منتخب سردبیر

نحوه مقیاس پذیری بیت کوین/بررسی نظرات ارائه شده توسعه دهندگان اولیه

تقریبا 10 سال پیش شخص ناشناسی با معرفی ارز دیجیتال bitcoin سیستم مالی جدیدی را به دنیای تکنولوژی امروز معرفی کرد. اکنون که سال ها از معرفی این ارز الکترونیک میگذرد سوال اینجا است که بنا به پلتفرمی که از بیت کوین به عنوان “پول نقد ” ارائه شد.

آیا هم اکنون bitcoin پول نقد است؟ پاسخ این سوال چیست؟ بر همین اساس مقاله‌ای از سایت مدیوم این موضوع را با دید حفظ هویت بیت کوین و در عوض به چالش کشیدن موضوع تمرکز زدایی  آن در جهت به کارگیری بbitcoin در جوامع به عنوان پول بررسی کرده است. با ما همراه باشید.

نوشته های مشابه

پس از معرفی بیت کوین و آغاز فعالیت مالی آن موضوع مقیاس پذیری بیت کوین پرونده ای بود که بر روی میز بسیاری از توسعه دهندگان، محققان و تاثیر گذاران فضای مالی کریپتوکارنسی قرار گرفت. چرا که برای گسترش ارز های دیجیتال به طبع پلتفرمی با سرعت و مقیاس پذیر نیاز است.

این موضوع به عنوانی موضوعی چالش برانگیز در میان فعالان این حوزه اوج گرفت. رویکرد ها تفسیر ها و پلتفرم هایی برای حل این موضوع به نوبت بررسی و در خصوص آنها پژوهش انجام میشد. تا جایی که موضوع اصلی به حاشیه رفت! در این مقاله نیز ما به عنوان یک چارچوب جایگزین برای حل مشکل در وضعیتی بهتر میپردازیم.

“مقیاس پذیری سازمانی” ایدهای نوین برای حل مشکل مقیاس پذیری. 

دید گاه هال فینی :

مطلب را با ارائه دید گاه هال فینی که خود یک توسعه دهنده بیت کوین بعد از ساتوشی ناکاموتو است. هال فینی نخستین دریافت کننده های وایت پیپر بیت کوین  و اولین تراکنش ارائه شده از بیت کوین است که  تست اولیه ارز دیجیتال بیت کوین با واریز 10 بیت کوین از ساتوشی به حساب هال فینی انجام شد.

این که هال فینی چه نسبتی با ساتوشی ناکاموتو داشته و این نظریه که آیا او خود توسعه دهنده ناشناس بیت کوین است مشخص نیست. اما تلاش های وی در زمینه جست و جوی باگ پلتفرم و بهبود آن قابل انکار نیست.

در هر حال دید گاه حال فینی در خصوص ارز دیجیتال بیت کوین به این شکل بود که بیت کوین به زودی توسعه میابد. و در سراسر دنیا بانک هایی مخصوص ارز دیجیتال بیت کوین برای ارائه خدمات مالی افراد تاسیس و مشغول فعالیت میشوند. برای سهولت کار با این ارز شاید اسکناس بیت کوین چاپ شود. و پول جهانی در حالتی نا متمرکز به استقبال تمامی جوامع در خواهد آمد.

مقیاس پذیری بیت کوین از دید ساتوشی ناکاموتو


با رونمایی از وایت پیپر بیت کوین و گذشت مدت زمان 5 ساعته از انتشار وایت پیپر سوالی چالش بر انگیز از سمت جیمز ای دونالد مطرح شد. وی سوال خود را این گونه مطرح کرد:

بر اساس اظهارات عنوان شده در وایت پیپر، گویا هریک از کاربران باید از بخش قابل ملاحظه ای از تراکنش ها مطلع باشند. برای استفاده از این ارز و انجام تراکنش ها در زمانی که توسعه آن در میان صد ها میلیون نفر قرار گرفت. پهنای باند این ارز تا چه حد پاسخگوی نیاز است؟

 

جیمز به نکته ای مهم درون ساختار بیت کوین اشاره کرد. بیت کوین در حالت وابسته به دریافت اطلاعات دفترکل تراکنش ها کار میکند. در غیر این صورت در عملکرد آن خلل ایجاد میشود.

در این صورت باید درد که تجهیز بودن یک کاربر به اطلاعات به روز تا چه حد برای او هزینه بردار است. همین موضوع میتواند پروژه را ممکن و یا ناممکن سازد. و یا پروژه را به سمت استقرار در حالت “سلسله مراتبی” سوق میدهد. چون تنها برخی از افراد قادر به دریافت دیتا بیس خواهند بود. این حالت برای شبکه مطلوب نیست. چون با هدف پلتفرم بیت کوین به عنوان ارز دیجیتال نامتمرکز به طور کامل در تضاد است.

