بیمهتکنولوژیکاربرد بلاک چین

بلاک چین در صنعت بیمه و کاربردهای آن

بلاک چین و صنعت بیمه

فواید بلاک چین در بیمه چیست؟

بلاک چین نوعی سیستم ثبت گزارش و اطلاعات بوده که اطلاعات ثبت شده روی این سیستم برای تمام اعضا قابل مشاهده است و امکان حذف یا دستکاری این اطلاعات وجود ندارد.
بلاکچین یا زنجیره بلوکی یکی از جدیدترین تکنولوژی‌ها در دنیای امروز است که از جمله فواید آن می‌توان به صرفه جویی در هزینه‌ها و سرعت بالا و شفافیت در امور و جلوگیری از سرقت اطلاعات اشاره کرد که به همین دلیل استفاده از بلاک چین در صنعت بیمه سطح خدمات دهی و افزایش رضایت مشتریان را به همراه دارد.

بیمه دیجیتال

بلاک چین در حوزه های مختلف کاربرد دارد که صنعت بیمه نیز از این تکنولوژی سود می‌برد و شما می‌توانید با استفاده از بلاک چین خدمات بهتری ارائه دهید. فناوری بلاک چین تغییر و رشدی مثبت در صنعت بیمه ایجاد کرده است که چالش‌های موجود در این زمینه را کاهش می‌دهد. از جمله چالش‌های صنعت بیمه مبارزه با تقلب و کاهش هزینه‌هاست که بیمه دیجیتال یکی از فواید استفاده از بلاک چین در این حوزه است. در ادامه متن به معرفی سایر فواید بلاک چین خواهیم پرداخت.

طبق گفته شرکت پرایس واتر هوس کوپرز بیمه گذاران بزرگ در سال ۲۰۲۱ قصد استفاده از بلاک چین را دارند. در نگاه اول تعهد بالا نسبت به تکنولوژی جدید در صنعت بیمه کمی حیرت برانگیز است چرا که بیمه صنعتی قدیمی و سنتی است. با این وجود پذیرش بلاک چین به بیمه گذاران کمک می‌کند تا به طرز چشم گیری هزینه‌هایشان کاهش یافته و به مشتریان بیش‌تری پاسخگو باشند.

بلاک چین در صنعت بیمه

فواید بلاک چین در بیمه

بلاک چین در تمام حوزه‌های بیمه کاربرد داشته و شامل شاخه‌های متعددی می‌شود. فواید بلاک چین در بیمه عبارت‌اند از:

 • مبارزه با پولشویی
 • کاهش هزینه‌ها به کمک قرار داد هوشمندی
 • جلوگیری از تقلب و کلاهبرداری و سرقت
 • کاهش احتمال فروش بیمه نامه بدون مجوز
 • ثبت مدارک و ضمانت نامه‌های با ارزش

بلاک چین چه تاثیری در بیمه دارد؟

شاید تا به حال برای شما هم این سوال پیش آمده باشد که بلاک چین چه تاثیری در بیمه دارد؟ بلاک چین تاثیری شگرف در صنعت بیمه دارد:

 • به بیمه گذاران اولیه و کارگزاران اجازه می دهد تا در بستری امن داده ها را به اشتراک بگذارند.
 • به طور خودکار ممیزی ها و الگوهای ریسک را بررسی می‌کند.
 • به مشتریان اطمینان می‌دهد تا اطلاعات خود را کنترل کنند.

بلاک چین چطو ر به توزیع حق بیمه کمک می کند؟

 • شما می‌توانید اقدامات چندین نماینده بیمه را در یک بازار آنلاین هماهنگ کنید.
 •  شما می‌توانید با استفاده از بلاک چین بر بستری آنلاین به مشتریان خود دسترسی مستقیم بدهید و به آن‌ها امکان مدیریت سیاست‌های مختلف بستر آنلاین بدهید.
 • پرداخت حق بیمه یا مطالبات را خیلی سریع و آسان و ارزان انجام دهید.

تاثیر بلاک چین در بیمه سلامت

بلاک چین امکان اشتراک گذاری سریع، دقیق و ایمن اطلاعات پزشکی بین ارائه دهندگان خدمات را فراهم می‌کند، هزینه‌های درمانی برای مشتریان را کاهش می‌دهد و فرایند پاسخگویی به مشتری را سریع تر می‌کند.

بلاک چین در بیمه اموال و تلفات

فواید بلاک چین در صنعت بیمه کاملا مشهود است. اما اصلی‌ترین کاربرد بلاک چین در بیمه اموال و تلفات است چرا که جمع آوری اطلاعات درست در این زمینه کمی دشوار است. امروز ارائه اطلاعات در این زمینه با خطا و مشکلاتی روبرو است که استفاده از بلاک چین راه حل آن است. تکنولوژی بلاک چین می‌تواند به شرکت‌های بیمه امکان رهگیری و مدیریت الکترونیکی اموال بیمه‌گذاران را بدهد تا در صورت بروز خسارت، فرایند ادعای خسارت و دریافت آن کاملا خودکار و از طریق قراردادهای هوشمند انجام شود.

مانع بزرگ تقلب در بیمه

بلاک چین، مانع بزرگ تقلب در بیمه می‌باشد و به شاسایی موارد تقلب کمک می‌کند. سالانه هزاران مورد تقلب در این زمینه صورت می‌گیرد. در نتیجه، نه تنها بیمه گذاران بلکه بیمه شدگان هم متضرر می‌شوند. بلاک چین به بیمه گذاران کمک می‌کند تا با سایر شرکت‌های بیمه هماهنگ شوند و با ثبت داده‌های خود از ضررهای احتمالی و بررسی مجدد یک ادعا در دو شرکت بیمه جلوگیری نمایند. بیمه شدگان هم می‌توانند با استعلام نمایندگان بیمه از قانونی بودن شرکت‌های بیمه مطلع شوند و از کلاهبرداری نمایندگان غیر مجاز جلوگیری نمایند.

کنترل هزینه‌ها در بیمه

کنترل هزینه بزرگ‌ترین برد صنعت بیمه در بلاک چین است چرا که افزایش هزینه‌ها در بازار بیمه گذاران را متضرر می‌کند. برای مثال سیستم عامل‌های بلاک چین به شرکت‌ها این امکان را می‌دهد تا با استفاده از مدیریت خودکار درخواست‌ها و جلوگیری از تقلب منابع را آزاد کرد که به همین دلیل مورد حمایت مدیران قرار گرفت.

آینده بلاک چین در صنعت بیمه

بلاک چین هنوز در مراحل ابتدایی بوده و همچنان در سال‌های آتی فضای پیشرفت و رشد دارد. اکثر امور پیرامون بلاک چین در بیمه در مرحله اثبات مفهوم بوده و مقررات به آرامی در حال تغییر و تکامل هستند. با این حال ما تا به حال برخی از برنامه‌های کاربردی را مشاهده کردیم که به صورت عملی اجرا شده‌اند و آینده بلاک چین در صنعت بیمه روشن است.

بلاک چین دارای مجموعه‌ای از قوانین و مقررات بوده که هدف آن کاهش سوءاستفاده و حفظ حقوق مشریان است. اهداف بلاک چین در آینده نزدیک به واقعیت خواهد پیوست.

نوشته های مشابه

0 0 رای
رتبه مقاله
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 نظرات
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را به اشتراک بگذاریدx