آشنایی با ارز دیجیتالارزهای دیجیتالانواع ارز دیجیتال

ویوز چیست و پلتفرم آن چگونه است؟/همه چیز در مورد ویوز

ویوز چیست و با چه هدفی به دنیای مالی کریپتو معرفی شده است؟ در این مقاله از سایت جامع فیبودکس به بررسی پلتفرم ویوز و تفاوت آن با سایر پلتفرم های موجود در فضای مالی دیچیتال بررسی خواهیم کرد.با ما همراه باشید تا در ادامه به نتایج مورد نظر دست پیدا کنیم.

ویوز چیست؟


ویوز پلتفرم مالی است که با هدف ساخت توکن سفارشی به بازار مالی کریتوکارنسی آمده است. طراحی این پلتفرم به گونه ای است که هر شخص که ایده ارتقا توکن در سر میپروراند با استفاده از این پلتفرم بتواند توکن خود را سفارشی سازی کند.

علاوه بر آن ویوز با توسعه یک صرافی نامتمرکز DEX بستر مبادلات دارایی های دیجیتال و تبدیل ویوز به دیگر کوین ها و بیا بلعکس را فراهم کرده

توسعه دهندگان ویوز با نگاهی منعطف تر نسبت به سایر پلتفرم ها، سعی داشته تا در بستر خود توکنیزه کردن و انواع مبادلات مالی ارز های دیجیتال را برای کاربران فراهم و امکانات آن را در دسترس شان قرار دهند.

از این رو آن ها با استفاده از واژه “کوین های رنگارنگ” این ویژگی خود، که بر گرفته از NXT  است را . معرفی کرده اند.

تفاوت ویوز با دیگر پلتفرم های سفارشی سازی توکن در چیست؟

همان طور که میدانید ویوز اولین پلتفرم ارائه دهنده ساخت توکن سفارشی ساز نیست. و قبل از آن بستر هایی مانند اتریوم و… مشغول انجام این دسته از خدمات در جامعه مالی کریپتوکارنسی هستند.

سوال اینجا است که ویوز عملکرد ویوز چه تفاوتی با سایز پلتفرم ها  دارد و یا به بیان دیگر کاربران به چه علتی میتوانند ویوز را به در مقابل پلتفرم مطرحی مانند اتریوم ترجیح دهند؟

یکی از ویژگی هایی که ویوز به عنوان وجه تمایز خود با سایر رقبا اعلام کرده ساده سازی کاربری است. یعنی ویوز از طریق نصب پلاگین های خاص دسترسی قابلیت ها و امکانات را ساده کرده است.

توسعه دهندگان در عنوان دیگر ویژگی برای تمایز ویوز توجه کاربران را به سمت هدف دنبال کننده این پروژه جلب کردند. آنان ویوز را پلتفرمی جمعی برای انجام کلیه امور مالی متمرکز و غیر متمرکز خواندند.

یعنی این پلتفرم توانایی انتقال انواع و اقسام دارایی ها را در بلاک چین خود توسعه داده است.

توسعه دهندگان با تعیین سه گروه متفاوت در حیطه امکانات ویوز شرایط مطلوبی را برای شرکت کنندگان در نظر گرفته اند.

  • دسته اول، توسعه دهندگان:

ویوز در این بخش با بالا بردن ظرفیت شبکه تا حد امکان و انجام عملیات در کوتاه ترین زمان با کمترین کارمزد ها را پدید آورده

  • دسته دوم، تریدر ها:

ویوز برای تریدر هایی که در این بستر به خرید و فروش میپردازند امنیت بالا را در کلاینت سبک تضمین کرده است. و درون پلتفرم نا متمرکز خود سرعت انجام تراکنش ها را تا حد بالایی  بالابرده است.

  • دسته سوم، سازمان ها:

ویوزدر این بخش برای کاربران قابلیت سفارشی سازی توکن مخصوص به جهت آغاز یک فعالیت به صورت گسترده فراهم آورده است.

تولد و توسعه ویوز


پروژه ویوز در اوایل سال 2016 با ایده ساشا ایوانف که از توسعه دهندگان صرافی کوینومنت است کلیدت خورد. عده زیادی از توسعه دهندگان ویوز من قبل از این در پروژه دیگری به نام NXT فعال و به گسترش آن می پرداختند.

