استخراج

راهکار های کاهش دادن صدای دستگاه های استخراج ای سیک

حل مشکل صدای دستگاه های استخراج آی سیک

مقدمه:

یک بخش سودآوری از رمز ارز ها مربوط به بخش استخراج یا همان ماینینگ میشود. یکی از چالش هایی گریبان گیر ماینر ها میشود. صدای دستگاه های استخراج است.

زمانی که دستگاه های استخراج در حال کار هستند صدای زیادی از خود تولید میکنند. و اگر این دستگاه ها چند تا  باشند مشکل دو  چندان خواهد شد. با ما همراه باشید تا باتفاق ببینیم که چگونه میتوان در حل این مشکل موثر واقع شد.

چرا صدای دستگاه های استخراج زیاد است؟

 

قبل از هرچیز باید دانست که این سروصدا در اصل برای چه است؟ چرا دستگاه ها را طوری نمی سازند که صدا نداشته باشد؟

دستگاه های استخراج همان طور که از نامشان پیداست به استخراج ارز های دیجیتال می‌پردازند. و با این عملیات ماینر ها به سوددهی میرسند. کار ماینینگ یک کار تمام وقت است. و تا زمانی که عملیات در حال سوددهی باشد دستگاه ها روشن اند و گرما تولید میکنند. مقدار این گرمای تولید شده بالاست. به طوری که برای خنک سازی آنها را نیازمند فن میکنند. دو فن مانند دم و بازدم، یکی هوا را به داخل مکیده و دیگری های گرم را به بیرون میراند. این خود عامل ایجاد صدا در دستگاه های ماینر میشود.

با این حساب این فن ها هستند که تولید صدا میکنند پس نمیتوان انتظار چندانی از سازنده ها داشت که نسبت به ارائه ورژن جدید دستگاه های بدون صدا اقدام کنند

 

راهکار های حل مشکل صدای دستگاه های استخراج

پایین آوردن دمای محیط

 

همان طور که اشاره کردیم دستگاه های ماینینگ به دلیل کار تمام وقتشان گرما تولید میکنند. میتوانیم تنها به فن ها به عنوان حل مشکل گرما نگاه نکنیم. اگر دستگاه ها در محیطی شبیه به یخچال باشند چه؟ محیط خود میتواند باعث خنک شدن دستگاه ها شود. میتوان گفت شبیه به انسانی است که با کولر قصد خنک کردن خود را دارد و یا میتواند به منطقه سردسیر سفر کند و دیگر نیازی هم به خنک کننده مانند کولر نداشته باشد.

برای دستگاه ها اگر امکانش مهیا است انجام عملیات در لوکیشن های سرد سیر پیشنهاد مطلوبی است. و یا از مکانی استفاده کنید که سیستم تهویه آن بر اساس کار دستگاه های استخراج طراحی شده باشد.

باکس های مخصوص

 

یکی دیگر از راه های حل مشکل صدای دستگاه های استخراج ایزوله سازی هر دستگاه به وسیله جعبه های مخصوص است.

جعبه های استخراج، باکس هایی هستند که به وسیله فوم های مخصوص عایق بندی شده است. این فوم ها عایق صوت هستند و اجازه نمیدهند موج های صوتی به بیرون درز پیدا کنند. پس از اینکه دستگاه های استخراج داخل این جعبه های عایق سازی شده قرار گرفتند. با استقرار دستگاه بر روی لوله های گالوانیزه که داخل جعبه مستقر است گرما به بیرون هدایت خواهد شد. بدین ترتیب مشکل صوت حل خواهد شد.

نکته مهم و قابل توجه قرارگیری دقیق لوله ها است. همان طور که میدانید دستگاه های استخراج گرمای زیادی را تولید میکنند. فرض کنید این لوله ها بر سر جای خود به درستی مستقر نشده باشند! باتوجه به حجم بالای تولید گرمای دستگاه و از طرفی فشار فزاینده وارد بر فن ها نه تنها آسیب زیادی را به دستگاه تحمیل میکند. بلکه در معرض حریق نیز قرار خواهند گرفت. خسارت ناشی از این ناشی گری از سمت نصاب ممکن است گزاف و تا حدودی جبران ناپذیر باشد.

 

آیا میتوان باکس های کاهش صدا را خودمان بسازیم:

 

سوال

با یک جست و جو داخل یوتویوب ایده های فراوانی برای ساخت جعبه های کاهش صدای دستگاه های ماینینگ خواهید دید. انواع و اقسام ایده های گوناگون در استفاده از مواد و متریال گوناگون به جهت سهولت کاربری و افزایش کارایی مانند استفاده از یخدان های پلاستیکی و… ارائه شده است. که به راحتی میتوانید از آنان استفاده کنید. فرقی ندارد که این باکس ها را میسازید و یا از بیرون خریداری میکنید. نکته مهم دست یابی به استاندارد های مورد نیاز دستگاه ماینینگ است. با ناشی گری در ساخت و یا خرید باکس بی کیفیت بر مبنای عدم آگاهی بی شک بر بیزنس خود خسارات های زیادی را تحمیل خواهید کرد.

