Collateralized Stablecoin

Collateralized Stablecoin چیست؟

Stablecoin یک دارایی دیجیتالی است که بر روی بلاک چین ساخته شده است و برای حفظ قیمت در قیمت تعیین شده، اغلب 1 دلار، طراحی شده است. به منظور حفظ استفاده و مشروعیت خود به عنوان یک روش پرداخت، آنها باید پشتوانه‌ای در پول نقد، ارز دیجیتال یا توکن‌های زنجیره‌ای داشته باشند که بتوان آن‌ها را بازخرید یا مبادله کرد. به این پشتوانه Collateral می گویند.

Collateralized Stablecoin یک Stablecoin است که به طور کامل یا تقریباً توسط Collateral نگهداری شده در یک ذخیره پشتیبانی می شود. نمونه های قابل توجه از Stablecoin های کاملاً Collateral شده شامل USDT، USDC و DAI است. این وثیقه برای ارائه فرصتی به دارندگان توکن برای بازخرید توکن ها به دلار آمریکا یا سایر دارایی ها استفاده می شود که می تواند در دنیای واقعی استفاده شود.

Collateral ای که به این Stablecoin ها متعهد می شود می تواند بین پول نقد، اوراق تجاری، خرید اوراق قرضه و موارد دیگر متفاوت باشد. خود وثیقه اغلب می تواند برای اهداف سرمایه گذاری بیشتر برای بهبود کارایی سرمایه استفاده شود. Stablecoin هایی که Collateral خود را به طور کامل به دارایی های زنجیره ای مانند Crypto و نه اوراق قرضه یا کاغذ مالی سنتی متعهد می کنند، اغلب به عنوان «Decentralized Stablecoins» نامیده می شوند.

یکی از محدودیت‌های Collateralized Stablecoin این واقعیت است که برای مشروعیت و اعتماد به چنین مقادیر زیادی سرمایه نیاز دارند و توانایی آنها برای پایدار ماندن به Collateral اصلی بستگی دارد. این به این معنی است که بسیاری از Collateralized Stablecoin نیاز به Collateralization بیش از حد دارند تا بتوان نوسانات ارزش را جذب کرد. این با Algorithmic Stablecoin (به عنوان مثال: FRAX، ESD، و غیره) که از قراردادهای هوشمند برای پاسخگویی به عرضه و تقاضا با خرید، فروش و یا سوزاندن توکن ها برای حفظ یک میخ استفاده می کنند، متفاوت است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا