تکنولوژیحقوقی و قضاییکاربرد بلاک چین
موضوعات داغ

بلاک چین در موارد حقوقی و قضایی

بلاک چین در موارد حقوقی و قضایی و کاربردهای آن

بلاک چین در موارد حقوقی و قضایی مانند دیگر حوزه ها جایگاه خود را پیدا کرده است. با استفاده از بلاک چین و امکانات خاص آن، می توان استفاده هایی خاص از آن نمود و پیشرفت هایی زیادی در این حوزه داشت. بلاک چین در چند مورد خاص و مهمی حقوقی و قضایی به کمک ما می آید. در این مقاله به معرفی کاربرد بلاک چین در موارد حقوقی و قضایی می پردازیم.

بلاک چین در موارد حقوقی و قضایی ، “قراردادهای هوشمند”

همانگونه که می دانیم قرارداد های هوشمند و قابلیت های خاصی که دارند، می توانند بسیار در اجرای معاملات و توافقات به کار بیایند. در قراردادهای سنتی، طرفین با امضای یک توافقنامه معاملات خود را انجام می دهند. این قراردادهای مشکلات خود را نیز به همراه دارند. به عنوان مثال در قراردادهای سنتی بحث اعتماد به طرف قرارداد اولین و مهم ترین مسئله می باشد. اگر یکی از طرفین قرارداد به آن توافق پایبند نباشد و آنها را انجام ندهد تکلیف چیست؟

همانگونه که می دانید اگر اتفاقی در اجرای توافق نامه قرارداد ایجاد شود، باید پیگیری های قضایی انجام داد و از طرف خاطی شکایت کرد. انجام این کار زمان و هزینه و پیگیری های زیادی را لازم دارد.

قراردادهای هوشمند تا حد زیادی این مشکل را حل کردند. در ابتدا بندهایی برای عقد قرارداد ایجاد شده، سپس شرایطی تعیین می گردد که اگر یکی از طرفین به تعهدات خود عمل نکرد، آن شرایط بدون نیاز به تائید شخصی خاص اجرا شود و امکان متوقف کردن آن نیز نباشد.

قراردادهای هوشمند از ایجاد مشکلات حقوقی و قضایی در این زمینه جلوگیری می کند.

بلاک چین در موارد حقوقی و قضایی، “مالکیت معنوی”

هر اثر یا ایده علمی، ادبی، هنری و … مربوط به فرد یا سازمانی خاص است. محافظت از این دستاورد ها اهمیت بالایی دارد. منظور از محافظت، جلوگیری از حق مالکیت معنوی یا حق کپی رایت CopyRight می باشد.

در دنیای امروز که دنیای اینترنت و دیجیتال بسیار مهم است و کارهای زیادی را با آن انجام می دهیم، بسیار با این مورد مواجه می شویم که حقوق ماکیت معنوی زیر پا قرار می گیرد. فایل های صوتی تصویری، تصاویر، طرح ها و لگو ها و … به شدت مورد نقض قرار می گیرد. این آثار بدون اینکه هزینه ای برای آنها پرداخت شود در دنیای اینترنت قرار می گیرد و عموم مردم نیز بدون پرداخت حق مولف آن اثر را برداشته و استفاده می کنند.

با استفاده از فناوری بلاک چین می توان مالکیت های معنوی را آثار را حفظ کرد. همچنین در صورت بروز کوچک ترین مشکل ردیابی سرقت های هنری بسیار آسان می باشد. بلاک چین این اطمینان را حاصل می کند در شبکه جهانی حفاظت از مالکیت معنوی انقلابی بزرگ رخ می دهد و تمام حقوق مربوط به CopyRight  و مالکیت معنوی رخ می دهد.

بلاک چین در موارد حقوقی، “قانون”

با پیشرفت روز به روز دنیا، جوامع مختلف نیز تغییر پیدا می کند. قانون نیز باید مناسب این پیشرفت و تغییرات و نیازهای جدید اجتماعی تغییر پیدا کند. حقوقدانان زمان زیادی را صرف این کردند تا حقوق شبکه و دنیای دیجیتال را بررسی و قوانینی مناسب آن ایجاد کنند.