ضعف در عملکرد این پروژه بخصوص در بخش معرفی و ورود و همچنین توزیع نا موفق عرضه اولیه سکه آن باعث شد تا تیم پشتیبانی و طراحی اصلاحاتی در عملکرد خود ایجاد کنند.

آنان طی برگذاری جلسات متعدد و بررسی راه ها و روش های موجود مانند ارائه یک فورک و… تصمیم به شروع مجدد و پایه ریزی اساسی برای ارز دیجیتال جدید با نام جدید یعنی ویوز شدند.

این بار ویوز قوی تر و با یک تفاوت عمده در دامنه دارایی های پشتیبانی به میدان آمد. ویوز تصمیم به ارائه پول فیات و پوشش دهی آن در بلاک چین خود را داشت.

در ادامه ویوز با اتحاد با شرکت دیلویت برای ورود ویوز به بازار مالی از سیستم عرضه اولیه سکه استفاده کردند. با شروع این فرایند تا پایان همان سال به اندازه 16 میلیون دلار مشارکت در سرمایه گذاری صورت گرفت.

در ادامه ویوز با ادامه روند کارکرد خود در تاریخ اکتبر 2018 موفق به ثبت بیشترین حجم از تراکنش های مالی در بستر خود شد. هم اکنون در پروژه های بلاک چینی رکورد 6.1 میلیون تراکنش در میان کاربران در دست ویوز است.

پس از آن ارز دیجیتال ایاس است که با ثبت 5.4 میلیون تراکنش در میان کاربران در مدت زمان بیست و چهار ساعته است که به رقابت با ویوز در حال فعالیت است.

ویوزو قابلیت های آن


همان طور که پیش تر عنوان کردیم در بستر ویوز کاربران میتوانند توکن های اختصاصی خود را بسازند. این توکن ها (توکن های جدید) پس از شکل گیری در ویوز در بلاک چین ذخیره میشوند.

وجه تمایز ویوز با دیگر پروتکل ها این است که در پلتفرم سایر ارز ها مثلا یک بلاک چین (مانند بلاک چین بیت کوین) زمانی که کاربران تراکنشی را به انجام میرسانند حتما باید کلاینت خود را به روز رسانی کنند. که همین موضوع میتواند خود در پروتکل شبکه مشکل ساز شود.

ویوز برای حل این مشکل  نوع ویژه ای از تراکنش ها را در این بخش لحاظ کرده است.بر اساس این طرح پلاگین هایی که بر روی هسته یک نرم افزار مستقر اند این مشکل را حل میکنند. کاربران شبکه با نصب یک پلاگین دیگر بعد از تراکنش ها نیاز به به روز رسانی کلاینت ندارند.

توکن های سفارشی ساز

توسعه دهندگان ویوز با توجهی ویژه به بخش ساخت توکن سفارشی امکانات آن را در دسترس و توانایی انجام این کار را از طریق وب، اندروید آی و اس فراهم کرده است.

توکن هایی که در این بستر به کاربران تحویل داده میشود نا متمرکز و بدون وجود هیچ واسطه ای قابلیت ورود به بازار مالی را داراست و به راحتی امکان انواع مبادلات مانند خرید و فروش وانتقال و…برای آن ها فراهم است.

ویوز در مقایسه با اتریوم که خود ارائه دهنده توکن است مزایا و معایبی دارد. اتریوم به طبع قابلیت های بهتری را نسبت به ویوز ارائه میدهد. اما پلتفرم ویوز سهولت کاربری بیشتر و در کل تجربه کاربری ساده ای را برای مخاطبان رقم زده که این خود ویژگی مهم و قابل توجهی است.

در واقع میتوان گفت یکی از مهم ترین عواملی که باعث شده ویوز یکی از گزینه های مورد قبول برای تامین کلی جمعی به حساب آید همین سهولت کاربری و دسترسی ساده آن است.

از دیگر مزایایی که ویوز را از سایر پلتفرم ها متمایز کرده است تعیین حداقل مقدار دارایی برای شروع عملیات است. که پلتفرم ویوز آن را 1 Waves که هم اکنون به اندازه 2.7 دلار است قرار داده است.

این موضوع از دیگر نکات مثبت این پلتفرم است که باعث افزایش تعداد گاربران و وفاداری آن ها به این پلتفرم شده است.

