آموزش امنیتامنیت بازار ارزهای دیجیتال

حمله دیداس چیست و چگونه انجام می‌شود؟بررسی راه های نفوذ هکر ها

چگونه از حمله دیداس جلوگیری کنیم؟

دراین مقاله از سایت جامع فیبودکس به بررسی حمله دیداس خواهیم پرداخت. این که این حملات چگونه انجام میشود و دقیقا چه مشکلی را برای شبکه ایجاد میکند.را  به استناد به مقاله ای از وب سایت نورتون بررسی می‌کنیم. با ما همراه باشید تا به نتایج مورد دست یابیم.

حمله دیداس چیست؟


حمله دیداس یک نوع عملیات مجرمانه است. که هکر ها با هدف آلوده کردن یک وب سایت یا شبکه طعمه از آن بهره می‌برند. پس از انجام حمله دیداس برای سایت و یا شبکه درگیر اتفاقاتی نظیر محروم سازی از سرویس های خدماتی، خارج شدن وب سایت از دسترس مالکین اصلی و جلوگیری از ارائه خدمات اینترنتی و… می انجامد. لازم است بدانید که در این حملات سایت آلوده نمی‌شود. و سرقت اطلاعات اتفاق نمی افتد. و تنها سیستم از دسترس خارج می‌شود.

فرض کنید که یک هکر بتواند با استفاده از حمله دیداس یک سایت فروشگاهی که فروش بالایی دارد را هک کند. همان طور که پیش تر عنوان کردیم در این هک سرقت داده و منابع اتفاق نمی افتد. تنها سایت از دسترس خارج و یا فروش فروشگاه را متوقف می‌کند. در این حالت سارقان می‌توانند از صاحبان فروشگاه اینترنتی اخاذی کنند. و یا انگیزه های انتقام جویی، ایجاد ترس و تهدید برای مالکان به جهت بر آورد شده خواسته های خود استفاده کنند.

لازم به ذکر است که امنیت سیستم و شبکه ها به طرز قابل توجی در حمله دیداس اختلال ایجاد می‌کند. و باعث میشود که پلتفرم قوی و هکر برای انجام اهداف خود هزینه زیادی را متحمل شود. پس امنیت و زیرساخت پلتفرم ها و شبکه ها اهمیت بالایی دارد. و تاثیر بسزایی در جلوگیری از این حملات خواهد داشت.

از دیگر انگیزه ها برای حمله دیداس، جلب توجه است. هکر ها از این نوع حملات برای جلب توجه مالکین استفاده می‌کنند. و در فرصت ایجاد شده به بارگذاری فایل های مخرب می‌پردازند. در این حالت می‌توانند به سیستم نفوذ کنند. و  منابع را به سرقت ببرند.

حمله دیداس از چه روشی پلتفرم ها را مورد هدف قرار میدهد؟

اصل کار هکر ها در این روش ایجاد ترافیک برای سایت یا شبکه است.  با شلوغ کردن کردن سرور از طرق ارسال تعداد زیاد بازدید برای سایت به طوری که از توان سیستم بیشتر شود. هکر ها برای این کار از ابزار های گوناگون استفاده می‌کنند. و یک سایت و یا شبکه را با بازدید های زیاد بمب باران میکنند. تا ترافیک را ایجاد کنند. در این حین سایت طعمه یا به طور کامل از دسترس خارج میشود یا به شدت کند می‌شود و یا قادر به انجام خدمات قبلی به کاربران نخواهد بود.

در حمله دیداس هکر به هر نحوی فعالیت سایت را متوقف می‌کند. تا بتواند خواسته های خود را از صاحبان شبکه برآورد کنند.

عملیات دیداس چگونه انجام می‌شود؟


حمله دیداس

برای انجام حملات هکر ها در ابتدا هدف پروژه را مشخص می‌کنند. سطع امنیت پروژه سطح پیچیدگی کار هکر را مشخص می‌کند. پس از آن هکر شروع به ایجاد ترافیک برای سایت یا شبکه طعمه می‌کند. بمب باران بازدید ها باید به حدی باشد که هدف را اشباع کند و بر ظرفیت رسیدگی آن غالب شود. پس از این عملیات وب سایت یا شبکه به طور کامل از دسترس خارج می‌شود. در این حالت عملیات حمله دیداس برای هکر موفقیت آمیز بوده است. با رخداد این حمله آسیبی به سایت طعمه وارد نمی‌شود. و تنها از دسترس خارج می‌شود.

