آشنایی با اتریوممفاهیم پایه

استریوم چیست؟

با پیشرفت روز افزون رمز ارز های دیجیتال و ارائه پلتفرم های گوناگون برای بهبود این شبکه مالی اتریوم به عنوان  ارز دیجیتال پر مخاطب در حزه مالی کریپتوکارنسی تصمیم به تغییر پروتکل از اثبات کار به اثبات سهام را گرفت.

اتریوم با تغییر پروتکل حالت اتصال به استخر نقدینگی را به خود میگیرد. که از این طریق سرمایه گذاران با به اشتراک گذاشتن سرمایه، هم به سود رسیده و هم به امنیت شبکه کمک شایانی خواهند کرد.

اما همه چیز به این سادگی ها هم نیست. برقراری نود های اعتبارسنج در پروتکل اتریوم 2.0 داری پیچیدگی های فنی است. که خود منجر به تحمیل هزینه های اضافی درون پلتفرم اتریوم شده است.

همین موضوع در میان کاربران و سرمایه گذاران خود عامل بازدارنده برای شروع سرمایه گذاری و مشارکت های فعال در این پلتفرم شده است از این رو توسعه دهندگان با ارائه طرح جایگزین و یا مکمل با نام استریوم به حل پیچیدگی های فنی پرداخته اند. تا با استفاده از این ابزار روند کاری کاربران را تسهیل و در ادامه افراد بیشتری را جذب پلتفرم کنند.

استریوم چیست؟


استریوم یک ابزار واسطه میان کاربران و شبکه اتریوم است. که از آن طریق افراد بتوانند قابلیت های انجام فعالیت های نود شبکه را با سهولت بیشتری انجام دهند.

استریوم با طراحی نرم افزار ستاپ ساده امکان تشکیل نود را به کاربران میدهد. پس از آن با استفاده از رابط کاربری گرافیکی مرکز کنترل Control Center Gui  دسترسی انجام فعالیت های اصلی مانند سهام گذاری درون پلتفرم، بررسی و انتخاب کلاینت ها و کنترل دیتا های درون زنجیره ای را به دست آورده تا بتوان فعالیت های خود را انجام دهند.

صرافی ها و نقش استریوم


کاربران شبکه برای مشارکت در سهام گذاری اتریوم روش دیگری در دسترس خود دارند. و آن استفاده از واسطه ها است. صرافی ها با در اختیار داشتن اطلاعات کاربران به راحتی و با هزینه کم امکان مشارکت را برای افراد فراهم میکنند. این کار با سپرده گذاری امانی ارز اتر نزد صرافی ها و در نهایت پرداخت بخشی از کارمزد به آنها محقق خواهد شد.

اما از اشکالاتی که این روش برای کاربرن دارد موضوع واسطه ها  و امنیت دارایی است. که با اصل ماهیت ارز های دیجیتال که دارایی هایی بدون واسطه است منافات دارد.

استریوم به عنوان راه کار افزوده امکان اعتبار سنجی را با در نظر داشتن تمرکز زدایی، امنیت و حذف هزینه های اضافی به این فضا معرفی شده است.

با ما همراه باشید تا در ادامه به جزییات عملکردی آن بپردازیم. این مقاله بر گرفته از وب سایت stereum.net  به نگارش در امده است.

اتریوم 2.0


اتریوم بهبود میابد” این جمله به معنی عدم کارکرد اتریوم نسبت به آلت کوین ها و یا ارز دیجیتال بیت کوین نیست. با این حال که بیت کوین 6 سال زودتر کار خود را در این فضا شروع کرد. اما اتریوم با ارائه پلتفرم خود توانست تعداد کاربران قابل قبولی را جذب کند.

هم اکنون اتریوم در حال تغییر بنیادین در ساختار رفتاری خود است. که از سمت توسعه دهنده ها. یک مکانیزم اجماع بهبود یافته. توصیف میشود. این مکانیزم در روز های پایانی سال 2020 شروع و تا امروز در حال پی ریزی زیر ساخت است.

