دیفای

افرادی که قصد وام گرفتن از دیفای دارند این مقاله را بخوانند!

نکاتی که برای وام گرفتن از دیفای باید بدانید.

وام گرفتن. از دیفای موضوعی است. که امروزه کاربران زیادی به آن می اندیشند.

کریپتوکارنسی یک حوزه مالی است. که در آن فضا های گسترده برای انواع سرمایه گذاری و خرید و فروش برای کاربران فراهم شده است. هرچقدر که پذیرش این دارایی های دیجیتال در میان مردم بیشتر شود. دولت ها نیز ناچار به پذیرش آن میشوند.

و در ادامه فضای رشد این بستر مالی نیز گسترش بیشتری پیدا کرده. و در نهایت سهولت کار، کسب سود و کنترل آسیب های تورمی به طبع بیشتر و بیشتر میشود. یکی از بخش های در حوزه مالی کریپتو. در دست کاربران قرار گرفته حوزه مالی دیفای است.

در این مقاله از سایت جامع فیبودکس به بررسی این موضوع میپردازیم. که وام گرفتن. از دیفای چه مزایا و معایبی را دارد. و این حوزه مالی نوپا میتواند چه خطراتی در این بخش از سرمایه گذاری به همراه خواهد داشت. این مطلب برگرفته مقاله‌ای منتشر شده از سایت  کوین دسک است. با ما همراه باشید.

وام گرفتن از حوزه مالی دیفای

حوزه مالی دیفای بستری است که در وضعیت نامتمرکز امکان انجام فعالیت های مالی را برای کاربران فراهم کرده است. در دارایی های متمرکز هر کاربر برای دریافت وام با ارئه مدارک شناسایی خود به بانک ها و ضامن موجه امکان دریافت وام را پیدا میکند. در پلتفرم نامتمرکز. همه این عملیات از طریق اپیکیشن با گرو گذاشتن مبلغی از دارایی به عنوان ضمانت وام. مقدار لازم را وام  میگیرد.

از دید بسیاری از کاربران این شبکه فعالیت در حوزه دیtای بسیار جالب و سود آور است. یک شخصی که درون پلتفرم سرمایه گذاری میکند. اول مبلغی از دارایی خود را به حالت وثیقه درون شبکه واریز میکند. و در ادامه هرچقدر که نیاز داراد از پلتفرم وام میگیرد.

با این کار کاربر با دریافت نیاز خود را برطرف کرده و در نهایت در تراکنش بعدی که دارایی را برمیگرداند وثیقه نیز آزاد میشود. و دارایی اولیه مجدداد برگشته و به گردش در می آید. در این مقاله ما به نکاتی اشاره میکنیم که هر کاربر قبل از مشارکت در پروژه دیفای باید بداند تا از این فضای مالی مال باخته بیرون نرود. با ما همراه باشید.

حوزه مالی دیفای و مشلات آن

در بررسی روند کارکرد پروژه های مالی بهتر است آن را در قیاس با بستر های متمرکز قرار دهیم تا موضوع روشن شود. به طور کلی دیفای و بانک هر دو موسساتی هستند که برای انجام فعالیت های مالی فعالیت میکنند. و در انجام این فعال وجه اشتراک دارند.

  • سپرده گذاری

در بانک ها(حوزه های متمرکز) عده از کاربران دارایی های خود را سپرده گذاری میکنند. و بانک به سبب انجام این مشارکت به آن ها سود پرداخت میکند. در امور نامتمرکز (دیفای) مشابه همین کار کاربران  دارایی خود را به جای اینکه به بانک تحویل دهند به استخر نقدینگی تحویل میدهند. و در عوض از پلتفرم سود دریافت میکنند.

  • سوددهی

میزان سود پرداختی از سمت بانک ها معمولا حداقل مقدار است. و مبلغ قابل توجهی نیست. اما در پروژه های نامتمرکز مبلغ بالایی به کاربر تعلق میگیرد. به طوری که میتوان آن را یک منبع درآمد منفعل دانست.

