب نیست.

 

امنیت:


در بخش امنیت ما تا کنون به وجود فدراسیون و بلوکه شدن دارایی ها برای انجام تراکنش ها اشاره کردیم. اما این بخش مربوط به انجام تراکنش ها است. خود پروتکل ساید چین و یا زنجیره جانبی نیز باید از نظر امنیتی قوی باشد تا در معرض حملات هکر ها قرار نگیرد.

زنجیره های جانبی باید در وضعیتی عمل کنند که عملکرد خود باعث ایجاد امنیتشان شود. به بیان دیگر آن ها باید تا حد امکان از قدرت بالایی برای استخراج برخوردار باشند تا خطر بروز حمله 51 درصدی از بین رود یا درصد وقوع ان پایین آید.

لازم است اشاره کنیم که زنجیره جانبی یک افزونه ای جدا است که به بلاک چین اضافه شده است. یعنی اگر حمله ای به آن صورت گیرد زنجیره اصلی در امان است. و بدون بروز اشکالی در پروتکل بلاک چین اصلی، اطلاعات یکی پس از دیگری ثبت و فعالیت ها مختل نخواهد شد.

با این حساب این استقلال در خصوص عملکرد در وضعیت عکس نیز صادق است. یعنی در حالتی نادر اگر بلاک چین اصلی هک شود، این موضوع ارتباطی به بلاک چین جانبی نداشته و خدشه ای به فعالیت های این بخش وارد نمیشود.

تنها بخشی که در این مورد آسیب پذیر است نرخ تبدیل بین زنجیره‌ها و پیوند دوطرفه قبلی است.

استخراج


زنجیره جانبی در بخش استخراج نیز به حالت مستقل عمل کرده است. و ماینر ها در پروتکلی جداگانه قادر به استخراج در حالت استخراج ترکیبی هستند. این وضعیت برای ماینر ها مطلوب بوده چون آن ها با درگیر کردن دستگاه های خود میتواند ارز هایی که الگوریتم یکسانی را دارند را باهم استخراج کنند.

پلتفرم های زنجیره جانبی فعال


 • RSK یک پلتفرم فعال در دنیای کارنس است. که بر ارز دیجیتال بیت کوین متمرکز است. این شبکه با نام جینر، برای ساخت زنجیره جانبی فعالیت میکند. تا بتواند در وضعیتی دو جانبه در میان بلاک چین بیت کوین برقرار سازد. با اتصال به RSK ماینر های بیت کوین میتوانند از قابلیت استخراج ترکیبی در بخش استخراج بیت کوین استفاده کنند. این پروتکل با هدف انجام پرداخت های سریع در ارز دیجیتال بیت کوین به واسطه قراردادهای هوشمند به فعالیت میپردازد.

 

 • بلاک چین آردور از دیگر زنجیره های جانبی است که  با بهره بردن از سیستم اثبات سهام برای پلتفرم های خدماتی توسعه داده شده است.  همان طور که عنوان کردیم زنجیره جانبی یک اکستنشن و یا یک افزونه ای جدا است که به بلاک چین اضافه شده است. اما با بلاک چین اصلی پیوند محکم دارد. امنیت این بخش با کنترل داده در بخش فدراسیون و با صرف زمان برای کنترل انجام تراکنش ها به دست ماینرها تضمین میشود.

این دو بخش با پیوند با یکدیگر فعالیت میکنند. تعداد بالایی از تراکنش ها از طریق زنجیره جانبی بلاک چین انجام میشود.

مزایای زنجیره جانبی:


زنجیره جانبی ایده ای با مزایای مطلوب برای شبکه بلاک چین است. از قابلیت های این طرح میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 1. ایجاد ارتباط و کانکشن در میان ارز های دیجیتال با یکدیگر که خود باعث
 2. تقسیم شدن وظایف در میان بلاک چین اصلی با بلاک چین جانبی
 3. عدم ارتباط امنیتی در بین بلاک چین مادر و بلاک چین جانبی
 4. امکان استخراج چند ارزی برای ماینر ها
 5. افزایش انعطاف پذیری بلاک چین برای تست و توسعه نسخه های به روز پلتفرم های ارز دیجیتال به دست توسعه دهندگان

آینده زنجیره جانبی:


زنجیره جانبی ایده ای مناسب برای توسعه بلاک چین و به دنبال آن توسعه ارز های دیجیتال و قرار گرفتن آنان در وضعیتی بهتر و کامل تر است. حتی میتوان امیدوار بود که در بخش مقیاس پذیری بتواند تاثیر خود را بر روی بلاک چین نشان دهد.

با این حال هنوز زنجیره جانبی در زمینه امنیت ضعیف است و باید بهبود یابد تا بتوان انتظارات بیشتری به جهت سهولت کار بلاک چین از آن داشت.

مطالب مرتبط:


قرارداد هوشمند Smart contract چیست؟ کاربردهای اصلی آن
مقیاس پذیری در بلاک چین/ بررسی موانع و مشکلات بلاک چین
حمله 51 درصدی چیست و درچه شرایطی در بلاک چین رخ میدهد؟
استخراج ترکیبی Merged Mining چیست؟ و چگونه قابل انجام است؟
الگوریتم اثبات سهام چیست؟ 

نوشته های مشابه

5 1 رای
رتبه مقاله
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 نظرات
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را به اشتراک بگذاریدx