مفاهیم پایه

بازارساز خودکار چیست؟ و چه تاثیری در انجام تراکنش های ارزدیجیتال دارد؟

بازارساز خودکار چیست و چگونه کار میکند؟/همه چیز در مورد بازارساز خودکار

بازارساز خودکار چیست؟ نحوه عملکرد صرافی های غیرمتمرکز به چه صورت است؟

ارز های دیجیتال در مقایسه با سایر ارز های رایج که تا کنون در دست مردم به گردش بود. یک تفاوت مهم و اساسی در انجام تراکنش ها دارد. آن هم غیر متمرکز بودن آن ها است.

نحوه انجام معاملات و نقل و انتقالات مالی در بستر های متمرکز به روشنی مشخص است. برای انجام تراکنش های مالی در فضای متمرکز نیاز به یک نهاد میانجی به نام بانک یا صرافی متمرکز وجود دارد. که دارندگان مال، با مراجعه به آن جا بتوانند تراکنش های خود را در آن بستر به انجام برسانند.

با این حال نحوه کار صرافی های متمرکز به صورت order book است. همان طور که میدانید در پلتفرم های های متمرکز دسترسی به اموال برای نهاد های وابسته به سادگی میسر است. پس هر صرافی برای اتجام تراکنش ها، با ثبت هر تراکنش بر روی دفتر سفارشات و در نهایت با تطبیق دادن آن ها، ارتباط میان خریدار و فروشنده را برقرار می‌کنند. و در نهایت عملیات خرید و فروش ارز را به پایان میرسانند.

صرافی های غیر متمرکز به دلیل عدم دسترسی و کنترل اموال و دارایی های کاربران قاعدتا امکان استفاده از روش Order book را ندارند. در این مقاله از سایت جامع فیبودکس به بررسی نحوه عملکرد صرافی های غیر متمرکز خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید. تا در ادامه به نتایج مورد نظر دست یابیم.

صرافی های غیر متمرکز


همان طور که در متن بالا عنوان کردیم. برای انجام معاملات و تبادلات مالی بستری نیاز است که به وسطه ی آن بتوان این عملیات را با موفقیت به انجام رساند. صرافی های غیر متمرکز نیز همین نیاز را دارند. به همین منظور روشی به نام بازارسازی خودکار متولد شد. و در دستور کار قرارگرفت. این روش با نام لاتین Automated Market Marker  و با نام مختصر شده AMM ابزاری است. که کار را برای صرافی های غیر متمرکز ساده کرده است.

در این روش تمرکز بالایی بر روی تمرکز زدایی بوده و کاربران دیگر مجبور نیستند برای انجام تراکنش های خود ارز ها و داریی هایشان را در کیف پول صرافی ها قرار دهند. علاوه بر آن، احترام به حریم خصوصی کاربران نیز از دیگر اهداف صرافی های غیرمتمرکز است. برای کاربران الزامی به شناسایی و تایید هویت از سمت صرافی وجود ندارد. و واسطه ای میان مبادلات مالی آنان قرار نخواهد داشت.

نحوه عملکرد صرافی های غیر متمرکز

با مطالعه مطالب فوق احتمالا متوجه شده اید که برای انجام تراکنش های غیرمتمرکز، روش Order book تعهدات امور مالی غیرمتمرکز را پوشش دهی نمیکند. پس باید روشی جایگزین را انتخاب کرد. تا کنون ارز های دیجتال بر مبنای بازارساز خودکار به تکمیل ترانش ها میپرداختند.

بازارساز خودکار راهکاری برای حذف روش سنتی Order book بود. قبل از ارائه این روش صرافی های غیر متمرکز از طریق مکانیزم موتور تطبیق به اتصال سفارشات در ارتباط با هم میپرداختند. به این شکل که فروشنده های یک ارز خاص، مقدار ارز مورد فروش را درون پلتفرم صرافی ثبت و صرافی ها با استفاده از موتور تطبیق خریداری که با مشخصات فروشنده فوق همخوانی داشت(مقدار و نوع ارز) را جست و جو و به فروشنده متصل میکردند. این روش تا مدت ها در دستورالعمل صرافی های غیر متمرکز قرارداشت.

پس از آن نسل جدید ارز ها با بررسی خواص و ویژگی های بازار مالی کریپتوکارنسی با ایده ای جدید به میدان رقابت آمدند. این نسل دیگر از Order book و یا دفتر سفارشات پیروی نمیکنند. و ساختاری نوین را به جامعه کریپتو کارنسی معرفی کردند.

معرفی بازارساز خودکار


این ایده به این شکل است که تمامی تراکنش ها را اعم از درخواست های خرید و درخواست های فروش را به یک استخر مالی به نام استخر نقدینگی متصل میکند. این استخر دربر دارنده درخواست های زیاد مالی است. به این شکل که فروشندگان، کوین یا توکن مورد نظر خود را با اتصال به این استخر مالی به فروش میرسانند. و خریداران نیز برای خرید ارز مورد نظرشان به استخر نقدینگی متصل شده و تراکنش خود را انجام میدهند. به طور ساده تر میتوان این گونه عنوان کرد که تمامی عرضه و تقاضا در استخر نقدینگی است. و تمامی تراکنش ها از طریق اتصال به آن انجام میشود.

اهمیت استخر نقدینگی

با قرارگرفتن استخر نقدینگی در خلال کار ها نرخ عرضه و تقاضا در میان کاربران، در دست قرار میگیرد. و این اعداد از میزان واریزی های درون استخر و درخواست های دریافت به دست می آید. اعداد نمایان کننده این نرخ، ابزاری هستند که به بازارساز خودکار کمک میکنند تا با احتساب تغییرات روند بازار نرخ معاملاتی را تعیین کنند.

