منتخب سردبیر

تجربه سرمایه گذاری که 60 هزار دلار را در یک معامله از دست داد

اشتباهات رایج در سرمایه گذاری ارز دیجیتال

در این مقاله از سایت جامع فیبودکس که بر گرفته از مطلبی از سایت هکرنون به تحریر درآمده است. در خصوص سرمایه گذاری به نام هلویس اسموتک صحبت خواهیم کرد. وی فردی است که در حوزه فناوری اطلاعات در یک شرکت مبتنی بر فعالیت های حوزه بلاک چین مشغول بوده است. وی با انجام فعالیت های مختلف به حالت تصادفی مبلغ 60 هزار دلار به دست می آورد. و متاسفانه وی در اقدام ناشیانه دارایی به دست آمده را از دست میدهد. درادامه به بررسی جزییات عملکرد این سرمایه گذار خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید تا در ادامه به نتایج مورد نظر دست یابیم.

آغاز سرمایه گذاری از زبان هلویس اسموتک


همه چیز به زمانی برمیگردد که تمام دارایی من 2000 دلار بود. من به جز این مبلغ و یک حساب توییتر هیچ دارایی دیگری نداشتم. در سال 2017 شبکه های اجتماعی در معرفی ارز های دیجیتال بسیار تلاش میکردند. من خودم یکی از افرادی بودم که در بستر این شبکه ها بیت کوین را شناختم. من نیز از این فرصت طلایی که برایم مهیا شده بود استفاده کردم و کار سرمایه گذاری را آغاز کردم.

متن زیر یکی از یادداشت های منتشر شده از سمت مک آفی که خود یک سرمایه گذار ارز دیجیتال بود است.

افراد زیادی هستند که در شرایط مختلف از من در خواست میکنم تا در مورد ارز های دیجیتال راهنماییشان کنم. باید بدانید که فعلا پرایویسی کوین ها را جدی بگیرید. آینده در دست ارز هایی مانند مونرو، ورج، زی کش و… است.

در ادامه

زمان دقیقی را برای شروع کار خود در فضای کریپتوکارنسی را خاطرم نیست. اما درست میدانم که من با 2 هزار دلار کارم را آغاز کردم و با بهره بردن از

تحلیل های سرمایه گذاران و برنامه معاملاتی دارایی خود را افزایش داد. تا جایی که رقم 60 هزار دلار را در والت خود مشاهده کردم. جالب است بدانید برای این حجم از تغییرات مالی معاملات زیادی انجام ندادم.

دو حرکت در زمان طلایی در مدت زمانی به اندازه 3 چهار ماه داریی من را متحول کرد. سرمایه گذاری من بر روی ارز ورج و ترون بود که در ابتدای سرمایه گذاری من این دارایی ها ارزشی کمتر از یک سنت داشتند.

با درگیر شدن این ارز ها با نوسانات، حجم تغییرات این دو کوین تا 30 برابر نرخ قبل خود رسید. در این زمان که بیشترین افزایش دارایی را تجربه کردم.

بدشانسی آوردم


تصمیم به فروش توکن های خود گرفتم و  در نهایت تمام دارایی خود را فروختم و تصمیم به خریداری اتر و سرمایه گذاری بر روی آن را گرفتم. در اواخر ژانویه سال 2018 بود. که این بار بدشانسی آوردم. و اتریوم بر خلاف پیش بینی من عمل کرد. این ارز سیکل منفی به خود گرفت و به حالت نزولی قیمت آن جریان پیدا کرد.

به دلیل این که من با دارایی کمی کارم را آغاز کرده بودم هم چنان مبلغ 24 هزار دلار به نظرم رقم بالایی بود. و همین موضوع طمع من را برای کسب دارایی بیشتر افزایش داد. و در این زمینه ناشیانه عمل کردم.

برگشت به گذشته و یاد آورری دارایی کم مالی ام برایم تحسین بر انگیز شده بود. و به نوعی به آن افتخار میکردم. چرا که این دارایی در زمانی کوتاه تبدیل به 60 هزار دلار شده بود. واین موضوع قلبا من را خوشحال میکرد. اما دیری نپایید که این سرمایه را از دست دادم . همین موضوع انگیزه ای شد تا با شما همکارانم در این حوزه مالی تجربه خود را به اشتراک بگذارم.

جمله ارزشمندی که از بسیار ی از سرمایه گذاران حوزه مالی به گوش هر تریدر فعالی میخورد. این است که:

بر روی حجمی از دارایی سرمایه گذاری مالی خود را آغاز کنید. که ظرفیت از دست دادن کامل آن را داشته باشید.

و  اشتباه من در  عملکردم عدم توجه به توصیه بالا بود!