اتریوم با تغییر زیر ساخت خود از اثبات کار به اثبت سهام یک مهاجرت مهم و تغییر در اصل پلتفرم را برای خود رقم زد.

بر اساس طرح مکانیزم اثبات کار تراکنش ها و پردازش انها از عهده ماینر ها خارج و به اعتبار سنج ها محول شده است. اعتبار سنج ها در پلتفرم اتریوم “فورجر” نام دارند.

فورجر ها با تایید تاکنش ها بسته به میزان سرمایه ای که در استخر نقدینگی به اشتراک گذاشته اند پاداش دریافت میکنند.

مهاجرت اتریوم


اتریوم با تغییر پلتفرم خود در گام نخست، زنجیره جانبی بلاک چین را ایجاد کرد تا از این طریق بتوان به مدیریت اطلاعات اعتبار سنج ها بپردازد. علاوه بر آن با استفاده از این قابلیت اتریوم میتواند مکانیزم اجماع اثبات سهام را پیاده سازی کند.

اتریوم با به کارگیری از اثبات کار تا لحظه آخر مهاجرت فعالیت های خود را ادامه میدهد. تا اتصال و پیوستگی میان دیتا های تراکنش ها از بین نرود. بعد از آن اتریوم با تخصیص اتر به عنوان پاداش برای سرمایه گذار های نخست، 20% و رد ادامه با شلوغ شدن وافزایش مشارکت ها این درصد کاهش و تا 7 و در نهایت 4.5% خواهد رسید.

به بیانی دیگر درصد سود سهام گذاری به میزان مشارکت افراد در پلتفرم وابستگی دارد. به طوری که هرچه این مشارکت بیشتر شود سود پرداختی از سمت پلتفرم به کاربران کمتر میشود. و افرادی که زودتر به اجماع پیوستند سود بیشتری تعلق میگیرد.

سهام گذاری


سهام گذاری در اتریوم سوالی است که ذهن بسیاری از کاربران را به خود اختصاص داده است. این که روش کار به چه صورت است. و چگونه می توان در این سهام گذاری مشارکت کرد.

در این بخش از فضای مالی دیجیتال کاربران با در اختیار قراردادن دارایی های خود و تزریق پول به یک استخر نقدینگی تبدیل به مشارکت کننده شبکه میشوند. این دارایی ها درون استخر نقدینگی قفل شده و کاربران با تحویل دارایی به سمت اعتبار سنج کار خود را آغاز میکنند.

کاربران در این سمت به تایید تراکنش ها میپردازند. و بر اساس میزان دارایی که در استخر نقدینگی قرار داده اند پاداش دریافت میکنند. در این سیستم حداقل مبلغ سرمایه گذاری 32 اتر تعیین شده است برای افرادی که با حداقل دارایی تعیین شده تصمیم به سهام گذاری میگیرند بایستی با استفاده از واسطه عملیات سهام گذاری خود را انجام دهند.

که این موضوع خود به تنهایی جنبه مثبت و منفی خود را دارد. با وجود واسطه برای مشارکت کلید دارایی تان در اختیار شما نخواهد بود. از طرفی هم مشارکت بدون واسطه برای افراد تازه وارد مشکلات خاص خود را دارد.

مزایا و معایب


شاید به عنوان سرمایه دار جست و جو در خصوص پلتفرم های مالی اتریوم و سهام گذاری بر روی آن یکی از گزینه های شما باشد. بهتر است قبل از تصمیم گیری افراد مزایا و معایب این طرح آگاهی پیدا کنید.

برای این که بتوانید به صورت مستقل دارایی خود را دراختیار استخر نقدینگی اتریوم قرار دهید بایستی اطلاعات کافی از چالش های پیش رو داشته باشید تا با خیال راحت در خصوص دارایی هایتان تصمیم گیری کنید

امکان برداشت دارایی:

اتریوم پلتفرمی در حال توسعه است. و برای افرادی که در ابتدا قصد مشارکت در شبکه را دارند امکان خرج دارایی و انصراف از مشارکت، فعلا میسر نیست.

