صرافی

صرافی های ارز دیجیتال | معتبرترین صرافی های دنیا کدام اند؟

صرافی های ارز دیجیتال

اکسچنج   Exchange  یا صرافی ارز دیجیتال مکانی است که اشخاص در بستر آن می توانند ارزهای دیجیتال را خریداری کنند، با ارزهای دیگر یا پول ملی مبادله کنند و معاملات خود را انجام دهند.

صرافی ها می توانند به صورت سایت یا اپلیکیشن باشند. برای ثبت نام و ایجاد حساب کاربری در صرافی های ارزهای دیجیتال به حضور فیزیکی در آن محل نیاز ندارید. تمام روند کار و معاملات شما از طریق همان سایت یا اپلیکیشن انجام می پذیرد. در این مقاله به معرفی انواع صرافی ها ، نحوه کارکرد آنها و معتبرین ترین و مهم ترین صرافی های ارز دیجیتال می پردازیم.

روش کار صرافی های ارز دیجیتال

برای پاسخ به این سوال ایتدا باید بدانیم نوع صرافی چیست. زیرا نحوه عملکرد انواع صرافی ها با هم متفاوت است. اما در نهایت هدف صرافی ها مشخص است، خرید و فروش و مبادلات ارزهای دیجیتال.

صرافی ها به دو صورت کار می کنند:

  • شما به صورت مستقیم با صرافی معاملات خود را انجام می دهید.
  • صرافی هایی که به صورت مستقیم طرف معاملات شما نیستند، بلکه به عنوان واسطه ای بین خریدار و فروشنده ها هستند و از کارمزدی که دریافت می کنند هزینه های خود را تامین می کنند.

تعدادی از صرافی ها (بیشتر صرافی های ایرانی ) طرف اصلی معامله خود صرافی است. یعنی برای تهیه و خرید ارز دیجیتال آن را به صورت مستقیم از صرافی خریداری می کنید و برای فروش نیز ارز دیجیتال را به خود صرافی می فروشید. از تفاوت قیمت خرید و فروش درآمد صرافی تامین می شود.

از سویی دیگر برخی صرافی ها به صورت مستقیم طرف معامله شما نیستند، در حقیقت واسطه بین فروشندگان و خریداران می باشند و درصدی کمیسیون از هر معامله دریافت می کنند.روش کار بیشتر صرافی ها به صورت دوم است، اما در ایران بیشتر صرافی ها به صورت اول فعالیت می کنند یعنی خود صرافی طرف معامله است.

جفت ارز Currency Pair چیست؟

این اصطلاح در صرافی های ارزهای دیجیتال استفاده می شود. در صرافی ارز دیجیتال برای اینکه نشان دهند یک ارز دیجیتال می تواند به ارز دیجیتال دیگری تبدیل شود از جفت ارز استفاده می کنند.

برای نشان دادن جفت ارزها از این روش استفاده می کنند: نماد اختصاری ارز دیجیتال اول / نماد اختصاری ارز دیجیتال دوم

به عنوان مثال: BTC/USDT (تتر/بیت کوین)

البته برای تحلیل تکنیکال بازار نیز از این اصطلاح استفاده می کنند. برای مقایسه تغییرات قیمت از جفت ارز استفاده می شود.

انواع صرافی های ارز دیجیتال

به طور کلی صرافی های ارز دیجیتال دو نوع می باشند. البته این دسته بندی نسبی است و می توانیم از لحاظ های دیگر نیز صرافی ها را دسته بندی کنیم.

  • نوع اول : صرافی های متمرکز
  • نوع دوم : صرافی های غیر متمرکز

صرافی متمرکز

نحوه کار صرافی متمرکز از اسم آن مشخص است، یعنی این صرافی ها توسط سازمان یا نهادی خاص اداره می شود. همچنین کنترل صرافی و دارایی های آن در دست چند شخص یا شرکت یا نهادی خاص می باشد.

اکثر صرافی های بزرگ و مهم مانند بایننس، هوبی، کوین بیس، کراکن، بیتفینکس و… در دسته صرافی های متمرکز قرار می گیرند.

در صرافی های متمرکز کنترل کامل دارایی های دیجیتالی کاربران در دست صرافی است. دارایی های فرد در کیف پول صرافی ها ذخیره و نگهداری می شود، تنها عدد و رقم موجودی در حساب ها لحاظ می شود.

یکی از ضعف هایی که به این صرافی ها نسبت داده می شود این مورد است که تحت نظر نهاد یا سازمانی خاص هستند. زیرا این مورد کاملا برخلاف ذات اصلی ارزهای دیجیتال است. همانگونه که می دانیم یکی از ویژگی های اصلی ارزهای دیجیتال این است که تحت کنترل و نظارت هیچ دولت یا سازمان و ارگانی نیستند.

این نقطه ضعف در کشورهایی که تحریم هستند بیشتر مشکل ساز می شود. مانند ایران، زیرا با ایجاد تحریم ها حساب های کاربران در خطر مسدود شدن قرار می گیرد.