برگشت به دوران بی پولی! تمام دارایی ام را باختم


با تغییر ارز به اتریوم بازار مطابق میل من پیش نرفت. و در آن موقع عده زیادی از افراد متخصص و غیر متخصص، در حال تحلیل بازار مطالب گوناگون منتشر میکردند. به نوعی میتوان این گونه عنوان کرد که شبکه مجازی با بمب باران اطلاعات درست و غلط رو به رو شده بود. که تشخیص دادن اطلاعات درست به کار دشواری تبدیل شده بود.

نظرات و تحلیل های گوناگونی را مطالعه کردم. و در نهایت تصمیم گرفتم که نسبت به اتریوم موضع فروش بگیرم. و با بیت کوین به راه معاملاتی خود ادامه دهم. تا بتوانم هم کسب در آمد کنم. و هم از کم شدن بیشتر دارایی ام جلوگیری کنم.

مشکل چه بود؟

تغییر موضع من از اتریوم به بیت کوین همزمان با دروه ای اتفاق افتاد که من به تازگی با  نوع جدیدی از معاملات به نام معاملات مارجین آشنا شده بودم. جذابیت های این نوع معاملات برای من بالا بود و در ذهنم قصد امتحان کردن ورود به این نوع معامله را رشد دادم.

این در حالی بود که با دید خوش بینانه بر روی توکن ICO نیز سرمایه گذاری کرده بودم. با تحقیقاتی که انجام داده بودم پیش بینی میشد که این توکن ها نیز رشد ارزشی فوق العاده ای را از خود نشان دهند. من در مورد فعالیت های مالی خود به صورت گسترده سعی میکردم که در تمامی بستر هایی که احتمال رشد خوبی را از خود نشان میدادند. سرمایه تزریق و شاهد رشد آنان باشم.

تحقیقات من در مورد معاملات اهرم هر روز بیشتر میشد. با این حال که این سبک از معامله شباهت بالایی با قمار داشت. اما دائما دارایی که در زمان خرید اتریوم از دست داده بودم به یادم می آمد. و به حالت وسوسه انگیزی ترغیب میدم تا پول از دست رفته را جبران کنم. همین موضوع تمایل من را به شرکت در مارجین افزایش داد تا ناگهان به خودم آمدم و دیدم که اثری از دارایی ام باقی نمانده و همه را باخته ام.

زندگی در واقعیت و اتمام رویا های هیجان انگیز


درک برگشت گذشته و تمام شدن رویای مالی برای من به شخصه سخت بود. و از دست رفتن دارایی ام میتوان گفت تا حدودی برایم گران تمام شد. این موضوع در تمام ابعاد زندگی من تاثیر گذاشت. و تا حد قابل توجهی ناراحت بودم. اما رخداد این اتفاق باعث شد کمی استراحت کنم. چون تا حد بالایی به استراحت بدون استرس نیاز داشتم. با این که مال باخته شده بودم. و این یعنی اتمام رویا های من، باید این گونه عنوان کنم که تصمیم گرفتم یک بار دیگر بر روی پروژه های بلاک چینی مالی متمرکز شوم. و با صرف زمان بیشتر درک بهتری از مفهوم بیت کوین و کارکرد رمز ارز ها برای خود ایجاد کنم.

با این حساب عملکرد من این گونه به پایان رسید که در ابتدا یک محقق بودم و در مدت کوتاهی یک تریدر و در نهایت مجددا بر روی بلاک چین تمرکز کرده  و کار خود را در این حوزه ادامه دادم. من دیگر معامله گر نیستم اما اطلاعات جالبی در خصوص این فناوری کسب. و میتوانم آن را به اشتراک بگذارم. تا خودم و دیگر همکاران سرمایه گذارم بتوانند از آنها استفاده کنند.

شاید در نظر خیلی از افراد من اشتباه خاصی را مرتکب نشدم. شاید هم بلعکس. من در ادامه به درس هایی که از این تجربه گرفته ام خواهم پرداخت:

نکات مهم سرمایه گذاری:

با ما همراه باشید تا در ادامه نکات مهمی که هلویس اسموتک برای سرمایه گذاران عنوان کرده را بررسی کنیم.

 

شاه کلید در اختیار هوش هیجانی است.


شرایط استرس زا و یا بحرانی در موقعیت های مالی به کرات برای هر سرمایه گذاری رخ خواهد داد. به جد میتوانم بگویم که سرمایه گذاری توانایی کنترل استرس و هیجانات خود را دارد میتواند در این بازار موفق عمل کند.

البته ناگفته نماند که این قابلیت اکتسابی است. و با تمرکز بر سطح آگاهی خود و واکنش منطقی هر فرد قابل بهبود است. این موضوع در زمان تصمیم گیری برای موضع گیری های مختلف بسیار مهم است.

