Cloud

Cloud چیست؟

Cloud اساساً گروهی از سرورها است که از طریق اتصال به اینترنت قابل دسترسی هستند. نرم‌افزار و پایگاه‌های داده‌ای که روی آن سرورها اجرا می‌شوند را نیز می‌توان Cloud در نظر گرفت. Cloud server معمولاً در مراکز داده مختلف در سراسر جهان قرار دارند و با بهره‌گیری از محاسبات Cloud، هم کاربران و هم شرکت‌ها به طور کلی مجبور به مدیریت سرورهای فیزیکی نیستند و می‌توانند همه این کارها را از راه دور انجام دهند.

در واقع، از طریق زیرساخت Cloud، می‌توانید به فایل‌های مشابه و همچنین برنامه‌های کاربردی از هر دستگاهی دسترسی داشته باشید، زیرا تمام محاسبات و همچنین ذخیره سازی، به جای اینکه به صورت محلی در دستگاه فیزیکی شما انجام شود، روی سرورهای یک مرکز داده انجام می شود.

محاسبات Cloud از طریق استفاده از فناوری موسوم به مجازی‌سازی در دسترس است که امکان ایجاد رایانه‌های مجازی شبیه‌سازی‌شده و فقط دیجیتالی را فراهم می‌کند که می‌توانند طوری رفتار کنند که گویی رایانه‌های فیزیکی هستند که روی سخت‌افزار خودشان کار می‌کنند.

این وضوع شناخته شده است و معمولاً به عنوان (Virtual Machine) ماشین مجازی شناخته می شود.

وقتی این به درستی پیاده‌سازی شود، Virtual Machine (ماشین‌های مجازی) در همان Host Machine (ماشین میزبان) از یکدیگر مجزا می‌شوند. به عبارت دیگر، آنها واقعاً نمی توانند با یکدیگر تعامل داشته باشند، و فایل ها و همچنین برنامه های کاربردی یک ماشین مجازی، برای هیچ ماشین مجازی دیگری قابل مشاهده نیستند، حتی اگر اساساً روی همان سخت افزار اجرا شوند.

Cloud ها از سخت افزاری که آنها را میزبانی (Host) می کند استفاده موثرتری می کنند، بنابراین هیچ سخت افزار گرانبهایی را که سرور می تواند ارائه دهد هدر نمی دهید.

زمانی که صحبت از محاسبات Cloud به میان می‌آید، چندین مدل خدمات وجود دارد که شامل : نرم‌افزار به‌عنوان سرویس (SaaS)، پلتفرم به‌عنوان سرویس (PaaS)، زیرساخت به‌عنوان سرویس (IaaS) و تابع به عنوان یک سرویس (FaaS).

می توانید یک Private Cloud(ابر خصوصی)، یک Public Cloud(ابر عمومی)، یک Hybrid Cloud(ابر ترکیبی) و یک Multi Cloud(ابر چندگانه) مستقر کنید.

Private Cloud یک سرور، مرکز داده یا شبکه توزیع شده است که به طور خاص در یک سازمان توزیع شده است. Public Cloud سرویسی است که توسط یک فروشنده خارجی اجرا می شود که می تواند سرورهای یک یا چند مرکز داده را شامل شود. یک Hybrid Cloud ترکیبی از Public Cloud و Private Cloud است. Multi Cloud شامل استفاده از چندین Public Cloud است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا