منتخب سردبیر

چرا سرمایه گذاران در بازار های سرمایه مثل ارز دیجیتال شکست می‌خورند؟

دلایل شکست سرمایه گذاران در بازار های مالی

“کریپتوکارنسی بازار مالی پر سود!” با این که این جمله به کرات به گوش طرفداران بازار مالی خورده است. اما چرا در این فضا عده زیادی با شکست مواجه می‌شوند؟ آنان چه باید ها و نباید هایی را رعایت نکرده اند که از این بازار پر سود به حالت ورشکسته خارج می‌شوند؟ به طور کلی چه دلایلی باعث ضرر معامله گران می‌شود؟ با استناد به مقاله منتشر شده از سایت tradeciety.com در ادامه به بررسی جزییات آن خواهیم پرداخت.

برنامه ریزی مالی

اولین موضوعی که باید به آن توجه کرد برنامه ریزی مالی است. پس از اینکه افراد تصمیم می‌گیرند. که وارد فضای مالی شوند. باید درباره معاملاتشان برنامه ریزی کرده باشند. بازار ارزهای دیجیتال یک بازار مالی است. قبل از هر تصمیمی برنامه ریزی مالی را می طلبد. که به واسطه ی آن برنامه بتوان در عملکرد سرمایه گذار یک نظم معاملاتی را ایجاد کرد.

این موضوعی است که در نظر عده زیادی از افراد که قصد شروع خرید و فروش را دارند. کوچک و غیر مهم شمرده میشود. اما باید بدانید که یک برنامه معاملاتی خوب در عملکرد سرمایه گذار تاثیر بسزایی میگذارد. و او را تا حد زیادی از تصمیم گیری های احساسی دور خواهد کرد. برنامه معاملاتی مانند یک نقشه برای سفر است. که اگر وجود نداشته باشد به این معنا است که سرمایه گذار خواسته ی خود را از این بازار مالی مشخص نکرده است.

نواقص زیاد در برنامه معاملاتی


در بازار مالی عدم وجود برنامه معاملاتی به شبیه سپردن دارایی به دست آب است. و چون با نوسانات و درگیری های زیاد فضای مالی کریپتو کارنسی با سرعت بالایی سرمایه را به صفر میرساند. عده ای از سرمایه گذاران با ارائه برنامه معاملاتی ناقص به پیشبرد اهدافشان در این فضای مالی میپردازند.

باید بگوییم که برنامه معاملاتی ناقص به منزله نقشه راه غلط میماند. و شما را به مقصد نخواهد رساند. هرچقدر که ارائه یک نظم در معامله مهم و تاثیر گذار در سوددهی است. برنامه اشتباه و یا ناقص به همان میزان در عدم سوددهی و یا برخورد با زیان تاثیر گذار است.

مشخصات یک برنامه معاملاتی درست

برای ارائه یک برنامه معاملاتی دقیق نیاز به دریافت دیتا های مورد نیاز یک سرمایه گذار برای سرمایه گذاری یا انجام معاملات داریم. این اطلاعات میتوتند موارد زیر را شامل شود:

  • تعیین زمان،برای ورود به بازار مالی
  • تعیین حد ضرر Stop-loss برای زمان نزون بازار و تعیین حد سرمایه برای STOP معامله
  • تعیین نرخ ریسک معاملاتی و مشخص کردن اهداف خرید و فروش در دامنه ریسک تعیین شده
  • تعیین احساسات معاملاتی در برخورد با نوسانات بزرگ
  • آنالیز معاملات همبسته و تعیین هدف برای برخورد با آنان
  • تعیین موضع درخصوص دارایی های وابسته و عومل موثر بر آن ها
  • و…

فاکتور های بیشتری در یک برنامه باید لحاظ شود. باید بدانید که توجه به هرکدام از آن ها و تعیین موضع برای هریک، قبل از برخورد با موانع در این بازار مالی میتواند توانایی شما را در مدیریت مالی و مدیریت احساسی‌تان بالا ببرد. علاوه بر آن تاثیر مثبت این برنامه بر روی اعتماد به نفس شما باعث میشود که  از تصمیمات خود در فضای پر ریسک ارز های دیجیتال پشیمان نشوید.

