مفاهیم پایه

شبکه لایتنینگ پلتفرم کاملی برای نجات بیت کوین نیست/بررسی اشکالات ساختاری لایتنینگ

بررسی مشکلات شبکه لایتنینگ در پلتفرم بیت کوین

شبکه لایتنینگ به عنوان ناجی بیت کوین برای حل مشکل مقیاس پذیری بیت کوین ارائه شده است. از سمت بسیاری از تحلیل گران حوزه مالی کریپتوکارنسی این پلتفرم میتواند. ساختاری مناسب برای حل مشکل مقیاس پذیری و بهبود شبکه بیت کوین. به عنوان یکه تاز بازار مالی کریپتوکارنسی را داشته باشد.  در این مقاله از سایت جامع فیبودکس به بررسی مشکلات شبکه ارائه شده برای حل مسئله مقیاس پذیری بیت کوین خواهیم پرداخت. در ادامه با جزییات اشکالات وارده بر این پلتفرم آشنا خواهیم شد. با ما همراه باشید.

مشکل مقیاس پذیری بیت کوین:


همان طور که میدانید. بیت کوین به عنوان ارز دیجیتال پیشتاز از بلاک چین برای تایید و حفظ امنیت شبکه استفاده کرده است. در کنار مزایا و کاربرد های گوناگون که از بلاک چین دیده شده است. مقیاس پذیری یکی مشکلات و موانعی است. که در کاربرد بلاک چین در استفاده رمز ارز ها مشاهده شده است.

این مشکل از سرعت تایید تراکنش ها در واحد زمان نشات میگیرد. در مقاله ای از سایت جامع فیبودکس به معرفی مقیاس پذیری و بررسی این مشکل در شبکه بلاک چین بیت کوین پرداخته ایم. اگر در این خصوص اطلاعات کافی را ندارید. پیشنهاد میکنیم قبل از مطالعه این مطلب مقالات پیش نیاز را مطالعه کنید.

 

مطالب پیش نیاز:

مقیاس پذیری در بلاک چین/ بررسی موانع و مشکلات بلاک چین
شبکه لایتنینگ lightning Network چیست؟ چگونه مشکل مقیاس پذیری را حل میکند؟
افزایش ظرفیت شبکه لایتنینگ/ظرفیت لایتنینگ مجددا افزایش یافت
ظرفیت بلاک (Block Size) چیست؟ بررسی چالش های آن برای بیت کوین

شبکه لایتنینگ


همان طور که پیشتر عنوان کردیم. شبکه لایتنینگ به عنوان یکی از راه های حل مقیاس پذیری به جامعه مالی کریپتوکارنسی ارائه شد. با ارائه این ساختار گسترش آن در میان نود های شبکه اتفاق افتاد.

بر اساس اطلاعات و گزارشات منتشر شده از سایت های رسمی .چیزی به اندازه هزار نود در شبکه 1900 کانال را درگیر و از ساختار لایتنینگ بهره بردند. برای مقایسه بهتر حجم استقبال کاربران باید عنوان کنیم. که در زمان نگارش این مطلب تعداد کل نود های فعال درشبکه 12000 و نود های مشارکت کننده در لایتنینگ 1000 عدد گزارش شده است.

با به کار گرفتن لایتنینگ و استفاده نود ها از این ابزار سرعت تایید تراکنش ها درون شبکه بیت کوین کاهش و نرخ کارمزد های محاسباتی برای انجام و تایید تراکنش ها از سمت ماینر ها کاهش پیدا کرد.

با بررسی ارقام و گزارشات ارائه شده. میزان استقبال نود ها مناسب نیست. و به نسبت تعداد کارشناسان فعال کم است.و لایتنینگ هم چنان باید به ارتقا و توسعه شبکه خود بپردازد. اما کلیت عملکرد شبکه لایتنینگ مناسب گزارش شده است. و هم چنان با دید مثبت به عنوان بهبود دهنده پلتفرم بیت‌کوین به دست لایتنینگ از آن یاد میشود.

لازم است بدانید. که توسعه دهندگان لایتنینگ نیز در حال به روز رسانی های مکرر و بهبود این شبکه هستند. آنان هنوز ساختار لایتنینگ را در حال بهبود توصیف میکنند.

مشکلات شبکه لایتنینگ چیست؟


درادامه به بررسی نظر کارشناسان در خصوص گزارشات منتشر شده از شبکه لایتنینگ و مشکلات آن خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید تا در ادامه دریابیم که چه مشکلاتی درون شبکه اشکال ایجاد میکند.

1. کارمزد شبکه بیت کوین:

درون پلتفرم بیت کوین دو فاکتور “کند بون شبکه” و ” شلوغ بودن شبکه” باعث بالا رفتن میزان کارمزد میشود. و توسعه دهندگان برای ارائه حل این مشکل باید به راه حلی که هر دو فاکتور را درگیر میکند دست پیدا کنند. شبکه لایتنینگ به عنوان زیرساختی که قرار است به پلتفرم بیت کوین بهبود ببخشد باید علاوه بر مشکل کندی شبکه به شلوغی شبکه نیز اهمیت دهد.

