تکنولوژیحمل و نقلکاربرد بلاک چین

کاربرد بلاک چین در حمل و نقل | معرفی کامل کاربرد بلاک چین در سیستم حمل و نقل

کاربرد بلاک چین در حمل و نقل و قابلیت های آن

کاربرد بلاک چین در حمل و نقل چیست؟ با رشد شهرها و روستاها، سیستم های حمل و نقل نیز گسترده شد. با افزایش جمعیت راه ها و سیستم های حمل و نقل نیز تحت فشار قرار گرفتند و جوابگوی حجم تقاضا نبودند.

زنجیره تامین، یک شبکه متشکل از افراد و و شبکه ها مختلف می باشد. وقتی یک محصول تولید شد، باید مسافتی را طی کند تا به دست مشتری برسد. در این میان نقاط مبادله، گمرگ، واسطه ها و فروشنده ها و … وجود دارد. در هنگام طی شدن این مسیر، ممکن است مشکلات و اتفاقات زیادی پیش بیاید.

بلاک چین و امکانات و قابلیت های خاص و منحصر به فرد اش در این زمینه نیز ایده های کاربردی دارد. بعضی از آنها در حال حاضر نیز مورد استفاده قرار گرفته اند و برخی دیگر فقط در حد ایده هایی هستند که در حال بررسی می باشند.

در این مقاله به معرفی کاربرد بلاک چین در حمل و نقل می پردازیم.

کاربرد بلاک چین در حمل و نقل عمومی

کاربرد بلاک چین در حمل و نقل زیاد است اما مهم ترین کاری که بلاک چین برای حمل و نقل انجام می دهد، ردیابی حمل و نقل عمومی می باشد.

هنگامی که کالایی تولید می شود، چندین مرحله را می گذارند تا به دست مصرف کننده برسد. بسته به نوع کالا واسطه هایی که در این میان قرار می گیرند متفاوت اند. هرچه تعداد این واسطه ها بیشتر شود، هزینه های اضافه شده به قیمت کالا نیز بیشتر می شود. همچنین بعد از خروج کالا از محلی که در آن تولید شده است سرنوشت آن نا معلوم خواهد ماند. مشخص نیست که کالا با همان کیفیتی که تولید شده است به دست مصرف کننده می رسد یا خیر.

با توجه به اینکه این زنجیره طولانی است و واسطه های زیادی در این بین موجود است، امکان ایجاد اشتباه در ثبت و بررسی اطلاعات وجود دارد.

بلاک چین در اینجا راه حلی ارائه کرده است. با ثبت اطلاعات و داده ها و حفاظت از آنها این امکان را فراهم می کند تا اطلاعات مربوط به کالا تولید شده بدون تغییر ثبت شوند.

در ادامه این مقاله به معرفی شرکت ها و پروژه هایی می پردازیم که از فناوری بلاک چین استفاده کرده اند و توانسته اند ایده هایی خاص در حمل و نقل و تامین کالا را اجرا و عملی کنند.

کاربرد بلاک چین در حمل و نقل : دسترسی آسان به خودرو با XAIN

اجاره دادن یا اجاره کردن خودرو یکی از پرطرفدارترین حوزه هایی است که ایجاد شده و به صنعتی متمرکز تبدیل شده است. مطمئنا در بحث اجاره،  ایجاد اعتماد یکی از گزینه های مهم می باشد. زیرا وسیله یا جایی قرار است به صورت امانت در اختیار فرد دیگری قرار بگیرد. باید مواردی ایجاد شود که اعتماد طرفین تامین شود و فردی که آن وسیله را اجاره کرده است آن را به صورت سالم به صاحب اش بازگرداند.

شرکت XAIN در پروژه ای با پورشه همکاری کرد. در طی کارهای اولیه این پروژه، ماشین های پورشه به بلاک چین خاصی که ایجاد شده بود متصل شدند.

با اتصال ماشین های پورشه به بلاک چین، اطلاعات دقیق و لحظه ای از عملکرد خودرو، مکان خودرو، رفتار راننده به بلاک چین ارسال می شود.

همچنین اگر صاحب خودرو بخواهد ماشین خود را اجاره بدهد می تواند با استفاده از کلیدهای دیجیتالی این کار را انجام دهد. به این صورت که کلید دیجیتالی در اختیار فرد قرار می گیرد و آن فرد می تواند از آن خودرو استفاده کند و تمام اطلاعات و مکان او  ثبت شود.

