مفاهیم پایه

قرارداد اختیار چه نوع قراردادی است؟ بررسی مفاهیم+مزایا و معایب

قرارداد اختیار چیست؟ نقد و بررسی قرارداد اختیار

در عصر حاضر بازار ارزدیجیتال یک بازار مالی پرطرفدار است و همه روزه به تعداد کاربران آن افزوده می‌شود. کارشناسان با نیاز سنجی کاربران روش ها و مدل های گوناگونی از سرمایه گذاری را به این بازار  ارائه کرده اند. که یکی از آن ها مدل قرارداد اختیار است. در این مقاله از سایت جامع فیبودکس به بررسی و روش انجام این مدل از قرارداد خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید تا در ادامه به نتایج لازم دست پیدا کنیم.

تعریف قرارداد اختیار


قرارداد اختیار مدلی از توافق میان خریدار و فروشنده است. که بر مبنای نوسانات بازار بنا شده است. شخص تریدر یا معامله گر بر اساس پیش بینی از روند تغییر نرخ یک ارز تصمیم به خرید یا فروش میگیرد. این تصمیم بر مبنای تشخیص روند تغییر ارز در آینده گرفته می‌شود. یعنی تریدر با تشخیص درست صاحب سود و با تشخیص غلط صاحب ضرر کمتری خواهد شد.

به بیانی دیگر فرض کنید معامله گری در مورد ارز خاصی پیش بینی رشد قیمتی را دارد. شخص سرمایه گذار دو راه برای کسب سود پیش رو دارد. راه اول خریداری ارز مورد نظر به حالت طبیعی یا عادی است. (یعنی اگر ارز رشد قیمتی داشته باشد معامله گر سود و اگر چیزی غیر از این باشد ضرر میکند)

و یا وارد قرارداد اختیار می‌شود. یعنی در ازای گرو گذاشتن مبلغی خاص (وجه تضمین) با صرافی قرارداد را به حالت اختیار وضع می‌کند. از حالا به بعد کسب سود و ضرر به پیش بینی معامله گر مرتبط است. اگر شرایط بر طبق پیش بینی او رفتار کند، خریدار در نرخ پایین تر صاحب ارز شده است. و اگر طبق پیش بینی او عمل نکند معامله گر می‌تواند وارد معامله نشود و تنها به اندازه وجه تضمین یعنی مبلغی که به حالت گرو در اختیار صرافی قرارداده است ضرر کند. نکته مهم اینجاست که ورود و خروج از معامله بر طبق نظر تریدر انجام و صرافی حق ایجاد محدودیت را ندارد.

انواع قرارداد اختیار


همان طور که عنوان کردیم قرارداد اختیار بر اساس پیش بین تریدر در آینده وضع می‌شود. صرافی ها همین نوع از قرارداد را به دو مدل به اجرا درآوردند. که اصطلاحا به آن ها قرارداد اختیارآمریکایی و اروپایی میگویند.هردو ماهیتا قرارداد اختیار اند. اما در زمان خروج از معامله متفاوت عمل می‌کنند. در قرارداد اختیار آمریکایی تریدر در هر زمانی می‌تواند از قرارداد خارج شود. یعنی تاریخ مقرر برای پایان قرارداد برای خروج از قرارداد اعتبار چندانی ندارد. اما در حالت اروپایی، پس از وضع قرارداد در مرحله اول هیچ ورود و خروجی تا تاریخ معین اتفاق نمی افتد.

 

تفاوت قرارداد اختیار با سایر قرارداد ها


قرارداد اختیار

شاید برای شما سوال باشد که قرارداد اختیار با قرارداد فیوچرز و قرارداد عادی که در بین معامله گران با صرافی ها بسته می‌شود چه تفاوت هایی را شامل می‌شود. با بررسی چند مولفه اصلی تفاوت های میان این سه سبک از قرارداد ها را عنوان خواهیم کرد.