مطالب مرتبط:
تعیین حد ضرر Stop Loss چیست؟ در چه مواقعی استفاده میشود
برنامه معاملاتی Trading plan چیست؟ ارائه ابزار مورد نیاز برای برنامه ریزی مالی
تحلیل احساسات چیست؟ روش عملکرد آن در بازار ارزدیجیتال

مدیریت ریسک غلط


سیستم مالی کریپتوکارنسی فضایی پر نوسان است. و یک تریدر با هر بار تصمیم به خرید یا فروش وارد یک ریسک معاملاتی میشود. ریسک بر سر مقدار دارایی موضوعی نیست که سرمایه گذار در لحظه در مورد آن تصمیمم بگیرد. و باید مدیریتی در این خصوص ارائه کند تا سرمایه خود را از دست ندهد.

در اینجا منظورمان این نیست که هر سرمایه گذاری که در این بازار ضرر کرد مال باخته است. بلکه بر این موضوع موکدایم که بخشی از دارایی از قبل تعیین شده را به این کار اختصاص دهند. و تصمیمات مالی را مدیریت کنند. دارایی شما باید در این فضا رفته رفته رشد کند. و این خود به تنهایی مدیریت مالی خوی را می‌طلبد.

توقعات بالای مالی


درک درست از بازار و مفاهیم میتواند بر توقعات و در نهایت در تصمیمات یک سرمایه گذار موثر باشد. عده بی شماری از افراد به هدف یک شبه پولدار شدن با توقعات روز افزون به این فضای مالی پا میگذارند. درک درست از مفهوم “معاملات سودآور” خود کمک شایانی به انجام فعالیت های معاملاتی خواهد کرد.

کسب یک درصد سود از یک معامله  و یا صد در صد سود از هر معامله؟ 

توقع سرمایه گذاران مبتدی از بازار به دست آوردن سود صد درصدی است. و این توقع در اغلب موارد بر روی تصمیمات آنان تاثیر گذاشته و آن ها را به ضرر میرساند. یا مدیریت کردن سطح توقعات و حذف ایده های نادرست برای چند برابر کردن دارایی میتوانید عمر بیشتری را در این فضا برای دارایی خود رقم بزنید.

ذهنیت کوتاه مدت


اگر قصد دراید که در مدت زمان طولانی به سود دست پیداکنید. باید در ابتدا ذهنیت کوتاه مدت را از بین ببرید . تا بتوانید برای مدتی به اندازه چند دهه یک معامله گر باشید. و در یک فضای مالی فعال باشید.

یک گام بزرگ، یک حرکت ریسکی در مدت زمان کوتاه و دست پیدا کردن به سود 200 درصدی از تفکرات اشتباهی ات که سرمایه گذاران مبتدی در ذهن خود دارند. و باعث میشود که آن ها اقداماتی عجیب و غریب انجام دهند.

اگر بتوانید مقاوم باشید و از حواشی و تبلیغات فریبنده اینترنتی در خصوص قمارکردن با داراییتان، خود را دور کنید. این اجازه را به خود داده اید که در حالتی امن و با برنامه ریزی به حالت آهسته و پیوسته معامله کنید.  با متمرکز شدن بر برنامه و ابزار های در دسترس کنترل جریان بازار حرفه ای تر عمل کرده و نیاز ثبت معامله به صورت هر روز و عجولانه را در خود از بین خواهید برد.

دارایی کم و سرمایه گذاری اندک


اخبار پی در پی حاکی از تریلیونر های حوزه ارز های دیجیتال، بازارگرمی ها و تبلیغات عوام فریبانه همه باعث ایجاد تصوری اشتباه در افراد میشوند. تزریق دارایی کم و در پی آن تبدیل آن به میلیارد ها دلار پول در مدت زمان کوتاه یک اشتباه است. این ایده تا کنون برای هیچ کس جواب نداده و رویایی بیش نیست.

ورود به بازار سرمایه با سرمایه کم اشتباه نیست اگر رویا های فریبنده را فراموش کنید. کسب سود در کوتاه مدت از دارایی کم امری غیر ممکن است. پس با یک برنامه معاملاتی درست و طولانی مدت در خصوص مدیریت دارایی خود به درستی به آن در این فضا جهت دهید تا به درآمد برسید و از آن کسب سود کنید.