امروزه به واسطه بلاک چین و هوش مصنوعی می توانیم موارد حقوقی مختلفی ایجاد کنیم. این موارد می توانند قوانین هوشمندی ایجاد کندکه قابلیت پویا یودن و تحرک دارند و به صورت هوشمند و خودکار ایجاد شوند.

بنابراین شاهد این خواهیم بود که قوانین جدید ایجاد شده در این زمینه، ایجاد و اجرا می شوند. در آینده ای نزدیک  این اتفاق خواهد افتاد و سواستفاده از قانون و دخالت های سلیقه ای در تعیین قوانین از بین خواهد رفت.

بلاک چین در موارد حقوقی، “حقوق مالکیت”

منظور از حقوق مالکیت مواردی مانند خرید، فروش، اجاره و… می باشد. امروزه تهیه و صدور سندهای مالکیت مواردی است کتر به آنها و قوانین مربوط به آنها توجه شده است. خصوصا اموال غیر منقول کمترین بررسی و رسیدگی را در بخش قوانین داشته اند.

اسناد هنوز به صورت کاغذی می باشند و هنوز تغییری پیدا نکرده اند. حال فرض کنید مالکیت اموال غیر منقول در یک دفتر ثبت دیجیتالی وارد شوند و در بستر و فضایی امن و غیر متمرکز نگه داری شوند. در این صورت شما با اطمینان خاطر می توانید استعلامات مورد نیاز را گرفته و خیالتان از مالکیت آسوده شود. همچنین با استفاده از بستری که بلاک چین ایجاد می کند، امکان جعل یا خطا غیر ممکن می باشد.

بلاک چین در موارد حقوقی، “زنجیره نگهداری اسناد”

زنجیره نگهداری اسناد و مدارک در اصل یکی از مفاهیم حقوقی می باشد. مجموعه ای از اعمالی که برای نگهداری مدارک و اسناد کاغذی استفاده می شود. انجام این کار در واقعیت دشواری های خاص خود را دارد ، فرض کنید شما درگیر موردی حقوقی و قانونی شده اید. برای ارائه مدارک به محکمه های قضایی می توانید با مشکلاتی مانند گم شدن اسناد، دستکاری اسناد و… رو به رو شوید.

حال فرض کنید مجموعه ای نیاز باشد که تمامی این مدارک و اسناد در آن نگهداری شود، به مراتب به پیچیدگی آن افزوده می شود. نگه داری این داده ها و اطلاعات روی هارد دیسک و پایگاه های داده در یک شبکه نیز مشکلات خود را دارد. این داده ها همواره در خطر حمله هکرها و ویروس ها می باشند.

با استفاده از یک کتابخانه دیجیتال می توان محلی برای نگهداری تمامی این اطلاعات و اسناد ایجاد کرد. بلاک چین می تواند بستری ایجاد کند که این کتابخانه را درست کنیم و از آن برای نگهداری اسناد استفاده کنیم. این اطلاعات بدون تغییر می تواند در این کتابخانه ها ثبت و نگهداری شوند. و هر هنگام که نیاز به آنها داشتیم از آنها استفاده کنیم.

بلاک چین و موارد حقوقی و قضایی، “معاملات مالی”

در آینده ای نزدیک، ارزهای دیجیتال مهم ترین عنصرهای معاملات خواهند شد. بنابراین حقوقدانان باید اطلاعات زیادی در این زمینه کسب کنند.

در حال حاضر یکی از مواردی مجرمان با استفاده از آن کارهای خود را انجام می دهند، استفاده از هویت ناشناس در ثبت اطلاعات و داده ها در بلاک چین می باشد. دولت ها وقانون گذارها به دنبال راه هایی هستند که از این تخلف جلوگیری کنند.

بلاک چین و دفاتر اسناد رسمی

امروزه تائید امضاها و تعهدات قرارداد ها در دفاتر اسناد رسمی ثبت می شوند. همان گونه که می دانیم ثبت قراردادها در دفاتر کاغذی مشکلات خاص خود را دارد.

با استفاده از بلاک چین می توان اطلاعات این اسناد یه صورت دیجیتالی در یک کتابخانه دیجیتالی ثبت و نگهداری شوند.

User Rating: 4.53 ( 2 votes)

نوشته های مشابه

0 0 رای
رتبه مقاله
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 نظرات
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را به اشتراک بگذاریدx