مفاهیم پایه

میم کوین و میم توکن چیست؟/شوخی ها جدی میشوند!

میم کوین و میم توکن چیست؟ در دارایی های دیجیتال چرا این دارایی به با نام متفاوت از سایر آلت کوین ها تفکیک شده اند؟

همان طور که میدانید ارز های دیجیتال به تعداد زیادی در فضای مالی مجازی در حال رقابت با یکدیگر اند. نوعی از ارز ها که ارزش آن ها با نام میم کوین و میم توکن به بازار معرفی شده اند دسته دیگری از دارایی های دیجیتال هستند.

نوشته های مشابه

در این مقاله از سایت جامع فیبودکس به معرفی این دسته از دارایی ها خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید تا در ادامه به نتایج مورد نظر دست پیدا کنیم.

کوین و توکن


قبل از هر چیز بد نیست اشاره کوچکی به تفاوت کوین و توکن در دارایی های دیجیتال داشته باشیم. دارایی هایی که به عنوان ارز به فضای کریپتوکارنسی معرفی میشوند از نگاه بلاک چین آن ها به طور کلی به دو دسته کوین و توکن تقسیم بندی میشوند.

به این شکل که هر ارزی که بر روی بلاک چین اختصاصی خود مستقر باشد. ارزش تولید شده آن با نام “کوین” و ارزی که بر بستر بلاک چین ارز دیجیتال دیگری مسقر است ارزش تولید شده آن “توکن” نام دارد.

با تفاوت نام گذاری کوین و توکن میان دارایی های ارائه شده نوع ارز با توجه به بلاک چین آن ها از هم تفکیک شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر مطالب مرتبط را مطالعه کنید.

مطالب مرتبط:

انواع بلاک چین عمومی قابل راه اندازی+بررسی کاربردهای آن
کوین و توکن چه تفاوتی با هم دارند؟/ بررسی مفهوم کوین و توکن درارز های دیجیتال

میم کوین و میم توکن چیست؟


نوعی دیگر از دارایی های کریپتوکارنسی که در فضای مالی ارز های دیجیتال روز کار آمدند. میم کوین ها هستند. این سبک از دارایی ها با ایده شوخی و فان به این دنیای مالی پا گذاشتند.

اما با حمایت مخاطبان کریپتوکارنسی این شوخی رفته رفته جدی شد. و میم کوین ها و توکن کوین ها نیز به عنوان دارایی ارزشمند در لیست سایر ارز های دیجیتال قرار گرفتند و در دست کاربران معامله شد. و با خبر ها و مسائل متفاوت دستخوش نوسان میشود.

دوج کوین اولین میم کوین جنجالی


دوج کوین اولین دارایی است که دسته بندی میم کوین های را در این فضای مالی ایجاد کرد. در این بخش داستان خلق این دارایی به سال 2013 برمیگردد.

زمانی که بازار کریپتوکارنسی در حال نوسانات و پامپ و دامپ بود. یکی از تاثیر گذاران این حوزه به نام پالمر به مخاطبان نماد دوج که برگرفته از سگ زیبای دوج کوین بود را نشان داد و به حالت شوخی دوج را به عنوان ارز دیجیتال ارزشمند برای فاز بعدی سرمایه گذاری معرفی کرد.

وقتی دوج کوین به حالت شوخی به بازار معرفی شد. مخاطبان تمایل و علاقه شدیدی به آن نشان دادند. همین موضوع پالمر را مجاب کرد تا هرچه سریع تر با دعوت مخاطبان داوطلب به دامین دوج کوین اجازه سرمایه گذاری را به آن ها داد.

در عرض 30 روز اتفاقاتی در زمینه استقبال کاربران از دوج کوین شد که بر خلاف انتظار پالمر بود. و به او ثابت شد که واقعا گاهی شوخی شوخی جدی میشود!

در ادامه این شوخی که به جدیت پیوست. پالمر با اتحاد با یک مهندس نرم افزار ایده خود را عملی کرد. و با ایجاد درگاه پرداخت پلتفرم را کامل کرد. پس از انجام توسعه فنی دوج کوین توانست طرفداران خود را جذب کند. آنها هم با در اختیار داشتن دوج کوین از این دارایی به جهت استفاده از فعالیت هایی نظیر خیریه و… این میم کوین را به گردش درآوردند.

گردش مالی دوج کوین موضوعی شد که رسانه ها با پر رنگ تر کردن  آن باعث توجه بیشتر مخاطبان به ین دارایی شدند. که در ادامه باعث ایجاد نوسان بر روی این دارایی شد. و همان سال دوج کوین رشد ارزشی را تجربه کرد.

شیبا اینو


شیبا اینو دیگر میم کوین محبوب است. این دارایی ک در سال 2020 توسط توسعه دهنده ناشناس با نام مستعار Ryoshi به فضای کریپتوکارنسی معرفی شد. این دارایی با هدف بررسی رفتار دارایی بدون پشتوانه ایجاد شد. تا بتوان دیتا های مفید را از عملکرد ارز های دیجیتال برداشت کرد.

پس از معرفی این دارایی در تاریخ آوریل 2021 رشد دو میلیون درصدی را تجربه کرد. در هر حال این دارایی نیز به عنوان میم کوین تحت تاثیر نظرات اینفلوئنسر ها قرار گرفت به طوری که در گام اول با توییت منفی ایلان ماسک تا 40 درصد ارزش خود را از دست داد. و نزول شدیدی را تجربه کرد.

هم اکنون شیبا اینو در رتبه نهم جدول کریپتوکارنسی است که ارزشی به اندازه ۲۸.۶۵ میلیارد دلار را از آن خود کرده است.

سیفمون


سیفمون از دیگر دارایی هایی است که در این بخش قرار دارد. توسعه دهندگان آن با مد نظر قرار دادن ارز دیجیتال دوج کوین سعی بر رفع مشکلات داشته. بر همین اساس سیفمون بخش توکن سوزی را به پلتفرم خود اضاف کرده تا از این طریق بتواند دارایی را از تورمی بودن نجات دهند.

بر اساس مطالب منتشر شده از وایت پیپر سیفمون 5 درصد از هر تراکنش سوزانده میشود. با این کار جلوی عرضه بی رویه این دارایی گرفته و در نهایت اقتصاد تورمی آن کنترل میشود. که در واقع هدف ارائه این دارایی محسوب میشود.

هم اکنون سیفمون در رتبه 207 بازار کریپتوکارنسی قرار دارد و تقریبا  ۲.۱۶ میلیارد دلار از ارزش بازار را در اختیار گرفته است. برای آشنایی بیشتر با این دارایی مطالب مرتبط را مطالعه کنید.

مطالب مرتبط:

همه چیز درمورد ارز دیجیتال سیفمون Safemoon/بررسی عملکرد

نقش اینفلوئنسر ها در توسعه میم کوین ها


در فضای مجازی اینفلوئنسر ها تاثیر های بسزایی در جامعه کاربری دارند. این موضوع در فضای مجازی مالی نیز برقرار است. است. ایلان ماسک یکی ثروتمند ترین افراد جهانی با حمایت مستقیم از دوج کوین در سال 2021 این دارایی را ارزشمند کرد.و هم اکنون در بسیاری از توییت ها ی خود تاثیر بسیاری رابر روی این دارایی میگذارد.

از دیگر تاثیرات اینفلوئنسر ها بر روی میم کوین و میم توکن انتشار عکسی از بزغاله های مارک زاکربرگ که نام آنها مکث و بیت کوین بود. این پیام، میم توکنی به نام Aqua Goat رشد سریع را در فضای مالی کریپتوکارنسی تجربه کرد.

بار دیگر ایلان ماسک با منتشر کردن یک پیام در توییتر خو با عنوان ELONGATE در خصوص حواشی های او تاثیرات پی در پی این اینفلوئنسر بر بازار کریپتو، میم توکنی با همین نام ELONGATE ارزش گرفت.