صنعت خودروهای دسته دوم با پروژه Car Vertical

خرید کالاها و وسایل دسته دوم همیشه چالش های خاص خودش را داشته است. با توجه به اینه کالاهای دسته دوم قیمتی کمتر و مناسب تر به کالا یا وسیله های نو و استفاده نشده دارند، متقضیان زیادی را دارند.

هنگام خرید یک خودرو مواردی مانند تاریخچه مالک یا مالکین قبلی، مسافت طی شده خودرو و کارکرد آن، سابقه تصادفات و تعمیرات و… بسیار مهم و تاثیرگذار می باشند. ممکن است خودرویی که می خواهید بخرید آن چیزی که فکر می کنید نباشد. یعنی برخی موارد به شما گفته نشوند و از شما مخفی بمانند.

در صورتی که تمام این موارد از ابتدا در جایی ثبت شوند می توان با مراجعه به آن تمامی اطلاعاتی را که می خواهید به دست بیاورید. این امکان با استفاده از بلاک چین برای شما فراهم می شود. همانگونه که می دانید بلاک چین داده ها و اطلاعات را دریافت کرده و ثبت می کند. این اطلاعات بدون امکان اینکه بتوان در آن تغییری ایجاد شود در بلاک چین در امنیت کامل نگه داری می شوند. و هنگامی که نیز به آن اطلاعات باشد در اختیار فرد قرار می گیرد.

شرکت Car Vertical قصد دارد با استفاده از ایجاد کیف پول اتومبیل، این امکان را به مالکان و خریداران بدهد تا از تمام سوابق خودرو مطلع شوند و سپس کار خود را انجام دهند.

 شرکت های Arcada City و صنعت تاکسی

مطمئنا تا کنون نام شرکت های تاکسی اینترنتی Uber و Lyft به گوشتان خورده است. این شرکت ها این امکان را به هر فرد می دهد تا راننده تاکسی اینترنتی شود. اما کنترل نرخ ها و دسترسی ها باعث شده رانندگان این شرکت ها احساس کنند شرایط نا عادلانه ای برای آنها ایجاد شده است.

به تازگی در تگزاس و آستین سرویس های اینترنتی جدیدی ایجاد شده است که مسافران و رانندگان بدون وجود واسطه، با هم در در ارتباط اند.

شرکت Arcade City در حال ایجاد یک شبکه تعاونی جهانی برای رانندگان است که همه آنها بتوانند برای منطقه محلی خود خدمات تاکسی ارائه کنند. . رانندگان می توانند صنعت حمل و نقل خود را ایجاد کنند. پرداخت در این مورد بین راننده و مسافر انجام می شود. با از میان رفتن شرکت های واسطه رانندگان می توانند بیشتر کسب درآمد کنند زیرا نیاز نیست هزینه ای به شرکت های واسطه برای هر سفر خود پرداخت کنند.

ایمن سازی صنایع هوایی با پروژه Aeron

مطمئنا یکی محبوب ترین راه های حمل و نقل و جابحایی استفاده از پرواز می باشد. حمل و نقل هوایی یکی از مهم ترین و آسان ترین روش های حمل و نقل می باشد. همچنین صنایع هوایی جزو امن ترین موارد صنعت حمل و نقل می باشند.

پروژه Aeron نوعی اکوسیستم است که در بستر بلاک چین ایجاد شده است. آرون سه کار انجام می دهد:

  • کمک به خلبانان برای کسب و ثبت اعتبار، به عبارتی دیگر خلبانانی که مجوز دارند و از تجربه کافی بهره مند می باشند در این سیستم می توانند ثبت نام کنند و اعتبار کسب کنند.
  • امکان کنترل و مدیریت ترافیک هوایی، ردیابی و نظارت داشتن بر پرواز
  • ثبت تارخچه تعمیرات و نگهداری هواپیما

پروژه Block Shipping و ایجاد رجیستری در  صنعت حمل و نقل جهانی

حدود 27 میلیون کانتینر و کامیون در حال رفت و آمد در چرخه حمل و نقل می باشند. اینکه این کانتینرها چه چیزی حمل می کنند یا پر هستند یا نه کاری بسیار دشوار است. فرض کنید روزانه تعداد زیادی قطار و کامیون خالی جا بجا می شوند. هزینه سوخت و حمل را نقل را در نظر بگیرید و ببنید روزانه چه مقدار هزینه بیهوده هدر می رود.

