مفاهیم پایه

کریپتونوت CryptoNote چیست؟ و چه کاربردی در ارز های دیجیتال دارد؟

بررسی کارکرد فناوری کریپتونوت و کاربرد آن در رمزارز ها

کریپتونوت چیست؟ چه مشکلی را در فضای کارنسی حل می‌کند؟ در این مقاله از سایت جامع فیبودکس همه چیز را در مورد کریپتونوت عنوان خواهیم کرد. با ما همراه باشید تا به نتایج مورد نظر دست یابیم.

کریپتونوت چیست؟


به طور کلی کریپتونوت یک فناوری است که ارز های دیجیتال می‌توانند از آن برای گسترش پلتفرم خود استفاده کنند. این فناوری با بلاک چین و قوانین آن در تضاد نیست و برای حفظ حریم خصوصی معامله گران در راستای قوانین بلاک چین کار می‌کند.

هدف از ارائه این فناوری افزایش بیشتر حریم خصوصی است. و با سایر پلتفرم های اجرایی ارز های دیجیتال تفاوت چندانی ندارد. یعنی مانند سایر ارزها متن باز است. و از الگوریتم اثبات کار بهره می‌برد.

نحوه عملکرد


زمانی که یک پلتفرم ارز دیجیتال از فناوری کریپتونوت برای خود استفاده کرده است. یعنی این قابلیت را برای کاربران فراهم آورده که آنان بتوانند تراکنش‌های خود را در حالت ناشناس به تایید برسانند. همان طور که می‌دانید کریپتونوت از فناوری بلاک چین تبعیت می‌کند. کیف پول ها برای ارسال و دریافت ارز با خواندن آدرس ها عملیات را به انجام می‌رسانند. باید بدانید که این آدرس ها بر روی بلاک چین ذخیره نمی‌شود. بدین ترتیب تراکنش ها به حالت ناشناس باقی می‌مانند. و حریم شخصی افراد در این فضای مالی بالا می‌رود.

تا کنون هر مقاله ای که در مورد بلاک چین و نوع فناوری آن مطالعه کرده ایم از متن باز بودن تراکنش های آن سخن به میان آمده بود. اما سوال اینجا است که چگونه تراکنش های یک پلتفرم ناشناس است اما متن باز؟!

ساختار کریپتونوت مانند بیت کوین از دفتر کل عمومی متن باز برای تراکنش های خود بهره برده است. همین موضوع بیانگر تبعیت از ساختار بلاک چین است. با این تفاوت که تنها آدرس گیرنده و فرستنده بر روی بلاک چین ثبت نمی‌شود. و فقط کیف پول هر شخص توانایی شناسایی تراکنش های ورودی و خروجی را دارد.

تفاوت فناوری کریپتونوت با پلتفرم بیت کوین


با توجه به این موضوع که کریپتونوت و بیت کوین هر دو بر اساس الگوریتم اثبات کار توسعه داده شده اند و به تبعیت از بلاک چین از طریق خواندن هش‌ ریت تراکنش ها را ثبت میکنند، یکی دیگر از سوالات چالش بر انگیز تفاوت فناوری کریپتونوت با بیت کوین است. که در ادامه به بررسی می‌پردازیم.

همان طور که عنوان کردیم کریپتونوت تفاوت چندانی را با پلتفرم های ارز دیجیتال ندارد. و در جزییات متفاوت است. بیت کوین و دیگر ارز هایی که بر مبنای الگوریتم اثبات کار بنا شده اند با سیستم  SHA256 اجرا می‌شوند. اما برای کریپتونوت تابع حافظه محوری لحاظ شده است. این تابع کریپتونایت نام دارد. که عملیات حریم خصوصی قابل اجرا می‌شود.

از دیگر کاربرد های کریپتونایت برای کریپتونوت ایجاد توزیع پذیری استخراج در میان ماینر ها است. به این ترتیب که اجازه افزایش قدرت استخراج برای دستگاه های آی سیک را فراهم نمی‌کند. همین موضوع تاثیر بسزایی در تخریب متمرکز سازی بین ماینر ها خواهد داشت.

گستردگی کریپتونوت و ارز های پشتیبان


گستردگی کریپتونایت به تاریخ توزیع آن وابسته است. هم اکنون با توجه به این که زمان طولانی از ارائه این فناوری به فضای مالی ارز های دیجیتال نگذشته است. از سمت ارز های مونرو، کاربو، بایت کوین بر روی پلتفرم های خود گسترش داده شده است. اما به طور کلی با میزان تمایل مخاطبان از امنیت کریپتونوت دارد. در وضعیت فعلی از ارز دیجیتال مونرو که برای پلتفرم خود از کریپتونوت بهره برده است. از سمت کاربران دارای محبوبیت خاصی است. از طرفی بیت کوین و سایر ارز هایی که بر مبنای بلاک چین کار می‌کنند و امنیت کمتری دارند نیز در دست کاربران است. و مخاطبان خود را نیز دارد. پس به نوعی گسترش پیدا کردن این فناوری نسبی است. و تا حد زیادی قابل پیش بینی نیست.

مطالب مرتبط:
الگوریتم اثبات سهام چیست؟ با چه هدفی به وجود آمده و بر چه مبنایی کار میکند؟
الگوریتم اثبات کار چیست و تاثیری بر عملکرد شبکه بلاک چین دارد
مقیاس پذیری در بلاک چین/ بررسی موانع و مشکلات بلاک چین
افزایش ظرفیت شبکه لایتنینگ/ظرفیت لایتنینگ مجددا افزایش یافت

نوشته های مشابه

5 1 رای
رتبه مقاله
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 نظرات
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را به اشتراک بگذاریدx