x86 Virtual Machine (Qtum)

x86 Virtual Machine (Qtum) چیست؟

تیم Qtum یک x86 Virtual Machine برای اجرای قراردادهای هوشمند در انواع زبان های برنامه نویسی ایجاد کرده است. این VM بسیار شبیه به Ethereum VM فعلی عمل می کند، با برخی از پیشرفت های قابل توجه:

  • در Ethereum VM، تمام قراردادهای هوشمند باید در Solidity نوشته شده و به کد byte که روی EVM اجرا می‌شود، گردآوری شوند. در این Qtum VM، توسعه‌دهندگان می‌توانند قراردادهای هوشمند خود را به هر زبانی که از JIT compiler پشتیبانی می‌کند، بنویسند، از جمله C++، جاوا، پایتون و سایر زبان‌هایی که به طور گسترده در توسعه برنامه‌ها استفاده می‌شوند. این به توسعه دهندگان dApp انعطاف بسیار بیشتری از نظر توسعه قراردادهای هوشمند می دهد.
  • Qtum علاوه بر پشتیبانی از مدل gas موجود در اتریوم (که در آن کاربران برای هر عملیاتی که در یک قرارداد هوشمند انجام می دهند پرداخت می کنند)، دو مدل قیمت گذاری جدید نیز اضافه کرده است: کارمزد ثابت برای هر تراکنش و کارمزد برای هر تراکنش.
  • Qtum VM از x86 register و عملیات حافظه از طریق یک طرح رمزگذاری دستورالعمل یکپارچه 16 byte پشتیبانی می کند که به طور قابل توجهی هزینه gas را در موارد معمول در مقایسه با Ethereum VM کاهش می دهد. این به توسعه دهندگان اجازه می دهد تا عملیات بیشتری را در هر تراکنش انجام دهند و توان عملیاتی را در بلاک چین Qtum افزایش دهند.
Qtum چیست؟

Qtum یک پروژه بلاک چین open-source است که هدف آن ایجاد ثبات بیت کوین و انعطاف پذیری اتریوم است. این توسط بنیاد Qtum مستقر در سنگاپور، به رهبری پاتریک دای، نیل ماهی، و جردن ارلز در سال 2016 توسعه یافت. با این حال، شبکه اصلی آن در سال 2017 راه اندازی شد.

این پروتکل ترکیبی از Bitcoin Core، proof-of-stake consensus و Ethereum Virtual Machine (EVM) است. این اجازه می دهد تا قراردادهای هوشمند بر اساس مکانیزم proof-of-stake consensus اجرا شوند. این کار از برق کمتری نسبت به proof-of-work استفاده می کند و خطر centralization را کاهش می دهد.

Qtum از Decentralized Governance Protocol (DGP) استفاده می‌کند که تضمین می‌کند بلاک چین بدون در نظر گرفتن اینکه چه اتفاقی برای تعداد انگشت شماری از Node ها می‌افتد، عملکردی باقی می‌ماند. DGP اجازه می دهد تا پارامترهای بلاک چین خاص مانند اندازه بلوک، قیمت gas و فاصله بلوک بدون نیاز به hard fork اصلاح شوند. از مدل تراکنش UTXO برای پردازش سریع تر تراکنش ها استفاده می کند، اما می تواند قراردادهای هوشمند را نیز مانند اتریوم انجام دهد.

DGP Qtum به اپراتورهای Node حقوق تصمیم گیری خاص در رابطه با به روز رسانی ها، مانند hard fork ها را اختصاص می دهد. اپراتورهای Node باید قبل از اعمال به روز رسانی در بلاک چین به اجماع برسند. این از بی ثبات کردن شبکه باگ یا هک جلوگیری می کند و به کاربران دستورالعمل های واضحی برای پیگیری به روز رسانی ها می دهد.

پروژه‌های رمزنگاری دیگری نیز وجود دارند که سعی در دستیابی به اهداف مشابه Qtum دارند، با این حال، شایان ذکر است که مدل UTXO (خروجی تراکنش خرج نشده) بیت‌کوین چیزی است که این پلتفرم را منحصر به فرد می‌کند. Qtum پلتفرمی است که در تلاش برای تولید قراردادهای هوشمند و dApps (برنامه های غیرمتمرکز) است که می تواند در محیط های سازمانی استفاده شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا