آشنایی با ارز دیجیتالارزهای دیجیتالانواع ارز دیجیتال

XRP چیست؟ آیا XRP یک ارز دیجیتال است؟/بررسی پلتفرم و نحوه عملکرد XRP

همه چیز در مورد XRP/مقایسه و تحلیل با سایر پلتفرم های مشابه

XRP چیست؟ آیا XRP یک ارز دیجیتال است؟ یا پلتفرمی مشابه آن را دارد؟ XRP چه تفاوتی با ریپل دارد؟ در این مقاله از سایت جامع فیبودکس به بررسی این مفهوم خواهیم پرداخت. با ما همراه باشید تا در ادامه به معرفی و نحوه عملکرد و کارکرد این پلتفرم در دنیای مالی مجازی بپردازیم.

برای مطالعه این مطلب لازم است در خصوص پلتفرم ارز دیجیتال ریپل اطلاعات لازم را کسب کرده باشید. ارز های دیجیتال با هدف حذف واسطه های بانکی به امید تسلط بر دارایی به صورت فرد به فرد و حذف تمرکز از روی اموال و دارایی ها به میدان مالی آمدند.

با معرفی ارز های دیجیتال متفاوت، و تمرکز هر کدام بر روی هدفی ویژه به جهت بهبود فضای مالی کریپتوکارنسی به میدان رقابت آمدند. در این میان ریپل پلتفرمی بود که با تمرکز بانک ها و موسسات مالی بر دارایی ها مشکلی نداشت. و با این رویکرد که وجود بانک ها و موسسات مالی نباید بد تفسیر شود.

این موسات بد نیستند بلکه عملکرد آن ها دارای اشکال است. و باید بهبود و یا حتی نوسازی شود. این مقاله بر اساس مقاله‌ای از سایت کوین دسک گردآوری شده است. با ما همراه باشید تا در ادامه به نتایج مورد نظر دست یابیم.

ریپل و چالش های آن


ریپل ارز دیجیتالی است. که از مدت ها قبل پلتفرم مالی خود را آغاز کرده است. با انتشار و گسترش ریپل در فضای مالی کریپتوکارنسی این پلتفرم نیز هر روز در جهت ارتقا خود کوشید. و در سال های اخیر بیشترین تمرکز خود را بر روی شبکه پرداخت های بین المللی قرار داد. این در حالی است که سابقا تمرکز زیادی را بر ارز XRP گذاشته بود.

ریپل با هدف توسعه شبکه پرداخت های بین المللی به دنبال سهولت انجام تراکنش ها و نقل و انتقالات بین المللی پول است. که در این بخش کاربران اصلی بانک ها و موسسات مالی خواهند بود.

در اواخر سال 2020 شرکت توسعه ارز دیجیتال ریپل با چالشی از سمت کمیسیون بورس اوراق بهادار آمریکا مواجه شد. بر اساس گزارشات ارائه شده در دادگاه قانونی مبنی بر اعلام جرم از سمت این موسسه اطلاعاتی حاکی بر فروش اوراق بها دار از سمت پلتفرم ریپل به طرفداران آن بود.

بر اساس این شکایت به موسسه ریپل اتهام عدم ثبت رسمی این اوراق در موسسات مرتبط وارد شد. همین موضوع باعث تاثیر منفی بر قیمت ریپل در اواخر سال 2020 شد. این افت قیمت به اندازه 60 درصد از ارزش اولیه آن گزارش شد.

عملکرد ریپل


همان طور که در مقاله معرفی ارز دیجیتال ریپل مطالعه کردید. XRP همان ارز دیجیتال ریپل است. با این تفاوت که عملکرد آن بر پایه بلاک چین نیست. و مانند سایر ارز ها، کوین یا توکن آن خاصیت استخراج را ندارد.

این شبکه برای ارسال پیام های ارزی بین بانک ها و موسسات مالی ایجاد شد.  به دلیل وجود همین محصول ریپل، پیام رسانی بین بانک ها و موسسات به سرعت انجام می شود و محاسبات مالی در کمترین زمان امکان پذیر است.

ایکس کارنت xCurrent از API مسنجر (messanger) استفاده می کند. توسط این API ها موسسات  مالی و بانک ها به یکدیگر متصل می شوند و به تبادل اطلاعات با یکدیگر می پردازند.

  • شبکه xRapid

xRapid برای حل مشکلات نقدینگی بانک ها ایجاد شده است. بر خلاف شبکه xCurrent ، این شبکه مشکل نقدینگی را برای انتقال وجه و انجام معاملات حل کرده است.

  • شبکه xVia

ایکس ویا رابط عملیاتی شبکه ریپل است. این شبکه امکان استفاده از xRapid  و xCurrent را فراهم می کند.

شرکت ها می توانند با استفاده از xCurrent  به عنوان پلاگین، پرداخت های خود در شبکه ریپل را انجام دهند. xVia به همه شرکت های خصوصی و افراد این امکان را می دهد تا از طریق بانک ها انتقال سرمایه انجام دهند.

تفاوت میان ریپل نت و XRP


با بررسی عملکرد و چارچوب رفتاری این شبکه پیدا است. که میان ریپل نت و XRP وابستگی وجود ندارد. بر اساس داده های دریافتی از وب سایت رسمی ارز دیجیتال ریپل، سیستم ریپل نت در حالت انحصاری در حال خدمات رسانی به مشتریان بانکی (مانند موسسه مالی مکزیکی سانتاندر و pnc) است.