نکته اینجاست که زیر ساختی که سایت برا خود بنا نهاده چه قدرتی دارد. لایه های امنیتی در اینجا اهمیت‌شان روشن خواهد شد. چون هرچقدر که امنیت شبکه بالا تر باشد. در آن صورت هکر بیشتر درگیر می‌شود. و کار برای او دشوار تر و با هزینه بالا تمام خواهد شد.

سه بستر برای انجام حمله دیداس در دسترس هکر ها است:

هکر با اشباع شبکه ICMP بخش اول کار را تکمیل و در لایه دوم به فروپاشی اینترنت پروتکل و در نهایت آغاز حملات Http کار هکر ها را کامل می‌کنند.

حملات Http در عملیات دیداس

اصل کار با استفاده از درخواست های زیاد Http و Https است. این در خواست ها در حجم بالاست که بتواند سرور را به حالت اشباع برساند.

Http در دوحالت دریافت GET و ارسال  Post برای طعمه قابل ارسال است.

در حالت دریافت، درخواست ها با هدف آپلود و ذخیره ارسال می‌شود. در حالت ارسال حجم بیشتری را اشغال می‌کند.که قاعدتا مورد توجه بیشتر هکر ها قرار می‌گیرد.

هکر ها با چه ابزاری موفق به انجام حمله دیداس می‌شوند؟

از مهم ترین ابزار مورد نیاز برای انجام حمله دیداس “بات نت” است. بات نت کامپیوتر هایی است که از راه دور تحت کنترل هکر قرار می‌گیرد. و هکر ها از این روش می‌توانند کارکرد مورد نیازشان را از سایر سیستم ها می‌گیرند. هر سیستمی شاید بات نت باشد. و  به دست هکر ها افتاده باشد. هکر از طریق رایانه های مختلف حجم درخواست های خود را می‌فرستد. تا شبکه را اشباع کند. و اختلال را در شبکه ایجاد می‌کنند. ابن حالت شاید به پر شدن پهنای باند بی‌انجامد.

هکر ها ظرفیت رایانه ها و سیستم هایی که در اختیار سایر افراد قرار می‌گیرد را مورد استفاده خودشان قرار می‌دهند. سیستم ها تنها منحصر به کامپیوتر ها نیستند. بلکه دستگاه های مختلف مثل تلویزیون های هوشمند، مانیتور ها و…  را شامل می‌شود. این گستردگی بسته به نفوذ هکر ها و توانایی آنان در به دام انداختن سیستم دارد.

این نوع حمله با تلفیق با بدافزار میرای Mirai از دستگاه های مختلف بات نت تشکیل می‌دهد. دوربین های نظارتی، چاپگر ها تلویزون ها و… را ممکن است درگیر کند.

ابزار های آماده برای سهولت دسترسی هکر ها


حمله دیداس

هکر ها برای دست یابی به حمله دیداس بایستی سیستم های گوناگون را به صورت بات نت درگیر کنند. تا بتوانند به اشباع شبکه ها بپردازند. این کار سخت و برای هکر ها بسیار درگیر کننده است. از همین رو مجرمان در فضای دارک وب این ابزار ها را برای همکاران خود به صورت آماده فراهم کرده اند. تا هکر ها بتوانند با سرعت بالاتری به اهداف منفی خود دست پیدا کنند.

هکر ها به راحتی و از طریق مرور گر TOR به دارک وب و یا وب تاریک متصل و منابع و ابزار مورد نیازشان را تهیه می‌کنند.

در مجموع:

حمله دیداس یک نوع حمله برای خارج شدن سایت از دسترس به جهت توقف فعالیت مالی انجام می‌شود. این حملات جرم است. و تحت پیگرد قانونی قرار می‌گیرد. نقش زیر ساخت ها در جلوگیری از رخداد این حمله بسیار مهم و تعیین کننده است. البته لازم به ذکر است که زیر ساخت های امنیتی در این عصر ضعیف نیست و نسبت به سابق پیشرفت قابل ملاحظه ای داشته است. هر سیستمی که با توقف فرایند مالی، دسترسی کند به فایل ها و یا حذف دسترسی با سایت مواجه شده باشد، و این حالت به صورت مداوم برای سایت یا شبکه مورد نظر رخ داده باشد. را می‌توان احتمال داد که مورد حمله دیداس قرار گرفته است.

مطالب مشابه:
حملات فیشینگ چیست؟ چگونه اتفاق می افتد؟ فیشینگ برچه اصولی قابل انجام است؟
حمله 51 درصدی چیست و درچه شرایطی در بلاک چین رخ میدهد؟

نوشته های مشابه

5 1 رای
رتبه مقاله
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 نظرات
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را به اشتراک بگذاریدx