آشنایی با ارز دیجیتالارزهای دیجیتال

همه چیز درمورد ارز دیجیتال زی کش/معرفی ارز دیجیتال زی کش

آشنایی با ارز دیجیتال زی کش و عملکرد آن

دراین مقاله از سایت جامع فیبودکس به بررسی پلتفرم ارز دیجیتال زی کش خواهیم پرداخت. ارز دیجیتال زی کش با چه هدفی به دنیای مالی پا گذاشته است؟ و چه مشکلی را در جامعه کریپتوکارنسی حل نموده؟ در این مقاله در ابتدا به معرفی و ساختار این ارز و در ادامه جایگاه آن و نحوه انجام تراکنش ها و والت های نگهداری این ارز صحبت خواهیم کرد. با ما همراه باشید.

تولد ارز دیجیتال زی کش


در سال 2016 زوکو ویلکاس که در حوزه برنامه نویسی مهارت داشت. با تغییرات عمده در کد های ساختاری ارز دیجیتال بیت کوین توانست  پلتفرم جدید از ارز های دیجیتال را به این بازار مالی ارائه کند. او نام این ارز را در ابتدا “زیروکوین” و پس از آن “زی کش (Zcash) ” قرار داد.

زوکو ویلکاس با تمرکز بر روی پلتفرم بیت کوین تصمیم گرفت توسعه ارز دیجیتال جدید را به حالت فعالیت های مالی مخفی درآورد. چیزی که در پلتفرم بیت کوین بر خلاف آن عمل شده است. به بیانی شفاف تر هدف توسعه این ارز این است که کاربران بتوانند در فضای مجازی در حالت “بدون رهگیری” فعالیت مالی انجام دهند. وی با تمرکز بر این هدف بر روی پلتفرم زی کش زمان و انرژی صرف و به توسعه آن پرداخت.

ارز دیجیتال زی کش برای ورود به بازار مالی کریپتوکارنسی بر خلاف بسیاری از ارز های نامی از روش عرضه اولیه سکه ICO بهره نبرد. و توانست در حالت خصوصی سرمایه گذاران بزرگی را برای ارائه پلتفرم جذب و در نهایت عملیات توسعه را به انجام برساند.

معرفی ارز دیجیتال زی کش


  • ساختار مالی آن در حالت همتا به همتا است
  • واحد اختصاری آن ZEC است.
  • این پلتفرم بر اساس فورکی از بیت کوین ارائه شده است.
  • دارای بلاک چین اختصاصی است.
  • تعداد واحد کوین ها محدود است و به اندازه 21 میلیون واحد در نظر گرفته شده است.
  • از قابلیت های ویژه: انجام فعالیت های مالی حریم خصوص محور و بدون ردیابی و کنترل

 

نحوه کار ارز دیجیتال زی کش


ارز دیجیتال زی کش که ارزی مبتنی بر بلاک چین است. بلاک چین اختصاصی خود را دارد و بر پایه دیگر ارز های دیجیتال مانند اتریوم و… ارائه نشده است. ساختار بلاک ها برای تشکیل در مدت زمان 2.5 دقیقه یک بار طراحی و اجرا شده اند. این ارز با بهره بردن از الگوریتم اثبات کار برای تایید تراکنش های درون پلتفرم خود سیستم اجماع ماینر ها را برای تایید تراکنش ها در نظر گرفته است.

در خصوص استخراج نیز الگوریتم به گارگیری شده Equihash است. و همچنین ماینرها در انجام امور استخراج درگیر فرایند هاوینگ هستند. بدین ترتیب که که هر 840000 بلاک، پاداش ها به نصف مقدار قبلی خود تغییر میکند.

تفاوت زی کش با ارز دیجیتال بیت کوین

 

تفاوت بیت کوین زی کش
مدت زمان ساخت بلاک ساخت هر بلاک 10 دقیقه زمان میبرد ساخت هر بلاک 2.5 دقیقه زمان میبرد
رویداد هاوینگ پاداش ها بعد از 210000 بلاک نصف میشود پاداش ها بعد از 840000 بلاک نصف میشود
الگوریتم استخراج از الگوریتم SHA-256 استفاده میکند از الگوریتم Equihash بهره برده است
تراکنش های پیگیر گریز قابلیت پیگیری دارد قابلیت انجام تراکنش های پنهان نهادینه شده

 

نحوه انجام فعالیت های مالی حریم خصوص محور در زی کش


کاربران این پلتفرم میتوانند بسته به انتخاب خود تراکنش خود را در وضعیت محرمانه و یا در وضعیت عادی انتخاب و سپس آن ها را تکمیل کنند. زی کش برای تحقق وضعیت حریم خصوصی درون پلتفرم خود از روشی به نام “اثبات دانایی صفر” یا” zero-knowledge proof “که از الگوریتم ZK-SNARKS برای توسعه آن استفاده کرده است. در این روش کاربر برای انجام فعالیت های مالی خود ملزم به درج اطلاعات هویتی و یا اطلاعات خصوصی نیست.

همان طور که عنوان کردیم کاربران در خصوص نوع معامله شان حق انتخاب دارند. پس از انجام تراکنش ها درون والت های کاربران با دو نشان وضعیت تراکنش مشخص میشود. شروع آدرس ها با حرف” t ” روایتگر انجام تراکنش در حالت معمولی (با شفافیت) و شروع آدرس ها با حرف “Z” روایتگر پنهان بودن و عدم امکان رهگیری است.

