سوالات متداولمفاهیم پایه

اصلاح قیمت در ارز های دیجیتال به چه معنا است؟/بررسی مفاهیم

اصلاح قیمت چه تفاوتی با سقوط قیمت دارد؟

در دنیای مالی اصطلاحات گوناگون برای عنوان کردن مفاهیم مختلف به کار برده میشود. هر معامله گری که در حوزه مالی فعالیت میکند. با تسلط بر اصطلاحات درک بهتری از وضعیت بازار و گزارشات ارائه شده از رسانه پیدا خواهد کرد.

در این مقاله از سایت جامع فیبودکس به بررسی مفهوم اصلاح قیمت و سقوط قیمت خواهیم پرداخت. با توجه به این که در دنیای مالی این دو اصلاح به کرات به گوش میرسد. بهتر است که با درک درست هریک بتوان در این دنیای مالی مفاهیم را به خوبی درک کرد. با ما همراه باشید تا در ادامه به بررسی این مفاهیم و و تفاوت آن ها با یکدیگر بپردازیم.

همان طور که میدانید دنیای ارز های دیجیتال فضای مالی پر تلاطمی است. که هریک از ارز ها با دلیل های گوناگون وارد افت و خیز قیمت میشوند. فرضا وقتی نمودار قیمت ارزی مانند بیت کوین نزولی میشود. بسیاری از تحلیل گران از عنوان “ورود به فاز اصلاح” استفاده میکنند. و یا عده دیگری این گونه عنوان میکنند که ارز مورد نظر “سقوط ارزش” را تجربه کرده است.

برای شمایی که یک فعال حوزه ارز دیجیتال هستید . و یا قصد فعالیت در این فضا را دارید. باید تفاوت این دو را بدانید. گاها دیده میشود بسیاری از سرمایه گذاران و فعالان این حوزه از اصطلاحات به اشتباه استفاده میکنند. با ما همراه باشید. تا د ادامه به نتایج مورد نظر دست یابیم. این مقاله برگرفته از مقاله از سایت کوین دسک نگارش شده است.

سقوط قیمت به چه معنا است؟


سقوط قیمت اصطلاحی است که در زمان افت ارزش یک دارایی به حالت ناگهانی به کار میرود. افت ناگهانی یعنی ریزش قیمت در مدت زمان کوتاه مانند یک روز و با مقدار بالا (مثل حداقل 10 درصد از ارزش کل)، که تحلیل گران از این مفهوم با نام سقوط قیمت یاد میکنند. پس هر زمان که سقوط قیمت برای یک دارایی رخ میدهد. یعنی دارایی مورد نظر در مدت زمانی یک روزه بالای ده درصد افت ارزش را تجربه کرده است.

زمانی که ی دارایی درگیر سقوط قیمت میشود. معمولا سرمایه گذاران زیادی از ادامه فعالیت با آن انصراف میدهند. و خیلی سریع دارایی را به نوع دیگری تبدیل میکنند. این واکنش از سمت سرمایه گذاران میتواند منطقی به نظر آید. چون در حالت سقوط قیمت، افت ارزشی به حالت ناگهانی بوده و سرمایه گذاران را تا حد بالایی دچار تردید. میکند. عده کثیری از آن ها با درگیر شدن احساسات ناشی از ترس معمولا موضع فروش را برای دارایی خود انتخاب میکنند.

از طرفی علت بروز سقوط قیمت است که سرمایه گذاران را ترغیب به موضع فروش میکند.  چون معمولا عواملی که باعث سقوط قیمت دارایی میشود. غالبا از رخداد های بنیادین نشات میگیرد. رویداد های مالی بزرگ، تغییرات اساسی پلتفرم ها در ساختار، تغییرات در قوانین و یا سیاست گذاری های مهم از جمله عواملی است که باعث اتفاق سقوط قیمت بر روی یک دارایی میشود.

تغییرات بیت کوین و تجریه سقوط قیمت

اصلاح قیمت

بر اساس کنترل عملکرد بیت کوین در تاریخچه آن، این ارز بزرگ ترین سقوت را در دهم آوریل 2013 تجربه کرده است. که این  رخدادا در پی تصمیم نابه هنگام  شبکه جرایم مالی ایالات متحده صورت گرفت. این مجموعه  با تعطیل کردن صرافی بیت فلور خواستار ثبت قانونی صرافی ها به عنوان انتقال دهده های پول در ساختار مالی شد. همین موضوع تاثیر بسزایی در قیمت بیت کوین گذاشت. و باعث شد که در مدت زمانی به اندازه 24 ساعت هفتاد درصد کاهش ارزش را در تاریخ عملکرد خود ثبت کند.

پس از آن رویداد پنج شنه سیاه بود. که در دوازدهم مارس 2020 به وقوع پیوست. این رویداد از شیوع ویروس کرونا ناشی شد. که یکی از تاثیرات منفی این ویروس فراگیر بر بازار های مالی از جمله رمز ارز ها بود. که در پی  آن افت ارزشی بیت کوین را به اندازه 40 درصد به همراه داشت.

اصلاح قیمت چیست؟


زمانی که یک دارایی افت ارزش را تجربه میکند. اما این بار نمودار تغییرات نرخ به حالت تدریجی به سمت نزولی شدن میگراید. این تغییر قیمت در بازه زمانی چند روزه و در مقداری با حداقل ده درصد تغییر ارزش رخ خواهد داد. در چنین وضعیتی ارزش دارایی در حالت اصلاح قیمت توصیف میشود.

اصلاح قیمت در دنیای کریپتو کارنسی ناشی از رکود است. یعنی سرمایه داران با تهیه ارز مورد نظر وارد بازار گاوی شده و در نهایت تقاضای جدید  برای ثبت فارش خرید در آن ارز دیده نمیشود. با این حساب این نوع روال بر ارزش ارز تاثیر و باعث بروز سیکل اصلاح قیمت در عملکرد آن خواهد شد.

لازم است بدانید در بازار پر نوسان ارز های دیجیتال که دائماد رحال نوسانات پی در پی است. تنها دلیل رخداد اصلاح قیمت عبور از حالت خرسی نیست. رویداد های کوچک نیز میتواند بر این شرایط حکم فرما باشند. این موضوع میتواندبا ورود خریداران به بازار یک رمز ارز و یا تغییر سایر شاخص ها آغاز شود.

تفاوت اصلاح قیمت و سقوط قیمت با یکدیگر در چیست؟


همان طور که عنوان کردیم اصلاح قیمت و سقوط قیمت دو اصطلاحی است. که غالبا به اشتباه به جای یکدیگر استفاده می‌شوند. هر دو اصطلاح در زمان افت ارزش یک دارایی به کار برده میشود. اگر یک دارایی به حالت آنی تغییر وضعیت دهد. یعنی سقوط قیمت رخ داده است. و اگر به تدریج روند نزولی را به خود بگیرد. یعنی با اصلاح قیمت مواجه شده است.

از طرفی دلایل رخداد این دو مفهوم با یکدیگر متفاوت است. غالبا سقوط قیمت با تغییرات اساسی درد ساختار و وقایع مهم در پلتفرم به وقوع میپیوندد. اما در اصلاح قیمت عوامل متفاوتی در سطح جزئی تر  بر ارز مورد نظر تاثیر و آن را به تغییر در حالت منفی هدایت کرده است.

علت تفکیک دو حالت اصلاح و سقوط از یکدیگر چیست؟


با وجود این که در هر دو حالت دارایی افت ارزش را تجربه کرده اما چرا با این دو اصطلاح وضعیت ها را تفکیک کرده اند؟ زمانی که یک دارایی ارزش آن کم شده چه تفاوتی میکند که دقیقا در کدام حالت روند به حالت نزولی در آمده است؟

سرمایه گذاران برای کسب سود آوری همواره در حال رصد کردن بازار و تغییرات نرخ قیمتی هستند. باید بدانید که هر افت قیمتی یک تحلیل را برای سرمایه داران به همراه دارد. و آنان با هر افتی به حالت ناشیانه عمل نمیکنند. و در خصوص تغییر روال معاملاتی شان تصمیم گیری نمیکنند. نوع نزول و افت همواره برای سرمایه گذاران حائز اهمیت است. این در حالی است که آنان تنها بر روی روند افت متمرکز نیستند. بلکه در حالت های صعودی نیز بسیار محتاطانه عمل میکنند.

با تفکیک تعاریف و اصطلاحات از یکدیگر و تسلط کامل بر آنان تریدر ها به قدرت تصمیم گیری بالا تر و سریع تر دست پیدا میکنند. شاید بتوان از آنها به عنوان یک ابزار ساده در فرایند خرید و فروش رمز ارز ها نام برد.

بیشتر بخوانیم:


علت افت ارزش بیت کوین در چند ماه گذشته در فضای ارزدیجیتال
در عرض یک ساعت 500 میلیون دلار بیت کوین لیکویید شد
موضع نزولی بیت کوین تا کی ادامه دار خواهدبود؟بازار خرس ها تمام شد؟
بازارهای بیت کوین عمیق ترین اصلاح را به ثبت رسانده اند

5 1 رای
رتبه مقاله
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 نظرات
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را به اشتراک بگذاریدx