به این صورت که اقداماتی مانند تسویه حساب های بانکی و حواله ها  و انواع و اقسام مبادلات از این طریق انجام میشود. حجم انجام مبادلات مالی بالا بوده. به طوری که این شرکت در گزارشات خود ارائه خدمات مالی به 6 قاره مختلف در سراسر دنیا با گردش مالی نیم میلیارد دلار را لحاظ کرده است.

تنها قابلیتی که در پلتفرم ریپل وجود دارد که از XRP استفاده میکند. تنها سرویس نقدینگی بر تقاضا است. که با نام ایکس ریپد در میان فعالان خوانده میشود.

مقایسه بیت کوین و XRP


یکی از بارز ترین تفاوت ها میان بیت کوین و XRP استخراج کوین ها است. به این حالت که بیت کوین قابلیت استخراج دارد. و XRP بلعکس. قابلیت ماینینگ ندارد.بیت کوین قابلیت استخراج دارد اما توسعه دهندگان XRP در ابتدا تمامی کوین ها را استخراج کرده اند. و ریپل کوینی برای استخراج ندارد.

از دیگر تفاوت ها تمرکزر بالای XRP بر روی سرعت انجام تراکنش ها است. بیت کوین با قرارگیری در چارچوب اثبات کار در وضعیتی امن تراکنش ها را تایید میکند. این سیکل کاری بر روی سرعت تاثیر مستقیم گذاشته و باعث میشود که سرعت آن کم شود.

از طرفی XRP اهمیت ویژه ای به سرعت تراکنش ها داده است. به طوری که موضوع تمرکز زدایی را از دایره توجه خارج و سرعت را جایگزین آن کرده است. علاوه بر آن موضوع استخراج نیز از عواملی تاثیر گذار بر سرعت است.

در سیستم XRP مانند بیت کوین ماینر ها برای استخراج و دریافت کارمزد با یکدیگر رقابت ندارند. اعتبار سنج های این پلتفرم بدون وعده پاداش عملیات اعتبار سنجی را انجام میدهند. ساختار ریپل به نوعی است که در ابتدا اعتبار سنج ها را تایید میکند. چرا این این دسته از اعضا از تقلب درون پلتفرم به منظور دوبار خرج کردن ارز ها جلوگیری میکند.

راه اندازی یک نود و مشارکت درون پلتفرم ها تنها با نصب نرم افزار لازم قابل انجام است. باید بدانید که تنها نود هایی که از سمت مجموعه ریپل به تایید کارکرد درخواهند آمد امکان اجماع در XRP را دارند.

 بررسی پلتفرم بیت کوین و XRP در یک نگاه:

ساده ترین مثال برای درک تفاوت میان بیت کوین و XRP تفاوت میان یک شرکت و یک اقتصاد است.

مجموعه XRP پس از تعیین نرخ برای کوین خود به ارائه آن درون پلتفرم های مالی میپردازد. این درحالی است که گروهی از ذی نفعان در حالتی متمرکز به اعتبارسنجی تراکنش ها خواهند پرداخت.

اما پلتفرم بیت کوین متفاوت است. ساختار این ارز بر پایه استخراج بنا شده است. به این حالت که ارز مورد نظر توسط ماینر ها درون فرایندی که نیاز به حل الگوریتم های ریاضی توسط ماینر ها دارد. انجام میشود.

آینده سایر ارز های دیجیتال و تشابهات آن با XRP:

عرضه ومدیریت ارز دیجیتال ریپل بر اساس استخراج نیست. به دلیل این که در بدو ورود این ارز تمامی کوین های آن استخراج شده است. پس مدیریت آن در دست توسعه دهندگان آن خواهدبود.

اگر ارزی در دسته دارایی های بها دار(اوراق بهادار) قرارگیرد. اعتبار آن به عهده سازمان تنظیم مقرارت مالی خواهدبود. و تایید تشخیص اعتبار این دارایی در دادگاه به مرحله نهایی میرسد.

با این حساب میتوان این گونه عنوان کرد که اگر ارز دیجیتالی از نظر اعتبار به نهاد یا شرکتی متصل باشد. (مانند XRP) تا حد بالایی احتمال درگیر شدن با نهاد های دولتی و بروز چالش های بزرگ پیش بینی میشود.

این درحالی است که دو ارز دیجیتال برتر یعنی بیت کوین و اتریوم که هر دو پروژه هایی مبتنی بر بلاک چین هستند. درگیر چالش خاصی در خصوص ارزش کوین آن ها ایجاد نشده است. چرا که وابستگی ندارند. بورس اوراق بها دار در خصوص این دو ارز به طور شفاف آن ها را از قوانین اوراق بهادار مستثنی دانسته است.

مطالب بیشتر:
آشنایی با ارز دیجیتال زی کش و عملکرد آن
بررسی مشکلات شبکه لایتنینگ در پلتفرم بیت کوین
همه چیز در مورد ارز دیجیتال تلگرام/چرا بلاک چین تلگرام متوقف شد؟
معرفی صرافی یونی سواپ بزرگترین صرافی غیرمتمرکز
چگونه پلیس ارز دیجیتال را مصادره میکند؟ آیا مصادره ارز دیجیتال امکان پذیر است؟
تبدیل رمز ارز به پول یا یک رمز ارز دیگر؟/مبانی تبدیل ارز های دیجیتال و پول نقد
اصلاح قیمت چه تفاوتی با سقوط قیمت دارد؟

نوشته های مشابه

5 1 رای
رتبه مقاله
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 نظرات
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را به اشتراک بگذاریدx