صبر و حوصله پیشه کنید. و به یاد داشته باشید که با ایجاد سوابق معاملاتی درست در کارنامه عملکردتان هر روز حرفه ای تر عمل کرده و در آینده به سوددهی مطلوب دست پیدا خواهید کرد.

عدم تحلیل اشتباهات


هر سرمایه گذار با یک استدلال تصمیم به ورود و یا خروج از یک معامله را میگیرد. این تصمیمات هر کدام بر گرفته از یک استدالال است. که برای تریدر در ابتدا منطقی بوده و او را مجاب به انجام حرکت در این بازی کرده است. تحلیل و بررسی اقدامات بخصوص اشتباهات میتواند مهم ترین ضعف های یک سرمایه گذار را به وی گوشزد کند. همین طور بررسی آن ها به سرمایه گذار کمک میکند که در ادامه مسیر اشتباهات سابق را تکرار نکند. و خود را متحمل ضرر های بزرگ نکند.

نوسانات پی در پی، تاثیر نهنگ ها، اخبار و… عواملی غیر قابل انکار برای سرمایه گذاران است که به کرات دیده شده باعث ضرر بسیاری از سرمایه گذاران حوزه ارزدیجیتال شده است. اما همیشه علت ضرر نوسانات نیست.و بسیاری از آن ها به خود سرمایه گذار برمیگردد. تصمیمات احساسی و غیر منتظره میتواند از انواع آن باشد.

تغییر پی در پی برنامه معاملاتی


در ابتدا به ضرورت برنامه معاملاتی اشاره کردیم و در ادامه به برنامه معاملاتی ناقص پرداختیم. در این بخش در خصوص تغییرات برنامه معاملاتی باید این چنین عنوان کنیم که برنامه معاملاتی باید دارای یک چارچوب اصلی باشد و تغییرات باید درون این چارچوب صورت گیرد. تغییر در برنامه نباید نظم معاملاتی شما را درهم بشکند. تغییرات پی در پی و انجام معاملات آمیخته با احساسات به سرعت معامله گران را وارد ضرر کرده و خیلی سریع آن ها را از دور خارج میکند.

باکنترل الگو های معاملاتی افراد خبره در این زمینه و کمک از سایت های معتبر، میتوانید تا حدود زیادی خود را از درگیرشدن با این چالش دور کنید.

درنهایت

دلایل زیادی میتواند باعث شکست یک سرمایه گذار در بازار مالی شود. وجود یک برنامه برای انجام معاملات در چارچوب آن برای سرمایه گذار ضروری بوده. یک برنامه معاملاتی کامل باید در بردارنده تمامی فاکتور های مورد نیاز سرمایه گذار برای سرمایه گذاری یا خرید و فروش باشد.

محتویات این برنامه شبیه به چمدانی می‌ماند که درون آن وسایل مورد نیاز یک شخص برای یک سفر جمع آوری شده است. نداشتن برنامه معاملاتی مانند خالی بودن یک چمدان است. و وجود برنامه معاملاتی نادرست شبیه به پربودن این چمدان است. اما با ابزار و وسایل ناکارآمد! که در هر دو حالت وجود این چمدان کمکی به مسافر در طول سفر نخواهد کرد.

مدیریت دارایی، تحلیل رفتاری، کنترل احساسات از مهم ترین عواملی است که ظاهرا ساده به نظر می رسند اما عده زیادی از افراد به آن توجه نمی‌کنند. همین موضوع میتواند عامل شکست افراد در این بازار مالی شود.

مطالب بیشتر:


استخر نقدینگی چیست و چگونه به انجام تراکنش های ارزدیجیتال کمک میکند؟
تاثیر عرضه و تقاضا در بازار ارز های دیجیتال/بررسی دارایی ضد تورمی
 همه چیز درمورد ارز دیجیتال سیفمون Safemoon/بررسی عملکرد
بازارساز خودکار چیست؟ و چه تاثیری در انجام تراکنش های ارزدیجیتال دارد؟
ردپای بانک های بزرگ دنیا در سرمایه گذاری بر روی ارز های دیجیتال

نوشته های مشابه

0 0 رای
رتبه مقاله
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 نظرات
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را به اشتراک بگذاریدx