  • رسیک ها

در فرایند وام دهی و وام گرفتن از دیفای ریسک هایی همراه است. این ریسک ها برای بانک ها شام عدم پرداخت به موقع اشخاص و نرخ بالای تورم و هچنین کاربران آن ها شامل سود های بالایی که نهاد های متمرکز دریافت میکنند است.

و در ادامه برای برای وام گرفتن از دیفای ریسک هایی نظیر ضرر نا پایدار، حملات وام سریع، راگ پول دیفای  گریبان گیر کاربران شبکه است که در ادامه به توضیح آن ها خواهیم پرداخت.

ضرر ناپایدار (Impermanent Loss)

قیمت دارایی های ارز دیجیتال درون استخر نقدینگی در دو وضعیت جابه جا شده و دستخوش تغییر میشود.

پروژه نامتمرکز دیفای سعی بر حفظ تعادل درون استخر نقدینگی میکند. استخر نقدینگی که در آن اتر و لینک تزریق شده است. این دارایی های را به نسبت هم متعادل سازی میکند. و بر اساس محاسباتی که پلتفرم دارد.

این نسبت همواره یک عدد ثابت است. یعنی توکن های هر دو دارایی اتر و لینک باید در وضعیت تعادل و به نسبت ثابت 1:50 باشد. کاربرانی که قصد واریز سرمایه در این استخر را دارند. باید از هر دو توکن به میزان یکسان سرمایه گذاری کند تا اصل تعادل در این بستر رعایت شود.

دیفای به وسیله تریدر های آربیتراژ عملیات حفظ تراز قیمت را در استخر به انجام میرساند. این دسته از تریدر ها با مشاهده اختلاف قیمت در میان یک دارایی در بیرون و درون استخر نقدینگی میزان کسری را با توکن مکمل جبران میکنند.

به عنوان مثال اگر نرخ لینک در استخر نقدینگی با اختلاف کمتر از بازار کریپتو قرار داشت. آربیتراژ ها با اضافه کردن اتر در استخر نقدینگی ر بالانس میکنند.

حال در این وضعیت نسبت توکن ها به هم متفاوت میشود. در این میان درون استخر اختلاف قیمت رخ میدهد. به این شکل که توکنی که به میزان بیشتری در استخر است با افزایش قیمت و توکنی که در در استخر کمتر است با کاهش قیمت روایت میشود. این تغییرات نرخ دارایی برای آربیتراژها انگیزه بخش بوده و باعث انجام فعالیت های متعادل سازی در پلتفرم میشود.

زمانی که از روش فوق درون استخر تعادل ایجاد میشود. نرخ دارایی های از ارزش اصلی آن ها کمتر میشود. به این رخداد اصطلاحا ضرر ناپایدار میگویند.

حملات وام سریع (Flash Loan Attack)

نوعی از سیستم وام در پلتفرم های مالی وجود دارد که به وام سریع معروف است. برای روشن شدن موضوع با استفاده از نظام بانکی (پلتفرم های متمرکز) این مسئله را بیان میکنیم.

همان طور که میدانید بانک برای این که به کاربر وام بپردازد. از او وثیقه دریافت میکند. این مدل دریافت وام در میان کاربران بسیار رایج است. اما نوع دیگری وام وجود دارد که نیازی به گرو گذاشتن وثیقه ندارد. این مدل را اصطلاحا وام سریع میگویند. باید عنوان کنیم که در این نوع مدت زمان برگشت پول کوتاه و مبلغ وام بسیار کم است.

در پلتفرم های مالی نامتمرکز دیفای نیز این بخش طراحی شده است. کاربران شبکه از این طریق بدون واریز وثیقه مالی وام را دریافت میکنند. و در ادامه مدل این نوع وام به این شکل است که افراد بایستی بالافاصله در تراکنش بعدی وام را تسویه کنند.

حال مسئله اینجاست که اگر وام گیرنده دارایی را برنگرداند چه میشود؟ چگونه شخص پیگیری میشود. و یا بدون درگیر بودن وثیقه ضرر وارد شده جبران میشود؟ در وضعیتی که کاربر دارایی را برنگرداند شخص وام دهنده تراکنش را برگشت میزند و به طور کلی اطلاعات این تراکنش از دسترس خارج میشود.