در نتیجه تعبیه امکانات سهولت ساخت توکن های سفارشی ساز در بستر این ارز هم اکنون بالای 23 هار توکن در بستر این پلتفرم ساخته و پرداخته شده است.

صرافی غیر متمرکز DEX

 

از دیگر امکانات ویوز صرافی غیر متمرکز این دارایی است. که در این بخش موضوع امنیت، تراکنش های دارایی های دیجیتال و غیر دیجیتال و کارمزد ها موضوعات قابل بحث است. که در ادامه در این خصوص توضیحات را عنوان خواهیم کرد.

  • امنیت:

صرافی غیر متمرکز که با عنوان صرافی رمزنگاری DEX نیز شناخته می شود، پلتفرمی است. که ساختار آن بر روی زیرساخت بلاک چین موجود طراحی شده و تمام معاملات انجام شده از طریق صرافی برای شفافیت و ایمنی در آن ثبت می شود.

این صرافی ها با استفاده از قراردادهای هوشمند و داده های زنجیره ای. انجام معاملات همتا به همتا را که از طریق آنها دارایی های دیجیتالی می توانند. از یک کیف به کیف دیگر منتقل شوند. تسهیل می کند.

در این صورت. هیچ سرور مرکزی ا اطلاعات کاربرانی که در حال مبادله دارایی هستند. را در اختیار ندارد. که این امر خطر سرقت یا دسترسی افراد بدون مجوز را کاهش می دهد.

در نتیجه ، کاربرانی که دارایی خود را از طریق DEX معامله می کنند ناشناس می مانند، زیرا همه معاملات رمزگذاری شده است. و هویت کسانی که در معاملات شرکت دارند، فقط شماره کیف پول آنهاست.

  • کارمزد:

در این صرافی برای تعیین میزان کارمزد در هر تراکنش با استفاده از تعریف یک تطبیق دهنده خودکار در صرافی به انجام میرسد. که صافی برای انجام تراکنش ها مبلغی کمتر از 0.01 دلار را تعیین کرده و از کاربران کسر میکند.

  • تراکنش های دارایی های دیجیتال و غیر دیجیتال:

ویوز در صرافی غیر متمرکز خود تراکنش ها را منحصر ب نوع خاصی از دارایی نکرده به بیان ساده تر این صرافی تنها تراکنش های دارایی های دیجیتال را ثبت نمیکند. بلکه در بلاک چین خود توسعه ارز های فیات مانند دلار و یورو و… را  گسترش داده و به نوعی چندین درگاه را در پلتفرم خود پشتیبانی کرده است.

در خصوص ارز های دیجیتال نیز  متنوع عمل کرده و بسیاری از ارز های مطرح مانند بیت کوین اتریوم زی کش مونرو و… را پشتیبانی میکند.

در خصوص ارائه خدمات پرداخت در پلتفرم غیر متمرکز برای ارز های متمرکز لزوم انجام مرحله شناسایی KYC مخاطب ضروری است. برای جلوگیری از جرائمی مانند پولشویی و غیره ویوز با در دست داشتن اطلاعات کاربری تراکنش های دارایی های متمرکز را به انجام میرساند.

قرارداد های هوشمند

از دیگر امکانات ارز دیجیتال ویوز پشتیبانی این پلتفرم از قرارداد های هوشمند است. که با استفاده از زبان برنامه نویسی راید نوشته. و در دسترس قرار گرفته است.

با استفاده از این قابلیت. امکان پشتیبانی از آدرس‌های چندامضایی. مسدودسازی توکن‌ها. مبادلات اتمی. رأی‌گیری و اوراکل ایجاد شد.

این بخش در دسامبر 2018 به قابلیت ها اضافه شد. ویوز در خصوص اجرای قرارداد های هوشمند به تبعیت از اتریوم عمل نکرد. اتریوم در این خصوص سیستم پرداخت گس Gas را تعریف کرده که ویوز از این طرق عمل نکرده است. این پلتفرم برای انجام این دسته از خدمات کارمزد ثابت و از قبل تعریف شده را در نظر گرفته است.

