منتخب سردبیر

چرا مردم در مقابل درک ارزهای دیجیتال موضع می‌گیرند؟

چه عواملی در پذیرش ارزهای دیجیتال توسط مردم موثر است؟

چرا مردم در مقابل درک ارزهای دیجیتال موضع می‌گیرند؟

با این همه مزایا که ارزهای دیجیتال ارائه داده اند، چرا خیلی از مردم نسبت به درک ارزهای دیجیتال  موضع می‌گیرند.

با وجود توضیح های مختلف و ارائه مطلب به نحو مختلف، باز تفسیر خیلی از افراد از ارزهای دیجیتال، منفی بوده و نگاهشان به  رمزارزها نگاه پولی نیست.

چرا پس از گذشت زمان و سابقه درخشان رمز ارز ها، سودآوری زیاد و تحولات فراوان، شمار زیادی از افراد تمایلی به خرید و یا سرمایه گذاری در این حوزه را ندارند؟ این تفکرات از کجا ریشه می‌گیرد؟

بیاید باتفاق این موضوع را موشکافی کنیم:

در نگاهی به عملکرد ده سال گذشته بیت کوین، خواهیم دید که بیت کوین سودی شگفت انگیز در قیاس با سایر دارایی ها داشته است.

مخالفان بیت کوین و تحلیل های منفی:

پیتر شیف از متعصبان طلا و مخالفان صد در صد بیت کوین، در حالی که معتقد است با سرمایه گذاری بر روی طلا، پسرش با سرمایه گذاری بر روی بیت کوین، با سرعت بالایی در سودآوری از وی سبقت گرفته است.

همچنین تاکنون به کرات از سمت تحلیل های رسانه ای توسط مجریان، مرگ بیت کوین اعلام شده است. اما در واقعیت، سرنوشت بیت کوین نمایی دیگر را از خود نشان داده است.

اصرار و تاکید برای اثبات بیت کوین به عنوان طرح پانزی، و یا نوعی کلاهبرداری مالی و… درکنار افزایش ارزش بیت کوین تناقضی است غیر قابل انکار.

همچنین فروش آثار هنرمندان با استفاده از NFT با قیمت های کلان، در حراج کریستی اخبار جالبی بود که در سال 2017 به گوش رسید. به تفسیر منتقدان و مخالفان بیت کوین این اقدام یک نوع مد بود که عمری نداشته و در بازه زمانی بسیار کوتاهی پایان پذیر است.

پذیرش پول

برای حل مشکلات خرید و فروش ناشی از مبادلات کالا به کالا، پول به میدان آمد. پذیرش پول از سمت مردم، تنها باعث سهولت در خرید و فروش و تجارت انجامید. هرچقدر زمان پذیرش طولانی تر باشد، به طبع  خرید و فروش سخت تر و زمان بر خواهد بود. شاید تصور مبادلات کالا به کالا و مشکلات زمان گذشته، برای نسل کنونی سخت باشد. برای جوامع امروز که مزایای پول و سهولت استفاده از آن را درک کرده اند. پذیرش ” پول ” به عنوان واسطه ای جهت خرید و فروش، نیازی به فکر کردن هم نداشته باشد.

چیزی که از نسل های آینده پیش بینی می‌شود، آشنایی با پول های فیزیکی مثل سکه و اسکناس، تنها در کتاب های تاریخ انجام خواهد شد. در دنیای امروز با دیجیتالی شدن ابزارهای انسان، به صورت نامحدود و از طرفی موج پیشرفت تکنولوژی و سرایت کردن آن به دنیای ارزها و در نهایت دیجیتالی شدن پول، خود گامی وسیع در جهت سهولت انسان ها در حیطه مسائل مالی به شمار می آید.

پول کاغذی یا به سهم خود یک فناوری فوق العاده به شمار می‌آید، که خود به تنهایی به  حل بسیاری از مشکلات پرداخته است. با روی کار آمدن ارز یا پول های دیجیتال سهولت و کارایی چند برابر شده، و بسیاری از مشکلات ناشی از فیزیکی بودن پول اعم از مشکلات ناشی از انتقال، نگهداری، فرایند های چاپ، ابطال، سرقت و… حل خواهد شد. همین امر خود یعنی جلوگیری از ساعت ها اتلاف وقت، جلوگیری از هدر رفتن حجم زیادی از منابع جهت تولید پول و همچنین حل مشکلات زیاد ناشی از اختلاس و…

با این وجود عمر پول های فیزیکی رو به پایان است. و فناوری جدید پول دیجیتال به دلیل انعطاف زیاد، و قابلیت های بهتر جایگزین خواهد شد.