صرافی های غیر متمرکز

صرافی های غیر متمرکز نوع جدیدی از Exchange ها می باشند. نقطه تمایز صرافی های متمرکز و غیرمتمرکز نحوه کنترل و مدیریت آنها می باشد. در صرافی های غیر متمرکز هیچ کنترل و نظارتی از سمت نهاد یا سازمانی خاص رو صرافی نیست.

بلاک چین ها و قراردادهای هوشمند در این صرافی ها نقشی اساسی دارند. به این صورت که بعد از ورود فرد به صرافی دیجیتال، کیف پول او به صرافی متصل می شود، سپس به طور مستقیم از کیف پول ارز دیجیتال به یک قرارداد هوشمند ارسال می شود تا معدله انجام شود.

بعد از انجام معامله، از همان قرارداد هوشمند ارز جدید مورد نظر را دریافت می کند.یونی سواپ Uniswap بزرگترین صرافی غیر متمرکز بازار ارزهای دیجیتال است.

اگرچه صرافی های غیرمتمرکز نسبت به صرافی های متمرکز مزیت های بیشتری دارند، اما هنوز بستر لازم برای جایگزینی آنها به جای صرافی های متمرکز وجود ندارد.

صرافی های غیرمتمرکز از زیرساخت های مبتنی بر بستر بلاک چین استفاده می کنند، مقیاس پذیری بلاک چین ها تاثیر زیادی در عملکرد صحیح آنها دارد. به طور مثال صرافی Uniswap از شبکه بلاک چین اتریوم استفاده می کند. در ابتدای سال 2021 کارمزد هر معامله در این صرافی به بالای 40 دلار رسید. زیرا شبکه بلاک چین اتریوم در این زمان شلوغ بود و این صرافی بر روی این شبکه تراکنش های خود را انجام می داد. در حال حاضر امکان اتصال بین بلاک چین های متفاوت کاری بسیار دشوار است و  در صرافی ها انجام نمی شود.

صرافی های همتا به همتا Peer to Peer

در صرافی های همتا به همتا دو فرد فروشنده و خریدار به صورت مستقیم با هم در ارتباط اند.

با مثالی این نوع صرافی را برای شما توضیح می دهیم. سایت آگهی دیوار را در نظر بگیرید، کاربر (چه فروشنده چه خریدار) آگهی خود را در سایت قرار داده و افراد بنا به نیاز خود خدمات یا کالا را انتخاب می کنند و با فرد آگهی دهنده ارتباط برقرار می کنند. سایت نیز به عنوان واسطه ای بین خریداران و فروشندگان هزینه ای را برای ثبت آگهی دریافت می کند و درآمد اصلی آنها نیز از این راه به دست می آید.

سیستم صرافی های همتا به همتا نیز اینگونه است. یعنی سایت صرافی فقط به عنوان واسطه ای برای درج آگهی های خرید و فروش ارزهای دیجیتال می باشد.

برای پیشگیری از کلاه برداری های احتمالی، صرافی ها امکان قفل کردن دارایی ها را تا هنگام تائید مشتری ایجاد کرده اند. یعنی تا هنگامی که کاربر آن تراکنش را تائید نکند دارایی او محفوظ می ماند و معامله انجام نمی شود.

در صرافی های همتا به همتا به معامله گران نسبت به فعالیت و تعداد معاملات و عملکردشان امتیاز داده می شود، و کسانی که امتیاز بالاتری دارند همیشه بالاتر از بقیه نمایش داده می شوند.

صرافی های همتا به همتا مزایای خاص خود را دارند. یکی از این مزیت ها این است که معامله گران از سراسر دنیا در این پلتفرم هستند و روش های پرداخت خود را دارند.

بزرگترین صرافی همتا به همتا، صرافی  Localbitcoins.comمی باشد. به دلیل تحریم ها ایران از فهرست تحت پوشش این صرافی حذف شده است. صرافی بزرگ و معروف بایننس Binance نیز مدتی است به صورت محدود امکان انجام معادلات همتا به همتا را فراهم کرده است.

سایت های تبادل سریع و آنی

برخی سایت ها و  برنامه های تحت وب امکان تبدیل آنی و فوری ارزهای دیجیتال را به یکدیگر ایجاد کرده اند.

کاربر مشخص می کند چه ارزی را در اختیار دارد و قصد دارد آن را با چه ارزی مبادله کند، انجام بقیه کارها به عهده آن پلتفرم است.

پلتفرم های مبادله فوری مانند چنجلی Changelly  و شیپ شیفت Shapeshift  به صرافی های بزرگ متصل هستند. هنگامی که کاربر درخواست تبادل می کند، این پلتفرم ها به صورت خودکار بهترین قیمت را در صرافی ها پیدا می کنند.