راگ پول دیفای (Rug Pull)

یکی دیگر از مسائلی که در دیفای وجود دارد امکان رخداد راگ پول دیفای است. حوزه مالی دیفای. با در دست دارایی های کاربران به آن ها امکان دریافت وام از پلتفرم را میدهد.

افرادی که در این پلتفرم مالی مشارکت میکنند. در ابتدا باید با اعتمادی که به شبکه دارند. دارایی ها را در اختیار آن ها قرار میدهند. راگ پول به عدم امانت داری توسعه دهندگان در خصوص سرمایه های پلتفرم گفته میشود.

یعنی توسعه دهندگان با وعده های دروغین کاربران را فریب دهند و پس از دریافت دارایی ها به عنوان سپرده اصلی استخر نقدینگی کل مبلغ را بالا کشیده و متواری شوند.

به بیا دیگر اگر پول یک کلاه برداری است.توسعه دهندگان با سوء استفاده از نام یک توکن معروف و ساخت توکن جدید سعی بر فریب کاربران با وعده هایی نظیر پرداخت سود های کلان و دریافت دارایی های آن ها میکنند.

نحوه ترک پلتفرم و فرار توسعه دهندگان میسر فرار خود را در ابتدا روش و به واسطه کد هایی که مشخصا به این منظور  در قرارداد های هوشمند برای خود ایجاد کرده اند. امکان پذیر خواهد بود.

این نقشه از طریق سوء استفاده از توکن معروف در میان کاربران شبکه هم به جذب کاربر میپردازد. و هم برای خروج و فرار کارا خواهد بود.

به این شکل که توکن مذکور (که ارزشمند است) در دست توسعه دهندگان مجرم از شبکه خارج. و توکن پلتفرم (توکن ساختگی استخر نقدینگی) که ارزشی ندارد در استخر نقدینگی باقی میماند.

چگونه با خیال راحت از پلتفرم دیفای وام بگیریم؟

برای این که بتوان به شبکه ی مالی اطمینان کرد بهتر است برای مشخص شدن امنیت شبکه به موارد زیر توجه کرد.

  • بررسی نام و هویت توسعه دهندگان و میزان سابقه آن ها در فعالیت های کریپتوکارنسی
  • مطالعه دقیق وایت پیپر ارائه ده برای توکن جدید وبررسی دقت نحوه کارکرد پلتفرم
  • بررسی کنترل ساختار برنامه نویسی توکن از سمت نهاد مطمئن
  • کنترل منطق وعده های موجود در پلتفرم

در نهایت:

تاکنون بخش قابل ملاحظه ای از دارایی های در حوزه مالی دیفای به  دست هکر ها و دزدان سایبری. از شبکه خارج شده.

 

این فعالیت مجرمانه ادامه پیدا کرد. به طوری که در پایان همان سال در هر بار وقوع حمله سایبری حجم دارایی ده میلیون دلاری به سرقت رفت.

با وجود مزایای بسیاری که در پلتفرم دیفای وجود دارد. اما واقعیت انکار ناپذیر امنیت پایین پروتکل ها است. که حجم بالایی از نقدینگی شبکه به سرقت میرود.

امید است که با افزایش تجربه کاربری این بخش مالی نیز پر و بال بگیرد.

مطالب بیشتر


اوراکل چیست؟ چگونه اوراکل میتواند به اجرا شدن قرارداد های هوشمند کمک کند؟
قرارداد هوشمند Smart contract چیست؟ کاربردهای اصلی آن
600 میلیون دلار به دست هکر ها سرقت شد! یکی از بزرگ ترین حملات دیفای!
دیفای DeFi چیست؟ بررسی مزایای انجام امور مالی غیر متمرکز
بازار ارز دیجیتال و امنیت – چگونه امنیت ارزهای دیجیتال خود را تامین کنیم؟

نوشته های مشابه

5 1 رای
رتبه مقاله
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 نظرات
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را به اشتراک بگذاریدx