هم اکنون نیز با منتشر شدن اخبار و شواهدی که نشان میدهد کمپانی تسلا تمایل به ایجاد پرداخت از طریق توکن شیبا اینو برای خریدماشن های خود را دارد بار دیگر اثری مضاعف بر نرخ این دارایی گذاشت.

مطالب مرتبط:

تسلا شیبا اینو را به درگاه پرداخت خود اضافه کرده است

سرمایه گذاری


از دیگر مسائلی که در میان تریدر ها و سرمایه گذاران ارز های دیجیتال که با هم اتفاق نظر ندارند همین موضوع سرمایه گذاری بر روی میم کوین ها و میم توکن ها است.

به این شکل که دسته ای از کاربران سرمایه گذاری بر روی انی دسته از دارایی های را منطقی نمیدانند. و بالعکس عده ای دیگر در جبهه مقابل قرار دارند. این موضوع میتواند تا حد بالایی بر گرفته از تاثیرات اینفلوئنسر های این بستر مالی باشد.

در هر حال سیاست های کاری معامله گران با هم متفاوت است. عده ای بر این باور اند که پروژه هایی ارزشمند اند که مشکل مهم تری را از شبکه مالی کریپتوکارنسی حل میکنند. و پلتفری ساده و سهولت کاری بالاتری را برای کاربران به همراه داشته باشد.

اما با نگاهی به جدول رتبه بندی ارز های دیجیتال میبینیم که پلتفرم هایی نظیر اتریوم و … هستند که کارکرد بهتری از نظر الگوریتم های اجماع، کارمزد ها، سرعت تراکنش ها و دیگر فاکتور های مهم نسبت به بیت کوین دارند. اما بیت کوین است که مدت ها در صدر جدول قرار گرفته. با این تفاسیر نمیتوان نسبت به دارایی ها قضاوت معنایی داشت.

میم کوین ها و میم توکن ها در چه بخش هایی کاربرد دارد؟


با نگاهی به گردش مالی میم کوین ها و میم توکن ها مشخص است که این دارایی ها در امور خیریه بیشترین کاربرد را از خود نشان داده است. یعنی کاربران این دسته از دارایی ها از میم کوین ها در جهت امور خیریه و هدایای این چنینی استفاده کرده اند. موارد دیگری از خرج کردن این دارایی نیز در عملکرد مالی آن مشخص است. اقداماتی مانند شرط بندی و… نیز انجام شده است.

محبوبیت میم کوین ها


با این که میم کوین و میم توکن دارایی هایی بودند که با استفاده از نمادی خاص در شبکه مالی سرو صدا کردند. اما محبوبیت آن ها زیاد و چشم گیر است.

هم اکنون بیش از صد میم کوین و میم توکن در فضای مالی کریپتوکارنسی وجود دارد که از میان آنها دوج کوین، سیفمون و شیبا اینو جنجالی ترین آنها بوده است. مصارف این دارایی ها گروه خاصی را ندارد. ارزش آن ها تقریبا پایین است. و کارمزد شبکه در حداقل مقدار خود است.

صرافی ها و حمایت آن ها


بد نیست که در مورد صرافی ها و عکس العمل آن ها نسبت به رشد این دسته از دارای ها بدانیم. صرافی های ارز دیجیتال به طور کلی حمایت خاصی از میم کوین ها در پلتفرم خود نشان نداده اند.

لازم به ذکر است این موضوع برای دوج کوین کمی متفاوت است. و هم اکنون در بسیاری از صرافی ها ارائه شده. اصول کارکرد این بستر های معاملاتی مشاهده تقاضا و سپس عرضه است. به همین دلیل آنها تنها پلتفرم هایی که گردش مالی بالایی دارند را در بستر خود ارائه میدهند.

از میان صد ها میم کوین و میم توکن ارائه شده سه میم کوین برتر یعنی دوج کوین، شیبا اینو و سیف مون که در میان کاربران محبوب است. نام آن ها در صرافی ها مشاهده میشود.

شیبا به عنوان دومین رقیب هم اکنون تنها در چند صرافی به نام های بایننس، Crypto.com، کوکوین و… ارائه شده و سیفمون نیز در بایننس و صرافی‌های غیر متمرکز  (BSC) مانند پنکیک سواپ (PancakeSwap) ارائه شده است.