با طرح این سوال ساتوشی این گونه توضیح داد:


پلتفرم bitcoin برای انجام تراکنش های معمولی الزامی به دانلود تمامی بلاک چین  مقرر نکرده است. وی با اشاره به  اثبات‌های SPV گفت که در این اثبات ها نود شبکه برای داشتن دیتا های تراکنش ها احتیاج به دانلود بلاک چین ندارد.

ساتوشی برای این مشکل پاسخ توجیه پذیری را ارائه نکرد. چون در اثبات‌های SPV نیز کاربرانی که در ابتدا بلاک چین را به طور کامل دانلود نمیکنند اشکالات زیادی مشاهده میشود. به طوری که ادامه روند را برای آن ها دردسر ساز خواهد کرد.

با ریز سنجی جیمز بر روی این مشکل در ادامه وی به نحوه عملکرد نود ها در حالتی دقیق تر دست پیداکرد. او متوجه شد که پلتفرم bitcoin یک دفتر کل یکتا است و کاربرانی که به عنوان نود درون شبکه فعال اند با اتصال به این دفتر کل در مدت زمان هر ده دقیقه یک بار به تایید تراکنش ها خواهند پرداخت. دست یابی به درک این ساختار از سمت جیمز مهر تایید بر عدم قابلیت لازم برای توسعه بیت کوین بود.

با ورود ارز های دیجیتال به میدان مالی به طبع با گذشت زمان پذیرش آن بیشتر و افراد بیشتری به مشارکت مالی در این پلتفرم میپردازند. با این حساب فرض کنید اگر تعداد بالایی از افراد بخواهند به این دفتر کل متصل شوند.

قطعا درون پلتفرم اشکال ایجاد میشود. این یعنی حتی در صورت پذیرش عمومی جامعه به جهت استفاده بیت کوین در انجام تراکنش های روزمره، پلتفرم بیت کوین ظرفیت لازم را برای ارائه خدمات نخواهد داشت.

پس از عنوان مشکل هال فینی مسئله را این گونه حل میکند:


دو سال بعد از ارائه وایت پیپر بیت کوین و طرح سوالات چالش بر انگیز هال فینی با ارائه مطالبی از دید مثبت به این ویژگی نگاه و آن را بررسی کرد.

هال فینی در خصوص مقیاس پذیری بیت کوین میگوید:

با ارائه وایت پیپر bitcoin اشاره مستقیمی به وجود بانک ها برای انجام خدمات مالی ارز دیجیتال بیت کوین کردیم. پلتفرم بیت کوین با این بخش از خاصیتت مقیاس پذیری که دارد قابلیت افزایش ظرفیت را ندارد.

اما با افزودن سیستم پرداخت ثانویه پلتفرم به سهولت قابلیت گسترش پیدا میکند. تنها مشکل بیت کوین موضوع مقیاس پذیری نیست. بلکه زمان انجام تراکنش ها نیز هست. که به نسبت بالا است.

اما این مشکل راه حل دارد. ان هم تاسیس موسسات مالی یا به بیان ساده تر بانک های بیت کوین! اگر به گذشته رجوع کنید. مشاهده خواهید کرد که قبل از معرفی پول به عنوان دارایی ملی، حاکمان از روشی برای استاندارد طلا بهره میبردند. که این ساختار میتواند بر روی بیت کوین پیاده شود.

نحوه عملکرد بانک ها نیز در این پلتفرم میتواند با یکدیگر متفاوت و هر یک ساختاری منحصر به فرد داشته باشد.

این توسعه دهنده ظرفیت bitcoin را برای انجام تراکنش هایی با نرخ بالا بسیار مناسب تفسیر کرده است.  اما تراکنش های کوچک در این پلتفرم عملکرد مطلوبی را نخواهد داشت . اما موضوع مقیاس پذیری آن را موضوعی ثابت و غیر قابل تغییر عنوان کرده است.

هال ارز دیجیتال بیت کوین را با کمک بانک های bitcoin پلتفرمی کامل میداند. در حالی که بانک بیت کوین بتواند به عنوان یک نهاد مالی متعهده به نیاز ها و خواسته های کاربران انجام دهد.

علاوه بر آن این پلتفرم ظرفیت ایجاد بازار آزاد به جهت انجام خدمات سرمایه گذار را نیز دارد. امکان مشاهده قدرت سرمایه گذاری بانک ها به کاربران این امکان را میدهد که به راحتی بستر های مالی خود را انتخاب کنند.

البته این طرح خود عاملی شکست است. چون بانک ها در حالت عادی در وضعیتی سالم عملگرا نیستند.

در ادامه هال فینی بیت کوین را به عنوان یک کالای مالی که در دنیای مالی مجازی وجود دارد عنوان کرد. وجود چنین دارایی قابلیت اثبات دارد و این پلتفرم ظرفیت قرارگیری بسیاری از نهاد های مالی را درخود دارد.