در شرایط مالی  ترس و طمع دو احساسی است که به کرات بر سرمایه داران غالب میشود. شما برای اینکه بتوانید یک سرمایه گذار و یک تریدر موفق باشید باید بر این حالت خود قائق آیید. در آن صورت احتمال برد در شرایطی که بر خود مسلط اید بسیار بالا میرود.

کنترل بازار به دست شما نیست!


بازار ارز دیجیتال یک فضایی پر نوسان است. ارز ها و نرخ آن ها تا حد بالایی غیر قابل پیش بینی است. در یک فضای رقابتی برای ارز ها با یکدیگر و از طرفی عوامل متعددی که بر بازار این ارز ها تاثیر می گذارد. بسیار متفاوت و پیش بینی نشده است. همین موضوع میتواند اغلب اوقات تریدر ها را به اشتباه بیا‌ندازد. در این شرایط باید  Stop-loss را جدی بگیرید. و به آن اطمینان کنید.

معامله گران حوزه کریپتوکارنسی بسیار با تجربه هستند


دنیای کریپتو کارنسی دنیایی است. که به شدت با مفاهیم و الگو ها و ابزار های گوناگون پیش روی میکند. سرمایه داران این حوزه که دارایی های بالایی را دارند. تسلط بالایی در خواندن نمودار ها و و ابزار های در دسترسشان دارند. البته لازم است بدانید که هیچ معامله گری در فضای کریپتو وجود ندارد که افت مالی را تجربه نکرده باشد. اما مهارت آنان در جبران ضرر بالا است. و باعث ماندن آن ها در این فضای مالی میشود.

از همین رو تعداد زیادی از آن ها هستند که در فضای مجازی با به نمایش قرار دادن دارایی هایشان به سایرین احساس غرور میکنند. اما اینان تنها جامعه آماری کوچکی از کل سرمایه گذاران ارز دیجیتال هستند.

با تجربه ای که از سرمایه گذاری خود و کسب سود در این حوزه به دست آوردم. میتوانم بگویم که شانس در این بازار مالی موضوع جدی است. و برخی افراد از برخی دیگر قطعا خوش شانس ترند. من با مشاهده عده ای از سرمایه داران همواره این سوال در ذهنم نقش میبندد. که آیا واقعا مهارت دارد و خوش شانس است؟

در فضای کریپتوکارنسی دانش بیشتر برابر است با ثروت بیشتر

تسلط بر الگوریتم اجرایی هر دستگاه، مانند پلتفرم های ارز دیجیتال، مدل اجرایی صرافی ها و… میتواند تاثیر بالایی داشته باشد. من در زمان معاملاتی خود به کارمزد ها و میزان مبالغ دریافتی صرافی ها با یکدیگر توجهی نمیکردم. و در کل به نظرم اختلاف زیادی را با یکدیگر نداشتند. اما بعدا متوجه شدم که سرمایه گذاران موفق از کوچک ترین تا بزرگ ترین هزینه های خود را با آگاهی انجام میدهند. از همین رو تاثیر بالایی را در سود آوری برای خود رقم میزنند.

تا زمانی که راه رفتن بلد نیستید، دویدن باعث زمین خوردن شما خواهد شد!


سرعت”  ، “دقت”  ، “کارایی” این سه اساس کار رمز ارز های دیجیتال در رقابت با یکدیگر در این دنیای مالی است. با این حال عده زیادی از سرمایه داران بدون داشتن آگاهی و کسب اطلاعات کافی فعالیت خود را در این  فضا آغاز میکنند.

به نظر من هر سرمایه گذاری باید به الگوریتم ها و روند کارکرد ارز ها و در کل مفاهیم هر پروژه تسلط کافی را داشته باشد. شاید در ظاهر این اطلاعات کاربردی به نظر نرسد. اما به شدت لازم است. و در تشخیص سود آور بودن پروژه کمک شایانی به کاربر خواهد کرد.

من به شخصه در میان ارز ها تسلط بر بیت کوین و ساختار آن را توصیه میکنم. چون بیت کوین ارزی است که هدایت گر بازار است. تسلط بر بیت کوین حتی برای افرادی که بر روی بیت کوین سرمایه گذاری نکرده اند. مهم ، مهم ، و بسیار مهم خواهد بود.

مطالب بیشتر:
آشنایی با ارزدیجیتال اتریوم
معرفی ارز دیجیتال بایننس کوین
ارز دیجیتال کاردانو ADA چیست؟
ارز پولکادات Polkadot | معرفی ارز پولکادات به همراه کاربردهای آن
بازارساز خودکار چیست؟ و چه تاثیری در انجام تراکنش های ارزدیجیتال دارد؟

نوشته های مشابه

5 1 رای
رتبه مقاله
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 نظرات
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را به اشتراک بگذاریدx