Certificate of Deposit (CD)

Certificate of Deposit (CD) چیست؟

در دنیای مالی مدرن ما، اعتبارات ابزار مهمی هستند که به مشتریان اجازه می‌دهند بدون سرمایه لازم کالاها و خدمات را خریداری کنند.

با این حال، وضعیت معکوس نیز وجود دارد، زمانی که مشتریان سرمایه جمع‌آوری کرده‌اند و می‌خواهند از آن درآمد کسب کنند. Certificate of Deposit (CD) (گواهی سپرده) یکی از راه های متعدد برای انجام این کار است.

یک Certificate of Deposit (CD) (گواهی سپرده) معمولا توسط بانک ها و سایر موسسات مالی زمانی که مشتری سپرده قابل توجهی میگذارد صادر می شود. سپس این سپرده در اختیار موسسه گذاشته می شود تا از آن استفاده کند، در حالی که مشتری حق بیمه نرخ بهره بر اساس درصد دریافت می کند. CD بسته به موسسه صادر کننده و همچنین میزان آمادگی مشتری برای واریز می تواند شرایط و ضوابط متفاوتی داشته باشد. حتی امروزه، با تنوع جدی که در دنیای مالی و سرمایه‌گذاری شاهد هستیم، CD ها یکی از محبوب‌ترین راه‌های کسب درآمد غیرفعال از پس‌انداز شما هستند.

در ارزهای دیجیتال، مکانیسم Certificate of Deposit (CD) هنوز به طور گسترده مورد بررسی قرار نگرفته است. در حالی که این مفهوم بسیار جذاب است، پروژه های رمزنگاری زیادی وجود ندارد که هنوز وارد دنیای CD ها نشده باشند.

یکی از قابل تشخیص ترین توکن های گواهی سپرده REX است. این اولین تلاش برای ترکیب مکانیک سنتی محبوب منافع مالی با فناوری بلاک چین بود. REX یک توکن Binance Smart Chain (BSC) یا یک توکن BEP-20 است، به این معنی که می‌توان از آن در طیف گسترده‌ای از برنامه‌های مالی غیرمتمرکز ساخته شده بر روی BSC استفاده کرد. در اواسط سال 2021 راه اندازی شد و در نهایت یکی از محبوب ترین گزینه های CD در بلاک چین است.

توکن های دیگری مانند HEX نیز به اکوسیستم پیوسته اند. با این حال، REX همچنان پیشرو در بخش CD در BSC است. تفاوت اصلی در اینجا این است که HEX مبتنی بر اتریوم است، که معمولاً به معنای هزینه gas بیشتر برای کاربران است.

نحوه کار Certificate of Deposit (CD) ها در دنیای ارزهای دیجیتال بسیار شبیه عملکرد آنها در امور مالی سنتی است. سرمایه گذاران رمزارز بخشی از دارایی های رمز خود را قفل می کنند و نرخ بهره ثابت یا انعطاف پذیری را بر اساس آن سپرده دریافت می کنند.

با این حال، در مورد CD های مبتنی بر ارزهای دیجیتال، باید توضیح مهمی ارائه شود. Certificate of Deposit در امور مالی سنتی مبتنی بر سپرده گذاری به ارزهای فیات است که به ندرت شاهد نوسانات عمده در قیمت آنها هستند. با این حال، با ارزهای دیجیتال، قیمت ها می توانند افزایش و اصلاحات عمده ای را تجربه کنند. این بدان معناست که نرخ بازگشت هر CD دارای پشتوانه رمزنگاری در ارتباطی با حرکت قیمت توکن داده شده در نوسان است.

البته اگر قیمت توکن های CD آنها در حال افزایش باشد، تغییرات قیمت ممکن است به نفع سرمایه گذاران باشد. با این حال، توجه به این نکته مهم است که Certificate of Deposit (CD) در کریپتو در مقایسه با همتایان مالی سنتی خود، ریسک بیشتری را به همراه دارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا