منتخب سردبیر

برنامه معاملاتی Trading plan چیست؟ ارائه ابزار مورد نیاز برای برنامه ریزی مالی

برنامه معاملاتی Trading plan

اگر به عنوان یک معامله کننده قصد ورود به بازار رمز ارز ها را دارید. باید بدانید که بدون وجود یک برنامه معاملاتی موفق نخواهید شد. و اگر یک تریدر هستید پس قطعا یک برنامه معاملاتی خوب برای خودتان چیده اید! در این مقاله به بررسی بیشتر این موضوع میپردازیم.

اخبار پر سرو صدایی در حوزه رمز ارز ها به گوش میخورد. عده زیادی از طریق این بازار به درآمد های کلانی رسیده اند. بر همین اساس همه روزه افراد زیادی هستند که تصمیم میگیرند، با صرف بخشی از سرمایه اشان به این مجموعه بپیوندند.

اما به این سادگی ها هم نیست. در دنیای پر رقابت رمزارز ها حفظ سرمایه از کسب سود  با ارزش تر و بسیار مهم تر است.

فرض کنید به جایی می‌خواهید بروید، تا زمانی که مقصد معلوم نباشد، تنها با حرکت کردن به جایی نخواهید رسید. در بازار های مالی باید با نقشه راه پیش بروید، تا بتوانید در این فضا بمانید و به سود برسید.

چارچوب یک برنامه معاملاتی به چه صورت است؟

 

به طور کلی زنجیره ای متصل بهم برای ایجاد یک برنامه معاملاتی وجود دارد. در ابتدا باید بدانید که چه میخواهید و با چه استراتژی قصد رسیدن به هدف خود را دارید. اطلاع از میزان مهارتتان در پاسخ این سوال تاثیر گذار خواهد بود. پس از آن اطلاعات عمومی و تخصصی  شما از بازار است، که شما را به پاسخ نزدیک تر میکند. با لحاظ حالت های مختلف از نوسانات بازار استراتژی مورد نظرتان را طراحی کنید. و سپس به آزمایش آن با ریسک های پایین بپردازید.

هدف از ایجاد تریدینگ پلن و یا برنامه معاملاتی کنترل احساسات و رفتار های هیجانی است.

برای ایجاد یک برنامه معاملاتی به چه ابزاری نیاز داریم؟

 

آرامش فکری:

دنیای رمز ارز ها دنیایی است که با استراتژی های مختلف گره خورده است. همان طور که میدانید فضای مالی مانند بازی شترنج میماند. تصمیماتی که در این فضا میگیرید گاها جبران پذیر و یا برعکس جبران ناپذیر خواهد بود. یک تصمیم هوشمندان شما را به سود و یک تصمیم احساسی شما را به ضرر میرساند. پس با این حساب آرامش فکری در این حوزه مهم است. و اگر شرایطی بر شما حاکم شد که قدرت تصمیم گیری نداشتید. بهتراست خودتان را از فضای مالی که وابسته به تصمیمات شماست دور کنید. با مطالعه کتاب روان شناسی معامله گری  Brett Steenbarger میتوانید اطلاعات بیشتری را  در این خصوص کسب کنید.

 

تحقیق و پژوهش:

غفلت از تحقیق و پژوهش خود اشتباهی بزرگ محسوب میشود. افرادی که اطلاعات خود را در حوزه کاری خود به روز نگه میدارند. میتوان گفت برگ برنده را در دستان خود گرفته اند. اطلاع از جدید ترین اخبار خود به تصمیم گیری ها کمک بسزایی خواهد کرد همچنین کنجکاوی در خصوص جدیدترین ابزار ها باعث سهولت تحلیل ها خواهد شد.

با تحقیق و پژوهش میتوان نگاهی به تجربیات تریدر های موفق و نا موفق داشت. و از سیاست های آنان الگو برداری کرد.

با قدرت دانش و استفاده از ابزاری به نام “آگاهی” تا حدود زیادی موفقیت خود را ضمانت کرده اید.

 

تعیین هدف:

با تعیین هدف به نوعی تکلیف خود را از خواسته تان از فضای کریپتوکارنسی مشخص میکنید. این خود برای هر تریدر میتواند بسیار کمک کننده باشد. مشخص کردن هدف به سه عامل مهم بستگی دارد

  • نسبت ریسک پذیری
  • هدف مالی
  • سطح سود

با آنالیز کردن این سه مورد میتوانید هدف خود را از بازار مال تان مشخص کنید. و در همان چارچوب برنامه معاملاتی خود را مشخص کنید.

حد ضرر:

در فضای کریپتوکارنسی نوسانات بالاست. اگر یک تریدر ادعا کند که در این بازار هیچ گاه ضرر نکرده احتمالا هیچ معامله ای را انجام نداده است.  ضرر جزو لاینفک معاملات است. تریدر های معروف هم ضرر میکنند. اما آنان خیلی خوب ضررهایشان را جبران میکنند.

حال سوال اینجاست که تا چه حد ضرر کنیم؟ باید برای ضرر هایتان نیز برنامه داشته باشید. مشخص کردن حد ضرر بر اساس سقف توان مالی سرمایه گذاریتان و ریسک پذیری مشخص خواهد شد.  از طرفی الگو برداری از تریدر های موفق در این زمینه نیز میتواند کمک کننده باشد.

گزارش کار: نتیجه برایند ماعملاتی ات مهمه- در ورود و خروجت تاثیر داره

ارائه گزارش کار:

با ثبت استراتژی ها و رقم سود و ضررتان میتوانید در تصمیمات و برنامه ریزی هایتان موثر باشید. ارائه گزارش کار از عملکرد خودتان ابزاری است که به وسیله آن میتوانید خود را به چالش کشیده و نقاط ضعف و قوت خود را ارزیابی کنید. این خود نشان دهنده برایند معاملاتی شما خواهد بود.

کنترل احساسات:

در معاملات احساسات به کرات بر انسان چیره میشوند. ترس، طمع و… از حالاتی است که باعث اخذ تصمیمات اشتباه بر پایه احساسات میشود. با مهار کردن احساسات با استفاده از ابزاری مثل دانش و… میتوانید خود را پیرور در میدان تصور کنید.

این مقاله با هدف اهمیت برنامه معاملاتی و ارائه راهکار های موثر به شما ارائه شد. برای کسب اطلاعات بیشتر به سایت جامع فیبودکس رجوع کنید

0 0 رای
رتبه مقاله
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 نظرات
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را به اشتراک بگذاریدx