مفاهیم پایه

سفته بازی چیست و چه تفاوتی با سرمایه گذاری دارد؟/بررسی مفاهیم سرمایه گذاری

سفته بازی چیست؟ بررسی روش های سرمایه گذاری ارز دیجیتال

سفته بازی چیست؟ و چه تفاوتی با سرمایه گذاری دارد؟

تسلط کامل به مفاهیم باعث انتخاب مسیر درست برای انجام فعالیت های هوشمندانه خواهد شد. عده زیادی هستند که پس از صحبت در مورد سرمایه گذاری خود در دنیای کریپتوکارنسی از مخاطبان بازخوردی مبنی بر این که  “شما سرمایه گذاری نمی‌کنید بلکه سفته بازی انجام می‌دهید” را خواهند گرفت. با ما همراه باشید. تا در این مقاله از سایت جامع فیبودکس به بررسی مفهوم آن بپردازیم. باید تفاوت سفته بازی با سرمایه گذاری را بدانیم تا بتوان در دنیای ارز های دیجیتال تجارت درست را انجام داده و به سود آوری دست یابیم.


سرمایه گذاری


به دلیل اینکه در بازار های مالی چیزی به نام تورم وجود دارد. در دست داشتن وجه در مدت زمانی طولانی تنها باعث از دست رفتن ارزش آن خواهد شد. اما اگر همان مقدار پول را بر روی چیزی ارزشمند سرمایه گذاری کنند. این باعث می‌شود. که پس از گذشت زمان. آن وجه از مقدار اولیه خود بیشتر باشد. و ارزش های بازار و نوسانات بر آن تاثیر گذاشته باشد. برای انجام سرمایه گذاری در ابتدا باید شخص، دارای سرمایه باشد. پس از انتخاب ارزش مورد نظر خود سرمایه گذاری را آغاز می‌کند.

شروط لازم برای سرمایه گذاری

یک سرمایه گذار، برای انجام این فعل باید این شروط را داشته باشد. تا بتوان آن کار را در دسته سرمایه گذاری گنجاند.

  • اهداف بلند مدت: 

برای انجام سرمایه گذاری دید بلند مدت موثر است. تا بتوان به سود دهی رسید. اگر می‌خواهید سرمایه گذاری کنید یعنی فعلا با سرمایه اولیه خود کاری نداشته. و به زودی قصد خروج از سیستم را ندارید. سود دهی در سرمایه گذاری بلند مدت است. و شخص سرمایه گذار با صبر و صرف زمان تاثیرات را خواهد گرفت.

  • تحقیق و پژوهش:

قبل از انتخاب ارزش مورد نظر برای سرمایه گذاری، شخص سرمایه گذار نیاز به تحقیق دقیق و درست و گسترده در خصوص ارزش مورد نظر را دارد. این امر در سیستم سرمایه گذاری کاملا بدیهی بوده، چرا که این حالت نیاز به صرف مدت زمان طولانی برای کسب نتیجه دارد. پس بایستی در انتخاب ارزش مورد نظر دقت کنید تا در نهایت به سود بیشتر دست یابید.

بیشتر بخوانید:
متنوع سازی برای سرمایه گذاری در بازار کریپتوکارنسی چه تاثیری در سود و زیان دارد؟
شرایط سرمایه گذاری در فضای کریپتوکارنسی + چهار ویژگی اصلی سرمایه گذاران
علت بالابودن نوسانات کریپتوکارنسی/دلایل نوسانات رمز ارزها و تاثیر آن بر بازار سرمایه
سرمایه گذاری افزایشی چیست و چگونه انجام می‌شود؟/بررسی روش ارزیابی دارایی


سفته بازی


سفته بازی نوعی دلالی در بازار سرمایه به حساب می آید. و با سرمایه گذاری متفاوت است. اساس کار بر خرید و فروش است. و سرمایه دار با استفاده از این فعل به سود دهی می‌رسد. تکنیک در این روش بسیار مهم  و نقاط ورود و خروج از اهمیت ویژه ای برخوردار است. در این روش شخص سرمایه دار سود دهی سریع تر و بیشتر را تجربه خواهد کرد.

شروط لازم برای سفته بازی

  • ریسک پذیری بالا:

برای اینکه بتوانید سرمایه گذاری را شروع کنید. باید در ابتدا ریسک پذیر باشید. در این روش مدت زمان طولانی برای نگهداری سرمایه در بازار را نیاز ندارد. چون سرمایه داران با نوسانات دارای سود میشوند. اما خطر لیکویید شدن و یا ضرر مالی را به همراه دارد. البته ریسک پذیری به معنای بی گدار به آب زدن نیست. تنها بحث بذیرش است که سفته بازی روحیه ریسک پذیری را می‌طلبد.

