استخراج

نانس Nonce چیست؟ نحوه پیدا کردن نانس چگونه است؟

نانس Nonce چیست؟ چرا پیدا کردن نانس سخت است

نانس Nonce چیست

نانس Nonce چیست؟ شبکه بلاک چین برای حفظ امنیت بر اساس ایده اثبات کار (PoW) عمل کرده است. ماینر ها در یک فضای رقابتی برای اثبات و تایید تراکنش های خود، بایستی تلاش کنند. تا رمز نگاری ها را حل کنند و نانس، که بخش اصلی الگوریتم اثبات کار است را بدست آورند.

تا با استفاده از آن موفق به تایید تراکنش های خود شود. و در نهایت کارمزد خود را دریافت کنند. در ادامه به بررسی این مفهوم که نانس Nonce چیست خواهیم پرداخت.

مفهوم نانس:

ماینر ها برای پیدا کردن تابع هش، در بلاک چین به عددی نیاز دارند که این عدد همان نانس است.

به دست آوردن نانس ساده نیست. عدد نانس به نرخ هش بالایی نیاز دارد. در طی این فرایند ماینر هایی که  ماینر با نرخ هش بالایی ندارند. از عملیات انصراف میدهند. و کار را به همکاران واگذار میکنند.

اندازه ۳۲ بیتی نانس یعنی چیزی حدود ۴ میلیارد ترکیب قابل انجام، که به این معنی است. که شما می توانید هزاران ترکیب داشته باشید. و ماینر ها با استفاده از آزمون و خطا بایستی به این عدد دست بابند. این عمل تا زمانی که یک ماینر نانسی را پیدا کند که مقدار آن از مقداری که سختی مشخص کرده کمتر با مساوی باشد. ادامه پیدا می کند.

 

نحوه پیدا کردن نانس

ماینر ها در جست و جوی نانس
ماینر ها در جست و جوی نانس

 

ماینر ها برای پیدا کردن نانس با هم رقابت دارند. چرا که هر ماینری بتواند زودتر به هش مورد نیاز دست یابد. طبیعتا کارمزد و پاداش را به خود اختصاص داده است. اصطلاحا به این هش تارگت هش گفته میشود.

برای دست یابی به تارگت هش بایستی به سراغ هدر بلاک برویم. هر هدر بلاک شناسه خاص خود را دارد که با نام هش هدر بلاک شناخته شده است. بدینوسیله ماینر ها تلاش میکنند تا با سرعت بخشیدن به کارشان نانس را پیدا و پاداش را از آن خود کنند.

 

چرا پیدا کردن نانس سخت است؟

در دنیای رمز ارزها بلاک چین سیستمی برای ثبت اطلاعات و گزارش است. که در اصل امنیت شبکه را ایجاد میکند. برای حفظ این امنیت به سراغ داده های بلاک قبلی رفته و آن را با رمز گذاری در بلاک بعدی ثبت میکند. این کار را به وسیله تابعی با نام تابع هش به انجام میرساند. یاد آوری میکنیم که تابع هش تابعی یک طرفه است. و قابلیت دست یابی اطلاعات قبلی از روی تابع هش وجود ندارد. هر تغییر کوچکی که در اطلاعات ورودی و یا  خروجی رخ دهد. در تابع هش تغییرات قابل ملاحظه ای اتفاق می افتد. همین موضوع باعث شده که دست یابی به عدد نانس دشوار باشد. نه در حدی که غیر ممکن باشد اما به راحتی هم امکان پذیر نیست.

در این مقاله با مفهوم نانس و اینکه دقیقا نانس Nonce چیست. و از چه الگوریتمی پیروی میکند آشنا شدیم. برای کسب اطلاعات بیشتر و آشنایی کامل با ارز دیجیتال به سایت جامع فیبودکس سر بزنید.

5 1 رای
رتبه مقاله
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 نظرات
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را به اشتراک بگذاریدx