هزینه های لایتنینگ

هزینه هایی که با به اجرا درآمدن شبکه لایتنینگ بر روی پلنتفرم می‌نشیند. در ابتدا بخشی است. که مربوط به باز و بسته شدن کانال های ارتباطی در خصوص انجام تراکنش ها است. و بعد از آن مبلغی است که برای انتقال پرداخت ها در بین کانال ها لحاظ میشود.

با بررسی هزینه های لایتنینگ این گونه برآورد میشود. که با اجرا شدن این شبکه بر روی پلتفرم بیت کوین کاهش کارمزد چشمگیری از شبکه رویت نخواهد شد. باید بدانید که عملکرد مثبت امروز را نمیتوان معیار قرار داد. چون هم اکنون مجموعه کمی از نود ها در حال بکار گیری لایتنینگ هستند.

با افزایش تعداد نود های مشارکت کننده به طبع هزینه انتقال پرداخت ها در میان کانال های ارتباطی بالا میرود. و شبکه لایتنینگ خود به تنهایی برای کاهش کارمزد ها کافی نخواهد بود.

در ادامه یکی از توسعه دهندگان شبکه لایتنینگ در این خصوص این گونه عنوان کرده است :

این مسئله با مقایسه با سایر ارز ها و سیاست هایی که در این بخش لحاظ شده در تضاد است. با بررسی ارز دیجیتال دش، میفهمیم که این رمز ارز، پلاگین های نرم افزاری را در حالت Free در دسترس کاربران خود قرار داده است. که این نرم افزار برای کاربران که با این ارز در ارتباط اند از نظر کاهش هزینه های تحمیلی مفید عمل میکند.

 

مطالب مرتبط:

راهکار های کاهش دادن کارمزد تراکنش های بیت کوین
نود چیست و چه تاثیری در انجام تراکنش های بیت کوین دارد؟
فول نود Full Node چیست؟ و چه کاربردی در شبکه ارزدیجیتال دارد؟

2. تمرکز در میان نود ها

سفارشات خرید و فروش در میان نود ها در وضعیت آنلاین صورت میگیرد. از طرفی یکی از روش های ذخیره سازی در دنیای مالی کریپتوکارنسی روش سرد و یا حالت آفلاین است. لایتنینگ بر روی فضای سرد استقرار ندارد. و مشکلاتی را به همراه خواهد داشت.

  • حالت اول: معامله (خرید یا فروش) در میان طرفین انجام میشود. با انجام اولین واریزی از طرف اول معامله در حالتی شخص ثانی میتواند با قرارگرفتن در وضعیت آفلاین کانال پرداختی را بسته و معامله را به حالت نیمه تمام درآورد. تا بدین وسیله دارایی را به جیب بزند.
  • حالت دوم: لایتنینگ این گونه ایجاب میکند که در مدت زمان زیادی را در وضعیت آنلاین قرار گیرند. این حالت نیز از نظر امنیت سایبری ضعیف بوده و خطرات حملات مختلف هکر ها را به دنبال دارد.

وضعیت آفلاین نود باعث خروج شبکه از دسترس خواهد شد. و این موضوع عاملی برای ایجاد تمرکز در میان نود های شبکه است. همین موضوع میتواند یکی از مشکلات شبکه لایتنینگ عنوان شود. در حالی که امکان قرارگیری در وضعیت آفلاین درون پلتفرم وجود دارد. با قرارگیری در این وضعیت قطعی در سرور رخ خواهد داد.

که این موضوع تا حد بالایی درون پلتفرم اشکال ایجاد میکند. چون در وضعیت آفلاین نود شبکه به حالت غیر فعال درخواهد آمد و سرمایه در دست بخشی از نود های آفلاین باقی میماند. که خود باعث میشود تا چند یا حتی چندین روز سرمایه های کاربران را در وضعیت Frozen و یا غیر فعال قرارگیرد.

3. سرعت دهی در  گردش مالی بیت کوین:

یکی از بهبود هایی که لایتنینگ برای شبکه بیت کوین در نظر گرفته این است که میتوان از آن در بخش انجام تراکنش های روزمره استفاده کرد. راه ایجاد کانال های پرداختی با بهره گیری از شبکه لایتنینگ جهت انجام تراکنش های اینترنتی(مانند فروشگاه ها و…) در دسترس است. اما موضوع اینجا است که بازار کریپتوکارنسی فعلا یک فضای مالی برای خرید و فروش ارز است. و به عنوان پول در دست مردم قرار نگرفته است. و همین موضوع میتواند از تاثیرات کم لایتنینگ بر این پلتفرم باشد.