بانک های بیت کوین:

بررسی نظر هال در خصوص رویش موسسات مالی بیت کوین مانند بیت کوین چگونه است؟ آیا قابل اجرا است؟ پس دنیای مالی اکنون چگونه است؟ اگر بانک ها سیستم مالی درستی رات ارائه میدهند پس چرا هم اکنون با پول فیات این قابلیت را ندارند؟ صرافی ها در کدام دسته طبقه بندی میشوند. نقش آنان در این فضا چیست؟

تعداد زیادی از کاربران ارز را از طریق وابسته ها و متولیان تهیه میکنند. این در حالی است که هم اکنون صرافی ها که خود را به عنوان موسساتی که ارز های زیادی در اختیار دارند معرفی میکنند. اما در عمل نقدینگی آن ها به قدر نیاز بالا نیست.

و این فقط یک ادعا از سمت آن ها است. با پژوهش بر روی صرافی های مطرح  مانند کوادریگا سی ایکس (QuadrigaCX) در مدت زمان اوج فعالیت خود در اغلب موارد دارایی مورد نیاز کاربران را ذخیره نداشته است. لازم به ذکر است که صرافی ها نیز عملکردشان مثبت نبوده و تخلفات زیادی را در بستر خود مرتکب شده اند.

تاسیس بانک های bitcoin و عملکردی صادقانه در خصوص میزان نقدینگی و دارایی خود شرط اصلی کار است. و یا شاید یک پروتکل به حساب آید. اما اگر این سیستم به راحتی قابل اجرا بود صرافی کوادریکا خیلی زود تر از این ها شکست میخورد.

این شکست و متضرر شدن کاربران آن از عدم اعتراف و پنهان کردن کمبود دارایی شعله ور شد. با این حال به مشاهده عملکرد آن شک و تردید ها در خصوص کارکرد این صرافی قبل از از دست رفتم سرمایه های کاربران صورت گرفته بود.

در حالی که صرافی ها بتوانند در فضایی شفاف دارایی های خود را عنوان کنند. انتخاب با مخاطب است. که طبیعتا ریسک ها نیز بر عهده اشخاص خواهد بود.

بانک ها


در حالتی خوشبینانه بانک های bitcoin بتوانند با به کار گیری طرح هایی امکان اثبات دارایی های خود را پیدا کنند. امنیت این ارز تا حد بالایی فراهم شده است. اما این وضعیت نیز نفوذ پذیر و پتانسیل تقلب را در خود دارد.

یکی از ساده ترین روش ها ارائه گزارشات غلط به حساب رس های بانکی است. با بروز تخلف از سمت چند نهاد مالی بیت کوین بستر بانک ها مجددا ناامن خواهد شد.

موضوع دیگر سند های تایید بدهی است که همخوانی با  ویژگی های bitcoin ندارد. اگر بتوان این اسناد را در بستری امن به سپرده گذاران با بیت کوین تطبیق داد مشکل حل خواهد شد. صرافی های نیز در صورتی که به کاربران خود ثابت کنند که توانایی پرداخت دارند  امکان کارکرد را برای خود فراهم آورده اند.

ایده هایی مانند لایتنینگ و… نیز میتوانند از رویکرد هایی باشند که در حتالتی موازی و مکمل  به پلتفرم مالی bitcoin کمک کنند. در خصوص این پلتفرم ها باید عنوان کنیم که طرح هایی که لایتنینگ برای حل مشکل مقیاس پذیری ارائه کرده جالب است.

اما امنیت آن کماکان زیر سوال است. لایتنینگ میتواند در چه سطحی از امنیت به بیت کوین کمک کند؟ با این وجود اشکالاتی بنیادین نیز در ساختار لایتنینگ وجود دارد. که این پروژه را در حالت ناقص و یا به عبارت بهتر نیازمند به تکامل تبدیل کرده است.

مطالب بیشتر:
آشنایی با ارز دیجیتال زی کش و عملکرد آن
بررسی مشکلات شبکه لایتنینگ در پلتفرم بیت کوین
همه چیز در مورد ارز دیجیتال تلگرام/چرا بلاک چین تلگرام متوقف شد؟
معرفی صرافی یونی سواپ بزرگترین صرافی غیرمتمرکز
چگونه پلیس ارز دیجیتال را مصادره میکند؟ آیا مصادره ارز دیجیتال امکان پذیر است؟
تبدیل رمز ارز به پول یا یک رمز ارز دیگر؟/مبانی تبدیل ارز های دیجیتال و پول نقد
اصلاح قیمت چه تفاوتی با سقوط قیمت دارد؟

نوشته های مشابه

5 1 رای
رتبه مقاله
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 نظرات
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را به اشتراک بگذاریدx