ارتباطات و مخابراتتکنولوژیکاربرد بلاک چین

بلاک چین در صنعت ارتباطات و تلفن همراه

بلاک چین در صنعت ارتباطات و مخابرات و کاربرد آن در تلفن همراه

با ظهور فناوری بلاک چین، توجه بسیاری از سیستم ها و شرکت ها معطوف به این شد که از این تکنولوژی در کارهای خود استفاده کنند. بلاک چین جای خود را تمام حوزه های مالی، سیاسی، اقتصادی، خودروسازی، فناوری و … باز کرده است و روز به روز به علاقمندان استفاده از آن افزوده می شود. صنعت ارتباطات و مخابرات نیز یکی از علاقمندان استفاده از این فناوری می باشد. در این مقاله به کاربردها و استفاده های بلاک چین در ارتباطات و تلفن همراه می پردازیم.

مارکت واچ Marketwatch در گزارشی اعلام کرد تا 5 سال  آینده سودی یک میلیاردی در حوزه مخابرات ایجاد خواهد کرد. صنعت ارتباطات و مخابرات از جمله حوزه هایی است که پیشرفت های زیادی در استفاده از بلاک چین را خواهد داشت.

 

مزایای استفاده از بلاک چین در صنعت ارتباطات و مخابرات

شرکت آی بی امIBM  بزرگترین شرکت فناوری اطلاعات دنیا، گزارشی را منتشر کرد که در آن به مزایای استفاده بلاک چین در صنعت ارتباطات و مخابرات منتشر کرد. براساس این گزارش بلاک چین می تواند از 3 راه به خدمات ارتباطی کمک کند:

  • آسان کردن انجام فرآیندهای داخلی که شامل مدیریت روابط با دیگر فعالان و ارائه دهندگان خدمات ارتباطات و مخابرات
  • ایجاد خدمات جدید با استفاده از فناوری بلاک چین
  • ورود به تمام حوزه ها و زیست بوم های تجاری، همه ارائه دهندگان خدمات مخابرات و ارتباطات می توانند مرجعی مورد اعتماد برای ارائه داده ها و اطلاعات به دیگر زیست بوم ها می باشد. به زبانی ساده تر می توانند اعتماد را به یکدیگر و مشریان خود بفروشند.

 

کاربرد فناوری بلاک چین برای اپراتورهای ارتباطی و مخابراتی

اپراتورهای ارائه دهنده خدمات ارتباطی و مخابراتی یا سی اس پیCSP، صاحب امتیاز تمام موارد مربوط به این حوزه می باشند.

این موارد شامل مشتریان و کارهای ایجاد شده بر بستر مخابرات می باشد. در حالت سنتی مدیریت و کنترل تمام بخش های تماس، اتصال داده ها و خدمات مشتریان به عهده اپراتورها می باشد. رقابت اپراتورها باهم در تمام ساختارهای این سیستم می باشد که شامل ساختارهای پایه تا رده های بالا OTT Players می باشد.

با استفاده گسترده مشتریان از شبکه های اجتماعی برای تماس و ارتباط با یکدیگر، اپراتورها در بخش های تماس کاهش درآمد داشته اند. از سویی دیگر تقاضای پهنای باند افزایش یافته است. این موارد باعث شده اپراتورهای مخابراتی و ارتباطی به دنبال راه هایی باشند که بازدهی بالاتر و کاهش هزینه ها را داشته باشد.

همچنین در تلاش اند تا خدمات جدیدی در بخش های اقتصادی، سلامت و … ایجاد کنند و مورد استفاده عموم قرار دهند. بلاک چین و قابلیت های زیادبی که دارد، می تواند نقش منبع اصلی جمع آوری اطلاعات و داده ها را داشته باشد. همچنین با توجه به اینکه قراردادهای هوشمند قابلیت استفاده در بلاک چین را دارند، از نظر اعتماد و امنیت نیز تمام کارها و معاملات این حوزه در امنیت کامل اجرا می شوند.

مزایای استفاده از بلاک چین در صنعت ارتباطات و مخابرات

  • جلوگیری از کلاه برداری رومینگ تلفن همراه:

در سیستمی که اکنون اجرا می شود وقتی یک کاربر تماس برقرار کند، اپراتور میهمان از طریق ثبت محلی که تماس گرفته می شود از اپراتور میزبان استعلام می گیرد. جزئیات تماس به سامانه های حساب گیری ارسال می شوند و جزئیات تماس بررسی می شود، سپس فاکتور برای مشتریان صادر می شود.

زمانی که داده ها و جزئیات تماس به حساب منتقل شد، اپراتور میزبان هزینه ای مربوط به آن تماس را با توجه به تعرفه ها بررسی می کند.

در این قسمت می تواند کلاه برداری در رومینگ اتفاق بیفتد. هنگامی که مشترک از اپراتور میهمان به میزبان متصل شود، و اپراتور میزبان قادر نیست برای ارائه این خدمت هزینه ای را به مشترک خود متحمل نماید، ولی در عین حال باید آن هزینه به اپراتور میهمان پرداخت کند.

بلاک چین در صنعت ارتباطات می تواند سامانه ای اختصاصی برای دو اپراتور ایجاد کند و با قرارداد هوشمند تفاهم بین اپراتورها ایجاد کند. همچنین روی صحت اطلاعات و تراکنش ها نظارت کامل داشته باشد.

