استخراج

ماینر های ایرانی چقدر از استخراج بیت کوین سود کسب میکنند؟

درآمد ماینر های ایرانی+ مسائل و مشکلات

ماینر های ایرانی چقدر از استخراج بیت کوین سود کسب میکنند؟

همانطور که در مقاله ارزهای دیجیتال در ایران مطالعه کردید. ایران در حوزه رمزارز ها با قوانین سخت و روزافزون و موضع گیری های متفاوت این سوال را در ذهن فعالان ارز های دیجیتال ایجاد میکند که سرنوشت فعالان رمز ارز ها چگونه رقم میخورد. هم اکنون با وجود قوانین های متعدد درآمد ماینر ها چقدر است؟ و چقدر میتوان از استخراج بیت کوین کسب سود کرد؟

خیلی ساده بخواهیم توضیح دهیم در مورد ماینیگ باید گفت شما به ازای تحویل قدرت دستگاه ماینر خود تحت عنوان استخراج بیت کوین پاداش دریافت میکنید. در زمان گذشته که بیت کوین تازه پا به میدان فضای مالی گذاشته بود. قابلیت ماین کردن با کامپیوتر های ساده فراهم بود اما امروزه تنها با دستگاه آی سیک این کار قابلیت انجام را دارد.

شاید در ابتدا عملیات ماینینگ ساده به نظر برسد اما این طور نیست و تجهیزات و دشواری های خود را دارد. در ایتدا برگشت سرمایه ماینر ها برای عملیات ماینینگ اولین گزینه روی میز برای بررسی میزان درآمد ماینر ها است و این که این کار در ایران چقدر میتواند سودآور باشد، است. پس نمیتوان پولی که ماینر ها در عوض کارمزد خود دریافت میکنند را به دید سود به آن نگاه کرد.

چه عوامل تاثیر گذار در کسب سود ماینر ها:

برای اینکه سود حاصل از استخراج بیت کوین را ارزیابی کنیم بایستی عوامل موثر در آن را در مقایسه خود لحاظ کنیم تا به نتایج درست دست بابیم. که در ادامه به توضیح آن خواهیم پرداخت.

قدرت دستگاه:

یکی از عوامل مهم در سود آوری ماینر های قدرت دستگاه آنها است. برای ماینر ها در جهت استخراج بیت کوین استفاده از دستگاه آی سیک الزامی است. اما این دستگاه ها توان های پردازشی متفاوتی با یکدیگر دارند. که خود باعث تغییر سودآوری ماینر ها با دیگر همکاران است. هرچه توان پردازشی دستگاه بالا تر باشد سود دهی آن نیز بیشتر خواهد بود. قدرت دستگاه با واحد ترا هش بر ثانیه نمایش داده میشود.

هزینه برق :

یکی از عوامل موثر در سودآوری ماینر ها هزینه برق مصرفی برای دستگاه ها است. با در نظر گرفتن این فاکتور مهم و لحاظ کردن آن در محاسبات میتوان میزان سود ماینر را به دست آورد. درایران استفاده از برق های خانگی، صنعتی، کشاورزی و… ممنوع است.

اگر ماینری بنا به شرایطی سهمیه برق داشته باشد طبیعتا فاکتوری مثبت در سودآوری وی خواهد بود. از طرفی دستگاه مورد استفاده ماینرها نیز خود نکته قابل توجهی است. چرا که دستگاه های قدیمی تر مصرف برق بیشتری دارند. که در تعداد بیشتر و گسترده بودن کار تاثیر زیادی در هزینه های تحمیل شده برای استخراج کنندگان دارند. که خود شاید عاملی مبنی بر ضرر و زیان ماینر باشد.

قیمت ارز:

قیمت رمز ارز ها برای ماینر ها امری مهم محسوب میشود. توجه داشته باشید که وقتی نوسانات بازار زیاذ است. عده بسیاری سود و عده بسیاری ضرر میکنند. شاید تا به الان هرگاه حرف سود و ضرر به میان می آمد تنها تریدر ها در ذهن مان مجسم میشدند. اما نوسانات زیاد خود تاثیر بسزایی در فعالیت ماینر ها دارد.

زمانی که قیمت ها افت پیدا میکنند. تا سقف مشخصی ماین کردن برای ماینر ها به صرفه است. تصور کنید که وقتی ماینر ها درآمد خود را به بیت کوین دریافت میکنند. و نرخ ارزش این رمز ارز از حد خاصی پایین تر آمده باشد. این خود باعث ضرر ماینر ها میشود.

سختی کار:

هر ماینر پس از ماین کردن بیت کوین مورد نظر بایستی از قانون اثبات کار استفاده کند. پس از آن کارمزد تعیین شده به وی تعلق میگیرد. زمانی که برآورد شده تا یک بیت کوین استخراج شود چیزی حدود ده دقیقه میباشد. با این حساب تصور کنید که ماینری با قدرت و توان بیشتر به رقابت با سایر همکاران خود بپردازد. به این نحو که با سرعت عمل بالا تر و مدت زمان کوتاه تر به ماین کردن بپردازد. با لحاظ کردن سختی بیشتر برای استخراج به منظور کنترل این کوین محدود، عملیات سخت تر خواهد شد و قیمت بیت کوین در کنار نوسانات بالا پایین خواهد شد. در این وضعیت عده بسیای از ماینر ها ضرر خواهند کرد.

قوانین:

در رابطه با قوانین و سیاست های غلط و تاثیر گذار باید گفت تاثیر های بسیار و کوبنده بر عملکرد ماینر ها خواهد داشت.

تصمیمات ناگهانی مانند غیر قانونی اعلام کردن عملیات ماینینگ توسط دولت های مختلف اعلام جرم و یا قوانینی این چنین. ضبط دستگاه ها و پلمپ کارگاه های ماینینگ ، باعث ضرر ناگهانی بر سرمایه های ماینر ها خواهد شد.

در سال 1398 ده ها هزار دستگاه استخراج توسط پلیس ضبط شد. که خود خبر تکان دهنده ای بود. از طرفی با توجه به تحریم بودن ایران وارد شدن دستگاه های استخراج به ایران اکثرا به صورت قاچاق صورت گرفته و هیچ گارانتی در خصوص استحلاک و یا خرابی دستگاه به کاربران ارائه نمیشود. به نوعی میتوان گفت که خرید دستگاه استخراج هیچ گونه پشتیبانی از سمت شرکت سازنده ندارد.

نتیجه:

با مطالعه این عوامل و بررسی آنها مقرون به صرفه بودن عملیان استخراج برای ایرانی ها کمی پیچیده به نظر میرسد، علاوه بر آن باید به سایر هزینههای احتمالی مثل تغییر تعرفه ها، قوانین روز افزون ، خرید دستگاه های خنک کننده، هزینه های ناشی از برق و محل انجام ماینینگ، نحریم ها و مشکلات روز افزون آنها، خود عواملی مهم و قابل تاملی هستند که باید آنها را مد نظر قرار داد. با این حال اگر قصد انجام عملیات استخراج را دارید باید ابتدا به حل این مسائل بپردازید. چرا که هیچ مشکلی نیست که راه حلی نداشته باشد.

 

 

نوشته های مشابه

0 0 رای
رتبه مقاله
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 نظرات
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را به اشتراک بگذاریدx