فوم عایق آکوستیک

 

اگر نخواهید دستگاه را در فضای کوچکی محبوس کنید. و این کار برایتان با ریسک همراه است استفاده از فوم های عایق صدا از دیگر راهکار های مورد نظر میتواند باشد. به این نحو که دیوار را با فوم ها و یا پرده های عایق بپوشانید. لازم به ذکر است که این کار به سادگی که نمایش میدهد نیست. عبور و مرور جریان هوا در فضای دستگاه های ماینر ها موضوعی بسیار مهم است. با این حساب باید تسلط بالایی بر سیستم تهویه محیط داشت تا بتوان این طرح را عملیاتی کرد. خطر حریق در این طرح بالاست.

اتاق های گچی

اگر عملیات ماینینگ در حجم بالا را انجام میدهید یک پیشنهاد خوب استفاده و یا ساخت اتاق های مخصوص برای دستگاهای ماینر است. به این شکل که پس از مشخص شدن جای دستگاه به واسطه دیوار گچی دستگاه ها از هم جدا میشود. هواکش ها نیز باید موقعیت مناسبی را داشته باشند تا امنیت بالا رود و در معرض خطر آتش سوزی قرار نگیرد.

روغن مینرال

یکی دیگر از روش های قابل استفاده برای ماینر ها استفاده از روغن مینرال است . به این شکل که بایستی که پس از تهیه وسایل و تجهیزات مور نیاز مانند آکواریوم و رادیاتورهای مخصوص دستگاه را به طور کامل داخل روغن قرار داد. و عملیات ماینینگ را شروع کرد.

اما موضوع اینجا است که روغن مینرال خاصیت کاهش صدا ندارد. بلکه خاصیت خنک کنندگی دارد. بر طبق همین موضوع میتوان گفت که به عنوان روشی برای کاهش صدا توصیه نمیشود. از طرفی تولید گرمای دستگاه های استخراج از دیگر دغدغه ها و چالش های پیش روی ماینر ها است. میتوان از خاصیت خنک کنندگی آنها بهره برد. باید بدانید که رادیاتور های مورد نیاز خود مولد تولید صدا هستند و در شرایطی که مکان مناسب برای ماینر ها در نظر دارید و مشکل آن چنانی صدا را ندارید میتوانید و به عنوان یک روش سهولت عملیات ماینینگ به روغن مینرال فکر کرد.

چرا استفاده از روغن مینرال توصیه نمیشود؟

 

اگر روش استفاده از روغن مینرال برایتان مطلوب است باید به نکات دیگر نیز توجه کنید.

  • با توجه به گران قیمت بودن دستگاهای ماینر و همچنین به دلیل تحریم های علیه ایران و از طرفی سیاست گذاری و تصمیم گیری های روز افزون از سمت مقامات دولت در خصوص عملیات استخراج ریسک انجام این عمل را بالا میبرد. چرا که هیچ ضمانتی وجود ندارد که دستگاه ماینر پس از قرارگیری در روغن مینرال درست کار کند و ممکن است از کار بی افتد. از طرفی اکثر دستگاه های تهیه شده گارانتی ندارند. حتی اگر شما در موقعیتی دستگاهی را با گارانتی و خدمات پس از فروش تهیه کرده باشید. غرق کردن ماینر در روغن مینرال دستگاه را از گارانتی خارج کرده و ضمانتی را شامل نمیشود.
  • پس از قرارگیری دستگاه در روغن مینرال دیگر در وضعیت عادی کارکرد ندارد. و مجدادا برای بهره بردن از دستگاه استخراج بایستی آن را در روغن مینرال قرار داد.
  • تهیه روغن مرغوب از دیگر شرط های استفاده از این روش است. که  متاسفانه در ایران به سختی امکان پذیر است. روغن نامرغوب در استحلاک دستگاه تاثیر بسزایی دارد.

تغییر و دست کاری فن ها جهت افزایش کارایی

ایده دیگری که به ذهن ماینر ها میرسد این است که با دستکاری فن ها بتوانند به کاهش صدای آنها کمک کنند. جدا کردن و تغییر تنظیمات فن از دستگاه آن هم به دلیل حذف مشکل صدا که کاری اشتباه است. چون شرکت های تولید کننده دستگاه های ماینینگ فن ها رابر اساس درجه حرارت خارج شده از دستگاه ها تنظیم میکنند. به طوری که با افزایش حرارت کارکرد فن زیاد و با کاهش آن سرعت فن کم تر میشود. تغییر در این تنظیمات در کار خلل ایجاد کرده و تنظیم مجدد آن نیاز به نیروی متخصص دارد.

استفاده از فضای باز

شاید به نطرتان بی آید که چرا از فضای باز استفاده نکنیم. وقتی که در فضای بسته مشکل ورود و خروج هوا را داریم. خطر حریق را در پی دارد. بهترین راهکار استفاده از فضای باز برای انجام عملیات استخراج است. اما موضوع به همین سادگی ها هم نیست. در هر حال گرد و خاک باعث ایجاد مشکل در عملکرد دستگاه ها میشود. همچنین حالت های مختلف آب و هوا مانند برف و باران و… خود عاملی چالش بر انگیز برای ماینر ها خواهد بود.

 

 

نوشته های مشابه

0 0 رای
رتبه مقاله
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 نظرات
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را به اشتراک بگذاریدx