ویوز چگونه کار میکند؟


توسعه دهندگان برای این ارز روشی بهبود یافته ارائه داده اند. که مانند ارز های دیجیتال قدیمی تر مانند بیت کوین گریبان گیر مسئله مقیاس پذیری نشود. و هم توجه منحصرا به یک بخش معطوف نباشد. این سیستم از معماری دو گانه ای برخوردار است که در آن فول نود ها و لایت نود ها با اتحادهم برای انجام اهداف شبکه تلاش میکنند.

این طرح  ایده کلاینت سبک سوپرنت است. به این شکل که در ابتدا دو دسته مشارکت کننده با نام فول نود  و لایت نود در شبکه قرار خواهند داشت. که عملکرد ان ها وابسته یکدیگر است. شبکه در ابتدا با استفاده از پلتفرم اسکورکس (Scorex) میان این دو اعتماد سازی را برقرار میکند.

من قبل از این در سایر پلتفرم ها لایت نود ها برای این که بتوانند فعالیت خود را انجام دهند بایستی بلاک چین شبکه را دانلود کنند. در این بستر لایت نود برای تایید تراکنش به فول نود ها متکی است و به جای دانلود کل بلاک چین از وضعیت فعلی شبکه استفاده میکنند. تا بتوانند در وضعیتی ساده تر تراکنش ها را به تایید برسانند.

  • اثبات سهام استیجاری:

ویوز برای تایید تراکنش های خود از الگوریتم اثبات سهام استیجاری استفاده کرده است. کاربران برای مشارکت در این بخش ابتدا با پرداخت 0.002 میتوانند دارایی خود را در پلتفرم به حالت قرض به اشتراک بگذارند. و از این طریق به حفظ امنیت و انجام تراکنش ها کمک کنند.

هر کاربری که در شبکه مشارکت کند میبایست در ابتدا هزار ویوز در اختیار داشته باشد.

  • توکن پاداش ماینر:

برای ماینر ها نیز درون پلتفرم به ازای هر 70 واحد بلاک که استخراج میشود. ۶۰ توکن MRT و پس از آن به ازای هر بلاک ۳۰ توکن تعلق میگیرد

نحوه خرید ارزدیجیتال ویوز


برای این که بتوانید این ارز را تهیه کنید یا از سایت صرافی های داخلی می‌توانید اقدام کنید. در صورتی که دسترسی به این ارز از طریق سایت های داخلی مقدور نبود می‌توانید با استفاده از خرید بیت کوین و اتریوم و سپس تبدیل آن به ویوز این ارز را وارد کیف پول خود کنید.

لازم است بدانید. با توجه به شرایط تحریم   غالبا صرافی های داخلی در ارائه ارز ها در پلتفرم خود. دچار مشکل هستند. با این حساب اگر صرافی ویوز برای ارائه در بستر خود داشت در ابتدا از اعتبار آن مطمئن و سپس ارز مورد نظر خود را تهیه کنید.

کیف پول


سایت رسمی ویوز. کیف پول هایی که این ارز را ارائه و تایید کرده و به کاربران خود برای انتخاب یک والت مطمئن کمک کرده است.

کیف پول دسکتاپ مخصوص  (قابل استفاده برای ویندوز مک و لینوکس). گوشی (آندرویت و ای او اس) و تحت وب آن در دسترس است.

جایگاه ویوز در رقابت با سایر ارز های دیجیتال


هم اکنون ویوز با در دست داشتن ۳.۰۶ میلیارد دلار از حجم بازار کریپتو کارنسی جایگاه خود را به رتبه ۵۵ ام در رقابت با سایر ارز های دیجیتال قرار دارد هم اکنون  ۰.۱۱ درصد از کل حجم بازار ارزهای دیجیتال در اختیار ویوز است.

 

مطالب بیشتر:
دش چیست؟ و با چه هدفی به فضای مالی کریپتوکارنسی پاگذاشته است؟
تزوس (TEZOS) چیست؟/ بررسی عملکرد و روش های کارکرد آن
ارز دیجیتال چیا و ارتباط استخراج آن با کمیاب شدن هارد دیسک
فلو flow چیست؟چگونه میتوان بر روی فلو سرمایه گذاری کرد؟
هایپرلجر چیست؟ و چگونه اجرا می‌شود؟/بررسی مفهوم و نحوه اجرایی آن

نوشته های مشابه

5 1 رای
رتبه مقاله
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 نظرات
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را به اشتراک بگذاریدx