  • راه کار بلاک چین برای جلوگیری از تقلب هویت مشترک

اطلاعات هویت مشترکین برای ثبت نام و ایجاد حساب کاربری برای استفاده از خدمات آن اپراتور ضروری است. سرقت هویت مشترکین زمانی اتفاق می افتد که مشترک با هویت جعلی یا هویت فرد دیگر اقدام به ثبت نام در ای سیستم کند.

بلاک چین در صنعت ارتباطات با استفاده از رمزنگاری، با کلید خصوصی از اطلاعات هویتی مشترک حفاظت کرده و با توجه به اینکه اطلاعات بدون تغییر در این سیستم ثبت می شوند و بین تمام بلاک ها به اشتراک گذاشته می شوند، امکان سرقت اطلاعات شخصی فرد امکان پذیر نیست.

 

تلفن های همراه تولید شده بر اساس بلاک چین

یکی از صنایعی که همیشه در حال پیشرفت و استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها بوده، صنعت تولید تلفن همراه بوده است. همواره شاهدیم هر سال شرکت های بزرگ سامسونگ Sumsung و آیفون Iphone تلفن های همراه بهتر و پیشرفته تری به بازار وارد می کنند. این دو شرکت همواره به دنبال این بوده اند که از یکدیگر سبقت بگیرند و زودتر از تکنولوژی جدید و خاص رو نمایی کنند.

جز این شرکت های بزرگ که غول های این صنعت نیز حساب می شوند، امروزه شاهد این هستیم که تولیدکنندگان دیگری نیز جایگاه های خوبی را کسب کرده اند و وارد بازارها رقابت شده اند.

این تولیدکنندگان سعی دارند با استفاده از تکنولوژی بلاک چین رقابت جدیدی را ایجاد کنند. تمرکز این شرکت ها بیشتر روی این موضوع است که تلفن های همراهی تولید کنند که به طور ویژه و خاص برای علاقمندان ارزهای دیجیتال می باشد.

استفاده از فناوری بلاک چین فقط در سخت افزارهای تلفن همراه نیست، بلکه در صنعت مخابرات و ارتباطات نیز استفاده می شود.

 

کاربرد بلاک چین در صنعت ارتباطات ، نرم افزارهای تلفن همراه

  • انجام تراکنش های بدون مرز

امروزه نرم افزارهایی ایجاد شده اند که برای انتقال پول به خارج استفاده می شوند. رشد این نرم افزارها بسیار کند بوده است و جوابگوی کامل درخواست های این زمینه نیست. فناوری بلاک چین می تواند با استفاده از رمزنگاری، تراکنش ها و پرداخت های رمزنگاری شده را با سرعت زیاد و امنیت بالا انجام دهند.

شما فقط به یک برنامه مخصوص و کیف پول ارز دیجیتالی نیاز دارید. کیف پول های دیجیتال مختلفی موجود است و شما می توانید بنا به نیاز خود و ارزهای دیجیتالی که دارید، آنها را تهیه کنید.

همچنین اپلیکیشن هایی هستند که از فناوری بلاک چین بهره می برند تا با سرعت بالا تراکنش های مالی را انجام دهند. این مورد این امکان را فراهم می کند تا نیاز به دسترسی به مستقیم به بانک ها و موسسات از بین برود. این کار باعث می شود مناطق محروم نیز از امکانات بهره مند شوند.

  • ایجاد یکپارچگی بدون مرز

قراردادهای هوشمند یکی از مهم ترین و موفق ترین برنامه هایی است که در بلاک چین اجرا شده است. بسیاری از توسعه دهندگان و برنامه نویسان از قرارداد های هوشمند در برنامه ها و اپلیکیشن هایی که طراحی می کنند استفاده می کنند. این قرارداد ها به افراد کمک می کند تا بدون نیاز به اعتماد و واسطه، با دیگر افراد به انجام معاملات بپردازند.

  • پرداخت سریع

با ظهور فناوری بلاک چین در تلفن های همراه، این امکان برای کاربران فراهم شد تا پرداخت های ایمن و بی وقفه دستگاه های IOT (اینترنت اشیا) را انجام دهند. این پلتفورم یک روش ایده آل و کاربردی برای توسعه برنامه های بلاک چین در کنار ابزارهای IOT می باشد.

  • امنیت سیستم پرداخت

در هنگام انجام معاملات، معمولا کاربران داده ها و اطلاعات را از سرورهای مرکزی جمع آوری می کنند. این موضوع باعث ایجاد ترافیک های زیاد شبکه ای شده است. بلاک چین به عنوان جایگزینی برای سرور مرکزی می باشد. این کار باعث می شود همه دستگاه ها بدون نیاز و دسترسی به داده ها به روز خواهند شد.

  • استفاده از بلاک چین در GAMING

یکی از ایده ها و چشم اندازهای فناوری بلاک چین، ارتقا دادن تجربه های Gaming است. توسعه بازی های بلاک چین، در آینده ای نزدیک بسیار می باشد. که کاربران بتوانند با استفاده از بازی توکن به دست بیاورند.

نوشته های مشابه

0 0 رای
رتبه مقاله
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 نظرات
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را به اشتراک بگذاریدx