با وجود این استخر کاربران میتوانند به عنوان تامین کننده در فرایند تراکنش ها سهیم و کارمزد دریافت کنند. به این نحو که دارایی های خود را در اختیار استخر نقدینگی قرار دهند. و این استخر با دریافت دارایی از کاربران اجازه دریافت کارمزد به عنوان Liquidity Provider یا تامین کننده های استخر نقدینگی صادر کند. مدت زمان بلوکه شدن دارایی در استخر نقدینگی ثابت نیست. و کاملا وابسته به تصمیم کاربران دارد. این دارایی ها در هر زمان که کاربر در نظر بگیرد آزاد و به کیف پول آن ها ارسال میشود.

عملکرد بازارساز خودکار


بازارساز خودکار ابزاری است که با بهره گیری از الگوریتم های ریاضی به اتصال و انجام تراکنش های مالی کمک میکند. این ابزار عملکردی خودکار دارد. و جامعه کریپتوکارنسی را از وجود واسطه برای انجام تراکتنش ها بی نیاز میکند.

بازارساز خودکار با دریافت اطلاعات درست از استخر نقدینگی در خصوص نرخ عرضه و تقاضا به محاسبه قیمت لحظه ای رمزارز مورد نظر میپردازد. و آن را در اختیار کاربران برای خرید قرار میدهد. این پلتفرم برای عملکرد درست، نیاز به استخر نقدینگی دارد. چون از طریق این استخر، داده هایی که برای محاسبه نرخ فروش دارد به طور دقیق محاسبه میکند. و آن را به درستی در اختیار کاربر قرار میدهد. این پروتکل برای قیمت گذاری در یک سیستم خودکار به دور از واسطه، دقیق ترین پلتفرم ممکن خواهد بود.

در اصل قیمت دهی برای انجام تراکنش ها به دست ربات بازارساز خودکار، از طریق محاسبات نرخ عرضه و تقاضا در فرمول ریاضی مشخص به کاربر ارائه داده میشود. لازم است بدانید این فرمول برای تمامی صرافی ها یکسان نبوده. و هر صرافی فرمول منحصر به خود را داراست. و بر اساس دیتا های دریافتی از استخر نقدینگی به قیمت دهی میپردازند.

فرمول محاسباتی بازارساز خودکار:

صرافی ها در خصوص ارائه نرخ معاملاتی بر اساس بازارساز خودکار فرمول های متفاوتی دارند. و وجه اشتراک عملکرد آن ها در استفاده از استخر نقدینگی، و در کل بهره گیره از پلتفرم بازارساز خودکار است. صرافی یونی سواپ طبق فرمول محاسباتی X*Y+=K  نرخ ها را ارائه میدهد. براساس این فرمول پارامتر X : مقدار موجودی یک رمز ارز درون استخر نقدینگی، و پارامتر Y: مقدارموجودی ارز مورد معامله و k روایت گر حجم کل نقدینگی درون استخر است. که k یک عدد ثابت در این فرمول تلقی میشود.

همان طور که عنوان کردیم صرافی ها از فرمول های یکسان پیروی نمیکنند. آن ها فرمول ها را بر اساس پلتفرم های خود شخصی سازی میکنند. این فرمول ها همیشه ساده نیستند و گاهی بر طبق نظر توسعه دهندگان صرافی خاص پیچیده تر میشوند.

نحوه کار بازارساز خودکار

تا اینجا با استخر نقدینگی و ارتباط آن با بازارساز خودکار آشنا شدید. همین طور دانستیم که این ربات بر اساس فرمول و دریافت جدیدترین اطلاعات در خصوص عرضه و تقاضا داده ها را دریافت و به محاسبه نرخ لحظه ای ارز میپردازد.

یک کاربر برای خرید و فروش در بستر صرافی غیر متمرکز مقداری کوین را به استخر واریز میکند. اگر در نظر بگیریم این کوین ها اتریون باشند با واریز اتریوم به استخر نقدینگی، میزان عرضه اتریوم را بالا برده و در ازای آن با خرید کوین و یا توکن جدید بر روی تقاضای آن توکن تاثیر میگذارد. با تغییر کوین یا توکن از سمت کاربر به وسیله ی استخر نقدینگی، نرخ عرضه و تقاضا تغییر، و بدیهی است که بر روی قیمت ارز تاثیر میگذارد. این اثر تا وقتی پا برجا است که کاربری دیگر عکس این معامله را در بستر استخر نقدینگی انجام دهد. و متقابلا نرخ ارز در مقابل درخواست متمم تعدیل میشود.

بدین ترتیب نوسانات در بستر استخر نقدینگی انجام میشود. و  در نهایت بازارساز خودکار به اعداد و ارقام درست برای محاسبه خودکار قیمت دست پیدا میکند.

در نهایت


بازارساز خودکار از دیگر دستاورد های کاربردی ارائه شده به بستر ارز های دیجیتال است. ارز های دیجیتال با هدف دارایی غیر متمرکز به بستر مالی آمدند. و هر روز با ایده های نوآورانه و جدید پلتفرم های خود را قوی تر میکنند. زمان بر تکامل این پروژه ها تاثیر میگذارد. و آنان را کامل تر و کاربر پسند خواهد کرد.

مطالب بیشتر:
همه چیز درمورد ارز دیجیتال سیفمون Safemoon/بررسی عملکرد
تاثیر عرضه و تقاضا در بازار ارز های دیجیتال/بررسی دارایی ضد تورمی
600 میلیون دلار به دست هکر ها سرقت شد! یکی از بزرگ ترین حملات دیفای!
کاهش مصرف برق بیت کوین در ماه گذشته/ تاثیر نوسانات قیمت بر مصرف برق

 

 

5 1 رای
رتبه مقاله
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 نظرات
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را به اشتراک بگذاریدx