  • تخصص و تکنیک در خرید و فروش:

شروع خرید و فروش به وسیله ی این روش نوعی سرمایه گذاری کوتاه مدت و با تکنیک است. پس انتخاب زمان مناسب برای شروع و پایان و تصمیمات معاملاتی مهم است. و باعث دوام سرمایه گذار در بازار های سرمایه می‌شود.

بیشتر بخوانید:
معاملات فیوچرز چیست؟ و سود و ضرر دراین معاملات به چه صورت است؟


شباهت و تفاوت سفته بازی با سرمایه گذاری


اگر بخواهیم این دو روش را در کنار یکدگر قرار دهیم. باید این طور عنوان کنیم که سفته بازی و سرمایه گذاری در اصل نقطه مقابل یکدیگر اند. و تنها از نظر درگیر شدن سرمایه با هم وجه اشتراک دارند.

در سرمایه گذاری مدت زمان طولانی است. با فرض اینکه سرمایه دار توانسته دارایی خوبی را انتخاب کند. باید مدت زمان زیادی را منتظر بماند تا تورم، نوسانات و سایر فاکتور های دخیل در نرخ تغییر آن دارایی بر آن اثر بگذارد. تا شخص به سود دهی برسد. این حالت برای افرادی است که وجهی را بلا‌استفاده در اختیار دارند. و یا ایده شغلی خاصی برای درگیرکردن آن وجه ندارند. در هر حال عده زیادی از این روش برای جلوگیری از افت ارزش دارایی‌شان انجام می‌دهند.

در سفته بازی دارایی در گردش است. یعنی شخص با به گردش در آوردن وجه به صورت خرید و فروش در مدت زمان کوتاه خود را صاحب سود میکند. این کار در ارز های دیجیتال به کرات اتفاق می افتد. و طرفداران سفته بازی در این فضا بیشتر دیده می‌شوند. چون نوسانات بازار کریپتوکارنسی بالاست. شخص با استفاده از تکنیک لحظه های حساس را شکار کرد. و از آن ها برای سوددهی خود استفاده میکنند. پس تخصص در این زمینه اهمیت بالایی دارد.


کدام روش برای سوددهی بهتر است؟


شاید برایتان سوال باشد که کدام روش بهتر است . و یا سوددهی بالاتری را دارد. در هر حال با وجود تفاوت ها میان این دو اما سرمایه دار به هدف جذب سوددهی بالاتر پا به میدان می‌گذارد. و قطعا برای او مهم خواهد بود که کدام روش سوددهی بالاتری را خواهد داشت. این موضوع ارتباط مسقیمی با نوع نگرش مالی و شرایط سرمایه گذاری وی دارد. اما به طور کلی این طور می‌توان عنوان کرد که پس از انجام تحقیقات اگر سرمایه دار به موقعیتی دست یافت که اطمینان بالایی از رشد آن در آینده پیدا کرد. در حالی که بازار مرتبط با آن یک بازار قانونمند باشد. و امنیت مالی وی در آن بستر فراهم شد. در کنار سایر فاکتور های عنوان شده مثل اهداف بلند مدت و… سرمایه گذاری طولانی مدت توصیه میشود.

در حالتی که شخص اطلاعات موردنیاز را کسب کرده باشد. و توانایی شخصی وی در تشخیص بازار و پیش بینی بازار در آینده نزدیک بالا باشد. قطعا سفته بازی پیشنهاد مناسب تری است. عده بی شماری در فضای ارز دیجیتال در حال سفته بازی هستند. اما متاسفانه خیلی از آنان معاملات را بر پایه شانس و یا به حالت تاس انداختن انجام میدهند. طبیعی است که سرمایه دار در این حالت شکست را به کرات تجربه خواهد کرد.

 

در نتیجه:

برای سرمایه گذاری عوامل زیادی مانند مبلغ سرمایه گذاری، اخلاق معاملات سرمایه دار، دانش و آگاهی وی، نوسانات بازار، و خیلی عواملی دیگر دخیل است. همچنین روش های بسیاری برای کسب سود در فضای رمز ارز ها وجود دارد. شما مجبور به انتخاب یک راه برای فعالیت در دنیای کریپتوکارنسی نیستید. می‌توانید دارایی خود را بسته به تخصص خود تقسیم کنید. و از هر شاخه ای که زمینه اش برای شما فراهم است به سوددهی برسید.

 

نوشته های مشابه

0 0 رای
رتبه مقاله
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 نظرات
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را به اشتراک بگذاریدx