Block Shipping یا ایجاد یک پلتفرم کانتینر جهانی GSCP این مشکل را حل کرده است. این رجیستری برای بیشتر این کانتینرها می باشد و همه شرکت های حمل و نقل کانتینر از ان استفاده می کنند. بلاک چین با استفاده از بهبود راندمان، ردیابی، صرفه جویی در هزینه ها، کاهش آلاینده هایی مانند دی اکسید کربن CO2 به کمک سیستم حمل و نقل آمده است. استفاده از این موارد باعث کاهش هزینه ها، افزایش سرعت حمل و نقل و کم کردن آلودگی خواهد شد.

پروژه Exmchain ، پروژه ای برای صادرات و واردات

هنگامی که شرکت های مختلف در زنجیره های تامین و تولید سرمایه گذاری می کنند، بازدهی زنجیره ها نیز بالاتر می رود.

همچنین ضایعات تولیدی کاهش پیدا کرده و هزینه های حمل و نقل بسیار ارزان تر می شود. در عین حال زنجیره های تامین با روش سنتی بسیار دشوار  پیچیده می باشد. فرض کنید  قرار است کالایی از خارج کشور مرزها را رد کرده و در داخل کشور به دست مصرف کننده برسد. چندین شرکت داخلی و خارجی درگیر واردات این کالا به کشور می شوند و پیچیدگی ها و هزینه های زیادی در این میان ایجاد می شود. در این میان اگر فرد یا افرادی تخلف کنند پیگیری و شناسایی آنها کار آسانی نخواهد بود.  پروژه ی Eximchain به منظور بهبود و رفع مشکلات صادرات و واردات ایجاد شد.

این پروژه در آزمایشگاه مدیا ام آی تی Media MIT ایجاد شد و توسعه پیدا کرد. پروژه Eximchain با استفاده از فناوری بلاک چین به کسانی که کار واردات و صادرات انجام می دهند کمک می کند تا اعتبار به دست آورده و در تریدها و تبادلات بین المللی از آن استفاده کنند.

پروژه Eximchain ابزارهایی را ایجاد کرده که شرکت ها با کمک آن می توانند اعتبار کسب کنند، آن اعتبار را بهبود ببخشند و از آن در زمینه معادلات و تبادلات خود استفاده کنند.

استفاده از این ابزارها باعث کاهش چشمگیر هزینه ها می شود، و قابلیت ردیابی و مدیریت آن کالا را برای ما فراهم می کند.

در آینده ای نزدیک شرکت ها می توانند با استفاده از اعتباری که کسب کرده اند، می توانند اعتماد شرکت ها و خریداران خود را به دست آورده و معاملات خود را انجام دهند. موارد کاربرد بلاک چین در حمل و نقل بسیار زیاد است.

پروژه گواهینامه دیجیتالی Provenance

مطمئنا مصرف کنندگان برای خرید و استفاده از کالا، کالاهایی را انتخاب می کنند که مورد تائید شرکت های ثالث قرار گرفته باشند. این شرکت های ثالث کالاها را بررسی می کنند و در صورت تطابق با معیارها و شرایطی که تعیین کرده اند، آن کالا را تائید و گواهینامه ای به آن کالا ارائه می دهند.

تمام کالای مصرفی برای جذب نظر مشتریان خود باید این گواهینامه ها را داشته باشند.

پروژه Provenance  با استفاده بلاک چین به ارائه این گواهینامه می پردازد.

به عنوان مثال شرکت FairFood از این پروژه استفاده کرد تا راهی برای مصرف کنندگان خود ایجاد کند تا پرداخت هزینه ها و حقوق کارکنان و گارگران خود را کاملا رصد کنند.

در واقع استفاده از این پروژه و گواهینامه در کنار قابلیت هایی که ایجاد می کند، استانداردها و رویه عادلانه تری برای کارگران ایجاد شود. این مورد نیز یکی دیگر از کاربرد بلاک چین در حمل و نقل می باشد.

آینده بلاک چین در صنعت حمل و نقل

بلاک چین فناوری جدید و نو ظهور می باشد. و هنوز قابلیت های زیادی دارد که مورد استفاده قرار نگرفته اند. صنعت حمل و نقل نیز از این موضوع مستثنی نیست و در آینده ای نزدیک شاهد استفاده گسترده از بلاک چین و امکانات آن در تمام حوزه ها و صنایع خواهیم بود.

نوشته های مشابه

0 0 رای
رتبه مقاله
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 نظرات
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را به اشتراک بگذاریدx