قوانین ارزهای دیجیتال

ارزهای دیجیتال در ایران، قوانین مربوط به آنها

آیا تجارت رمز ارزها در ایران قانونی است؟

قوانین ارز های دیجیتال در ایران

قوانین ارز های دیجیتال، قوانین مربوط به بیت کوین و سایر رمز ارز ها در ایران چگونه است؟ ایران در مقابل با ارزهای دیجیتال چه موضعی از خود نشان داده است؟

آیا درایران این تجارت قانونی است یا خیر؟

با ورود رمزارزها به بازار سرمایه، مردم جهان از جمله مردم ایران، تجارت و سرمایه گذاری خود را در این بازار آغاز کردند.

در بسیاری از کشورها ازجمله ایران، از طرف دولت سیاست گذاری و تعیین قانون در این خصوص انجام نشده است.

در پی این موضوع سرمایه گذاران زیادی در ایران، دچار سردرگمی و تا حدود زیادی بلاتکلیف شده اند.

کشور ایران در حوزه رمز ارز ها

درگیری روز افزون اقتصاد ایران با تحریم ها، رکود بازار ناشی از بیماری کرونا و سیاست گذاری های غلط مسئولین، باعث گرایش پیدا کردن مردم ایران به سمت رمز ارزها برای سرمایه گذاری شده است. از این رو سهم قابل ملاحظه ای از سرمایه‌گذاران ارزهای دیجیتال را مردم ایران به خود اختصاص داده اند.

به دلیل نبودن زیر ساخت و همچنین نو پا بودن رمز ارزها  خیلی از کشور ها قانون گذاری خاصی در این خصوص انجام نداده اند.

در خصوص ایران در رابطه با سرمایه گذاری و خرید و فروش رمز ارز ها ممنوعیتی قرار داده نشده.

میتوان گفت استفاده و معامله رمز ارزها در ایران غیر قانونی نیست اما هنوزهم قانونی تلقی نمی‌شود. چون بانک مرکزی، استفاده از رمز ارز ها را برای بانک های ایرانی ممنوع اعلام کرده است. این ابلاغیه حکم قانون مطلق را ندارد و فقط برای بانک ها و موسسات مالی تحت کنترل بانک مرکزی وضع شده است.

تا کنون برای سرمایه گذاری و یا خرید و فروش ارزهای دیجیتال مجازاتی تعیین نشده است. پس بر این اساس فعالیت در این حوزه جرم محسوب نمیشود.

قوانین استخراج

آن دسته از افراد که ماینر هستند و از طریق ماین کردن به فعالیت در حوزه کریپتوکارنسی میپردازند. بایستی مجوزهای لازم را از وزارت صنعت و وزارت نیرواخذ و سپس مشغول به فعالیت شوند. با اخذ مجوز های لازم فعالیت در این زمینه نیز بلامانع است.

برای وارد کردن دستگاه های مورد نیاز ماین کردن، نیز نیاز به اخذ مجوز داشته. و با ارائه مجوز لازم قادر خواهید بود که ارز مورد نظر را استخراج کنید.

رسیدگی به جرایم رمز ارز ها

همان طور که اشاره شد فعلا در ایران برای نگهداری و خرید و فروش مجازاتی در نظر گرفته نشده. از طرفی هر گونه مسائل کیفری کلاهبرداری یا سرقت و یا نقض مسائل قانونی برای معامله گر ها پیش آید. و قابل اثبات باشد، از طرف پلیس آگاهی بررسی و به پرونده رسیدگی خواهد شد.

نتیجه:

باتوجه سرمایه گذاری های اخیر مردم ایران در بورس و در نهایت مواجه شدن با افت شاخص بورس، کماکان موضع گیری مسئولین در رابطه با ارز های دیجیتال مشخص نیست. امیدواریم که در آینده نزدیک خبرهای خوبی در زمینه این ارز های کارامد از طرف سیاست مداران به گوش ایرانیان برسد. با پیشرفت تکنولوژی و استقبال جوامع از رمز ارز ها، از طرفی سرعت رشد و پیشرفت روز افزون ارز های دیجیتال، انتظار میرود که هرچه سریع تر زیر ساخت های لازم قوانین ارز های دیجیتال ایجاد و این ارز های کارامد در دسترس قرار بگیرند.

نوشته های مشابه

0 0 رای
رتبه مقاله
مشترک شدن
اطلاع رسانی کن
guest
0 نظرات
بازخورد داخلی
مشاهده همه نظرات
دکمه بازگشت به بالا
0
دیدگاه خود را به اشتراک بگذاریدx