 

چالش های قانونی زی کش


قابلیت انجام تراکنش ها بدون رهگیری موضوعی است که تا حد زیادی دولت با آن مسئله دارد. این نوع پلتفرم ها فضا هایی آسیب پذیر و از طرفی زمینه ای مناسب برای انجام فعالیت های مجرمانه خواهد بود. مانند حملات هکر ها و به دنبال آن، انواع اخاذی های گوناگون در قبال برگشت دادن بخشی از دارایی و یا پلتفرم سرقت شده نمونه هایی از آن میباشد.

با وجود پلتفرم های در دسترس، به نوعی تا حد بالایی امکان مداخله پلیس برای پیگری جرم و جرائم از بین خواهد رفت. و این خود به تنهایی موضوعی برای نگرانی دولت ها است. که میتواند برای توسعه دهندگان پلتفرم زی کش چالش ساز شود.

توسعه دهندگان زی کش این مسئله را با قرار دادن کلید View key حل کرده اند. این کلید یک ابزار کاربردی برای معامله گران است. که در دسترس مالک دارایی است. که از آن طریق میتوان جزییات تراکنش را مشاهده کرد. با بروز هرگونه اتفاق مجرمانه صاحبان دارایی میتوانند از آن طریق به مجریان قانون قابلیت پیگیری را دهند.

علاوه بر آن حالت انجام تراکنش ها در وضعیت حریم خصوصی محور تنها در والت اختصاصی این ارز فراهم است. و در سایر کیف پول ها دسترسی به این امکان فراهم نیست.

از دید منتقدان:

توسعه این نوع پلتفرم ها در وضعیت غیر قابل ردیابی از دید “لیلیتا اینفانته” که خود از نماینده های ویژه مبارزه با مواد مخدر است این گونه است:

بدیهی است که پلتفرم های پیگیر گریز از بهترین بستر های کلاه برداری در فضای مالی دیجیتال است. و میتوان از آن ها به عنوان ابزار مورد نیاز هکر ها یاد کرد.

اما باید عنوان کنیم که فعلا نقدیندگی آن ها پایین بوده و فعالیت آن به حالت پلتفرمی چالش ساز نبوده.

با این حال بازرسان پلیس در این خصوص نیز راه هایی برای جست و جو و ردیابی مجرمان دارند. که جزییات روش های آن در دست خودشان است.

زی کش و جایگاه آن در رقابت با سایر ارزهای دیجیتال


زی کش به عنوان ارز دیجیتال پیگیر گریز با نماد ZEC درون پلتفرم ارزهای دیجیتال در حال فعالیت است. این ارز با در اختیار داشتن رتبه 71 امین ارز و در بر داشتن 1.37 میلیارد دلار ارزش چیزی به اندازه 0.06 درصد از کل بازار را از آن خود کرده است.

در زمان نگارش این مطلب حجم مبادلات روزانه ارز دیجیتال زی کش به اندازه 227.33 میلیون دلار و هم اکنون در حالت -2% افت ارزش را تجربه کرده است.

کیف پول رسمی زی کش


تاکنون والت اختصاصی زی کش تنها برای سیستم عامل لینوکس به اجرا درآمده است. کاربران برای اینکه بتوانند از این والت استفاده کنند. ملزم به داشتن اینترنت پر سرعت به جهت همگام سازی با بلاک چین هستند. در غیر این صورت این والت کاربردی برایشان نخواهد داشت.

کیف پول هایی که برای ارز دیجیتال زی کش مناسب است عبارت اند از:

کیف پول کوینومی (Coinomi) ، کیف پول گوادرا (Guadra)، آی‌بیتکام (ibitcome)، و انواع کیف پول های سخت افزاری مانند لجر نانواس و…

خرید ارز دیجیتال زی کش


برای این که بتوانید این ارز را تهیه کنید یا از سایت صرافی های داخلی می‌توانید اقدام کنید. در صورتی که دسترسی به این ارز از طریق سایت های داخلی مقدور نبود می‌توانید با استفاده از خرید بیت کوین و اتریوم و سپس تبدیل آن به زی کش این ارز را وارد کیف پول خود کنید.

لازم است بدانید. با توجه به شرایط تحریم ایران غالبا صرافی های داخلی در ارائه ارز ها در پلتفرم خود دچار مشکل هستند. با این حساب اگر صرافی زی کش برای ارائه در بستر خود داشت در ابتدا از اعتبار آن مطمئن و سپس ارز مورد نظر خود را تهیه کنید.

مطالب بیشتر:
دش چیست؟ و با چه هدفی به فضای مالی کریپتوکارنسی پاگذاشته است؟
تزوس (TEZOS) چیست؟/ بررسی عملکرد و روش های کارکرد آن
ارز دیجیتال چیا و ارتباط استخراج آن با کمیاب شدن هارد دیسک
فلو flow چیست؟چگونه میتوان بر روی فلو سرمایه گذاری کرد؟
هایپرلجر چیست؟ و چگونه اجرا می‌شود؟/بررسی مفهوم و نحوه اجرایی آن

 

نوشته های مشابه

5 1 رای
رتبه مقاله
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 نظرات
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را به اشتراک بگذاریدx