از دید گریک هافمن ( بنیان گذار Mosaic) :

لایتنینگ راهکاری است که با افزایش سرعت انجام تراکنش ها در پلتفرم مبتنی بر اثبات کار بیت کوین به حل مشکلات میپردازد. اما سوال اینجا است که مقبولیت شبکه تا چه اندازه بالاست؟ که این موضوع با بیان دو نکته روشن خواهدشد.

  • گردش مالی بیت کوین در خرید و فروش های روزمره : بیت کوین از زمانی که به بازار مالی معرفی شد تا کنون در شبکه های محدودی مورد استفاده قرارگرفته است. عده قلیلی از افراد در تمام دنیا هستند که حقوق و دستمزد خود را به بیت کوین و یا در حالت کامل تر در قالب پول های دیجیتال دریافت میکنند. هیچ خودپردازی برای انجام تراکنش های ارز دیجیتال وجود ندارد و تا کنون هیچ کالایی با بیت کوین خریداری نشده. فعلا خرید یک فنجان قهوه برای کاربران دنیای ارز های دیجیتال یک رویا است.
  • نوسانات مالی: هم اکنون خرید و فروش ها در بستر مالی ارز های دیجیتال در جهت سرمایه گذاری و افزایش دارایی انجام میشود. و افراد در این فضای مالی ریسک بالایی را متحمل میشوند. با وجود خاصیت نوسانات پی در پی و کوچ و بزرگ عده بسیار کمی از افراد حاضرند که فرضا پول پیش خانه شان را در قالب ارز دیجیتال نگهداری کنند.

 

پروژه لایتنینگ برد است یا باخت؟


با عنوان سه مشکل از شبکه لایتنینیگ یعنی کارمزد شبکه بیت کوین، تمرکز در میان نود ها و سرعت دهی در گردش مالی بیت کوین، پروژه لایتنینگ چگونه تفسیر میشود؟ این پروژه شکست خورده است و یا هنوز هم به عنوان ناجی بیت کوین، امیدوار کننده است؟

تادوس دریجا از توسعه دهندگان بیت کوین در این خصوص این گونه توضیح میدهد:

سطح توقعات از شبکه لایتنینگ باید تغییر کند. اگر تصور میکنید که لایتنینگ جایگزین ویزا خواهد شد. باید عنوان کنم که تحقق این توقع دور از ذهن به نظر میرسد. چون کاربران این شبکه اگر از حدی بیشتر شود قطعا حجم کارمزد ها در حالت افسار گسیخته ای بالا میرود. باید توجه داشته باشید که شبکه لایتنینگ کامل نیست و باید درون شبکه آن سگویت و امضای دیجیتال اضافه شود. این درحالی است که تیم توسعه دهنده با علم به این که لایتنینگ نیاز به تکامل دارد در حال جست و جو و تکمیل پروژه هستند.

دریجا در خصوص قابلیت های افزوده از سمت توسعه دهندگان این گونه عنوان میکند:

از پروژه های افزوده به شبکه لایتنینگ کانال پرداختی ارز دیجیتال است. که برای سهولت کار در میان تریدر ها و صرافی ها قرار میگیرد. یعنی کاربران میتوانند با اکانت مخصوص لایتنینگ خود در صرافی های تحت پوشش فعالیت های مالی خود را انجام دهند.

 

وی در خصوص انجام فعالیت های مجرمانه در فضای آفلاین این گونه توضیح داد:

در خصوص انجام معاملات نیمه تمام و سرقت دارایی کاربران میتوانند با گزارش رخداد به نود شبکه از بسته شدن کانال جلوگیری کنند. این کار در حالی است که با اثبات این موضوع تمامی دارایی به شخص واگذار میشود.

نود ها در شبکه مراقبت های لازم را در مورد فعالیت های مجرمانه انجام میدهند.

 

در نهایت:

هر روز پلتفرم های جدید در بازار مالی کریپتوکارنسی متولد میشوند. ارتقا و به روزرسانی پلتفرم ها جزو لاینفک کار است. شبکه لایتنینگ نیز از پلتفرم هایی است. که با استقرار بر روی بیت کوین بخش مهمی را حل و از طرفی در برخی از بخش ها ایجاد مشکل خواهد کرد. با گذشت زمان و تکمیل پروژه لایتنینگ باید دید تا چه حد کارا خواهد بود.

مطالب بیشتر:

سگویت SegWit چیست؟ بیت کوین چه نیازی به ارائه سافت فورک سگویت داشت
امضا دیجیتال چیست؟بررسی نقش امضا دیجیتال در امنیت رمزارز ها
چه کشور هایی در حال توسعه پلتفرم ارز دیجیتال ملی هستند؟
چرا رقابت با بیت کوین مشکل است؟
بیت کوین تا به روزرسانی فاصله ای ندارد+تپروت به مرحله بعدی میرود

نوشته های مشابه

5 1 رای
رتبه مقاله
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 نظرات
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را به اشتراک بگذاریدx