آموزش و پرورشکاربرد بلاک چین

بلاک چین در آموزش و پرورش

تاثیر آموزش و پرورش در بلاک چین چیست؟

کاربرد بلاک چین در آموزش

تا چند سال پیش تعداد معدودی از افراد با واژه بلاک چین آشنایی داشتند. در حالی که امروزه بیش‌تر افراد اسم بلاک چین به گوش شان خورده است، حتی شاید اکثر افراد بلاک چین را وسیله ای برای شروع کار با بیت کوین بدانند. در حالیکه کریپتوکارنسی یا رمزارزها اولین کاربرد گسترده فناوری بلاک چین است، اما این تنها کاربرد آن نیست. بلاک چین با داشتن دفاتر امن و غیرمتمرکز، در بسیاری از زمینه‌ها از جمله خدمات درمانی و آموزش و پرورش کاربرد دارد.

یادآوری…

از نظر افراد تازه وارد در این حوزه، بلاک چین نوعی دفتر کل توزیع است.

ما قبلا دفاترکل را دیده‌ایم. دفتر کل مکانی است که سوابقی مثل اسناد و مدارک حسابداری یا نمرات دانشجویان در آن نگهداری می‌شود. درحالیکه امروزه اکثر این مدارک الکترونیکی هستند، با استفاده از نرم افزارهای تخصصی نگهداری می‌شوند و متمرکز و غیر قابل سرقت هستند.

اگر اطلاعات دفتر کل مرکزی به سرقت برود، بخشی از آن مخدوش گردد یا به هر نحوی به خطر بیافتد با مشکل مواجه می‌شود. بنابراین به شرط کپی برابر اصل بودن هر نسخه، نگهداری نسخه‌های دفتر کل در مکان‌های مختلف به افزایش امنیت اطلاعات کمک می‌کند که به آن دفتر کل توزیع می‌گویند.

در یک بلاک چین، هر یک از نود یا گره‌های دیجیتال نسخه کاملی از دفتر کل هستند که به طور مداوم صحت اطلاعات تازه ثبت شده و کپی ذخیره شده را تایید می‌کند. اگر هر یک از این نودها آسیب ببینند یا با خطر مواجه شوند، اطلاعات دفتر کل دست نخورده باقی می‌ماند.

شما به راحتی می‌توانید به کاربرد بلاک چین در حوزه‌های مختلف پی ببرید. اما بلاک چین علاوه بر داشتن دفتر کل، خدمات دیگری ارائه می‌دهد که از جمله این خدمات مفید می‌توان به قرارداد هوشمند و سیستم پاداش‌دهی داخلی اشاره کرد. در ادامه قصد داریم به تاثیر بلاک چین در آموزش و پرورش بپردازیم.

کاربرد بلاک چین در آموزش

بلاک چین چه تاثیری در آموزش و پرورش دارد؟

بلاک چین تاثیر بسیاری در آموزش و پرورش دارد که در ادامه به معرفی مزایا و فواید بلاک چین در آموزش و پرورش خواهیم پرداخت:

1.سوابق دانشجویی

امروزه ریز نمرات تحصیلی یکی از وقت گیرترین کارها در موسسات آموزشی بوده که نیاز به نیروی انسانی زیادی دارد. پیش از صدور گواهی ریز نمرات یک دانشجو، هر بخش داده باید به صورت دستی تایید شود تا از صحت آن اطمینان حاصل شود.

نوع دیگری از سوابق دانشجویی مورد تقاضا، تایید مطالب دوره آموزشی است. در نظام آموزشی ممکن است گاهی اتفاق بیافتد که دانش آموزی در یک ایالت دوره‌ای به نام جبر را بگذراند، بعد به ایالتی دیگر مهاجرت کند و در مدرسه‌ای ثبت نام کند که در یکی از دوره‌هایش جبر تدریس می‌کند. تا اینجا مشکلی نیست 2مطالب باید محتوای دو دوره را با هم مقایسه کنید که کاری بسیار خسته کننده است و در سطح دانشگاه کابوس است. در دانشگاهی که من در مقطع پزشکی تحصیل کردم، محتوای کامل دوره حدود 700 صفحه است. برای هر دانشجوی متقاضی برای این سوابق، هر صفحه باید جداگانه مهر و امضا شود تا صحت آن‌ها تایید شود. اما اگر این اطلاعات در بلاک چین ذخیره شود، تنها با چند کلیک می‌توانند به سوابق کامل و تایید شده از دوره‌های محتوا و تمام دستاوردهای تحصیلی دست یابند.