این در حالی است که کاربران این شبکه فعلا کارمزدی هم دریافت نمیکنند. پس با این حساب باید از این موضوع آگاهی داشته باشید تا بتوانید با دید بلند مدت در استخر نقدینگی تزریق دارایی کنید.

علاوه بر آن موضوعی که نباید فراموش شود نوسانات کریپتوکارنسی است. که با افت و خیز های این فضا. ارز های قفل شده. درون استخر نقدینگی نیز. درگیر تغییر ارزش خواهند شد. افزایش قیمت. نرخ آنها را بالا و کاهش قیمت به طبع افت ارزش و ضرر مالی را به همراه خواهد داشت.

هزینه ها و درآمد های راه اندازی فرد اعتبار سنج

 

هر کاربر برای اینکه بتواند یک اعتبار سنج شود. باید با در اختیار داشتن سخت افزار ویژه. عملیات را اجرا کند. لازم است بدانید که با درگیر شدن ابزار سخت افزاری برای یک کاربر هزینه های تحمیلی مانند نگهداری، استحلاک، برق و… وجود دارد.

از طرفی کسب دانش و اطلاعات در تجربه کاربری اهمیت بسزایی دارد. به این شکل که در هنگام انجام عملیات اگر رخداد های غیر قابل پیش بینی اتفاق افتد. مانند آفلاین شدن یک اعتبار سنج. اطلاعات  میتواند تا حد بالایی به برطرف شدن مشکل کمک و شما را از جرایم در قوانین و ضوابط محفوظ دارد.

اینترنت:

از دیگر محدودیت های کاربران ایرانی اینترنت است. دسترسی به اینترنت پر سرعت و یا در کل با کیفیت عالی برای کاربران میسر نیست. و قطع اینترنت میتواند به سرمایه گذار ضرر مالی وارد کند. لازم است بدانید که با قطع شدن اینترنت بلافاصله از طرف شبکه جریمه نخواهید شد.

اما در مدت زمان قطعی اینترنت سودی به شما تعلق نخواهد گرفت. که این موضوع ایده آلی برای کاربران نیست. و اصولا هر کاربری برای کسب سود با اختیار خود تصمیم به قطع و یا وصل بودن اینترنت میگیرد. نه این که بر اساس  شرایط کشوری این وضعیت به او تحمیل شود.

امنیت

امنیت پلتفرم از دیگر مسائل مهم و قابل توجه است. با هک شدن یک نود همه سرمایه های کاربر به طور ک از بین میرود و تقدیم به هکر ها میشود این موضوع معمولا از عدم تجربه و دانش سایبری کاربران نشات میگیرد. و باعث میشود. خود را در مرکز تجاوز های مالی قرار دهد.

برای یک کاربری که قصد مشارکت در استخر اتریوم را دارد کسب اطلاعات کافی، لازم و ضروری است. لازم است بدانید. معمولا کاربرانی که از سیستمی که نود شبکه بر روی آن قرار دارد. برای امنیت. دارایی شان. هیچ استفاده دیگری نمیکنند. تا بتوانند آن را از حملات مصون بدارند.

مزایا

از مزایایی که بنیاد اتریوم. برای کاربران شبکه. خود .در نظر گرفته. میتوان به موارد زیر اشاره کرد.

  • امنیت: توسعه دهندگان به کاربران اطمینان خاطر از امنیت پلتفرم. را داده اند
  • امکان تبدیل نود بدون نیاز به اطلاعات تخصصی
  • عملیات شفاف و بی دردسر: برای کاربران امکان اتصال و نصب و… به سادگی . فراهم آمده
  • تمرکز زدایی: تمرکز زدایی در عین احترام به تصمیمات کاربران

مطالب بیشتر:

استخر نقدینگی چیست و چگونه به انجام تراکنش های ارزدیجیتال کمک میکند؟
آشنایی با ارزدیجیتال اتریوم
معرفی ارز دیجیتال بایننس کوین
ارز دیجیتال کاردانو ADA چیست؟
ارز پولکادات Polkadot | معرفی ارز پولکادات به همراه کاربردهای آن

نوشته های مشابه

5 1 رای
رتبه مقاله
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 نظرات
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را به اشتراک بگذاریدx