اخباراخبار استخراجاخبار بلاک چین

نقش بلاک چین در محیط زیست

توسعه دهندگان و سهامداران باید نقش بلاک چین در محیط زیست را در نظر بگیرند

تاثیر بلاک چین در تغییرات آب و هوایی

دیگر خبری از تعهدات ایالات متحده در کاهش انتشار گاز دی اکسید کربن نیست. همچنین ایالات متحده برای عادی سازی اقدامات سازگار با محیط زیست نیز اقدامی نمی‌کند. این تغییر ناگهانی در سیاست گذاری ایالات متحده منجر به ایجاد تغییرات آب و هوایی می‌شود. بدون شک ورود مجدد ایالات متحده در گفت و گوهای تغییر اقلیم نشانگر جدی بودن این بحران است. تصمیمات ناگهانی کشورها برای تحقق اهداف زیست محیطی در پاریس به توافق پاریس معروف است. در قلب این تغییر سیاسی و اقتصادی، تأثیر تکنولوژی‌های نوآورانه‌ای مثل بلاک چین در محیط زیست بدیهی است.

قطعا شما انتظار دارید که این نوآوری‌ها تاثیر مثبتی در آب و هوا داشته باشد. اگر سرمایه گذاری تریلیون دلاری برای پیوستن به اهداف توسعه پایدار 2030، به ویژه در مورد موضوعات مربوط به پایداری محیط زیست در بلند مدت کاربرد نداشته باشد، این سرمایه گذاری کار بیهوده‌ای است. پس تجزیه و تحلیل میزان سودآوری بلاک چین از نظر یک متخصص محیط زیست بسیار مهم است.

نوشته های مشابه

در جامعه سازگار با محیط زیست جایی برای بلاک چین وجود دارد؟

در چند سال اخیر، بلاک چین به دلیل استقبال روزافزون از ارزهای دیجیتال به یکی از تحسین برانگیزترین تکنولوژی‌ها تبدیل شده است. امکان ایجاد خدمات پولی جدید، تکنولوژی بلاک چین را به قدری قدرتمند ساخته است که می‌تواند منجر به انقلاب صنعتی چهارم گردد. در حال حاضر پرکاربردترین کاربرد فناوری بلاک چین، بیت کوین است که اخباری درباره تاثیر آن در تغییر آب و هوا شایع شده است.

بیت کوین از فرایندی به نام استخراج یا ماینینگ برای ضرب سکه‌های جدید استفاده می‌کند. استخراج بیت کوین به ماینرهایی نیاز دارد که با دستگاه‌های محاسباتی پیشرفته، مشکلات پیچیده را حل کنند تا بلوک‌های جدید ایجاد کنند و سکه‌های جدید پاداش بگیرند. ناگفته نماند که تکنولوژی بلاک چین نقشی اساسی در امنیت شبکه در برابر دستکاری‌ها و هزینه‌های اضافی دارد. چون بیت کوین به رویکردی غیرمتمرکز در اجماع متکی است، بنابراین کاملا قابل درک است که سعی داشته تا سیستم تاییدی مبتنی بر گره یا نود را جایگزین واسطه‌ها کند که این سیستم اثبات کار نامیده می‌شود.

اگرچه این رویکرد قابل ستایش است، اما با محیط زیست سازگار نیست. مصرف زیاد انرژی مورد نیاز برای حفظ شبکه بیت کوین تحت بررسی است. رد پای کربن دی اکسید ناشی از استخراج جهانی بیت کوین با انتشار گاز کربن در نیوزلند قابل مقایسه است. یکی دیگر از عوامل گویای عدم سازگاری بلاک چین با محیط زیست در سال 2019 آشکار شد که محققان کشف کردند استخراج بیت کوین 0.2% از مصرف برق جهان را به خود اختصاص داده است.

بلاک چین چگونه می‌تواند با محیط زیست سازگار باشد؟

نکته قابل توجه این است که نه تنها صنعت بلاک چین نوپاست بلکه انفجاری در دنیا در ایجاد کرده است. بلاک چین برای از بین بردن محدودیت‌های مکانیسم اثبات کار طراحی شده است. بلاک چین برای اموری مناسب است که انرژی کمتری صرف می‌کنند تا شبکه بلاک چین ایمن باشد و معاملات معتبر شناخته شوند.

بلاک چین باید اقدامات سازگار با محیط زیست را با آغوش باز بپذیرد

با وجود واکنش‌های ناشی از مصرف بالای انرژی، گزارشات حاکی از آن است که ماینرها از منابع انرژی تجدیدناپذیر به انرژی‌های تجدیدپذیر روی آورده‌اند. طبق گزارشات کوین شرز (Coinshares)، سال 2019 در کشورها یا مناطقی که از برق ارزان استفاده می‌کردند، میزان انرژی مصرفی برای استخراج بیت کوین به 74.1% بود. هرچند این نشان می‌دهد که انجمن بلاک چین نسبت به محیط زیست آگاه است، اما تهدید ناشی از استخراج بیت کوین برای محیط زیست را کاهش نمی‌دهد.

امروزه بیش از هر زمان دیگری، انواع تکنولوژی جدید با صرفه جویی در مصرف انرژی قضاوت می‌شوند. بلاک چین‌های مجهز به سیستم اثبات کار می‌تواند به ماینرهایی سکه پاداش بدهد که از انرژی تجدیدپذیر استفاده می‌کنند. علاوه بر ایجاد انگیزه در استفاده از انرژی‌های تجدیدپذیر، می‌توانند افراد متخلف را نیز جریمه کنند. ماینرهایی که نتوانند استفاده از انرژی تجدیدپذیر را ثابت کنند، شبکه بلاک چین می‌تواند به آن‌ها پاداش ندهد.

پیاده سازی بلاک چین سازمانی

همانطور که قبلاً ذکر شد، استخراج بیت کوین برق زیادی مصرف می‌کند چون به حفظ تمرکززدایی شبکه خود متمرکز است. از آنجا که اکثر سازمان‌ها به دنبال فعال سازی زیرساخت‌های بلاک چین مجاز هستند، می‌توان گفت که هجوم چنین شبکه‌هایی شرایط فعلی را تغییر می‌دهد. ما دائماً به یاد عدم پایداری بلاک چین می‌افتیم چون محبوب‌ترین برنامه‌های بلاک چین به استخراج وابسته هستند. قطعاً با رشد تکنولوژی بلاک چین، تکرارهای نوآورانه و سازگار با محیط زیست ظهور می‌کنند.

سخن پایانی

همانطور که قبلاً گفته شد، دوام تکنولوژی بلاک چین و پایداری محیطی آن به هم متصل هستند. ظهور انواع مکانیسم‌ها نشانگر این است که در حال حاضر تلاش‌های آگاهانه برای کاهش بیش‌تر مصرف انرژی بلاک چین نتیجه می‌دهد.

منبع: وبسایت کوین تلگراف

تاریخ انتشار خبر: 13 مارس 2021

نوشته های مشابه

0 0 رای
رتبه مقاله
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 نظرات
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را به اشتراک بگذاریدx