تاریخ معامله :

  • قرارداد اختیار: معامله گر برای انجام معاملات خود تاریخ خاصی را در نظر می‌گیرد. که به آن زمان سر رسید می‌گویند. و تریدر برای تایید تراکنش خود باید تا مدت سر رسید صبر کند.
  • قرارداد فیوچرز: معامله گر برای انجام معاملات خود باید تا تاریخ سر رسید صبر کند.
  • قرارداد عادی: در لحظه انجام می‌شود. و تاریخ سررسید ندارد.

قیمت ارز مورد معامله :

  • قرارداد اختیار: قیمت بر اساس پیش بینی تریدر در تاریخ سررسید تعیین می‌شود.
  • قرارداد فیوچرز: قیمت بر اساس پیش بینی تریدر در تاریخ سررسید تعیین می‌شود.
  • قرارداد عادی: قیمت بر اساس نرخ روز بازار معین می‌شود.

ورود و خروج از معامله:

  • قرارداد اختیار: با تغییر نرخ ارز مورد نظر اگر شرایط به سود تریدر باشد، معامله با مبلغ توافقی انجام و اگر به ضرر تریدر باشد امکان خروج از معامله به شرط پرداخت وجه تضمین ممکن است.
  • قرارداد فیوچرز: پس از وضع قرارداد امکان خروج از معامله تنها با فروش ارزش به شخصی دیگر امکان پذیر است. و در حالت کلی امکان خروج از معامله وجود ندارد.
  • قرارداد عادی: این نوع قرارداد در لحظه و ورود و خروج وابسته به نظر لحظه ای معامله گر است.

اصطلاحات رایج در قرارداد اختیار


معامله گران از اصطلاحات خاصی برای انجام معاملاتشان استفاده می‌کنند. زمانی که تریدر ها با ثبت توافق به حالت معامله اختیار به سود دست پیدا می‌کنند، از اصطلاح “اختیار معامله در سود است” بهره می‌برند. اگر در ضرر باشد از عنوان “اختیار معامله در ضرر است” و در حالتی که بازار مالی نوسانی نداشته باشد از اصطلاح “سر به سر ” برای معاملات بهره می‌برند.

مزایا و معایب قرارداد اختیار


برای بررسی مزایا و معایب اول از همه کاهش ریسک پذیری در بازار آن هم در یک بازار پر نوسان می‌تواند از مهم ترین مزیت های یک نوع از معاملات باشد. چون انعطاف بیشتری در مقابل ضرر و زیان مالی نشان می‌دهد. اما این مدل معاملات برای افراد خبره کاربرد دارد و اشخاص مبتدی غالبا با شکست مواجه می‌شوند. چون نوسانات بازار بالا است معامله گران مبتدی پیش بینی های ناشیانه دارند. همچنین فروشندگان از معاملات اختیار سودآوری زیادی به دست نمی آورند.

درنهایت:

قرارداد اختیار مدلی از توافق میان خریدار و فروشنده است که بر مبنای نوسانات بازار بنا شده است. شخص تریدر یا معامله گر بر اساس پیش بینی از روند تغییر نرخ یک ارز تصمیم به خرید یا فروش می‌گیرد. این تصمیم بر مبنای تشخیص روند تغییر ارز در آینده گرفته می‌شود. یعنی تریدر با تشخیص درست صاحب سود و با تشخیص غلط صاحب ضرر کمتری خواهد شد. صرافی ها همین نوع از قرارداد را به دو مدل به اجرا درمی آوردند. که اصطلاحا به آن ها قرارداد اختیارآمریکایی و اروپایی می‌گویند. تفاوت این نوع معامله با معاملات فیوچرز امکان خروج از معامله در حالت ضرر است. این نوع معاملات ریسک را کاهش داده اما برای افراد خبره کاربردی تر است.

مطالب مرتبط:
معاملات فیوچرز چیست؟ و سود و ضرر دراین معاملات به چه صورت است؟
سفته بازی چیست و چه تفاوتی با سرمایه گذاری دارد؟/بررسی مفاهیم سرمایه گذاری
قرارداد هوشمند Smart contract چیست؟ کاربردهای اصلی آن
اوراکل چیست؟ چگونه اوراکل میتواند به اجرا شدن قرارداد های هوشمند کمک کند؟

نوشته های مشابه

5 1 رای
رتبه مقاله
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 نظرات
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را به اشتراک بگذاریدx