درک مردم از فناوری ارزهای دیجیتال با حذف واسطه ها:

واسطه ها و تغییراتی که در بازار های کوچک و بزرگ ایجاد می‌کنند. واقعیتی غیر قابل انکار است. از طرفی هیچکس بجز خود دلال ها از واسطه ها خوششان نمی آید. واسطه ها همیشه باعث تغییرات مالی در بازار شده و آنها باعث می‌شوند که خریدار و فروشنده با عدم رضایت صد درصد به معامله بپردازند.

باید گفت نسل امروز برای تمامی معاملات خود، مجبور به اعتماد به نهاد های دولتی جهت انجام معاملات و سپرده گذاری هستند. نسل آینده این وابستگی را از بین خواهد برد. و زمانی برای صرف این اعتماد خرج نخواهند کرد!

در آینده جانشین بانک ها، انسان ها هستند. به طور مستقیم عملیات مالی خود را مثل وام، سپرده گذاری، دریافت سود و… انجام خواهد شد. در حال حاضر ارزش کل بازار ارزهای دیجیتال 1.7 تریلیون دلار است. این در حالی است که ارزش کل ثروت متمول های جهان8 تریلیون دلار، ارزش کل بازار طلا 11 تریلیون دلار، ارزش M2 یا به عبارتی موجودی تمام پول های جهان از جمله ارز ها و سپرده ها و پس انداز ها 95 تریلیون دلار ، ارزش املاک و مستغلات جهان 280 تریلیون دلار و ثروت جهانی 360 تریلیون دلار است.

این آمار در دهه های آینده با تغییر و تحولات قابل ملاحظه ای همراه خواهد بود. آغاز این فرایند نیاز به گذشت زمان ندارد، چرا که هم اکنون آغاز شده است. در همین نسل و جامعه امروز انتقال پول کاغذی بسیار محدود شده و به صورت عمومی حجم بالایی از خرید و فروش ها و… با انتقال وجوه به صورت الکترونیکی انجام می‌شود.

 

فهم تغییر:

تغییری عظیم در شرف وقوع است. پول جدید شباهت های اندکی با پول کنونی دارد. برای بسیاری از افراد گنگ و پیچیده خواهد بود. که از چه دیدی باید به ارزهای دیجیتال نگاه کنند و تا چه حد باید آنها را جدی بگیرند. ارزهای دیجیتال ورژنی جدید از پول کنونی نیستند، خود سیستمی جدید بر پایه قوانین جدی است. پس طبیعی است که بسیاری از خرید و درک ارزهای دیجیتال امتناع بورزند.

درک ماهیت پول:

برای افرادی که تنها پول را به یک شکل دیده اندف و با یک مفهوم فیزیکی آن را شناخته اند. از طرفی با کنترل دولت بر روی آن، در ذهن خود به پول ارزش داده اند. چه تصوری از ارزهای دیجیتال می‌توان در نظر گرفت؟! بدیهی است که حضم الگو های جدید در کنار صرف زمان بلند مدت، کمی دشوار خواهد بود.

ترس از تغییر:

جایگاه ترس در ظهور برنامه ریزی برای تبدیل پول به پول دیجیتال برای افرادی که نسبت به تغییر موضع می‌گیرند، جایگاه پررنگی است. تغییر در ذهن خیلی از افراد دارای دو سکوی برد و باخت است، و با نگاهی منفی گرایانه آنان با پذیرش تغییر بر روی سکوی باخت ایستاده اند.

تاثیر رسانه ها با تبلیغات منفی:

ارتباط همه جانبه رسانه و انتقال منافع و سیاست های مختلف با انواع و اقسام روش های جدید و کلیشه ای کم بی تاثیر نیست.

انتفال مفهوم مبنی بر واقعی نبودن ارزهای دیجیتال، مصارف های منفی و بد، اتلاف انرژی، و همچنین موجی زودگذر و پایان پذیر از جمله روایاتی است که روز به روز به طرق مختلف به افراد منتقل میشود.

نتیجه:

در تاریخ پول، پول همیشه درحال تکامل بوده است. در طول تاریخ پول گاهی غیر متمرکز و گاهی متمرکز بوده است. همچنین ارزش پول گاهی وابسته به مردم و گاهی در دست حکمرانان بوده است.

ارز دیجیتال همان پول هوشمند است، پولی با قابلیت برنامه ریزی با شاهراه های حل مشکلات ناشی از پول فیزیکی.

با گذشت زمان افراد بجای استفاده از واژه “ارز دیجیتال” از کلمه “پول” استفاده خواهند کرد.

نوشته های مشابه

0 0 رای
رتبه مقاله
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 نظرات
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را به اشتراک بگذاریدx