سپس از سمت  کاربر تبادل و مبادله را انجام می دهند. کارمزدی که از انجام این مبادله دریافت می کنند، هزینه های آنها را تامین می کند.

صرافی های مشتقه FTX

بعضی صرافی های ارز دیجیتال امکان انجام معامله های قراردادهای آتی Futures و اختیاری Options برای ارزهای دیجیتال وجود دارد.

قراردادهای آتی بین دو نفر منعقد می شود. در طی این قراردادها یک دارایی مشخص در زمانی معین در آینده و با قیمتی معلوم و مشخص خرید یا فروش می شود.

قراردادهای اختیار به فرد معامله گر این حق را می دهد یک دارایی را با قیمت و نرخ از پیش تعیین شده در تاریخی مشخص بفروشد یا خریداری کند.

مفهوم معامله های قراردادهای آتی و اختیاری با معامله های معمولی متفاوت است، اما در اصل انجام معاملات مانند معامله های معمولی می باشند. با این تفاوت که این امکان وجود دارد شما از صرافی پول قرض بگیرید ( اهرم Leverage) و معاملات خود را با چندین برابر سرمایه خود انجام دهید.

یکی دیگر از مزایای صرافی های FTX این است که شما می توانید با ایجاد کردن موقعیت فروش Short از کاهش قیمت ها نیز سود ببرید، اما در بازارهای معمولی می توانید فقط از افزایش قیمت ها سود کنید.

صرافی بزرگ و معتبر بایننس Binance از معاملات FTX پشتیبانی می کنند. بهتر است با تجربه کافی در این معامله ها شرکت کنید یا از افراد خبره کمک بگیرید. زیرا ممکن است کاربران تازه کار به دلیل عدم اطلاعات کافی دارایی و سرمایه خود را از دست بدهند.

صرافی های ارز دیجیتال ایران

با توجه به اینکه ایران در تحریم های مختلفی قرار دارد، ممکن است در ارتباط مستقیم با سایت های صرافی های معتبر و بزرگ دچار مشکل شوید. بهترین انتخاب برای افراد ایرانی استفاده از سایت های صرافی ایرانی است.

در این صرافی ها به راحتی با پول رایج کشور (ریال) و بدون نیاز به تبدیل آن می توانید ارزهای دیجیتال خریداری کنید یا ارزهای خود را مبادله کنید یا آنها را بفروشید.

حالا این سوال پیش می آید چگونه صرافی معتبر ایرانی را پیدا کنیم؟ با توجه کردن به چند نکته می تونید انتخاب درستی انجام دهید:

  • مقایسه قیمت ها : می توانید با بررسی قیمت های صرافی های مختلف، مناسب ترین قیمت خرید یا فروش را انتخاب کنید. البته توجه داشته باشید قیمت کمتر ممکن است تله ای برای جذب شما و شروع کلاه برداری باشد.

 

  • ظاهر و کیفیت سایت : مطمئنا سایت های معتبر زمان زیادی را برای طراحی سایت خود صرف کرده اند. همچنین تعداد بازدیدکنندگان و رتبه الکسای سایت Alexa نیز از نکاتی است که باید به آن توجه داشته باشید.

 

  • پشتیبانی سایت: قبل از انجام کار، با پشتیبانی تماس بگیرید و سوالاتی را از آنها بپرسید. اگر تیمی حرفه ای و کاربلد پاسخ گوی شما بودند می توانید به آن سایت و تیم پاسخ گو اطمینان کنید.

 

  • بررسی درباره ما سایت : تمام سایت های معتبر باید توضیحات مشخص و واضح در مورد خود ارائه داده باشند. همچنین اطلاعات تماس و آدرس خود را در سایت قرار داده باشند.

 

  • شبکه های اجتماعی : لینکدین، توییتر، اینستاگرام و… شبکه های اجتماعی هستند که مخاطبین زیادی دارند. با بررسی شبکه های اجتماعی آن سایت و نظرات مخاطبین می توانید به شناخت نسبی دست پیدا کنید.

 

  • تحقیقات و کمک گرفتن از افراد حرفه ای : اگر افرادی را می شناسید که در این حوزه فعالیت می کنند می توانید از آنها کمک بگیرید و سایت های صرافی معتبر را به شما معرفی کنند.

 

معتبرترین و مهم ترین صرافی های ارزهای دیجیتال دنیا:

صرافی های ارز دیجیتال معتبر دنیا روزانه حجم زیادی از معادلات ارزهای دیجیتال را انجام می دهند. این صرافی ها از بیشتر ارزهای دیجیتال پشتیبانی می کنند. شما با خیالی آسوده می توانید دارایی های خود را به این صرافی ها بسپارید و مبادلات خود را انجام دهید.

10 صرافی بزرگ و معتبر دنیا بر اساس حجم معاملات عبارتند از :

صرافی های ارز دیجیتال

 

0 0 رای
رتبه مقاله
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 نظرات
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را به اشتراک بگذاریدx