2. دیپلم و گواهینامه‌ها

دیپلم و گواهینامه‌های دانشجویی هم می‌توانند مثل نمرات در بلاک چین صادر و ذخیره شوند. کارفرمایان به جای درخواست از آموزشگاه صادرکننده دیپلم برای تایید نسخه کاغذی، فقط به یک لینک برای دسترسی به دیپلم دیجیتال نیاز دارند. در سال 2017 اولین بار صدور دیپلم دیجیتال صورت گرفت و موسسه فناوری ماساچوست صدور دیپلم دیجیتال و ذخیره شده در بلاک چین را آغاز نمود. این کار از ارسال مدارک جعلی به کارفرمایان بالقوه جلوگیری می‌کند که متاسفانه بسیار شایع و رایج است.

3. نشان های افتخار

علاوه بر مدارک تحصیلی، رزومه شامل اطلاعات مضاعف مثل توانایی مکالمه به زبان‌های خارجی، دانش فنی یا توانایی‌های خاصی نامرتبط به به حرف شخص می‌شود که ممکن است این اطلاعات به کارفرمایان مربوط باشد.

برای مثال من با مدرک کارشناسی ارشد متخصص درمان بیماری دیابت هستم اما مدرک و شغل من گویای این نیست که من به 4 زبان زنده دنیا مسلط هستم، قادر به راه اندازی شبکه‌های رایانه‌ای هستم، درباره کریپتوکارنسی اطلاعات زیادی دارم یا یک آشپز ماهر هستم. تایید این مهارت‌ها کار ساده‌ای نیست. اما من می‌توانم از فردی متخصص درخواست کنم تا این مهارت‌ها را تایید کند و گواهینامه یا نشان افتخار صادر کند. اگر این اطلاعات روی بلاک چین ذخیره شده باشند، صحت این توانایی‌ها تایید می‌شود.

4. ذخیره سازی پرونده

اگر موسسات آموزشی بخواهند برنامه‌های درسی، سوابق، مدارک تحصیلی و سایر اطلاعات دیجیتال را ذخیره کنند، به فضای ذخیره سازی زیادی برای ذخیره این اطلاعات نیاز دارند. ذخیره این اطلاعات روی هارد دیسک محلی ما را به موضوع متمرکزسازی پرونده‌ها بازمی‌گرداند. اگر به هر نحوی هارد دیسک‌ها آسیب ببینند یا به خطر بیافتند، سیستم با مشکل مواجه می‌شود. فضای ذخیره‌سازی ابری راه حل مناسبی برای حل این مشکل است اما خرید فضای ذخیره‌سازی ابری مورد نیاز برای برخی از موسسات آموزشی غیر ممکن است. راه حل احتمالی برای حل این مشکل سرویس‌های ذخیره سازی ابری مبتی بر بلاک چین بوده که برای مثال می‌توان به فایل کوین اشاره کرد.

5. دروس و دوره ها

اکثر بلاک چین‌ها دارای قابلیت قرارداد هوشمند هستند. یعنی شما می‌توانید دروس و دوره‌ها را در بلاک چین برنامه ریزی کنید تا در صورت تحقق برخی شروط به طور خودکار اجرا شود. برای مثال معلم‌ها می‌توانند با استفاده از این روش می‌توانند تکالیفی برای دانش آموزان تعیین کنند تا در صورت انجام هر یک از تکالیف توسط قراردادهای هوشمند به طور خودکار تایید شود. سپس در صورت اتمام تکالیف حقوق معلم‌ها از با ارز دیجیتال پرداخت می‌شود و دانش آموزان هم می‌توانند شهریه خود را از این طریق پرداخت کنند. تمام دوره‌ها را می‌توان به همین روش برگزار کرد.