میم کوین ها چه تفاوتی با سایر دارایی های دیجیتال دارند؟


به طور کلی در یک نگاه همه این دارایی ها با هم از نظر ماهیت برابری میکنند. چون به عنوان ارز دیجیتال در دست مردم در گزدش است. اما با نگاهی جزئی تر میم کوین و میم توکن با دید شوخی و فان به شبکه پا گذاشته و پس از استقبال از آن ها توسعه پیدا کرده اند اما سایر دارایی های دیجیتال با هدفی برای رفع یک مشکل از دنیای مالی مجازی پا به این عرصه گذاشته اند معمولا پلتفرم هایی از قبل برنامه ریزی شده دارند. و اهداف آن ها به حالت بلند مدت است. ایده های جدید در آن ها لحاظ شده است.

از نگاهی دیگر هم این موضوع قابل عنوان است. دارایی های دیجیتال با حمایت کاربران قدرت میگیرند. مهم نیست با چه هدفی، خواه رفع مشکل خواه با ایده خنده اما با تولد هر کدام تنها حمایت مردم و اینفلوئنسر ها قدرت آن ها را مشخص میکند و ارزش آن را بالا و پایین میکند.

میم کوین ها از نظر تحلیل عملکرد دارایی ها بر نرخ ارزشی بیشتر از سایر دارایی ها تحت تاثیر اخبار و پیام های منتشر شده. از سمت اینفلوئنسر ها قرار میگیرند.

خطرات سرمایه گذاری بر روی میم کوین و میم توکن


برای سرمایه گذاری بر روی میم کوین و میم توکن چه مواردی را باید در نظر بگیریم؟ سرمایه گذاری بر روی این بخش از دامنه ارز های دیجیتال تا چه اندازه ریسک پذیر است؟

این موضوع تا حد بالایی به سنجش کاربر از هر دارایی دیجیتال جدید برمیگردد که تا چه اندازه میتواند معتبر باشد. فاکتور هایی نظیر مطالعه دقیق وایت پیپر. تیم توسعه دهندگان و سابقه آن ها. افراد حامی شبکه. تاییدیه های دریافتی از موسسات مرتبط و… از مواردی است که وظیفه کنترل آن بر عهده سرمایه گذاران است.

در هر حال به عنوان خطری که میم کوین و میم توکن ها میتوانند داشته باشد. توسعه دهندگان آن است. که با شروع سرمایه گذاری کاربران سریعه پروزه ها با اختلاس به اتمام برسانند. به این سبک از اختلاس حملات راگ پول میگویند.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این بخش مطالب مرتبط را مطالعه کنید. برای ین که از این خطر مصون باشید میتوانید بر دارای هایی سرمایه گذاری کنید که بررسی و ممیزی های لازم را انجام و تحت نظارت از سمت نهاد های مرتبط است.

آینده میم کوین و میم توکن ها


با نگاهی به عملکرد میم کوین ها و میم توکن ها پیدا است که هر روز متقاضیان آن بیشتر و بیشتر میشود و از سمت جامعه فعال کریپتوکارنسی پذیرش فوق العاده ای دارند. این که آینده این دارایی ها به چه شکل است و تا چه حد میتواند درخشان باشد

نظر کارشناسان فعال در این حوزه را میطلبد. اگر از افرادی هستید که بر روی میم کوین و میم توکن سرمایه گذاری کرده اید. نظرات مثبت و منفی خود را در مورد این دسته از دارایی های جذاب با ما به اشتراک بگذارید.

مطالب بیشتر:


یک سرمایه گذار با خرید توکن شیبا اینو در یک سال گذشته میلیاردر شد!
شیبا چه تفاوتی با دوج کوین دارد؟/بررسی شباهت و تفاوت دوج کوین و شیبا اینو
راگ پول دیفای (Rug Pull)

 

 

نوشته های مشابه

5 1 رای
رتبه مقاله
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 نظرات
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را به اشتراک بگذاریدx