6. انتشار

همواره دانش آموزان، دانشجویان، معلمان، اساتید و محققان در حال ارائه مطالب با کیفیتی هستند که مسیر انتشار این مطالب کمی سخت است. در طول تاریخ تحقیقات ارزشمندی انجام شده که به دلایل مختلف توسط مجلات علمی رد شده‌اند.

مثلاً مقاله انریکو فرمی در سال 1933 درباره ارتباطات ضعیف، مقاله هانس کربس در سال 1937 درباره چرخه اسید سیتریک، تحقیقات روسالین یالو در سال 1955 درباره سنجش ایمنی پرتویی و مقاله کاری مولیس در سال 1993 درباره واکنش زنجیره‌ای پلیمر همگی به دلایل مختلف رد شدند و در آینده پس از انتشار نویسندگان این آثار جایزه نوبل گرفتند. این موضوع نه تنها نشانه بد بودن مقاله نیست، بلکه نشان می‌دهد که چقدر چاپ مقاله دشوار است.

اما انتشار مقالات در بلاک چین می‌تواند به نویسندگان و محققان کمک بزرگی کند. همچنین بلاک چین به مدیریت حقوق و انتشار غیر قانونی مطالب کمک می‌کند.

7. کاهش هزینه‌ها

کاهش هزینه‌ها یکی دیگر از تاثیرات بلاک چین در آموزش و پرورش می‌باشد؛ کاهش هزینه‌ها به معنی خودکار انجام شدن اکثر امور وقت گیر بوده که به منابع انسانی زیادی نیاز دارد. کاهش منابع انسانی و امور وقت گیر منجر به کاهش هزینه‌های موسسات می‌شود که این هزینه می‌تواند به پس اندازی برای دانش آموزان تبدیل شود. مدرسه‌ها و دانشگاه‌ها می‌توانند با قطع واسطه‌ها هزینه‌های ذخیره سازی پرونده‌ها را کاهش دهند.

8. پاداش

نودهای کامپیوتری که به طور مداوم صحت اطلاعات ذخیره شده در بلاک چین را تایید می‌کنند، از طریق رمزارزهایی مثل بیت کوین و اتر پاداش دریافت می‌کنند که به آن استخراج می‌گویند. افرادی که از کامپیوتر برای تایید بلاک چین‌های مرتبط با آموزش استفاده می‌کنند، به عنوان پاداش توکن دریافت می‌کنند. سپس این توکن‌ها می‌توانند در صرافی‌های امن رمزنگاری شده معامله شوند یا برای پرداخت کالا و خدمات جامعه آموزش استفاده شوند. مدارس و دانشگاه‌ها می‌توانند از توکن برای پرداخت هزینه کافه، کتاب فروشی یا حتی شهریه استفاده نمایند.

با نگاهی به تاثیر بلاک چین در آموزش و پرورش به این موضوع پی می‌بریم که در آینده نه چندان دور مدارس و موسسات آموزش عالی می‌توانند از بلاک چین برای ثبت سوابق و صدور مدارک تحصیلی استفاده نمایند. در ادامه نگاه دقیق‌تری به عملکرد مدارس با استفاده از بلاک چین خواهیم داشت:

هر ایالتی می‌تواند آموزش‌های خود را بر اساس قرارداد هوشمند و رمز ارز اختصاصی خود ایجاد کند. برای مثال، بلاک چین ایالت نیویورک می‌تواند توکن آموزشی نیویورک را ایجاد کند. برای شروع هر مدرسه می‌تواند محتوای دوره خود را در بلاک چین ذخیره کند. با استفاده از این روش، هر مدرسه می‌تواند بررسی کند که چقدر محتوای کلاس جبر با محتوای درسی سایر مدارس مطابقت دارد.

نوشته های مشابه

0 0 رای
رتبه مقاله
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 نظرات
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را به اشتراک بگذاریدx